Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (15)


203 raspunsuri la acest subiect

#31
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 07 septembrie 2010 - 16:59

Gabriela, hai ca mai zic si eu 2 vorbe. Aseara am fiert bulioanele, 2 cratite din care au rezultat vreo 4 borcane mari de 800 g si 3 mici de 400 g. Trebuiau scazute mai mult, dar era deja ora 23 si imi picau ochii de somn. Le-am facut din rosiile mele turtite (asa se cheama soiul), care desi sunt gustoase nu sunt carnoase cum sunt de ex cele Rio grande. Am zis ca la anu' pun mai putine cherry si mai multe turtite. [:I]
In rest nu mai am cu ce ma lauda, rosiile cherry au inceput sa se usuce ici-colo ca si plante, vinetele inca mai produc dar mai putin, la fel si fasolea. Gogosari am multi, dar ii mai las caci partial au inceput sa se inroseasca. Unii insa sunt atacati si vor trebui culesi. Morcovul aproape l-am terminat (nici n-a fost mult), iar conopida a legat dar nu toata.
Am pus si eu vreo 15 fire de trandafiri sub peturi; daliile sunt pe trecute. Mai am carciumarese, menta inflorita si tufanelele mov de la Olympia au inceput sa fac flori (f frumoase).

Stie cineva sa-mi spuna de ce nu toate firele de conopida fac fructe?
Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#32
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 07 septembrie 2010 - 18:17

Liviana - bine ca nu m-ai lasat singura - multumesc![flo]



La mine s-au trecut daliile pompon, s-au uscat - chiar ma intrebam cind anume trebuie scoase? Gladiolele inca mai au frunze - bulbii de la ele cind se scot?

Si eu m-am gindit la anul sa pun mai putine rosii cherry - nici nu putem minca atitea cite s-au facut - parca pe tine Liviana te-am auzit ca le pui la congelator - cum anume?? Eu insa vreau sa pun si alte soiuri de rosii carnoase, de salata - la mine cele Rio Grande mi-au adus ceva fructe, dar apoi s-au manat si toate s-au uscat, acum nu mai am niciuna...[bang]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#33
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 07 septembrie 2010 - 21:20

leeloo2004, la noi mama scotea bulbii de galdiole si dalii dupa prima bruma. Apoi tot ii intindea zilnic la soare sa se usuce pamintul de pe ei bine de tot si ii pastra in ladite de lemn la loc intunecos si ferit de inghet (un beci bun si unde nu ingheata).
Eu va citesc constant dar nu am cu ce ma lauda [:I] ca nu sunt asa mare gradinareasa ca voi [flo]
Dar in schimb va pun un link cu flori frumoase de la o expozitie de dalii la care am fost in urma cu citeva saptamini.
Enjoy!
http://family.websho...ly&vhost=family

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!

#34
alecxa

alecxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 12:21

Buna

In toamna aceasta incep si eu sa amenajez gradina, si as vrea sa plantez pomii fructiferi. A luat cineva de la Sieberz pomi columnari? Arata foarte bine in catalog, dar nu stiu daca vor rodi asa ca in poze.

Multumesc

alecxa

#35
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 16:12

Alintaroma - superba expozitia de flori!!![flo] Deci dupa prima bruma...sa nu rideti de mine, dar de unde o sa stiu ca a cazut prima bruma???



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#36
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 18:12

Gabriela, eu cred ca nu scot nici un bulb, nici pe cele de dalii, nici pe cele de gladiole.
Rosiile cherry pur si simplu le pun intr-o punga si le congelez. O alta metoda e sa le conservi in borcane. Adica le pui in borcan cu apa si sare si apoi fierbi borcanele. Eu am folosit ambele metode.
alintaroma, ce s eintampla totusi daca nu scoate bulbii de dalii? F frumoasa expozitia, cum stateau daliile alea drepte in vase? Erau fara radacina, nu? Adica taiate si puse in apa. Pacat de ele ca au tijele mici si nu prea poti face buchete aspectoase. E o idee mai buna sa le folosesti in ansambluri cu burete, in cosulete. Chiar, o sa incerc si eu sa vad daca imi iese ceva.
Ce erau chestiile astea albastre: http://family.websho...100242644RXwoSD ? Par a fi din sticla, sunt cu rol decorativ? Sunt f spectaculoase.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#37
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 18:53

M-am gindit eu ca o sa va placa expozitia [:)]. Erau dalii, unele, cit farfuria de mari, asa cum povestea Ramona de cele din gradina bunicilor. Mie mi-au incintat sufletul!
Florile erau taiate cu tija destul de lunga si apoi asezate prin burete (un burete mai dens) in vaza cu apa. Clar ca cu cele mari nu poti face aranjamente florale. Tin minte ca asa ma ofticam si eu pe cele ale mamei [:I] ca tot timpul rasturnau vaza [:D]. Si ea avea gradina plina de tot soiul de dalii, era chiar mindra de ele si de cit de diverse erau ...
Liviana eu stiu ca bulbii de dalii/gladiole nu rezista la temperaturile de inghet. Nu stiu cit de frig e la Bucuresti dar cu siguranta ingheata, acum nu stiu cit de adinc ingheata pamintul. Noi locuiam in Bucovina si aveam ierni grele si ar fi inghetat cu siguranta. Poti incerca experimentul daca esti pregatita sa le pierzi, dar sa nu zici ca nu ai stiut [:D]
"Chestiile albastre" plus celelalte obiecte din sticla suflata ce le mai am prin album sunt intradevar din sticla. La gradina asta unde mergem noi au avut o expozitie a artistului Dale Chihuly - artizan in sticla suflata (daca zic corect in romaneste [:I]) si toate piesele erau raspindite prin toata gradina si trebuia sa le descoperi ... Expozitia mai este doar pina la sfirsitul lunii octombrie ... o sa para gradina pustie fara ele [:)] ca sunt o pata de culoare.

Leeloo2004, asta era semnul urmarit de mama [:D] dar tu poti sa le scoti la sfirsitul lui septembrie, inceput de octombrie, depinde de cit de calduroasa/friguroasa toamna veti avea la capitala :). La gladiole sa fie frunzele "topite" macar 50% iar la dalii chiar tine numai si numai de vreme. Ca vrei doar sa nu le prinda inghetul in pamint si sa aiba timp sa se usuce bulbii.
Si ca sa explic cum era cu prima bruma [:D], pai dimineata era totul poleit cu un strat albicios de bruma apoi mai tirziu cind se incalzea toate plantele erau ca oparite, si stia clar ca nu vor mai inflori asa ca le taia de linga pamint si apoi scotea bulbii si ii usca.

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!

#38
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 09 septembrie 2010 - 11:27

Alintaroma - multumesc, cred ca asa am sa fac - la sfirsitul lunii asteia am sa scot totii bulbii (si sunt cam multi [bang] am vreo 25 de gladiole, 3 de dalii, vreo 4 de tuberoze, cred ca vreo 10 de canna...)...



Liviana - si rosiile cherry de la congelator le folosesti la ciorbe si mincare asa? Eu zic sa scoti bulbii - stiu ca sunt sensibili la inghet si daca si iarna asta va fi ca cea care a trecut, sigur ii pierzi...[q]



Alaltaieri am tuns gardul viu (si ulmul si lemnul cainesc) pentru ultima oara anul asta - cel mai multumita sunt de ulm, s-a dezvoltat foarte frumos, mai putin citeva fire unde cred ca pamintul nu a fost prea bun. Lemnul cainesc din pacate se dezvolta foarte greu...nu cred ca atins in anul asta decit vreo 50-60 cm...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#39
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 09 septembrie 2010 - 15:00

Gabriela, rosiile le poti folosi la ce vrei tu, la ciorbe sau la mancare, sunt bune oricum. Cand le dezgheti ai sa vezi ca pielita se ia cu usurinta si vei putea sa o indepartezi de la majoritatea rosiilor.
Alintaroma, multumim pt explicatii.

Voi ce ingrasaminte aplicati pamantului in toamna? Dupa ce scot plantele eu vreau sa aduc mult gunoi de grajd, apoi va trebui sa sape sotul pamantul, lucru nu f usor.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#40
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 09 septembrie 2010 - 16:20

As aduce si eu gunoi de grajd, dar din pacate nu am de unde...[bang] Eu am vorbit cu baietii care mi-au pus gazonul ca ei au o motosapa si ii chem mai prin octombrie incolo (cind se trec toate) sa imi sape tot terenul ca sa-l pregatesc de primavara [:D]



Mi-am comandat de la bak balegar de vaca din ala deshidratat, dar nu e mult si pe ala vrea sa-l folosesc la plantarea pomilor fructiferi, poate asa am mai mult noroc si mi se si prind...[pk]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -