Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici17


195 raspunsuri la acest subiect

#161
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 18 noiembrie 2009 - 19:50

Sorilea, probabil nu e mai nimic, dar pentru linistea ta du-te. Noi face kinetoterapie pentru probleme mult mai mari si rezultatele au fost spectaculoase. Bineinteles ca poti sa faci si tu ce el exercitiile dar asa cum am spus e mai bine sa nu ajungi sa regreti ca nu ai fost.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#162
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 18 noiembrie 2009 - 20:13

Multumesc mult JOKLK [asia][pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#163
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 18 noiembrie 2009 - 20:27

SoriLea, si daca nu sunt probleme reale, kineto il va ajuta pe Razvan la dezvoltarea motorie. Pe noi ne-a ajutat foarte mult. Am pus poze noi. Multumim pt aprecieri.[pup][pup]



_____

Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),

and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)

You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.

You are the shining star I reached for

In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are my child. Now with all things I am blessed.


#164
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 14:45

FEtelor.venim si noi cu o veste buna,azi a venit DR.la AnaMaria sa o vada si ne-a zis ca e bine,avem 6.250kg,si mai nou putem sa incepem sa mancam si noi,am niste emotii,a zis sa incepem cu supa de zarzavat,mere rase si mai tarziu piure,ousor,branzica de vaci,dar am si eu o inrebare ca am uitat sa intreb Dr.la masa de seara pot sa-i dau cereale cu lapte?tinand cont ca la pranz ii dau supa?sau trebuie un singur aliment?

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/

#165
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 15:06

Mirela, felicitari pentru Ana Maria! Diversificare usoara! Eu stiu ca nu e indicat sa ii dai doua alimente diferite in aceeasi zi la inceput. E bine sa incepi pe rand cu fiecare aliment ca sa vezi ce reactie are la el. Sa speram ca va accepta orice usor si fara mofturi.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#166
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 15:52

Citat:
citat din mesajul lui mirela_n
FEtelor.venim si noi cu o veste buna,azi a venit DR.la AnaMaria sa o vada si ne-a zis ca e bine,avem 6.250kg,si mai nou putem sa incepem sa mancam si noi,am niste emotii,a zis sa incepem cu supa de zarzavat,mere rase si mai tarziu piure,ousor,branzica de vaci,dar am si eu o inrebare ca am uitat sa intreb Dr.la masa de seara pot sa-i dau cereale cu lapte?tinand cont ca la pranz ii dau supa?sau trebuie un singur aliment?http://s564.photobucket.com/albums/ss87/camelia_cgm/
Wow, Mirela, super, 6.250 kg la 5 luni jumate? A luat foarte bine in greutate, noi avem 7.200 la 9 luni jumate. Sunteti perfect in graficNu te grabi cu diversificarea, ia-o incetisor, fiind prematur, exista risc de alergii. Pana la 1 an, alimentatia de baza e inca laptele, copilul se obisnuieste doar cu gusturile noi.Ou, branzica de vaci la 5 luni jumate, mi se pare mult, mult prea curand.Cauta pe blog http://ghiocei2009.blogspot.com/ ca sunt multe articole despre inceputul diversificarii. Alege ceea ce consideri tu ca este bine, filtreaza informatiile, inclusiv ce spune pediatru, si fa in asa fel incat sa-i fie bine copilului. Nici eu, nici noi la clubul scutecelor nu luam pe bune chiar nici tot ce zice dr, pt ca si ei spun ceea ce stiu ei, si am auzit adevarate perle de la unii dr. Ori parerea mea, si nu doar a amea, e ca totusi cand diversifici un prematur trebuie sa ti cont si de dezvoltarea lui, si de riscurile la care e supus, fata de un copil nascut la termen. Noi am inceput foarte usor, daca vrei iti spun pasii care i-am urmat, doream sa renunt la alaptat, desi am mai tinut-o apoi inca vreo 2 luni, si am inceput, cu acordul pediatrului, incet cu cate o lingurita de suc, de morcov, apoi 2 lingurile, apoi 10 ml, apoi am trrcut la suc de mar tot asa, treptat, pana am combinat mar+morcov.Pana la a-i incloui o masa intreaga de lapte cu altceva e cale lunga, iar 2 mese diversificate trebuie sa aibe mult mai tarziu.Se introduce un singur aliment, sa se vada reactia organismului, si abia dupa ce i-ai introdus fiecare aliment singur, incepi sa le combini.Te rog citeste si pe blog, nu am acum timp sa-ti dau exact pagina, vezi la lista arhivei in dreapta poti da dupa titlu. Nu te grabi si nu te la dupa "sfaturi babesti", repet, pana la 1 an, alimentul de baza este laptele!_____Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009), and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint. You are the shining star I reached for In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are my child. Now with all things I am blessed.

#167
pepina70

pepina70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 17:25

[flo]Mirela,bravo prinstzesei tale,a luat ceva in greutate[pup]
Eu la corcodusa am inceput intai cu piure de morcovi 3 sapt ,o masa pe zi si de sapt asta ii dau si o masa de piure de mar(hip),asa de repede cu ou si branzica nu cred ca merge,mai ales ca a fost prematurica[bibe],sa nu te grabesti cu mancarea ca o sa manance ea de toate!Carla a luat deja 500gr decand am inceput diversificare,are la 7 luni 5 500[flo].Succes i ti doresc si sa o iei usor[pup]
aaaa.. si seara ii dau si un bibe cu gris, trei partzi lapte si unu gris.


Pepina,mama de Carla,,corcodusa mami´ draga

#168
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 18:33

Pepina, nu stiu la ce spui tu gris, daca te referi la grisul la punga din comert, eu am auzit pareri, si am citit chiar si aici pe forum, ca nu e recomandat gris la bebelusi ca ar duce la anemie. Noi papam gris dar cereale cu gris si vitamine.



_____

Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),

and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)

You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.

You are the shining star I reached for

In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are my child. Now with all things I am blessed.


#169
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 18:35

Ayla,multumesc mult pentru sfaturi,in legatura cu branzica si oul nu mi-a zis sa-i dau acum ci mai tarziu,dar eu fiine emotionata nu am zis si cand,si da stiu ca se incepe cu un aliment sa se vada reactia apoi altul si tot asa,pt.ca l-am intrebat ce parere are de cereale si a zis ca pot sa-i dau dar tot mai buna e supica pt.ca are in ea tot ce are fetita nevoie cu cerealele mai tarziu,dar zau fetelor am niste emotii nu-mi vine sa cred ca ne-am facut asa repede mari si incepem sa papam,parca mai ieri era un pui mic,mic de om,astept sfaturi de la voi cand o sa am nevoie in leg.cu papica[pup]

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/

#170
pepina70

pepina70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 18:42

[flo]Monica,mea culpa,sunt de fapt cereale din orez si porumb,fara gluten[:I]

Pepina,mama de Carla,corcodusa mami´ draga


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -