Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 13 voturi

Mild Asperger - debut?


199 raspunsuri la acest subiect

#31
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 15 august 2009 - 01:24

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui simali
Atazi l-am dus pe Vlad la cursul de fotbal (merge saptamanal de la inceputul vacantei). El socializeaza cam asa:
- intra in grup ca si cum toata lumea stie cine este el si el stie cine este toata lumea. Nu are acea perioada de "sa ma imprietenesc cu cineva".
- nu percepe copiii de la fotbal ca pe individualitati; pentru el sunt mai mult un fel de turma. Nu-l intereseaza numele lor, cum arata, nu i-ar recunoaste pe strada, nu conteaza ce fel de copii sunt etc.
- se asteapta sa fie bagat in seama (de pilda sa i se paseze mingea in timpul jocului), vede ca nu este, nu intelege de ce si face diverse tantrumuri.
- cand intra intr-un grup nu este atent la detalii esentiale de tipul "cine cu cine este DEJA bun prieten", "cine este frate cu cine", "ce copil e singur si poate ar avea nevoie sa se imprieteneasca cu cineva", "cine este liderul grupului", etc. Tinde sa se duca fix la liderul grupuli (de regula este ceva mai mare, poate mai inalt, are o anumita carisma si iese mai tare in evidenta) si cu acela vrea sa se faca prieten si eventual tot acestuia sa-i spuna EL ce sa faca. "Liderul" se amuza, si sfarseste prin a face misto de el impreuna cu "satelitii" sai. Misto de care Vlad nu este constient si continua sa se comporte cum crede el pana cand buba se sparge si cineva ii spune clar si raspicat o magarie in fata. El nu intelege subtilitatile, dar daca vi la el si-i spui clar si raspicat o magarie intelege perfect, este foarte sensibil, si se darama complet, cam ca un castel de carti de joc.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


Si Mariuca functioneaza tot asa. Mai nou, vad o adaptare prin copierea colegelor "Lider" pe care o cizeleaza pe zi ce trece.
In plus are tendinta sa numeasca prieten orice copil cu care interactioneaza. Si visul ei cel mare - pe care il are de cativa ani buni - este ca toti oamenii sa fie prieteni unii cu altii, si, in special, toti copii sa fie prieteni unii cu altii...

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Eu zic ca e un pas bun ca le imita pe lidere.

Iar aspiratiile gen "Maica Tereza" cu "sa facem lumea mai buna", etc. le recunosc si la Vlad. Si le am si eu, bine mascate, ca sa nu ma fac de ras in public.[:D]

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#32
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 15 august 2009 - 01:30

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Mai, si mie imi place sa invart rotile masinutelor cand imi cade cate una in mana [:D] Si oricarui copil, in special la varste mici cand descopera uimiti functionarea rotilor.
Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


La Vlad rotitul era cam asa: nu statea inca in fundulet, statea pe spate, cu masinuta intoarsa cu rotile spre el, o fixa foarte de-aproape si cu degetelul rotea rotile continuu, 1/2 de ora, 1 ora. Si nu se juca cu alte jucarii. Dar pentru ca deja gangurea, cerea aratand cu manuta, ne urmarea cu privirea etc. nu am considerat ca este un gest repetitiv.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#33
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 15 august 2009 - 01:50

Citat:
citat din mesajul lui simali
[
Iar aspiratiile gen "Maica Tereza" cu "sa facem lumea mai buna", etc. le recunosc si la Vlad. Si le am si eu, bine mascate, ca sa nu ma fac de ras in public.[:D]

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


[:D] Asta mi-a placut tare! [:D] Eu chiar am reusit odata sa ma fac de ras cu asa ceva... desi eram cat se poate de sincera si eram intr-un loc unde sansa sa te faci de ras e minima: la un grup de terapie [:D] Mi-au zis ca nu-s la Miss Univers [:D]

Am priceput ce-i cu tantrumul in varianta ta. Da' sa stii ca Ioana nici in astfel de cazuri nu intrerupe contactul, asculta si accepta compromisuri. Atat doar ca trebuie sa maresc miza [:)] Da, stiu, am un copil minunat [:I] Nu inceteaza sa ma uimeasca de cand s-a nascut. Avand-o pe Mariuca nu credeam ca-i posibil sa existe un copil ca Ioana... acum cred ca cei mai multi sunt ca Ioana [:)]

Imi pare rau ca ai avut o zi grea. [flo]
Stii, pana la urma e o problema de perspectiva. Si de acceptare. In fond, copii nostrii sunt doar putin altfel. Acum intelegem si de ce si stim cum au nevoie sa-i ajutam. Asta e foarte important. Cand ma incearca frustrarea si necazul, ma gandesc, ca putea fi mult mai rau decat este. Puteam fi intr-o zona in care sa-mi fie teama pentru viata ei, fiindca e razboi sau fiindca nu am ce sa-i dau sa manance. Putea, la fel de usor, sa aiba probleme grave de sanatate... Pot gasi multe situatii mult mai negre decat a mea si a copilului meu.
Eu il am si pe sotul meu, care are clar caracteristici Aspie. Si e OK. E adaptat, e functional, e minunat. Si nu a avut o mama care sa-l ajute. Cu atat mai putin o mama ca mine sau ca tine [:)] Or sa fie OK si copii nostrii, o sa vezi [pup]

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#34
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 15 august 2009 - 02:20

Citat:
citat din mesajul lui simali



La Vlad rotitul era cam asa: nu statea inca in fundulet, statea pe spate, cu masinuta intoarsa cu rotile spre el, o fixa foarte de-aproape si cu degetelul rotea rotile continuu, 1/2 de ora, 1 ora. Si nu se juca cu alte jucarii. Dar pentru ca deja gangurea, cerea aratand cu manuta, ne urmarea cu privirea etc. nu am considerat ca este un gest repetitiv.



"Calea de mijloc este calea ZEN"



Alice





Si David facea la fel...si apoi in jur de un an, trantea caruciorul cu rotile in sus sa le invarta...

Nu cred ca invartea chiar o ora...dar jumate de ora se mai intampla sa invarta cu un singur degetel foarte tacticos...



Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul

[cool] David

[foto]









#35
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 15 august 2009 - 04:12

Citat:
Aproape ca mi-au dat lacrimile cand am citit. Nu sti ce nevoie aveam mai ales dupa ziua de astazi.


Simali,[flo]si un[pup]si de la mine.
Eu nu zic sa nu il mai duci la fotbal doar vreu sa iti spun cum fac eu.
Incerc fiecare activitate cam de doua ori ,ma cam prind eu din prima daca e locul potrivit pentru el insa de regula ii mai dau si a doua sansa[:D] Din punctul meu de vedere fiecare activitate extrascolara ,fiecare play date ,iesire in parcul x sau y ,excursie etc e o forma de terapie din care trebuie sa obtin ceva pozitiv pentru el.Daca asta nu se intimpla,renunt.

Dupa mine activitatile sportive organizate nu sunt prea eficiente in cazul unui copil altfel.Si o sa ma explic de ce. Ei sunt in general antitalent la sport si comparatia cu ceilalti nu face decit sa intareasca ceea ce deja stiau undeva adinc in subconstient ,ca ei sunt altfel ,ca nu se pricep ,ca inteleg regulile mai greu.
De asemenea aceste activitati sunt strict organizate ,au reguli precise ,copiii nu se manifesta asa de liber cum ar face-o cind se joaca liber in parc ,le mai zice antrenorul cite ceva ,nu e sportiv etc.Jucatul in parc ,pe strada,cu copii din medii cit mai variate reprezinta "real life experience" din care ,cu ajutor ,ar putea invata.
De la sporturi eu vreau :sa faca miscare ,sa gaseasca un potential prieten,sa gaseasca un antrenor care sa ii insufle incredere in el.
Daca asta nu se intimpla ,n-are rost sa ma duc.
Chiar daca insista sa mearga gasesc un pretext ca sa ii justific de ce nu mai mergem.
Sa nu intelegi ca il izolez ,merge in multe locuri,inclusiv la sport doar ca monitorizez cu grija situatiile astea care ne-ar frustra ,fara nici un rezultat,pe amindoi .La ce bun sa ne expunem? A fost o vreme cind credeam in ideea aia cu "arunca-l in apa si va invata sa inoate" Pur si simplu nu se aplica .



#36
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 15 august 2009 - 08:43


Problema asta cu fotbalul am avut-o si noi tot vara asta (simali, parca scrii <in oglinda> uneori); eu vroiam un sport de echipa pentru socializarem, pentru ca partajarea e o problema mare; in general Tudor e sportiv, a mers pe bicicleta cu doua roti foarte devreme, ii place in apa, in parc, in zapada; el ar fi vrut karate, il relaxeaza, e bucuros de centuri, eu am vrut soccerul, sport de echipa; tot asa se fereste de minge, ii e frica in timpul meciului sa intre intr-o pasa; daca-l intreb la sfirsit cit e scorul habar n-are; in joaca la antrenament l-a impiedicat si pus pe jos alt copil, el s-a enervat si l-a impins; n=am stiut sa-i explic ca celalalt se juca; in timpul altui meci era rezerva si s-a culcat pe banca, pe spate, n-a mai vrut sa intre pe teren, se plingea de oboseala; din toamna ne intoarcem la karate;
Tudor a invirtit roti la infinit, cele mai urite tantrumuri erau pe autoruta, el privea fascinat cum rulau masinile in mare viteza si cind incepea sa incetineasca incepeau si crizele, in masina; apoi a fost coboritul si urcatul scarilor fara numar si joaca cu comutatorul;

http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759

#37
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 15 august 2009 - 20:25

ana_stroe, arminad - la voi care au fost primele semne? si la ce varsta?



chestia cu sportul e cu dus si intors. da, te expui la niste situatii dificile, insa, daca nu incerci deloc, tot in situatii aiurea ajungi in viata cand toti cei cool joaca volei pe plaja si tu alergi dupa minge ca prostul de cate ori pica in zona ta. ceea ce vreau sa zic e ca fara nici un pic de antrenament si incercari ajungi in pom rau de tot.



bird, sotul tau cum sta cu sensibilitatile? edit: le are? s-au accentuat sau s-au remediat cu varsta?



simali, zici ca nu ai diagnostic, faceti insa terapie? ai zis ceva la scoala, ai primit reactii negative relativ la baiat de la scoala?



Vacanta cu Laura in Romania

#38
Vic

Vic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 16 august 2009 - 08:01

Alra, diferenta majora dintre Aspergers si HFA este in dezvoltarea limbajului. Copiii cu Aspergers nu au intarzieri in dezvoltarea limbajului, ba unii chiar incep sa vorbeasca foarte repede, corect si in propozitii. Doar ca au dificultati in comunicarea sociala si in socializare in general. Din cauza asta majoritatea sunt diagnosticati pe la 5-6 ani, de regula in ultimul an de gradinita sau in primii ani de scoala.
Copiii cu HFA au intarziere in dezvoltarea limbajului, dar au IQ normal, spre deosebire de alti copii cu ASD. Majoritatea parintilor incep prin a cauta cauza intarzierii in limbaj si ajung la diagnosticul de HFA, de aceea se diagnosticheaza mai devreme ca Aspergers, de regula in jurul varstei de 3 ani.

De curand am fost la o sesiune de informare pe tema cercetarilor neurologice in ASD. Desi multi nu inteleg de ce e necesara diferentierea intre HFA si Aspergers, metodele de interventie fiind practice aceleasi in momentul acesta, se pare ca exista diferente majore in dezvoltarea motrica intre copiii cu dezvoltare tipica, cei cu Aspergers si cei cu ASD. E vorba de coordonare, echilibru, felul in care isi misca membrele. Deci exista diferente clare la nivelul creierului, care pe viitor pot duce la diferente in diagnosticare si eventual metodele de interventie.


#39
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 16 august 2009 - 10:25

Vic [flo],

ce este HFA si ASD? sunt abrevieri in engleza?

merci mult.



Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)



poze (1),(2),(3),(4)

#40
Vic

Vic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 16 august 2009 - 10:40

Citat:
citat din mesajul lui asteryaro

Vic [flo],
ce este HFA si ASD? sunt abrevieri in engleza?
merci mult.


Scuze![:I] Deformare profesionala.
HFA = high functioning autism
ASD = autism spectrum disorder


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -