Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nasterea la arcadia - iasi (5)


462 raspunsuri la acest subiect

#451
madline82

madline82

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.033 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 00:53

DADA se pare ca a anscut, nu a mai dat nici un semn.. o fi reusit natural;, asa cum si-a propus? In tot cazul, important e ca a venit pe lume micutza minune!

DADa, te asteptam cu vesti in calitate de proaspata mamica![pup]

DPN 15-22 mai, fetita

#452
ionelamaria

ionelamaria

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.713 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 01:28

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Ionela, voiam sa et intreb ce poti face ca sa eviti epiziotomia, mie una mi se pare cam groaznica incizia asta.off..Ma gandesc ca daca nu se adminsitreaza oxitocina in travaliu, poate perineul are timp sa reactioneze cum trebuie..nu stiu ce sa zic..pe de alta parte nici sa ai un travaliu lung si obositor nu e de dorit..[q]DPN 15-22 mai, fetita
Mada, din pacate in sistemul nostru sanitar e greu de evitat. Cacicovschi face epiziotomie preventiv ( cu ea am nascut primul copil la Cuza). Din ce am citit, moasele acasa pun comprese calde cu cafea pe perineu. Nu prea cred eu ca va face asa ceva cineva in spital fie el si privatDin ce am mai citit, da, fara stimulente pentru contractii creste elasticitatea si poti scapa fara epi sau cu epi/ruptura mica. Da, travaliul este lung fara ajutor medicamentos, dar nu e neaparat mai greu. Daca nu se grabesc lucrurile si esti relaxata ai si timp sa te odihnesti intre reprizele grele. E drept ca poate dura 3 zile nasterea dar nu toate 3 zilele sunt travaliu asa cum vedem in filme...E greu cand se rup membranele ca medicii iti explica despre cum pot ajunge microbii la copil si cum ramane fara lichid. Cica practic nu e chiar asa: lichidul se regenereaza in cantitate suficienta daca bei destul apa iar microbii intra la bebe fix de la tuseele vaginale ( ca niciunei mamici intregi la minte, cred eu, ca nu-i trece prin cap sa-si faca singura tuseu vaginal acasa), plus ca microbii din spital sunt mai "fortosi"In alte tari poitica spitalului referitoare la ruperea membranelor e diferita ( si de la un spital la altul) Unele spitale cer ca in Romania , sa ajungi imediat la spital. Alte spitale nu intervin in niciun fel de la 12 pana la 72 de ore de la ruperea membranelor ( un unele spitale se accepta 12 ore, in altele 24, etc). Ideea e ca nici asta cu ruperea membranelor nu e motiv de graba ca odata ajunsa acolo te grabesc ei suficient.In concluzie, un travaliu natural, relaxat fara medicamente poate face diferenta intre cu epiziotomie si fara.Eu voi incerca de aceasta data nasterea fara medicamente daca ajungem sanatosi pana acolo. Intentionez sa plec la spital cat mai tarziu sa nu mai aiba timp de medicamente[:D] si sa nu ma grabeasca nimeni. Si rata insuccesului nasterilor naturale crese considerabil datorita faptului ca e grabita natura. Noi nu luam niciun medicament in sarcina ( sau aproape nimic) si bebelusului i se serveste un amestec imens pentru el de hormoni artificiali ( occitocina) si alte chestii ... e normal ca avalansa de contractii necontrolate de organism si medicamentele sa-l dea peste cap. In unele cazuri bebe ajunge in suferinta fetala si se face cezariana de urgenta ( asta e unul din posibilele motive de cezariana)....Mentionez ca optiunea mea e doar a mea si fac asta pentru ca imi cunosc pragul durerii si corpul si nici nu e prima nastere. La prima n-as fi avut curajul acesta ca nu stiam in ce ma bagAcum despre epiziotomie. La mine a fost o taietura importanta ( ceva probleme de la medicamente au cerut grabirea si mai mult a nasterii). Dupa coasere eu am facut hematom . A fost crunt, dar asta se intampla rar si la Cacicovschi nu se va mai repeta, cred eu, pentru ca nici ea nu mai vrea sa vada asta si am inteles ca verifica pacientele acum special pt asa ceva, deci nu va faceti griji[:D]Ei, ideea e ca m-au descusut si recusut ( distractiv, nu?) . Cu toate astea , a doua zi reuseam sa ma asez jos[:D]( dar durea) , la 10 zile chiar era ok cand am fost la control si la 2 saptamani nu mai durea deloc. In cazul in care nu erau complicatii cred ca intr-o sapt scapam de orice jena. Una peste alta nici medicamente nu am luat deloc pentru durere. Nici nu-mi erau necesare si oricum nu le-as fi luat ca voiam sa alaptez si imi era frica de orice medicament[:D]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 16+


#453
DadaIna

DadaIna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 09:01

Va pup fetelor!noi am facut ochi mai ininte, de fapt ochi ca nu am dormit deloc toata noaptea!A trecut totul cu greu insa in final bine.Am trecut prin ambele nasteri ca si AlynaB, insa am finalizat tot prin cezariana pana la urma.Am impins aproape 2 ore cu dilataie 10 insa micuta se ducea inapoi, trasa de cordon. Am facut pana la urma cezariana cu anestezie totala[bang] nu-am putut face rahi deoarece am spatele blindat de o acnee de sarcina, care e pe trecute, adica sau uscat bubitele insa dr. mi-a zis ca e riscant si niste microbi patrunsi la rahi in organism pot insemna meningita...asa ca mi-a facut totala.Mam trezit pe la 11 si cv parca din anestezie.
La nasterea naturala am suportat bine durerile,fara anestezic, eram pe suta de m, eu eram varza de epuizata, nu va mint insa dupa atatea impingeri fara rezultat eram aproape lesinata . Am stat ba pe minge ba am mers, trebuia insa sa ne monitorizeze bataile inimii.Doare insa suportabil, nu mi-a fost deloc frica.
Micuta noastra a aparut la 11 noaptea, cu 4,300 kg, destul de grasunica.A avut tripla circulara draga de ea.
Eu inca nu am lapte, micuta papa lapte praf si mor de ciuda, sper sa pot alapta cat mai repede.Acum a luat-o ca am stat putin cu ea insa mi-o aduc acusica inapoi.Eu nu mai pot de bucurie, imi dau lacrimile intr-una mai ales ca abia la 6 dimineata am putut sa o vad.Sotul meu era aici cand a scos-o din burtica.Il astept sa vina si pe el ca nu m-am vazut dupa operatie deloc cu el ca am stat la terapie intensiva pana la 5 jumate dim.Mi-au facut fetele toaleta,am ciorapi elastici pana sus, sonda pusa inca nu m-au lasat sa ma ridic din pat.O astept pe mititica sa o tin langa mine.Mor de ciuda ca nu am lapte insa slava domnului ca e ea sanatoasa si eu la fel.A fost greu insa a trecut!
Operatia doare, nu am mai cerut calmant acum spre dim..Acum mi-au pus burtiera si saculet peste op.
La clinica ajunsesem cu dilataie 2, pe la ora 6 am ajuns la 8, si de la ora 8 la 10 seara cu dilataie maxima impingeam de ma lua guta in zadar .Inainte de a pleca la spital piedusem si dopul gelatinos.
Echipa de aici e super,d.na DR.Cacicovschi a stat saraca cu mine pe tot parcursul travaliului, ma ghida cum sa respir, imi tinea mana pe burtica sa simta cand veneau contractiile mari.Nu mai zic si de ceilalti.Sunt o mamica fericita ca s=a terminat totul cu bine si ca cel mai important e mititica bine.Acum ma rog celui de sus sa alaptez mai repede1
Fetelor capul l sus si nu va fie frica sa nasteti natural/1Fiti barbate ca durerea e suportabila.Cel putin la mine a fost bine!Asa a dat dumnezeu sa fie insa cum ziceam cel mai important e ca suntem noi 2 sanatoase.O astept pe buburuza la patuc ca mor de dragul ei![pup]Doamne ajuta!

#454
oiyoy

oiyoy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 09:43

Mii de felicitari Dada![flo][flo][flo][flo][flo][pup] Esti o mamica viteaza! Iti doresc recuperare cat mai rapida si usoara si ingerasului de asemenea multa sanatate! Partea de nastere naturala a avut o evolutie buna, sa ajungi la dilatatie maxima in doar 5-6 ore e ceva! Sper sa iti vina lapticul repede.
Eu m-am trezit cu niste dureri de spate[bang] si cam atat[:D]

41 saptamani

#455
ionelamaria

ionelamaria

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.713 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 09:52

Dada, felicitari! Crestere usoara piticei si sa fiti sanatoase amandoua.

Despre lp, sper ca il primeste din caanita/lingurita/seringa. Lapticul va veni repede mai ales ca aproape ai nascut natural. Pune fata la san... ea va scoate colostru si asta e minunat pentru ea... fii sigura ca va scoate ceva[:D] chiar daca la mana nu curge nimic. Fericirea de care spui va ajuta si ea lapticul, incearca sa te relaxezi si sa fii odihnita[pup]




Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 16+


#456
oiyoy

oiyoy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 10:02

Cred ca azi ajunge si aria acasa daca nu o fi venit de ieri deja.
madline cred ca pana la urma tu tot cu dna dr Cacicovschi ai sa nasti. Cat despre mine, de azi inainte banuiesc ca trebuie sa iau legatura cu domnul dr Vieriu

41 saptamani

#457
sanda_baby

sanda_baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 10:51

felicitari DADA si multa sanatate tie si bebelusei.Ma bucur ca in final esti bine sper sa te recuperezi repede.

#458
madline82

madline82

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.033 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 11:37

DADA, felicitari, de azi esti mamica, saumai bien zis de ieri de la 23!Iti doresc sa te refaci repede si sa vina lapticul pt buburuza ta!Multumim de incurajari pentru nasterea naturala, se pare ca nu e chair asa greu de suportat!

Ionela, multumesc de sfaturi, sincer sunt ingrozita de epiziotomie..mi-e asa de frica[q].

Oiyoy, nu stiu ce sa zic daca o sa nasc cu dr cacicovschi sau nu, eu tot la dr vieriu sunt in caz de ceva.Azi noapte m-a chinuit o durere groaznica de cap, am icnercat sa adorm fara sa iau pastile, apoi duap 3 ore de chin am luat un paracetamol sia m stat cam o ora in fund, mi-a trecut, m-am culcat , iar la 4 m-ams culat cu aceeasi ingrozitaore durere..imi venea sa mor, de data asta nu mai aveam cum sa iau nimic, am stat asa in fund pana la 5, acuma mi-a trecut, dar am nsiet ochi de broasca, plus ca a icneput sa ma doara un pic spatele si picioarul stang pana la genunchi, cred ca apasa fata pe nervul sciatic[q][bang]

Or fi semne de nastere?

DPN 15-22 mai, fetita

#459
ionelamaria

ionelamaria

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.713 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 13:05

Citat:
citat din mesajul lui madline82





Ionela, multumesc de sfaturi, sincer sunt ingrozita de epiziotomie..mi-e asa de frica[q].



DPN 15-22 mai, fetita





Cand taie simti o intepetura ( ca taie cand tesuturile sunt intinse maxim si e si plin de hormoni organismul) , cand coase simti intepaturi dar e simplut ca esti inca sub anestezie naturala si oricum iti face si putina xilina ( cred ca xilina) local




Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 16+


#460
Stefana

Stefana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 13:47

FELICITARI, DADAINA!!!!

Imi pare rau ca ai ajuns la cezariana, dar e bine ca sunteti amandoua bine, sanatoase. Cum o cheama pe buburuza ta?
Lapticul o sa vina, nu te ingrijora. Pana atunci pune-o la san cat mai des, colostrul o va satura.
Acum nu stiu daca depinde de copil, insa bebele meu a fost hranit cu biberon in primele doua zile (prima zi am stat doar in pat ametita si a doua l-am pus la san pe la pranz, si pana seara i-am mai dat si completare, desi n-a prea mancat) si nu sa obisnuit cu biberonul. Urmatoarele doua zile nu i-am mai dat deloc LP, doar ceva colostru cu bibe, ca scoteam eu cu pompita sa stimulez (sa ceri pompita in camera!). Din a patra zi doar san. Si ma crezi ca acum nici nu stie sa suga din bibe? I-a dat sotul meu intr-o zi cand eu am fost la control si incepuse sa planga si nu reusea sa manance. Nici suzeta nu o vrea, ca nu stie sa o suga. Deschide gurita maaare, ca la san, si nu o poate apuca. [:D]
Ti-ai luat ceiut de lactatie cu tine?
Succes si laptic mult!!!

Fetele, ce spuneti, ne intalnim in iunie la o plimbare prin Copou? Cand o sa poata si mamicile de mai sa-si scoaa puiutii...

[pup]

Stef si bebu Tudor Stefan (24.03.2011)

It's nice to be important, but it's more important to be nice.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -