Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ati depasit divortul si perioada dupa?


69 raspunsuri la acest subiect

#11
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 13:44

Deci.. gandeste-te... ce-ai avut si ce-ai pierdut? E normal sa suferi si sa privesti asta ca pe un esec dar in timp vei intelege ca nu e esecul tau ci al lui. Nu ai fi putut sa-l schimbi, sa-l transformi intr-un sot si un tata bun/afectuos/intelegator/muncitor/binevoitor/saritor si de baza pentru ca el nu s-ar fi lasat schimbat nici de acum intr-o mie de ani. Unii oameni nu vor sa se schimbe si punct.
Culmea ca mai si da vina pe tine ca lasi copilul fara tata. Pai copilul n-are tata pt ca el nu stie sa fie tata. Nu pt ca divortezi tu. N-are a face una cu alta.
In alta ordine de idei iti mai povestesc ceva: colega mea are 35 de ani. Divorteaza pt ca sotul a inselat-o si a decis sa si plece cu amanta. Au un baiat de 13 ani de care s-a ocupat numai ea tot mereu.
Dar se considera norocoasa si cred si eu ca are si ea in sfarsit norocul pe care il merita pt ca a gasit un alt barbat perfect capabil sa ii iubeasca copilul si sa se poarte foarte frumos cu ea. Acum sotul vrea sa se impace cu ea (divortul inca nu s-a finalizat) si ea i-a zis ca nici vorba sa mai vrea sa se intoarca la ce-a fost viata cu el.


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

#12
CrinaAndreea

CrinaAndreea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 20:24

A trecut aseara sa-si ia tv-ul si ce mai ramasese pe la noi. Bogdan dormea, pt ca asta a fost dorinta lui, sa vina dupa ce adoarme copilul, ca sa nu fie de fata la stransul lucrurilor.

Schimbare radicala. Vorbe frumoase, complimente (ca am mai slabit, ca m-am vopsit, ca ma vede foarte linistita si relaxata), ca si cum nimic nu se intamplase. Am reusit sa ne punem de acord cat de cat ref programul de vizite, si a plecat. La cateva minute.. sms ca ma iubeste, ca ii e dor de mine, ca abia asteapta sa ma vada [bang][bang][bang]. I-am reamintit ca vizitele sunt pentru Bogdan, nu pt mine!
Astazi a venit la Bogdan si am fost prin parc (eu deja iesisem cu copilul si a venit si el, am preferat asa ca sa nu vina pe seara). A incercat in fel si chip sa ma faca sa renunt la divort ( s-a oferit inclusiv sa imi dea mai multi bani pe luna, decat s-ar stabili pensia alimentara), sa il iert. Se pare ca vrea sa se implice in cresterea lui Bogdan si financiar (adica in cazul in care ii tb ceva copilului si nu am eu bani, sa ii spun ca cumpara el)[:-@][:-@][:-@]

Sincer? Suna foarte foarte frumos, numai ca... persoana este aceeasi. Orice minune tine.. cateva zile, hai o luna. De ce as mai crede ca daca ne-am impaca din nou (a mia oara) lucrurile ar putea sa mearga mai bine?

Maine merg sa depun actele de divort (cand se implinesc 4 ani de la nunta - pura coincidenta), iar vineri am prima intalnire cu psihologul.

Va multumesc ca sunteti alaturi de noi! [pup]

#13
ioanamatei

ioanamatei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 09 septembrie 2010 - 09:42

Draga Crina, esti abia la inceputul drumului.Recunosc in ultima ta postare aceleasi stereotipuri ale sotilor care se simt cu musca pe caciula fata de sotia care cere divortul.Asa cum am mai spus si intr-un raspuns anterior,nu ti-am citit toata povestea deci nu stiu motivul pentru care divortezi.Insa dupa cum scrii pare unul ft intemeiat si tu pari o tipa stapana pe situatie.De aceea nu cred ca vom purta aici o discutie despre daca e bine sa nu sa divortezi,chiar daca anterior ai mentionat ceva legat de faptul ca e bine si frumos dar va dura cateva zile.Asa ca o sa imi permit sa iti mai dau sfaturi legate de depasirea momentului.
Deci, nu te lasa influentata.Evita sms-urile, nu raspunde la ele, nu te mai duce si tu cu el in parc, iti face ft rau si nu vei reusi sa te detasezi emotional de el.Asta e PRIMUL pas, sa te detasezi tu de el.La mine trecuse un an, el are viata lui, eu a mea, sunt ok, insa si dupa anul ala mi s-a facut tare rau cand am ieist cu copilul si cu el in parc.Iti apare imaginea aia a unei familii unite, care de fapt pt noi est edoar o himera si incepi sa te intrebi cum era daca...ceea ce iti face rau.Deci...daca Bogdan are 2 ani jumate sau cat ai zis, poate sa se duce cu el in parc si singur.
Si al meu facea la fel in primele luni :sms ca mvai mi-e dor de tine(ceea ce probabil era si adevarat, si la tine e ft probabil sa fie adevarat..si ei sufera acolo in stilul lor ca tot oameni sunt), mvai ca o sa iti dau MAI MULTI bani decat screi pe hartie (yeah right..n-ai sa vezi draga mea,,,decat poaet 1 luna 2...apoi o sa vezi eventual chiar mai putin).Si tot asa...ca mvai..ca daca TU nu o sa mai ai bani..o sa iti dau eu!!!!Ce om de nimic ma..cum adica daca eu nu mai am bani?Daca e om cu coloana vertebrala da banii pt copil si gata, nu isi mai face socoteli din alea meschine.Drept urmare ai meu ii arunca baiatului o "virgula" insignifianta din salariul lui, pe motiv ca am eu destui bani.Iar eu sunt un simplu inginer...nu sunt director de multinationala.Din spusele astea ale lui tre sa deduce ca e un frustrat si un meschin si un om de nimic, nu pe dos cum incearca dumnealui sa para.
N-o sa se schimbe, sigur sigur! Faci bine ca scapi de el.Gandeste-te ca esti pe drumul spre o mare eliberare, o sa vezi ce bine o sa iti fie.Daca ma intrebi daca sunt fericita nu pot sa zic ca da, sunt atatea regrete legate de viata mea....insa nu ft el ca persoana.Daca ma uit inapoi la viata mea cu el, la aia 4 ani de casnicie pe care i-ai avut si tu de fapt, nu m-as mai intoarce la ei nici batuta ;) Mai bine singura si linistita, si copilul la fel.
Ah si am uitat sa iti spun cat de penibil e dumnealui cum ia el televizorul :))Lol lol..mor de ras..si al meu a strans niste lucruri si mi-a dat o teapa financiara asa, una mica, de vreo cateva sute de euro, o gainarie din aia de om mic...lol...
Fruntea sus ;)
Te pup

#14
CrinaAndreea

CrinaAndreea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 15 septembrie 2010 - 01:50

Am depus actele de divort, exact in ziua in care am fi implinit 4 ani de la nunta. A fost pura coincidenta, pentru ca nu eu am stabilit data respectiva.
Prima infatisare va fi abia pe 4 feb 2011.[alcool]

El... suna noaptea plangand, implorand sa il iert, rugandu-ma sa ii mai dau o sansa, sa il crestem impreuna pe Bogdan...[:-@][:-@][:-@] Ba chiar la un moment dat mi-a dat de inteles printr-un sms ca are ceva ganduri negre care nu il sperie deloc, ba din contra. A venit cu flori, tort, inel, cercei...[iartama] Din nefericire pentru el... e mult prea tarziu pentru absolut orice.

Noi.. suntem bine. Eu ma simt mai bine, si automat si Bogdan e bine. Am fost foarte mult prin parc zilele astea, eu fiind in co iar vremea extraordinara. Intram in casa doar ca sa mancam si sa dormim [:D]
Saptamana trecuta am avut si prima intalnire cu psihologul.

Suntem mult mai bine! Ne-am obisnuit cu ideea ca vom fi doar noi doi, si profitam de orice moment petrecut impreuna.
Bogdan este un copil extraordinar, si ii multumesc lui Dumnezeu pentru el in fiecare secunda a vietii mele.

[pup]

#15
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 15 septembrie 2010 - 20:05

Citat:
citat din mesajul lui CrinaAndreea
Am depus actele de divort, exact in ziua in care am fi implinit 4 ani de la nunta. A fost pura coincidenta, pentru ca nu eu am stabilit data respectiva.Prima infatisare va fi abia pe 4 feb 2011.[alcool]El... suna noaptea plangand, implorand sa il iert, rugandu-ma sa ii mai dau o sansa, sa il crestem impreuna pe Bogdan...[:-@][:-@][:-@] Ba chiar la un moment dat mi-a dat de inteles printr-un sms ca are ceva ganduri negre care nu il sperie deloc, ba din contra. A venit cu flori, tort, inel, cercei...[iartama] Din nefericire pentru el... e mult prea tarziu pentru absolut orice. Noi.. suntem bine. Eu ma simt mai bine, si automat si Bogdan e bine. Am fost foarte mult prin parc zilele astea, eu fiind in co iar vremea extraordinara. Intram in casa doar ca sa mancam si sa dormim [:D] Saptamana trecuta am avut si prima intalnire cu psihologul.Suntem mult mai bine! Ne-am obisnuit cu ideea ca vom fi doar noi doi, si profitam de orice moment petrecut impreuna. Bogdan este un copil extraordinar, si ii multumesc lui Dumnezeu pentru el in fiecare secunda a vietii mele.[pup]
Felicitari!!!! (se zice si acum casa de piatra?[:I] sau numai la nunta?) Sa fie intr-un ceas bun, sa nu regreti nici o clipa, si mult succes![flo]Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)Povestea nasterii: Lili si Robert

#16
CrinaAndreea

CrinaAndreea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 01:30

Doamne ajuta! Multumesc frumos!

Astazi sunt putin cam trista. Am reusit sa-mi iau masina, dar am realizat ca nu prea am alaturi de cine sa ma bucur. Apoi am fost prin parc si majoritatea copiilor erau cu mami si cu tati. [bang]

M-a apucat asa o melancolie.. o dorinta nebuna de a avea si eu (si Bogdan, normal) parte de linistea si siguranta unei familii, a unui camin.

Facem pasi mici, dar zic eu siguri! Si asta in ciuda tristetii mele din aceasta seara!

[pup]

#17
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 10:32

[pup][pup] tinem pumnii sa fiti bine [asia]

Masina ? Poi alaturi de Bogdan si culmea, veti merge unde veti vrea, cand veti vrea si veti sta fix atat cat va pica bine [pk] fara sa te gandesti ca mai ai si altceva de facut pt alte persoane [8D][:D]

Asta este un avantaj imens, cel putin dpmdv [:I]

Pot programa absolut totul in functie de ce vrem noi doua, restul treburilor pot sa astepte mult si bine si nimeni, absolut nimeni, nu poate spune nimic [:D]

In parc si eu vad familii fericite [bis]si cateodata ma incearca invidia, aia melancolica, in care ma gandesc cum ar fi fost. Apoi imi dau seama ca a fost ghinion curat si ca pana la urma, ne avem una pe cealalta si punct.



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#18
CrinaAndreea

CrinaAndreea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 15:56

mamagiuliei [pup][flo]

#19
espiritu

espiritu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 23:01

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
[pup][pup] tinem pumnii sa fiti bine [asia]Masina ? Poi alaturi de Bogdan si culmea, veti merge unde veti vrea, cand veti vrea si veti sta fix atat cat va pica bine [pk] fara sa te gandesti ca mai ai si altceva de facut pt alte persoane [8D][:D]Asta este un avantaj imens, cel putin dpmdv [:I]Pot programa absolut totul in functie de ce vrem noi doua, restul treburilor pot sa astepte mult si bine si nimeni, absolut nimeni, nu poate spune nimic [:D]In parc si eu vad familii fericite [bis]si cateodata ma incearca invidia, aia melancolica, in care ma gandesc cum ar fi fost. Apoi imi dau seama ca a fost ghinion curat si ca pana la urma, ne avem una pe cealalta si punct.Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
mami a lui giulia :) e foarte frumos ce ii spui tu Crinei dar eu as indemna mai degraba spre a fi deschisa la cunoastere fiindca viata in doi nu s-a oprit la divort.e mai greu de socializat,iesit cand acasa te asteapta mica minune dar nu e chiar imposibil.nu va ingraditi,incercati sa va regasiti,incercati sa deschideti din nou ochii spre lume.exista multi barbati extraordinari de decenti si iubitori.va asteapta.sunteti frumoase,sunteti inteligente si veti reusi.just free your mind!I'm not crazy my reality is just different than yours !

#20
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 09:31

Espiritu, si daca cineva nu mai vrea sa vada partea asta a lumii atunci ce ?! [8D]



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -