Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici17


195 raspunsuri la acest subiect

#131
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 22:24

Citat:
citat din mesajul lui AdiS
Doresc sa ma adaugati si pe mine pe prima pagina cu urmatoarele date:AdiS - Alex 11 septembrie 2005, 34s, 2400g, 47cm, Apgar 1Multumesc frumos
AdiS, cum il trec pe puiutul tau? Doar Alex? Si scor apgar a avut doar 1?Pieces of heaven:My heaven on earth My little piece of heaven in the skyMy little Star

#132
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 23:28

Monica, daca ea vrea las-o sa umble, urmareste doar cum calca, sa calce cat mai mult pe talpa piciorului si cat mai putin pe varfuri si cat de incordate isi tine piciorusele, trebuie sa fie cat mai relaxata.



Despre user comun .... eu sunt de acord.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#133
foxy_lady

foxy_lady

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 14 noiembrie 2009 - 05:26

Fetelor, va multumesc pentru urarile de bun venit si pentru ca ne-ati adaugat la listuta bebeilor.
Jolkl, in ceea ce priveste intarcatul, ca de altfel muuuulte alte probleme ale bebelusiei, le-am trecut cu bine si fara sa ne facem probleme in mod special. Au venit firesc, fara sincope. Andrei a avut un pic de colici, dar au trecut fara sa ne "marcheze" mai mult de 2 nopti. Am respectat intocmai sfatul dnei Dr. Culcer de a-l alimenta exclusiv la san pana la 6 luni corectate (in cazul nostru pana la 8 luni necorectate). Nu i-am dat nici macar apa sau ceai si a fost perfect - fara colici, si-a facut un program regulat de masa/somn/ activitate care ne-a permis sa avem o mare independenta. Ne-am plimbat mult, am facut vacante grozave, eram cu el in avion la 2,5 luni ...si pt ca i-am respectat programul n-am avut nici o grija.
Cand a aparut diversificarea nu s-a mai aratat interesat de san, asa ca am trecut la biberonul cu lapte Humana (era unul in supermarket care avea arome de banana parca) Nici cand au inceput sa-i apara dintii nu s-a necajit din cale-afara. Doar il vezi ca-si scarpina gingiile cu cate o jucarie, sau ca saliveaza din abundenta.


#134
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 14 noiembrie 2009 - 13:53

Monica am fost ieri la dr cu Luca in fata noastra o pacienta cu o fetita de 6 luni venise la vaccin si ia zis ca fata e ff energica,vrea sa se ridice sa mearga tinuta sa o lese? dr ia zis asa sa lasam copilul sa faca ce vrea si ce poate sa nu il fortam dar sa-l ajutam de vrea sa mearga,sa stea in picioare si tot asa(sa ii lasam sa descopera lumea singurei),acuma cum crede fiecare parinte si de mersul pe varfuri noi descaltat tot asa mergem(avem tendinta de a ne grabi si nu avem rabdare sa punem talpa toata) dar cu adidasi,ghetute punem toata talpa e chestie de obisnuinta incet,incet va calca corect
ma bucur ca ia placut premergatorul[flo]
Despre user comun ....si eu sunt de acord




[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine

#135
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 14 noiembrie 2009 - 13:57

Monica sima1 zicea asa:SI EU SUNT O MAMICA DE2 FETITE GEMENE PREMATURE DIN 14 APRILIE 2009.GIORGIA MARIA 1600,45 CM SI MARA TEODORA 1300 ,43CM SCOR APGAR 7\8.



[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine

#136
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 14 noiembrie 2009 - 18:21

Foxy_lady, super ca totul a mers asa usor la voi. Si Karla a fost alaptata exclusiv la san pana la sase luni fara apa, ceai sau altceva si totusi colicile ne-au chinuit pana la patru luni. Si cu Karla nu am avut probleme cu diversificarea si chiar mananca orice, dar la san nu vrea sa renunte nici acum la un an si doua luni.



Valy, mersul intr-un fel sau altul nu tine doar de obisnuita. Mersul mi frecvent pe varfuri si o spasticitate mai mare a membrelor poate sa arate o usoara deficienta cerebrala.



Monica sigur ai intrebat gandindu-te la subiectul care il aveam eu la "parintii intreaba, parintii raspund" referitor la hipertonia Karlei. Te rog nu iti face asemenea ganduri, Luana nu a fost asa mica ca si Karla si la voi sigur nu se pun asemenea probleme.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#137
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 14 noiembrie 2009 - 23:17

Ca tot se vorbeste aici de mers hai sa va spun ce problema avem noi acum. Karla merge tinuta de manuta sau tinandu-se de ce apuca ea. Ce am observat eu e ca cu piciorul drept calca cu laba piciorului spre exterior. Am vazut ca si cand sade in carucior tot asa o tine. I-am spus kinetoterapeutului, a examinat-o. Concluzia: "totul pleaca din sold, e mai flexibil soldul drept decat stangul. De ce? Faceti o radiografie"....dar noi am facut ecografie la sold (eu sunt anti radiografii) si ne-au spus ca e bine.

Am plecat la pediatru....copilul consultat din nou...."mie nu mi-se pare nimic in neregula si mersul oricum i se formeaza pana la trei ani, dar ca sa va linistiti dumneavoasra va trimit la ortoped".

Azi am fost la ortoped....copilul consultat din nou ...."eu nu vad nici fractura, nici luxatie, nici displazie de sold, doar ca are o anumita limitare de miscare care poate fi din nastere, deci pentru ea sa fie ceva normal, dar pentru linistea dumneavoastra va trimit la Cluj la chirurgie infantila".

Acum peste doua saptamani plecam la Cluj. Parerea mea, sentimentul meu de mama e ca nu e nimic, dar asa doar o parere te poate duce la tot felul de ganduri....



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#138
foxy_lady

foxy_lady

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 15 noiembrie 2009 - 06:47

Joklk, la noi statul la san era de foame, pur si simplu. N-a stat niciodata mai mult de 15 min in total pentru o masa. Tinutul la san era pentru astamparat foamea, nu pentru linistit daca era suparat, ori pentru adormit sau sa se simta ca acolo e zona lui exclusiva de confort. Si eu auzisem despre eventuale dificultati cu intarcarea, asa ca atunci cand la noi s-a intamplat atat de simplu, de la sine, am incercat sa caut o explicatie, si asta e tot ce mi-a trecut prin minte.
As vrea sa-mi spuneti pe la ce varsta au inceput piticii vostri sa vorbeasca, si cam pe cand va ganditi sa-i incercati daca vor sa faca la olita.

#139
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 15 noiembrie 2009 - 10:25

Foxy lady, Karla are un an si doua luni varsta reala. Pe limba ei vorbeste nonstop. Cuvinte clare si cu adresa sunt putine si mai toate formate din aceleasi silabe: mama, tata, baba, papa, pupu, kaikai (asta e Karla), nana (asta e titi).

Pe Karla am pus-o pe olita de la un an. Facem de doua ori pe zi ambele necesitati.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#140
cami_bld

cami_bld

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 15 noiembrie 2009 - 11:10

Joklk,la multi ani pentru ieri,ce mari sunteti,deja 1an si 2luni[olala].Multi[pup]pentru Karla.Ana Maria deja vrea sa stea in fund,chiar se chinuie sa se ridice singura,se agata de mana Mirelei si se ridica,nu e prea devreme?
[pup]

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -