Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Primul an de scoala 2010-2011-clasa I (5)


293 raspunsuri la acest subiect

#11
nma

nma

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.973 mesaje

Postat 12 ianuarie 2011 - 13:31

Din ce citesc inseamna ca doamna noastra e mai exisgenta, nu mi se pare mie [:D]. La sedinta chiar ne-a explicat cum sa lucram lectia cu ei la cunoasterea mediului. La cerintele doamnei cred ca ar trebui sa stam la lectii cu copilul pana la ora 23 [bang].

Verificari/teste avem zilnic. Copilul nu se plange deci banuiesc ca nu e prea mult. Se plange doar de teme [:I]. Ceilalti copii de la after-scool au mai putin, eci mai mult timp de joaca.

De lucrat acasa lucram putin, e tare inacapatanat.



Chic Bebe – nma1 si nma2

Nico



#12
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 12 ianuarie 2011 - 14:05

Doamne, fetelor, parca ar fi bietii copii la Harvard deja :)
Stiu de la mama care a fost peste 30 de ani invatatoare ca mai mult de jumatate de ora nu se poate concentra un copil de varsta asta... deci 30 minute lucrat.. pe urma joaca... iar lucrat etc

Eu am tot scris aici ca noi santem in extrema cealalta, se lucreaza mult in clasa, iar acasa mai deloc. Nici asa nu-mi convine [:D] dar nici ca la voi . Oricum eu la ora 19 sant acasa, pana despachetez, mananc, hranesc si cateii... se face ora 20. Mai lucreaza ceva, daca poti si ai cu cine [bang]

parca anul trecut exista o recomandare de la Ministerul Inv sa NU se dea teme acasa la clasa I-a... doamna noastra invatatoare e mai in varsta, a fost si metodista (adica a predat altor invatatoare mai tinere)... poate de aceea da teme foarte putine

va pup

Ingrid si Cristi 7 ani

#13
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 12 ianuarie 2011 - 15:41

la noi sant 22 in clasa... deci sper ca doamna are mai mult timp pentru fiecare
de test n-am auzit nimic inca... ieri l-au facut pe "L" mare

Ingrid si Cristi 7 ani

#14
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 12 ianuarie 2011 - 16:55

Pai noi avem mereu tema la Cunoasterea Mediului. In fiecare zi trebuie sa deseneze in calendarul naturii vremea din ziua respectiva.



Pentru vacanta au avut ca tema sa puna boabe de fasole la incoltit dar ea a uitat si eu nu i-am cautat prin carte. Oricum, din 24 doar 2 copii si-au facut tema [:D].

Asa ca s-a prelungit termenul pentru fasole. A pus si fata mea si acum o studiaza cu nerabdare din ora in ora.



Pentru saptamana asta au de facut personaje din castane, ghinde, etc.



Mi se pare normal sa acorde atentie si acestei materii, dar sa-i pui unui copil de clasa I insuficient pentru ca n-a stiut lectia la cunoasterea mediului mi se pare prea de tot. Parca n-ar trebui sa se dea calificative doar pentru o lectie, nu?



Ingrid, cred ca recomandarile sunt asa cum spui tu, fara teme. Noua ne spune mereu doamna la sedinta ca temele nu sunt obligatorii.

Dar, sincer, nu cred ca este suficient doar timpul din clasa, presupunand prin absurd ca vreun copil poate fi atent 100% la ore



De vanzare

#15
nma

nma

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.973 mesaje

Postat 12 ianuarie 2011 - 17:25

sunnyday asa ar invata si Alex mai cu spor [:D]. O sa plantam si noi fasole azi, e o idee tare buna.

Calificativul I este in carnet, nu stiu daca si in catalog. probabil doamna a vrut sa ne atraga atentia ca materia isi are si ea rostul ei dar in loc sa ii scoata in natura se asteapta sa toceasca [bang]. Intre timp a mai luat si un FB. Eu stiam ca se face media dupa mai multe calificative.

La sedinta i-am spus parerea noastra doamnei si sper ca va tine cont.



Noi am ajuns la T. Si, sa nu uit, sunt 21 in clasa din 26.



Chic Bebe – nma1 si nma2

Nico



#16
alinkav

alinkav

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.142 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 12:18

Alex ieri a avut concurs la lb.romana (Comper) si a raspuns corect la 19 intrebari din 20.
http://www.concursur...I varianta4.pdf

Urmeaza si la matematica, pe 19 ian.

A mai avut in noiembrie concurs Smart la lb.engleza(85 din 100 de pct), iar acum 2 zile a avut si testul de baraj, dar nu l-a trecut[:I]...

Teme le avem doar in we(fise la mate/romana), iar in timpul saptamanii le fac la scoala.



Alina,

Alexandru Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

#17
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 16:25

si eu astept cu interes sedinta cu parintii (si la noi se termina caietele speciale)dar pana atunci mi-am propus sa merg marti la consultatia cu parintii (doamna e in fiecare marti dupa-amiaza la scoala pentru consultatii... eu nu am fost niciodata pana acum).

Sa vedem ce mai aflu de la sursa directa [:D] ca de la el nu stiu nimic de teste, lucrari etc

Ingrid si Cristi 7 ani

#18
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 16:29

Alina, voi santeti avansati daca ati facut testul acela... noi inca nu am ajuns la "ce", la "t"... daca am vazut eu bine... mai ales ultimele exercitii - trebuie sa stie sa citeasca foarte bine, sa inteleaga ce citeste [:D] ca sa raspunda la intrebari.


Ingrid si Cristi 7 ani

#19
nma

nma

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.973 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 16:48

Alina am printat si eu testul. Poate il facem in weekend. Sunt curioasa cum se descurca.

Alex primeste foarte multe fise pe care ia calificative (calificativ plus punctaj). Nu stiu daca mai dau alte teste [:I].

Felicitari pustiului tau pentru rezultatul la engleza [flo].



Alex a fost invitat sambata la ziua unui coleg de clasa. Se pare ca nu toti colegii au primit invitatie. Acum el e bucuros dar sincer nu stiu cat intelegea el explicatiile mele daca nu era invitat. Pe langa asta e prina zi de nastere la care va merge fara surioara [:I].



Chic Bebe – nma1 si nma2

Nico



#20
alinkav

alinkav

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.142 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 17:36

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

Alina, voi santeti avansati daca ati facut testul acela... noi inca nu am ajuns la "ce", la "t"... daca am vazut eu bine... mai ales ultimele exercitii - trebuie sa stie sa citeasca foarte bine, sa inteleaga ce citeste [:D] ca sa raspunda la intrebari.


Ingrid si Cristi 7 ani


Toate cerintele au fost citite de catre invatatoare cu care au avut concursul, nu era invatatoarea lor.

Alina,

Alexandru Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -