Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (15)


203 raspunsuri la acest subiect

#51
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 20:38

Am vazut si eu pozele noi Leeloo, tare frumoase! iar trandafirii sunt spectaculosi de-a dreptul , parca is Fat frumos [:D]. Si eu am plantat doi la coltul casei si au tot inflorit intr-una si au crescut destul de mult.
La mine cel mai spectaculos a mers una din crizateme, de la un diametru de 10 cm a ajuns la juma de metru poate si mai bine [8D] sta sa infloreasca mintenas.
La noi deja se simt aromele de toamna in aer ... si toate florile si-au schimbat culoarea ...
Am mai pus ceva poze in album din vara tirziu si inceput de toamna:
http://home-and-gard...garden&start=28

Desi pe linga gradinile voastre a mea e cam mica si amarita [:I] Dar mi-e tare draga ca'i a mea [olala]

PS. Of!! am uitat sa zic ca pozele noi sunt de la pagina doi inspre unu ... de la dreapta la stinga [:I]

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!

#52
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 11:39

Alintaroma - asta este cumva hamamelis? E superb! O fi mica gradina ta, dar e foarte frumoasa si aranjata!! [pk]



Tala - pai cred ca in weekend e cel mai usor sa ne intilnim, ce zici?



Apropos, ma uitam la unii butasi de trandafiri pe care i-am pus sub borcane si pet-uri - unii din ei deja au lastari noi - asta inseamna ca s-au prins??



B.nica - si eu am facut la fel, am comandat pina acum in 2 locuri si ma pregatesc sa comand si in al treilea loc...plus ca deja am cumparat la bulbi de prin magazinele de bricolaj de nici nu stiu pe unde sa-i mai depozitez...dar cine o sa aiba gradina inflorita la primavara???!!!![pk]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#53
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 01:03

Foarte frumoase gradini am vazut la voi Gabriela siAlintaroma[olala]
Eu am mai capatat niste crini de-o zi, am mai bagat la beci niste bulbi de lalele si narcise, am mai cumparat niste crizanteme si lucrez la o jardiniera din lemn, destul de mare ca sa mut in casa ardeiasii 'otraviti' (le spun asa pt ca sunt cumplit de iuti), lamaita, niste patrunjel si leustean sa am in casa la iarna.
Gabriela daca am retinut bine tu lucrezi in zona Baneasa? pt ca si eu tot pe acolo (teoretic mi-ar fi mai usor in timpul saptamanii pt ca in we sunt mai prinsa decat in timpul saptamanii si mi-ar fi f greu sa ma deplasez mai departe de dr taberei - acolo e gradinita lui David unde am 'reusit' sa-mi iau angajamentul ca pictez mai mult decat sala lui de clasa[bang]). Imi zici cum iti este mai usor si ne organizam cumva (oricum mai este timp dar totusi sa nu-l ratam)
Liviana unde's cosuletele???

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#54
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 12:11

Da Tala, in zona Baneasa lucrez, de fapt in cladirile din spatele Casei Presei Libere. Si mie imi e mai usor in timpul saptaminii - doar miine am o zi cam aglomerata, dar altfel spune-mi cind si unde sa vin si vin in pauza de masa (de la 12 la 13) daca e ok si cu tine!



Eu ma gindesc cu groaza ca trebuie sa bag in casa unele flori, nici nu stiu unde sa le pun... Mi-am mai luat si doi pui de thuia - astia ma gindeam sa ii plantez in ghiveci - oare trebuie sa ii protejez cu folie peste iarna ca sa nu inghete in ghiveci??



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#55
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 12:30

Bine v-am regasit! Harnicute toate si cu gradini minunate!

Eu nu am cu ce sa ma laud, gradina e in paragina, sotul s-a recuperat partial, n-a avut nimic grav, dar o mana si un picior entorsate in aceeasi luna te cam scot din functiune! Acu' ar putea pati asta la propriu ca cei de la job au considrat exagerat sa-si suceasca mana dreapta inainte de concediu si piciorul imediat dupa. Cumva au sugerat ca trebuia sa renunte la concediul de odihna, daca tot s-a odihnit bolnav fiind si par hotarati ca sa renunte acum ei la el... Deci s-ar putea sa fie "intre joburi" cum se zice, prima oara in 30 de ani! E cam deprimat, va inchipuiti.

Computerul l-am reparat, copiii au inceput scoala iar eu trebuie sa-mi reorganizez prioritatile... cumva![:)]


On topic: am prins si transplantat in ghiveci un pui de hortensie, urmeaza sa verific restul lastarilor pusi la butasit.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#56
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 17:02

Olympia - insanatosire grabnica sotului! Si sa nu fie deprimat ca stii cum se zice - orice sut in fund e un pas inainte!



Deci ai prins hortensii, bravo! Eu am hotarit ca una bucata hortensie este indeajuns (macar la anul sa fie albastra, trebuie sa ii pun pamintul amestecat cu cojile de oua pisate), oricum nu am chiar asa de mult spatiu la umbra/semi-umbra si mai am acolo si crini hosta (care si ei o sa creasca mari in timp) si caldaruse si rododendronul...



Eu tot ma gindesc cu groaza ca in urmatoarele 3 saptamini trebuie sa pregatesc pamintul pentru plantarea bulbilor...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#57
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 17:40

olimpia vin si eu cu o vorba veche: nimic nu-i intamplator, deci probabil ca e mai bine asa, sanatate sa aveti pt ca restul se rezolva.
Apropo's de hortensie, eu am daruit una (cu mana tremurand...recunosc) superba, albastra...Dar pana la urma cred ca voi lua una si pt mine pt ca prea e frumoasa (trebuie sa vad insa unde pot sa o pun pt ca nu prea am semiumbra prin curte)
Gabriela, iti trimit pe pm nr meu de tel si ne auzim cu o zi inainte de a ne intalni ca sa apuc sa scot firele de caprifoi, dar cred ca mai bine facem asta sapt viitoare pt ca sapt asta sunt si eu ff aglomerata.

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#58
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 18:20

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004
Alintaroma - asta este cumva hamamelis? E superb! O fi mica gradina ta, dar e foarte frumoasa si aranjata!! [pk]Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.
Leeloo, ala e doar un Daylily, adica in romaneste ar fi crin, daca zic bine [:I]Aici sunt incrucisati in toate felurile si de aia unii arata asa de exotici.In albumul asta am poze de la o expozitie de Daylilies , asa ca sa iti faci o idee [:)]http://home-and-garden.webshots.com/album/573674158EspkSNFetelor [asia].Olimpia sanatate multa va doresc si mult noroc sa treceti cu bine peste toate [flo]There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!

#59
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 18:52

Alintaroma, am vrut sa zic hemerocallis, dar nu am nimerit denumirea! [:D] Din cite stiu si asta e un fel de crin...

Edit - chiar am cautat pe net si asta e denumirea in engleza - "dailily", deci chiar e un Hemerocallis!



Tala, e perfect saptamina viitoare - iti dau si eu pe PM numarul meu de telefon! [pup]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#60
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 13:05

Multumim mult pentru urari si incurajari [:)]!

Deocamdata, din fericire sotul a tot primit comenzi ca freelancer, daca ar veni constant ar fi super!

On-topic acum :cred ca mai am doi lastarei de hortensie care s-au inradacinat, n-am avut inca timp sa-i separ de planta-mama. Cred ca dupa separare le-ar prinde bine o doza de ingrasamant sa se intareasca pana la plantarea in pamant. Eu ii scot si-i tin in ghivece pana atunci. Voi ce ziceti?

As vrea sa reusesc in we sa curat gradina de uscaturi si sa culegem din mere. In cursul saptamanii n-am reusit, am fost cam daramata ca zilnic duc si aduc fata de la scoala pe jos, am avut si mai am si azi sedinta cu parintii si merg tot pe jos... daca as tine ritmul asta cu 4-6 km de mars zilnic poate scap si de balastul de kg in plus [olala]



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - apr 26 2024 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -