Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici17


195 raspunsuri la acest subiect

#151
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 17 noiembrie 2009 - 00:15

SoriLea, mult curaj...e ceva normal. Noi am facut si febra, si treziri din somn cu tipete, si mofturi la mancare, si voma, si...de toate. Calgel e apa de ploaie, nu stiu cat functioneaza. Cu Dentinox a mai fost cum a fost. Oragel cica e bun, la noi la clubul scutecelor era o fata care avea de vanzare, nu stiu daca se gaseste in farmacii. Nu-l lasa sa planga, chiar daca nu ai ce-i face. Consoleaza-l si fi langa el, e o durere insuportabila. Depinde de cat de sensibil/rezistent e el in fata durerii. Noi la primul dinte am reactionat mai urat, apoi nu a mai fost atat de dramatic. Sper sa nu dureze mult. Iesirea dintelui tine de niste faze, cum strabate dintele osul, gingia, de aceea desi nu se vede mai nimic, bebe plange, si poate dura in episoade. Eram la mare, Luana maraita si nervoasa la orice, asociasem toanele ei cu orice altceva decat cu dintisorii. Pe jucarii nu a ros prea mult, mai mult s-a folosit de periuta ajutatoare. Exista in farmacii prima periuta, cu cap rotund cu dinti de silicon, care maseaza gingiile. Nu lua ceva scump, noi am luat Primii Pasi si a fost doar 5 lei setul (de 3 periute pe nivele de varsta). Se zice ca-s bune jucariile alea cu lighid sa le bagi un pic la frigider sa le roada reci, or fi, Luana nu le-a vrut, erau prea mari pr gurita ei. Si cand te mai dor dintii nu prea iti vine sa papi, sa rozi. Ii poti da nurofen, dar intreaba dr cat si de cate ori, calmeaza pt scurt timp, macar pe timp de noapte. Eu i-am dat doar supozitor paracetamol cand a facut febra.

Va dorim sa scapati repede de dureri si sa zambiti si voi cu noii dintisori.[pup]

Aaa, am uitat, la ce varsta? Primul pe la 5 luni jumate parca, desi e bebe prematur. Acum la 9 luni jumate aveam 6 dinti, si inca 2 se anunta, dar...de muuultaa vreme.

Poze noi vedeti aici.



_____

Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),

and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)

You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.

You are the shining star I reached for

In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are my child. Now with all things I am blessed.


#152
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 17 noiembrie 2009 - 10:11

SoriLea eu nu te pot ajuta prea mult Luca i-au dat dintii la 6luni,dar nici nu am simtit de nu bagam mana la el in gurita nici nu stiam[:D],uite asa am ajuns la o caruta de dinti fara dureri,febra
dar la masele o alta treaba cele de sus au iesit usor dar jos[bang][bang],treziri noaptea plangand,agitatie,gemete asta cam 2saptamani pana au spart gingia,eu ii dadeam nurofen seara inainte de culcare chipurile sa-l linisteasca dar nu mi se parea a avea vre-un efect[bang] plus balute,maini in gura pana la coate,muscaturi(cred ca ii provocau stari de nervi)trecem noi si peste astea
in rest nu stiu ce sfat sa iti mai dau ,doar [ruga] sa iasa cat mai repede dintosii si la urmatorii sa fie mai bine[pup]




[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine

#153
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 17 noiembrie 2009 - 10:19

La multe lunite Vlad Alexandru [s][s]
Cami-Mirela noi am stat in fundulet ajutat intre perne dupa 6 luni iar la 8 luni abia am facut performanta de a sta singurel,eu nu l-am fortat l-am lasat pe el dar nu a fost ff curios sa stea in sezut,daca Ana Maria este laso nu ff mult numai sa ii faci pe plac [pup]
Jo noi mergem pe varfuri mai bine zis cu calcaiul ridicat nu am avut tendinta de a merge ,,ca la balet,, de aia zic ca e ok[pup][flo][pup]
Pepina te asteptam[pup][flo]




[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine

#154
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 17 noiembrie 2009 - 11:12

Sorilea pe noi ne-au chinuit dintii de la sase luni si primul ne-a iesit la un an. Febra nu am facut, nici varsaturi sau scaune diareice in schimb agitatie la maxim, urlete, tipete, treziri din ora in ora, muscaturi. Am folosit Dentinox (ne-a ajutat cat de cat) apoi am trecut pe glicerina boraxata cu nistatina si e destul de bine. Eu i-am dat Panadol dar nu are efect mai mult doua ore. Jucariile pentru dentitie nu sunt de noi ca ne plictisim repede.

Inarmaeaza-te cu rabdare, cum a spus si Monica consoleaza-l cat mai mult, stai aproape de el....in rest va trece.







Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#155
pepina70

pepina70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 17 noiembrie 2009 - 11:48

Sorilea,i mi pare rau ptr Razvanel,eu am citit despre jucarioarele cu gel reci din congelator,am luat si eu ptr corcodusa dar,cum spunea Monica,ptr Carla este prea mare si nu poate s o bage in guritza,Ieri mi a plans toata dimineatza ,n a vrut sa manance morcoveii ,nimik[bang].
Pe la amiaza a inceput sa manance si aproape ca a dormit toata ziua,nu stiu poate ar trebui sa i dau mai multa mancare in afara de lapte,de azi incep si cu masa de fructe,sper s o primeasca bine[pup].
in rest,noi ne trezim noaptea de vreo 3 ori si mancam(avem foame mare noaptea[:D])

Pepina,mama de Carla,corcodusa mami´ draga

http://www.bilder-sp...hp?album=113840


#156
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 17 noiembrie 2009 - 15:01

Ayla,am vazut pozele cu micuta ta,Doamne ce frumoasa e,ce ochisori frumosi,o scumpaaaa,sa-ti traiasca,sa fie sanatoasa tare frumoasa e[pup]Sorilea imi pare rau sa aud despre durerea lui Razvanel,si noi ne apropiem cu pasi repezi legat de dintisori si mie mi=e groaza cand ma gandesc ca o sa o doara,dar trebuie sa trecem si peste asta[pup]

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/

#157
ramonika82

ramonika82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 17 noiembrie 2009 - 19:32

Buna fetelor!
Multumim frumos de urari valy!Si noi asteptama dintisorii de pe la 5 luni dar nimic deocamdata,la fel a inceput cu balute si cu iritatie in jurul guritei dar nimic ,oricum nu cred ca mai dureaza foarte mult pt ca ar musca din orice ,are gingiuta umflata.Jucariile de dentitie nici al meu nu prea le tine in schimb roade la jucarii din alea de cauciuc care tiuie (sunt diferite figurine).
Am muncit azi la greu pt ca imi mucegaieste un perete pe jos si am dat cu solutie antimucegai si am zis sa fac si niste curatenie ,pe Bibi l-am tinut in alta camera.
Pup!Va invitam la o felie de tort!

#158
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 17 noiembrie 2009 - 20:01

La multe lunite Vlad-Alexandru!



Vazut si eu inca de aseara poze cu Luana. [pup] scumpete mica si draga.



Oare Mihaela ce mai face de nu mai zice nimic? Lipseste de cateva zile bune.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#159
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 18 noiembrie 2009 - 00:22

[pup][pup] pt micuta LUANA, o dulcica [pup], sa creasaca mare si sanatoasa.

Multumesc tuturor pt ajutor, azi Razvan a fost linistit, nu a plans deloc, chiar s-a jucat ca de obicei, a ras pana nu a mai putut. Poate inca nu vin, mai intarzie si a fost doar o agitatie de-a lui, ZIC SI EU [:D], ca mi-e tare frica de ce ma asteapta, mai ales ca eu inca merg la munca si daca nu dorm noptile, sunt ZOMBI[:D].
Saraca mama (vorva reclamei), daca nu ar fi ea ca sa ma ajute, nu stiu ce as face.
Dar cum ati spus si voi, o sa trecem noi si peste astea.

[pup][flo] pt fiecare

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#160
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 18 noiembrie 2009 - 19:39

Am fost azi cu azvan la control la neurologie si mi-a zis ca a evoluat bn, doar ca mana dreapta nu o trece peste mediana corpului cand ii dai sa apuce ceva. Cu stanga nu sunt probleme.
Ne-a recomandat sa facem chinetoterapie la CRINUL ALB.
Am sa merg si acolo sa vad ce si cum e, dar totusi mie nu mi se pare ca ar fi asa mare diferenta, dar pt linistea mea si binele lui, vreau sa fac lucrurile asa cum trebuie.
Voi ce ziceti, crede-ti ca ar trebui sa merg, sau sa fac eu cu el acasa exercitii?
[pup][pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -