Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ati depasit divortul si perioada dupa?


69 raspunsuri la acest subiect

#21
espiritu

espiritu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 13:46

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Espiritu, si daca cineva nu mai vrea sa vada partea asta a lumii atunci ce ?! [8D]Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
daca te gandesti doar la tine atunci e ok.dar cred ca e benefic si pt copil sa aiba DOI parinti in loc de unul.parintele care nu are partener desi la prima vedere sustine ca ii este PERFECT singur,dupa parerea mea,va trece uneori prin anumite frustrari.frustrari pe care copilul le simte.iar copilul ar putea fi influentat de aceasta stare monoparentala.e parerea mea personala.I'm not crazy my reality is just different than yours !

#22
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 14:54

espiritu, fiecare mod de viata are pro si contra.

Daca o mama divortata ramane singura, probabil o framanta anumite chestii, dar daca se cupleaza cu cineva, apar alte probleme. Deci frustrari pot fi in ambele cazuri. Si atunci cum e bine?

Cat am fost impreuna cu tatal lor, eram frustrata din cauza scandalurilor. Au urmat altele din cauza divortului, apoi altele din cauza unei relatii esuate, apoi altele din cauza singuratatii, acum am o relatie foarte buna, acum am altfel de frustrari- el e departe, mi-e dor de el...

Deci copilul tot timpul primeste semnale pozitive negative din partea parintelui. Crede-ma, multi copii din familii intregi sufera mai mult decat copiii cu parinti singuri.

Copiii din familiile monoparentale au insa un avantaj imens: Vor vedea de mici ce inseamna sa te ridici din noroi si sa mergi mai departe, vor invata ca certificatul de casatorie nu inseamna datoria cetateneasca de-a accepta abuzul, ci e un contract bilateral in care partile sunt egale. Iar daca nu sunt, nu e imposibil sa reziliezi contractul si sa mergi mai departe fara partenerul nepotrivit. Vor vedea ca exista scapare din orice situatie nasoala, numai trebuie sa ai curaj si incredere in tine.





Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru preferat

#23
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 15:21

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K
espiritu, fiecare mod de viata are pro si contra.Daca o mama divortata ramane singura, probabil o framanta anumite chestii, dar daca se cupleaza cu cineva, apar alte probleme. Deci frustrari pot fi in ambele cazuri. Si atunci cum e bine? Cat am fost impreuna cu tatal lor, eram frustrata din cauza scandalurilor. Au urmat altele din cauza divortului, apoi altele din cauza unei relatii esuate, apoi altele din cauza singuratatii, acum am o relatie foarte buna, acum am altfel de frustrari- el e departe, mi-e dor de el...Deci copilul tot timpul primeste semnale pozitive negative din partea parintelui. Crede-ma, multi copii din familii intregi sufera mai mult decat copiii cu parinti singuri. Copiii din familiile monoparentale au insa un avantaj imens: Vor vedea de mici ce inseamna sa te ridici din noroi si sa mergi mai departe, vor invata ca certificatul de casatorie nu inseamna datoria cetateneasca de-a accepta abuzul, ci e un contract bilateral in care partile sunt egale. Iar daca nu sunt, nu e imposibil sa reziliezi contractul si sa mergi mai departe fara partenerul nepotrivit. Vor vedea ca exista scapare din orice situatie nasoala, numai trebuie sa ai curaj si incredere in tine. Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru preferat
[flo]
I like to leave places. I like to leave..

#24
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 15:31

Copilul care nu traieste intr-o familie completa (mama-tata- copil) nu prea va avea habar despre ce inseamna relatii de cuplu, iar asta ii poate influenta viata lui de cuplu cand va deveni adult - dupa parerea mea asta este cel mai mare dezavantaj.

Sigur ca daca comparam cu familii in care echilibrul nu exista, ci doar agresiuni verbale, fizice etc - nu suporta comparatie.


#25
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 16:41

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia
Copilul care nu traieste intr-o familie completa (mama-tata- copil) nu prea va avea habar despre ce inseamna relatii de cuplu, iar asta ii poate influenta viata lui de cuplu cand va deveni adult - dupa parerea mea asta este cel mai mare dezavantaj.Sigur ca daca comparam cu familii in care echilibrul nu exista, ci doar agresiuni verbale, fizice etc - nu suporta comparatie.
Ai mei nu traiesc intr-o familie completa. Am o relatie la distanta, deci nu stiu exact cat vad ei din viata noastra de cuplu. Ceea ce stiu ei, si au invatat de la mine in ultimii doi ani (de cand sunt impreuna cu el) e faptul ca a iubi inseamna un lucru bun, dar sentimentul de fluturas roz nu e totul. Ne-au vazut ca ne respectam, luam decizii impreuna, ne ajutam, ne sustinem. Si nu in ultimul rand, comunicam foarte mult. Nu e chiar un mod de viata clasic, eu sper sa le pot arata si viata clasica[olala] si sper sa le dau si atunci un exemplu bun.Sunt unele fete, care nu vor deocamdata o relatie, ori nu gasesc un barbat potrivit. Ele oare ce au de facut? Sa-si lase copiii sa creasca in familii monoparentale? Sau sa se scufunde intr-o relatie imperfecta din start? Cum e mai bine pt copil? Lipsa exemplului sau exemplu rau?Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru preferat

#26
espiritu

espiritu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 16:45

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K
espiritu, fiecare mod de viata are pro si contra.Daca o mama divortata ramane singura, probabil o framanta anumite chestii, dar daca se cupleaza cu cineva, apar alte probleme. Deci frustrari pot fi in ambele cazuri. Si atunci cum e bine? Cat am fost impreuna cu tatal lor, eram frustrata din cauza scandalurilor. Au urmat altele din cauza divortului, apoi altele din cauza unei relatii esuate, apoi altele din cauza singuratatii, acum am o relatie foarte buna, acum am altfel de frustrari- el e departe, mi-e dor de el...Deci copilul tot timpul primeste semnale pozitive negative din partea parintelui. Crede-ma, multi copii din familii intregi sufera mai mult decat copiii cu parinti singuri. Copiii din familiile monoparentale au insa un avantaj imens: Vor vedea de mici ce inseamna sa te ridici din noroi si sa mergi mai departe, vor invata ca certificatul de casatorie nu inseamna datoria cetateneasca de-a accepta abuzul, ci e un contract bilateral in care partile sunt egale. Iar daca nu sunt, nu e imposibil sa reziliezi contractul si sa mergi mai departe fara partenerul nepotrivit. Vor vedea ca exista scapare din orice situatie nasoala, numai trebuie sa ai curaj si incredere in tine. Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru preferat
permite-mi sa nu fiu de acord.de unde stii tu ca asa e bine?ce iti ofera aceasta senzatie de siguranta in afirmatii?e alegerea ta ca adult sa nu mai ai relatii dar nu e alegerea si a copilului.copilul are nevoie de ambele figuri parentale.si precum spune si Adina Iulia nu vorbim de familii aflate in disensiune care intr-adevar mai rau fac unui copil.bineinteles ca nu e o regula ceea ce spun.exista cazuri si cazuri.dar din cate stiu in opinia psihologilor ambii parinti au un rol foarte important in viata si dezvoltarea unui copil.dar inca o data vin si spun ca nu avem dreptul sa privam copilul pt ca asa vrem noi.I'm not crazy my reality is just different than yours !

#27
espiritu

espiritu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 16:55

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K
Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia
Copilul care nu traieste intr-o familie completa (mama-tata- copil) nu prea va avea habar despre ce inseamna relatii de cuplu, iar asta ii poate influenta viata lui de cuplu cand va deveni adult - dupa parerea mea asta este cel mai mare dezavantaj.Sigur ca daca comparam cu familii in care echilibrul nu exista, ci doar agresiuni verbale, fizice etc - nu suporta comparatie.
Ai mei nu traiesc intr-o familie completa. Am o relatie la distanta, deci nu stiu exact cat vad ei din viata noastra de cuplu. Ceea ce stiu ei, si au invatat de la mine in ultimii doi ani (de cand sunt impreuna cu el) e faptul ca a iubi inseamna un lucru bun, dar sentimentul de fluturas roz nu e totul. Ne-au vazut ca ne respectam, luam decizii impreuna, ne ajutam, ne sustinem. Si nu in ultimul rand, comunicam foarte mult. Nu e chiar un mod de viata clasic, eu sper sa le pot arata si viata clasica[olala] si sper sa le dau si atunci un exemplu bun.Sunt unele fete, care nu vor deocamdata o relatie, ori nu gasesc un barbat potrivit. Ele oare ce au de facut? Sa-si lase copiii sa creasca in familii monoparentale? Sau sa se scufunde intr-o relatie imperfecta din start? Cum e mai bine pt copil? Lipsa exemplului sau exemplu rau?Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru preferat
daca ducem discutia in extreme mai bine ne oprim.eu nu iti dictez ce sa faci.faci ce crezi tu ca e bine.I'm not crazy my reality is just different than yours !

#28
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 17:13

Espiritu, normal, un copil are nevoie de mama, de tata si de caldura familiei. Excludem cazurile cand un cuplu se intelege, normal, acolo nu se pune problema separarii.



Sa vorbim- concret- de mamagiuliei. Ea a ales sa fie mama singura. Nu vrea prezenta masculina in jurul ei. O are insa pe Giulia care ar avea nevoie de un tata. Din moment ce tatal biologic pica din schema, singura solutie ar fi ca mamagiuliei sa se cupleze cu cineva. Ce propui? Sa caute pe cineva cu disperare, sau sa ramana solo si sa-si vada de viata asa cum vrea ea?



p.s. ce extreme? cazul meu? sau a altora?





Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru preferat

#29
espiritu

espiritu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 17:23

Citat:
citat din mesajul lui rilbuc1

Tu crezi ca atunci cand vor creste copiii nostri, va mai exista ideea de cuplu? Cuplu, in sensul de familie. Ideea asta dispare cu o viteza fantastica. Vedeti cat de usor se divorteaza, cat de greu mai accepta cineva o casatorie.

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Copilul care nu traieste intr-o familie completa (mama-tata- copil) nu prea va avea habar despre ce inseamna relatii de cuplu, iar asta ii poate influenta viata lui de cuplu cand va deveni adult - dupa parerea mea asta este cel mai mare dezavantaj.

Sigur ca daca comparam cu familii in care echilibrul nu exista, ci doar agresiuni verbale, fizice etc - nu suporta comparatie.








"Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur : acestea sunt femeile fidele."
Alfred Capus


http://community.web...com/user/rilbuc

unii cred ca in 2012 se termina lumea.ai vreo idee in acest sens?

I'm not crazy my reality is just different than yours !

#30
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 17:32

Si iar si iar si iar "se divorteaza usor", mai terminati odata cu porcaria asta ca zau ca [vom]



Espiritu, tradu pls inainte sa-mi vina idei de raspunsuri urate la asa ceva.

Nu pot da quote, dar pun ghilimelele:

"dar inca o data vin si spun ca nu avem dreptul sa privam copilul pt ca asa vrem noi"



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -