Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Primul an de scoala 2010-2011-clasa I (5)


293 raspunsuri la acest subiect

#1
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 19:17


PARTEA I PARTEA a II-aPARTEA a III-aPARTEA a IV-aSucces boboceilor, rabdare si putere parintilor! [flo2]Cris mami de Alexia & Ana

#2
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 19:45

Bun gasit mamici de bobocei!! Saluatere sprijinului nostru, veterana Sorana( si alte mamici cu copii mai mari)

Eu va citesc uneori. La mine situatie e mai dificila, sa zic. Sunt in CIC cu Ana, iar asta ma face uneori inutila pentru Alexia. Sunt momente cand nu o pot controla. Gelozia ALexiei fata de Ana se revarsa si asupra temelor chiar. Ma striga/cheama pt motive banal, doar ca sa fiu cu ea. Uneori o supravegheaza tati sau invers( sta sotul meu cu cea mica si eu cu Alexia). Regret ca am parte de acest CIC, ca si perioada fara servici - si ca nu ma pot ocupa mai mult de Alexia.
Din ce citesc la voi, evolueaza copii, se adapteaza sistemului.
Scolarita mea inca doarme la pranz, ceea ce ne decaleaza cu totul. Am incercat, dupa ce s-a schimbat ora de iarna, n-a dormit o perioada, dar era nauca, cu cearcane. Aici intervine iarasi prezenta surioarei, caci nu se poate culca mai devreme, nu e liniste deplina.
LA mate vad ca majoritatea copilasilor s edescurca bine, e mai pe intelesul lor. Sta bine si cu cititul, scris, dictare.
Eu ma ingrijoresc cu ordinea....tot timpul sunt cu gura pe ea. In vacanta ff greu si-a facut temele, in ajun. Seara ii zic de 'nspe ori sa isi face ghiozdanul....si ea trage de timp, e atenta la altceva dar nu face ghiozdanul.Imi pierd rabdarea, noroc ca intervine sotul meu si intr-un final e gata ghiozdanul.
Am citit si eu ultimile pagini ale capitolului precedent si vad ca va este tare greu cand sunteti la servici. Ma sperii, in aug 2011 ar trebui sa reincep serviciul. Acum daca as fi la servici nu stiu cum ar actiona fata mea. Ieri am lasat-o intentionat in pace, de cand a venit in casa nu i-am spus nimic. Asadar la rora 21,30 ghiozdanul ei era neatins in hol. Doar uniforma era la locul ei(ma mir). A venit la masa singura, a dormit si atat. Seara a luat-o tati la discutii....
De o perioada incerc s-o invat ora, poate as ava intelege cand ii spun ca in juma de ora tre sa fim gata de plecare sau ca trebuie sa-si faca ghiozdanul....


Cris mami de Alexia & Ana



#3
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 21:29

Aminteles acum sunnyday.
Astea cu serbari, excursii, concursuri si altele -in cls I le tiparea invatatoarea si capsa biletele in caietul de romana.
In cls. II-a le scrie pe tabla si ii pune sa copieze apoi (daca e cazul) semneaza in caiet.
Parintele trebuie sa scrie "da" sau "nu" si sa semneze. Cand e ceva pe bani. Cand e doar o informare (gen "marti 22 decembrie venim la 9 si plecam la 11") e suficienta semnatura.
Daca invatatoarea nu vede semnatura da telefon parintelui respectiv.
Ce-i drept noi avem o invatatoare care sta la clasa 8-12 indiferent ca au sport la ultima ora sau chestii de genul asta.


Sorana si Monica (28.09.2002)


#4
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 12:24

Noi avem noroc de o invatatoare prietena cu calculatorul, asa incat de la prima sedinta cu parintii ne-a cerut sa-i scriem pe o coala de hartie adresele de mail ale tuturor parintilor.

Cand are de comunicat trimite tuturor e-mail.
Si noi la fel procedam cand nu ne este clar ceva.
Mi se pare o solutie excelenta.

Insa mersul la scoala este in continuare o provocare pentru noi.
In prima zi a venit foarte incantat si mi-a spus ca s-a speriat cand si-a revazut o colega...a crezut ca seamana cu un baietel...am intrebat si eu de ce a avut aceasta revelatie si mi-a spus ca fetita a avut paduchi si a trebuit sa se tunda scurt de tot [bang]


Na...acu' eu ce fac ??? Ma duc sa o intreb pe invatatoare daca stie treaba asta ? o fi real, nu o fi....Daca e asa inseamna ca trebuie sa stim cu totii, sa incercam sa prevenim...habar n-am....ce sa fac ???

#5
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 14:55

daca a fost pe perioada vacantei si fetita a scapat deja, cred ca-i suficient sa stai un pic in alerta... fara alte masuri.









Cristina

Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste

Concursul saptamanii




#6
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 16:15

Cristina nu stiu nimic decat ce mi-a spus copilu' in prima zi de scoala.
Inainte de vacanta fetita avea parul lung, insa in ultimele zile de scoala nu au mai adus-o parintii pe motiv ca e racita. Nici la serbare nu a participat. Acum realizez ca, poate asta sa fi fost motivul....
Cred ca o sa o intreb, discret, pe dna invatatoare daca stie ceva...

Ca ia fim'iu paduchi n-ar fi asa o tragedie ca tundem zero si gata...da' sa nu mi dea mie...

#7
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 10 ianuarie 2011 - 12:30

Fii-mea a vut oxiuri in luna oct-nov, nu mai retin exact. Intr-o seara a avut prima criza, in dimineatza urmatoare am dus-o la scoala si i-am zis doamnei ca e suspecta, ca analizele ies in 1-2 zile si ce trebuie sa fac, sa nu o las la scoala? Doamna a spus ca o primeste fara prb, doar sa aibe grija fata, sa se spele pe maini. Ea are de la inceputul scolii un Dettol mic in geanta si il foloseste iainte de gustare. La baie merge ff rar. In fine, nu mai discut acum modul de contaminare, dar am stat cu frica sa nu aibe si alt copil simptomele, se se molipseasca...as fi preferat sa o tin acasa decat sa-mi aud vorbe ca am dus copilul sa contamineze.
Cam asa si cu paduchii, eu as tine copilul izolat o vreme, caci nimanui nu-i convine sa-i culeaga, poarte...si stim ca trag mititeii la curatenie

Cris mami de Alexia & Ana



#8
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 10 ianuarie 2011 - 15:21

noroc cu subiectul acesta... asa aflu si eu ca la unii dintre copii este ceva de invatat si la "cunoasterea mediului"... al meu nu a spus niciodata ca ar avea ceva de pregatit sau invatat la aceasta materie [bang]
Chiar il voi intreba in seara asta...

Am exersat si noi un pic in week-end scris si citit, cu proteste si nervi la maxim. Mai nou (de cand l-au invatat pe "c") a inceput sa confunde pe "u" cu "o". Simt ca innebunesc... nu-mi imaginam ca sant atatea probleme in clasa I-a.

Ingrid si Cristi 7 ani

#9
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 10 ianuarie 2011 - 15:37

Da, si eu de cand am citit aici faza cu nota mica la Cunoasterea mediului, o tot intreb ce are de invatat.

Sa va mai zic ceva si sa-mi spuneti daca si ai vostri fac la fel: Cand scrie o propozitie pune la sfarsit(dupa ce termina de scris) punctul pe i sau linia lui A. Eu i-am zis sa puna cand termina cuvantul respectiv, ea imi zice ca asa le-a spus la scoala. Si azi avea pe caiet puncte pe i nepuse.

Cris mami de Alexia & Ana



#10
magdaz

magdaz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 11 ianuarie 2011 - 20:52

Multumesc pentru raspunsuri.
Spunea cineva aici ( nu am retinut cine) ca e de datoria copilului sa tina minte ce are de facut , dar e de datoria invatatorului sa il invete sa faca asta. Sunt perfect de acord.Si eu cred ca doamna trebuie sa stabileasca o modalitate clara de consemnare a temelor si evenimentul si la virsta asta nu poate fi numai verbal.
Nu cred ca poti sa treci de la gradinar la scolar responsabil asa peste noapte. Si trebuie sa mai tina cont ca lucreaza cu copii de 6-7 ani, care au anumite particularitati ale virstei legate de capacitatea de atentie si concentrare. Eu am vazut diferente foarte mari intre copii. E adevarat ca majoritatea lucrurilor se educa , dar in timp.

Noi se pare ca nu avem nimic de invatat la cunoasterea mediului. [:D]Asta mai lipsea. Insuficient pentru ca n-a retinut o nota de la lectie....e prea mult.Nota asta ar trebui data foarte rar in clasa I.

mama de Cristian(05.01.2004) si Ana-
Maria (05.09.2007)http://community.web...m/user/magdaz74


http://forum.desprec...TOPIC_ID=112487



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -