Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pufi de ian - feb 2010 (7) - felicitari Bea


202 raspunsuri la acest subiect

#31
alexutzzza

alexutzzza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.998 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 18:08

[flo]

Am recuperat mai mult de un capitol jumate....
uffff...
O multime de lucruri!

Dar retin numai

[bis][bis][bis][bis]
[colegi][colegi][colegi]

FELICITARI BEA!!!


Sa dea Domnul sa fie bebe sanatos si sa ai o sarcina usoara, sa treci cu bine de toate incercarile celor 40(+/-) de saptamani si sa ne bucuri si pe noi zi de zi cu bucuria ta!

Mai retin:

Sorina felicitari ptr primul capitol facut!

Lorex WOW super Iuria cu creion si cu hartie! bravo!
SI noi avem burtica ca un balon dupa ce mancam, zici ca-i un mic somalez!

simply nu-ti mai face ganduri negre, esti cea mai buna mamica si lucrurile astea or sa treaca, ai sa vezi! [grup]

BF sorry, sper sa nu se mai repete asa o noapte!

Lali wow! ce dulce e David! Super ca se exprima! felicitari!

Mire cum mai sunteti? Poate Marei ii e dor de noi si de aia e mai agitata, incercam sa venim cat de repede [pup][flo][pup]

evyme WOW! Sa va fie de bine tunsoarea! Cred si eu ca e greu sa te obisnuiesti!

Livia [bang][bang] offf iesi la shopping, mananca ceva bun! musai! Incearca sa discuti cu sotul despre o vacanta de Pasti. Totul e sa iesi un pic din rutina! [flo][pup]

....offf neuronul...sigur mai era ceva de spus...

[mamica] de [copil] Yannis



#32
Ruxita

Ruxita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.266 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 18:10

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

BF...sorry de noapte bigudoasa....poate a visat ceva, sau poate e vreun dinte pe tzeava...
Ruxita..[asia] de sfaturi, cred si eu ca ar trebui s-o implic mai mult, dar...nu stiu ce sa zic...se cam eschiveaza[:D], baga scoala la inaintare...si eu am terminat tot acolo liceul, si stiu ce profi sunt, si cat de multe cer de la elevi. Are si un program aiurea, intra la 12.30 si iese la 19.30...in fine...Musai sa incerc s-o solicit mai mult...sa vad ce iese.
Ana_g...nu prea e temperatura, zic medicii, pana la 38,2 intrarectal...daca are si masele in eruptie...nu-i deloc de-a mirare...Dar, pentru linistea ta, poate poti chema medicul de familie, sa va viziteze acasa..poate accepta...[pup][flo]

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)


stai asa ... ca n-a fost un sfat pretios (m-am si simtit prost cand mi-ai zis multumesc de sfat), sunt sigura ca tu ca mama stii mai bine decat mine cum sa-ti educi propria fiica si cand e momentul potrivit sa o implici in treburile casei... de unde vin eu copiii muncesc cot la cot cu adultii (curatat la porci, adus apa, prasha, capalit, udat zarzavatul, curatenie prin casa, asistenta la bucatarie) de la varsta fragede (copii de 7 ani de ex. pot matura curtea)... eu sunut in general pentru "educatia prin munca", dar oricum scoala trebuie sa primeze!!! daca are intr-adevar foarte mult de invatat si scoala o consuma fizic si intelectual... atunci... si mai vrea sa-si petreaca timpul si cu prietenele (prietenii)... atunci... o implici in functie de... eu o implic pe Ela de nevoie si ca mai tre sa faca si ea miscare sa nu faca fundul mare stand doar pe calculator... a fost o perioada cand nu misca niciun pai prin casa... si acum se impiedica de lucruri si nu le vede sau... daca ii spun sa stearga o pata de apa, sterge acea pata si restul nu o intereseaza (nimic din propria initiativa)... eu urmaresc si alte lucruri decat simpla implicare (sa-i pese, sa preia initiativa, sa duca un lucru pana la capat odata inceput, sa se miste mai cu talent ca cum ziceam spala o farfurie pe minut, foarte lent...)

[pup] sa nu fie cu suparare!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)




#33
alexutzzza

alexutzzza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.998 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 18:15

Sriam ca am uitat ceva, in stilu caracteristic, lucrurile mai putin placute, la urma:

Multa Sanatate RUXITA!

Sanatate si nopti linistite pufuletilor maraiti, incercati de dintishori sau alti crocobauri! [pup][pup][pup]

[mamica] de [copil] Yannis



#34
Ruxita

Ruxita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.266 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 18:24

Fetelor, mersi de urari si sfaturi! [flo][flo][flo] toate ati avut cate un cuvant de bine, Va multumesc!
da, dieta scrie pe mine si am aflat intre timp si de Helicobacter (l-am depistat cu vreo 3 ani in urma), si cu ulcerul sotului i-am cumparat o carte care se numeste "Totul despre ulcer"... si cand te gandeai ca vroiam s-o scot la vanzare...

Am fost si la psihiatru (ca e medicul meu de fuflet)... se leaga anxietatea mea de acest ulcer (medicul zice ca anxietatea mi-o provoc eu insumi), de ex. luam sunatoare cand eram agitata (sunatoarea e antidepresiva si mie imi trebuia ceva cu Kal_Mare) si gandurile mele (panicoasa rau)...

si apropo de psihi... m-a dat pe spate d-nul doctor conferentiar... cica copii nascuti natural sunt mai prosti decat cei nascuti prin cezariana (femeia moderna are bazinul prea ingust pentru a nu traumatiza copilul la nastere)... si sa-mi intzarc copilul ca la maturitate va manifesta oralitate [:-@][:-@][:-@] aka, nu stiu mai exact... lipsa de competitivitate, cautarea placerilor orale cu prioritate [alcool][alcool][alcool]... si sa-l pun la olita... (ca vine perioada lui anala) cand invata sa-si controleze sfincterele (controlul unui muschi invizibil pentru el, mai tarziu controlul mintii, vointii... [:-@][:-@][:-@]
si e foarte prost ca parintii sa divorteze cand copilul are 3-5 ani...

si e foarte bine "early learning" - evreii isi invata copii sa citeasca inainte de varsta de 3 ani (sunt dusi la scolile lor duminicale) si se pare ca sunt un "popor ales"...

toate ca toate dar aia cu cezariana m-a terminat...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)




#35
tomaca

tomaca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 18:29

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita



toate ca toate dar aia cu cezariana m-a terminat...



--------------------------------------------------------------------------------------------

Kay, un pui iubit! (21.01.2010)











Zic si eu asa, da"r pe el cum l-a nascut maica-sa? Eu am facut cezariana, dar asa de curiozitate.

Cum adica bazin mia ingust ca sa nu traumatizeze? [batcap] Cum traumatiza daca era mai lat?

Oricum mi s-a parut funny.



Povestea unui Dor

mami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]



Povestea Trandafirasului Raisa







#36
Ruxita

Ruxita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.266 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 18:32

Citat:
citat din mesajul lui tomaca
Citat:
citat din mesajul lui Ruxitatoate ca toate dar aia cu cezariana m-a terminat...--------------------------------------------------------------------------------------------Kay, un pui iubit! (21.01.2010)
Zic si eu asa, da"r pe el cum l-a nascut maica-sa? Eu am facut cezariana, dar asa de curiozitate. Cum adica bazin mia ingust ca sa nu traumatizeze? [batcap] Cum traumatiza daca era mai lat?Oricum mi s-a parut funny. Povestea unui Dormami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]Povestea Trandafirasului Raisa
prea ingust ca sa nu traumatizeze, adica daca era mai lat nu traumatiza... si mie mi se pae un chin cum naste "femeai moderna" (nu mi se pare firesc, normal)... dar pana la a afirma ca le afecteaza intelectul... ma rog... chestii de psihiatru.--------------------------------------------------------------------------------------------Kay, un pui iubit! (21.01.2010)

#37
tomaca

tomaca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 18:36

Am comis-o sambata. M-am dus cu Tudor sa-l culc la pranz si l-am pus in patul lui din camera sa adoarma, iar eu intinsa langa el (bona il pune in patutz, dar eu il asez langa mine ca sa-l mai rasfat un pic). S-a intors intro parte ca de obicei, eu cu mana pe funduletul lui si asa am adormit amandoi 3 ore!! [:I]

De obicei il las sa adoarma (singur in cateva minute, cu suzi evident, dar tine ochii deschisi, sta nemiscat, si incepe incet-incet sa inchida ochii, dupa care somn) si il pun in patutz iar eu imi vad de treburi. Acum m-a furat si pe mine. De obicei doarme maxim 2 ore.

Tot saptamana trecuta a dormit cu mine 4 ore! Cand au venit mesterii cu montat balustrada, au facut un haos cu picamer si aparat de sudura!! [bang] SI el a dormit la burta mea 4 ore (l-am luat din patutz la prima maraiala la primul picamer).



Concluzia: am burta buna de dormit! [:I]



Povestea unui Dor

mami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]



Povestea Trandafirasului Raisa







#38
tomaca

tomaca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 18:40

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita





prea ingust ca sa nu traumatizeze, adica daca era mai lat nu traumatiza... si mie mi se pae un chin cum naste "femeai moderna" (nu mi se pare firesc, normal)... dar pana la a afirma ca le afecteaza intelectul... ma rog... chestii de psihiatru.



--------------------------------------------------------------------------------------------

Kay, un pui iubit! (21.01.2010)











Ok; mereu am simtit ca in mine zace un geniu chinuit de ceva. daca m-ar fi nascut mama prin cezariana.......



Da, chestii de psihiatrii. Oricum ceva nou ce mi-a atras atentia



Povestea unui Dor

mami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]



Povestea Trandafirasului Raisa







#39
blue_flower

blue_flower

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.990 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 18:42

Citat:
citat din mesajul lui tomaca
Citat:
citat din mesajul lui Ruxitatoate ca toate dar aia cu cezariana m-a terminat...--------------------------------------------------------------------------------------------Kay, un pui iubit! (21.01.2010)
Zic si eu asa, da"r pe el cum l-a nascut maica-sa? Eu am facut cezariana, dar asa de curiozitate. Cum adica bazin mia ingust ca sa nu traumatizeze? [batcap] Cum traumatiza daca era mai lat?Oricum mi s-a parut funny. Povestea unui Dormami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]Povestea Trandafirasului Raisa
HA HA, hai ca m-a amuzat si pe mine nenea psihologul.Noi (io si sotul din dotare) am fost la o ora din aia pt viitoare mamici, sa invatam sa respiram si alte tehnici Lamaze....asa, si tanti de acolo, mare amatoare de nastere naturala si complet contra cezarienelor (desi nu avea copii [:-@]) - nu vreau sa intru in dezbatere pro si contra ceza - ne-a zis ca, copiii nascuti prin cezariana sunt socati, la propriu, intra socati in viata, pt ca sunt extrasi brusc din uter - de la intuneric, caldura, etc - intr-un spatiu cu lumina si zgomot - sala de operatie.La intrebarea mea daca prin nastere naturala nu tot in sala de nasteri ajung - care e si ea luminata si plina de oameni....n-a zis nimic.Sotul meu i-a zis ca el e nascut prin cezariana si el considera ca nu e socat!!! [:D]Acu'serios, un sambure de adevar in ce ne-a zis femeia aia tot e, nu degeaba se zice ca ocitocina se secreta in travaliu cel mai bine intr-o camera slab luminata si unde oamenii vorbesc in soapta! Cine ne povestea in sarcina de faptul ca in strainatate asa se naste? Era o fata la a treia sarcina de printr-o insula nordica parca.....Dar ca se traumatizeaza copilul la nasterea naturala....asta nu am mai auzit.....de aia a ajuns el psiholog? ca e traumatizat? [:D]Si daca ar fi fost toti inventatorii si profesorii si toate capetele luminate ale lumii traumatizate de nasterea naturala....ar mai fi progresat omenirea?[mamica] de Daniel, n.01.02.2010Mama fericita

#40
tomaca

tomaca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 18:48

Referitor la ce performante mai au pufuletii, ne laudam si noi cu ce avem. In speta, aseara s-a dus si i-a cerut lui taica-su o bere. Tudor mereu a fost fascinat de berea lui taica-su, in orice forma. Halba e pe primul loc si de fiecare data se intampla in living savuratul berii (ma exaspereaza [bang][bang]). Deci avem shoul cu cerut de bere sau mai degraba de halba. Ii dam si lui una (musai uda cu ceva) ca sa o studieze pe toate partile si s-o dea peste gat (zici ca-i bautor de tarie [alcool]).

Cum aseara n-a primit nimic cu toate insistentele, s-a dus si si-a luat cana lui de platic (pe post de jucarie), a cercetat-o pe toate partile, a plecat cu ea la taica-su si i-a pus-o pe burta, foarte hotarat, parca i-ar fi spus "na, da-mi si mie putin ca nu mori".



Pe la 8 luni l-am prins ca a furat de pe masuta din bucatarie sticla de bere de ghimbir si se iubea cu ea in premergator. [:I]



Povestea unui Dor

mami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]



Povestea Trandafirasului Raisa








Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -