Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

mamici cu copii mai mari- va rog un sfat(4)


181 raspunsuri la acest subiect

#11
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 13:45

Scriu doar un mesaj... am de invatat o gramada, un examen sambata si unul duminica [:)]

Sorana Stiu ca e greu de admis, dar parerea mea - de acum, dupa ce am vazut si inteles de unde vin tot soiul de probleme - chiar asta este. Datoria mamei e sa-si invete copilul sa iubeasca, in primul rand pe el si apoi pe ceilalti. Iubirea asta chiar se invata, nu pica din cer, nu o avem in ADN. O invatam simtind-o pe mama iubindu-ne. Dar iubindu-ne autentic, fiindca, desigur, exista suficiente forme egoiste de iubire, incarcate de nevoile mamei, etc. Nu am timp acum sa intru in detalii. Daca nu invatam asta de la mama, e teribil de greu, uneori imposibil sa o mai invatam. O sa-mi spui ca toti oamenii iubesc [:)] Nu, nu e chiar asa.

Respectul, si orice altceva, le putem invata si de la alti oameni. Capacitatea de a (ne) iubi neconditionat putem s-o invatam doar reflectand iubirea intr-adevar neconditionata a mamei.

Spus in mod simplu, atat timp cat te iubesti pe tine insati si pe ceilalti, o sa fii motivat sa faci sa-ti fie bine si tie si sa le fie si celorlalti. Si ceea ce e cu adevarat important, o sa poti trai fericirea.

Da, stiu, vorbe mari... o sa-mi scrie careva ca suna roz teoria [:D] In spatele teoriei asteia e multa practica, sunt oameni a caror durere o simt fiindca nu stiu sa iubeasca si isi dau seama de asta, sunt oameni care nu stiu sa iubeasca, dar se ascund de ei insisi, inlocuind iubirea cu tot soiul de surogate, sunt multi oameni nefericiti.

Deh, asa-s eu, putin idealista [:)] Ma duc la invatat...

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#12
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 14:21

Viviana, eu i-am spus Giuliei ca e rea prin atitudinea ei la un moment dat fata de copil. In limbajul nepretentios, gasesc acea actiune ca fiind rautacioasa. Copilul vorbeste despre ce-l deranjeaza si-i spune mamei sale ca nu-i place CAND EA SE POARTA ASA, iar mama sa se incapataneaza si tace. ´´fa ce vrei, la revedere´´
Nu am spus ca e o mama rea.
Giulia a inteles.
Tu n-ai inteles si vii sa ne certi, vai, cum am putut sa spunem si sa credem, unde ne-am uitat empatia, etc. Era mai bine daca ne afundam in termeni din dictionar,nu? Asa, sa nu mai inteleaga nimeni nimic si sa nu se supere, doamne fereste, careva.
Citesc despre un copil care are evidente probleme afective si o mama care isi pierde rabdarea cu el, se enerveaza si chiar considera ca cel mic ii omoara neuronii(voit)!
Mamica acestui copil, Giulia, zice ca accepta criticile constructive.

Dar vii tu, avocat al apararii, si zici ca voi scrieti aici asa.., ca pentru o gura de oxigen, ca mai apoi sa o luati de la capat in viata.
Inseamna ca fetele care se implica aici, Roxana, Buli, Accept,Olimpia, etc, isi pierd vremea si scriu degeaba. Se cauta pareri asemanatoare, ca doar asa se linisteste constiinta´´oh, ia uite ca nu-s singura!´´, nu se cauta ALTE pareri. Nu stiam, merci ca mi-ai spus.


In fine, interesant ca din toata povestea asta a Giulia iese ´´victima´´.





--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#13
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 14:41

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Iubirea asta chiar se invata, nu pica din cer, nu o avem in ADN. O invatam simtind-o pe mama iubindu-ne. Dar iubindu-ne autentic, fiindca, desigur, exista suficiente forme egoiste de iubire, incarcate de nevoile mamei, etc. Nu am timp acum sa intru in detalii. Daca nu invatam asta de la mama, e teribil de greu, uneori imposibil sa o mai invatam. O sa-mi spui ca toti oamenii iubesc [:)] Nu, nu e chiar asa.


pfiii [flo]

#14
Mercedes

Mercedes

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.127 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 15:11

giulia71- ai PM, mai mult nu pot scrie acum.

#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 18:09

Nu se cauta pareri asemanatoare.
Se cauta a se invata cate putin din experienta fiecaruia.
Se schimba idei si moduri de a privi lucrurile.

Dar, uneori interpretarile sunt paralele cu ceea ce ar vrea cineva sa transmita. Si asta deranjeaza mai mult sau mai putin.

Edit: imi place foarte mult subiectul asta, si cred ca suntem aici pentru a ne ajuta reciproc nu pentru a indeparta pe cei care au intr-adevar nevoie de ajutor.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#16
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 21:40

Ooo, vad ca s-au incins spiritele si va rog sa nu incingem subiectul.

LadyJ, poate esti terapeut in viata de zi cu zi, insa neavand datele totale ale problemei poti trage concluzii eronate, cel putin in cazul meu. Sincer si fara rautate m-as abtine in a concluziona asa rapid; unele concluzii pot fi dureroase si nu sunt constructive. Nu pentru mine si nu acum!

Voi spuneti asa, sa te joci cu copilul cand vrea el si de cate ori vrea el, sa fi la discretia copilului ca si cum ar fi in copilaria mica.

Ok, insa la scoala se cer teme, lectii invatate, profesori cu n exigente, educatie (buna, rea asta care e), noi parintii ce facem, ne jucam sau facem teme?

Cum gasim calea de mijloc, cand scoala e pusa la mijlocul zilei, lectii sunt garla, copilul n-are chef sa invete, profesorii au n cerinte, teste lucrari samd, inca o data intreb ne jucam sau ...?

Ne alintam seara la culcare, dimineata cand il trezesc la micul dejun, in rest nah ziceti si voi e timp?

Stiu ca teoria suna bine, dar practica ne omoara.




#17
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 21:59

Giulia, copilul tau respinge scoala si invatatul dintr-un motiv anume... nu stiu care-i ala, pot fi multe, unele care nici nu-ti trec prin cap. Cand ceva se intampla unui copil, tendinta lui naturala este sa se invinovateasca de toate, el e cel rau, el greseste, nu parintii, chiar cand e ceva din lumea adultilor, ceva care-l depaseste total.

Deci oricat suport oferi si oricate tehnici sau programe de invatare aplici cu el, peste toate important e sa te simta alaturi pur si simplu si nu alaturi pentru un scop(scoala) ci alaturi pentru el.





Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 22:23

Olympia, [flo]

Giulia, spiritele s-au linistit.

Cateodata e nevoie si de asa ceva. Ne face sa ne cunoastem mai bine. Sa ne intelegem unii pe altii. Lamuririle suplimentare sunt benefice intr-o discutie.
Si ca tot am spus asta si acuma am timp am sa-i spun Olympiei ce am gandit.
Ma-am gandit ca exista o probabilitate mica, mica ca baietelului tau sa nu-i placa sa mearga la terapie. Si inconstient vrea sa va supere alegand calea cu scoala.
Habar nu am daca am dreptate sau nu.

Eu am observat asa ceva la fi-mea. Ea e ca o bomba cu efect intarziat. Rabda, rabda si cand defuleaza o face pe ceva aleatoriu care nu are nicio legatura cu cauza in sine.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#19
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 27 ianuarie 2011 - 23:39

Viviana, din cate mi amintesc, baietelul Giuliei avea problemele respective dinainte de a merge la terapie, tocmai din cauza acelor probleme au ajuns la terapie. Cand am scris mesajul eu m-am gandit la alte cauze, poate s-au petrecut niste schimbari in viata lor, care au coincis cu acutizarea problemelor, poate-i o greseala de abordare undeva. Eu scriu prin prisma experientei personale evident, atunci nici prin cap nu-mi trecea ca-mi neglijez baiatul, de fapt chiar dadeam alt inteles cuvantului.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#20
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 01:56

Citat:
citat din mesajul lui giulia71
neavand datele totale ale problemei poti trage concluzii eronate, cel putin in cazul meu. Sincer si fara rautate m-as abtine in a concluziona asa rapid; unele concluzii pot fi dureroase si nu sunt constructive. Nu pentru mine si nu acum!



oricand se pot trage concluzii eronate, cu atat mai mult atunci cand comunicarea se face explusiv in scris, pe un forum.
Insa eu nu trag concluzii, eu discut cu tine si imi spun parera cu privire la unele aspecte pe care tu le descrii. Ca ceea ce scriu eu nu e ceea ce vrei sa auzi tu, asta e alta poveste.

Te-ai aratat deschisa dialogului cu mine, interesant cum ti-ai schimbat brusc parerea dupa mesajul Vivianei. [:)]

Sper, la modul cel mai sincer, ca vei avea intelepciunea de a nu abandona varianta cu terapeutul. Pentru ca aceste probleme se pot remedia.

Ti-as da un link cu si despre psihologia educatiei, cu factorii care sunt implicati in insuccesul scolar, dar iti spun sincer ca nu cred ca ar face vreo diferenta pentru tine. Teoria e teorie, voi aveti nevoie de ajutor specializat, pentru ca altfel va tocati marunt unul altuia nervii, fara intentie.


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • Fetite gemene

    Bucheru01
    - Astăzi, 13:47

  • Pregătiri pentru venirea bebeluÈ™ului

    E241298
    - Astăzi, 11:37

  • Burtica pe etape - Trimestrul I 🤰

    Linaiubi
    - Astăzi, 09:36

  • Sarcină 36 de săptămâni

    Erika91
    - Astăzi, 09:32

  • Karatistul nostru 💙🙈

    BeckyGaie
    - Ieri, 21:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -