Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (20)


209 raspunsuri la acest subiect

#1
roxana c.

roxana c.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.501 mesaje

Postat 23 august 2010 - 01:59

(1)(2)(3)(4)(5)(6)(7)(8)(9)(10)(11)(12)(13)(14)(15)(16) (17)(18)(19)



Link-uri utile:



www.purebulgaria.com

http://www.goldensands.bg/

http://www.albena.bg/

http://www.nessebar-bulgaria.com/

http://www.bulgariat...g/eng/index.php

http://www.boiana-mg.com/

www.bulgariancoast.com

http://www.aquapolis...=en&method=pool

www.duni.bg





Roxana



#2
roxana c.

roxana c.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.501 mesaje

Postat 23 august 2010 - 02:05

Nu stau acum sa intru in detalii, ca-s moarta de oboseala, dar spun doar concluzia[:D]: daca ptr vara urmatoare gasesc ceva similar in Turcia- Antalya, ma duc acolo, dar daca nu....tot Duni ramane[alcool]

Revin maine.

Roxana


#3
hristina

hristina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 23 august 2010 - 23:20

Fetelor, eu is inca pe aici punand intrebari si asteptand raspunsurile voastre!
Cunoasteti si recomandati Hotel Bolero Grifid sau Astera, ambele la Nisipuri?
Cred ca in urma raspunsurilor, decid miercuri, unde, ce si cum plecam si noi dupa 2 septembrie cateva zile!
Astept cu maxim interes!

#4
Laura T

Laura T

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 472 mesaje

Postat 24 august 2010 - 00:23

Citat:
citat din mesajul lui hristina

Fetelor, eu is inca pe aici punand intrebari si asteptand raspunsurile voastre!
Cunoasteti si recomandati Hotel Bolero Grifid sau Astera, ambele la Nisipuri?
Cred ca in urma raspunsurilor, decid miercuri, unde, ce si cum plecam si noi dupa 2 septembrie cateva zile!
Astept cu maxim interes!


La Grifid Bolero am fost si in 2008 si in 2009, cate un week-end, mi s-a parut cel mai ok din Nisipuri. Doar cu animatia mi s-a parut ca stau mai prost.



#5
roxana c.

roxana c.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.501 mesaje

Postat 24 august 2010 - 01:36

Hristina, stiu ca Bolero e hotel bun, nu stiu nimic de Astera. Cauta si tu aici. Vad, totusi, ca Astera e mai bine cotat, cu 91.5 fata de Bolero, care e cotat la 85.9. Totusi...intra si citeste ce si cum, ce a placut si ce nu, apoi ia singura o hotarare. Bafta!



Despre Duni:



Despre hotel…: comparativ cu Marina Palace mi s-a parut mai curat, renovari facute mai recent, curatenie in camere, veneau cameristele zilnic sa schimbe prosoapele, lenjeria au schimbat-o o data dar… sa fim seriosi, cand ii aud pe unii ca se vaita ca nu le-a schimbat lenjeria zilnic m-apuca nervii, oare acasa zilnic o schimba si ei[alcool]?

Fata de anul trecut am avut sapun in suportul de la dus (anul trecut, la Palace, era gol- nu m-a deranjat ca aveam eu), cosurile de gunoi erau functionale, fata de cele de la Palace- astea sunt chestii minore totusi, anul trecut nici nu le-am bagat in seama, dar mai apoi am citit cand au scris altii de ele si le-am dat dreptate[alcool].

Nu pot compara camerele ca marime ptr ca la Palace am avut apartament, aici camere duble.



Restaurantul …mancarea e intinsa pe o suprafata mai mare decat la Palace, adica trebuie sa faci ceva miscare pana vezi ce este si te hotarasti. N-ar fi o problema daca nu eram cu cel mic care n-are stare de felul lui, iar cand se adauga si oboseala …noroc ca nu l-a interesat decat piure de cartofi si snitel, pe langa inghetata care era felul principal ptr el[:D].



Apropo de inghetata: am gustat si anul trecut la Palace si nu mi-a placut, dar acum….... ori au schimbat bucatarul, ori reteta…ideea e ca acum era buna.



Comparativ cu Palace, la M. Beach se aducea alta tava in cazul in care se termina ceva, si se aducea o tava cu aceiasi mancare, fata de Palace unde se inlocuia cu alt fel.



Deci…. mancarea era ok, oricat de pretentios erai, nu ramaneai nemancat, aveai de unde alege.



Cand am luat la Marina Beach imi era teama ca va fi aglomeratie la masa de pranz dar intotdeauna am gasit loc afara, pe terasa, de putine ori ne-am dus la o masa din interior. Totusi …a fost din cauza ca nu era foarte aglomerat, sau ca noi mergeam la masa undeva in jurul orei 12. 45…. nu stiu sa spun.



Ieri la pranz a fost ptr prima data coada la mancare …. cred ca unde era deja 22 august, sa fi fost cauza.



Pana sa plecam auzisem ca mancarea este mai slaba fata de anul trecut. Ei bine, mie nu mi s-a parut .





Bauturile…. inca de anul trecut am spus ca barul de la M. Beach era cel mai ok din toate punctele de vedere. Am ramas la aceiasi parere, totusi… berea cea mai slaba era- dupa spusele sotului- la barul de pe terasa restaurantului.



Dintre cockteiluri…. am incercat doar cele slab alcoolice, le-am incercar pe toate, Sunset era preferatul meu[alcool].



Inca ceva: anul trecut faceau White Bear (sper ca asa se scrie), anul asta au zambit cand l-am cerut si au spus ca nu se mai face. La fel: sotul bea Cuba Libre anul trecut, acum…. doar la Wunderbar il mai faceau. , dar tot cu zambetul pe fata….



Ptr copii …ai mei au baut Mungo …o combinatie de lapte, caramel si ceva gen Nesquick. , acesta a avut castig de cauza in fata cockteilului Cinderella care-l preferau anul trecut.



Despre animatie…. super-super. In timpul zilei era aerobic, darts, step up, lectii de dans, capoeira, tae bo, plimbari cu bicicletele cu rolele…etc, etc, etc…n-am avut timp de niciuna, dar seara spectacolele erau bunicele. Spun “bunicele” ptr ca doar luni si sambata au fost spectacole noi ptr noi, care nu le vazusem anul trecut, joi a fost party pool fata de party beach cum nimerisem anul trecut, iar vineri spectacolul ptr copii pe care-l stiam deja. Copiii mei au participat (il asteptau de anul trecut), au fost si acum super-incantati, a participat pana si cel mic.



Revin sa spun de spectacole: desi erau aceleasi de anul trecut, au mai fost si chestii noi introduse, deci n-au fost identice 100%.



Joi seara a fost si foc de artificii, la party pool, deci la fel ca anul trecut la party beach.





Plaja, marea…... s-a mai scris…. singurul lucru remarcat in plus fata de ce au scris cei care au fost inaintea mea- nu se mai rezervau sezlongurile de seara cum citisem, existau chiar niste afise legate de umbrele unde scria in engleza, germana, franceza si…romana... Dar…. oamenii- nu numai romanii- sunt inventivi: nu mai lasau prosoape, lasau in schimb cate un colac, o barcuta... o galetusa…”uitate” pe/sub/intre/ sezlonguri si nu te asezai acolo din jena…dar intotdeauna noi am gasit in primul rand chiar, in fata piscinei de la Marina Beach, acolo stateam noi. (adevarul e ca la 7 cel tarziu ocupam intai sezlongurile apoi mergeam la masa si ne intorceam pe plaja) In ultimele zile erau sezlonguri libere in primele randuri pana tarziu, probabil unde era exact perioada de pana in 22 august si era si hotelul mai gol.





Despre parcare: am citit ca pe romani ii bagau in parcarea de la Belville, asa ca din mers am vazut ca erau locuri in parcarea hotelului, deci aveam pregatiti bani ptr cazul in care ne trimitea acolo. Cand am ajuns ne-a cautat pe celebra de acum lista (nu pot spune ca n-am avut asa…un gol in stomac), apoi a vorbit prin statie cu un alt tip care era in parcare…. au vorbit in bulgareste…apoi ne-a deschis poarta, fara sa fie nevoie sa-I dam nimic. (ghinionul lui)





Si acum…”carcotelile”:



1- Pe plaja, cam in dreptul primelor sezlonguri dinspre Marina Palace exista o groapa unde – daca nu stii sa inoti – te poti ineca, cred, ptr ca putin mai incolo vezi cum apa ajunge unuia pana la genunchi, nu te gandesti ca in dreptul tau te depaseste. Deci atentie mare la copii si nu numai.



2- Nu-s adepta piscinelor, dar copiii mei sunt de alta parere, am fost o singura data si mirosul de clor predomina. In afara de lucrul asta- poate e normal- erau curate, n-am ce reprosa.



3- Am avut camerele cu vedere la parcare, chiar deasupra bucatariei. Se mai auzeau uneori vase trantite, bubuituri...



4- In ultima zi desi era pana in ora 11, deci mai era pana la 12- camerista mai avea putin si ne dadea afara din camera. Atat doar ca am avut 2 camere si n-a fost mare lucru sa eliberam una din ele.



Despre faptul ca suntem vazuti rau de alte natii- nu mi-a sarit nimic in ochi care sa aiba in prim plan un roman, in schimb …. am vazut nemti beti morti, era unul la pranz sambata cu 3 paharele de…. ce-o fi fost- tarie- ma intrebam ptr ce a luat 3 deodata, iar sotul a fost de parere ca probabil nu era sigur ca va mai fi in stare sa se duca dupa celelalte [:D]-, am vazut o frantuzoaica sau belgianca- vorbitoare de franceza- care era cu punga plina de fructe: banane, mere, piersici, struguri…... initial am crezut ca-i romanca, dar am respirat usurata cand am descoperit ca nu era[:D]





In a 2-a seara, marti- am fost la wunder bar dupa spectacol, ne-am asezat intai la o masa, apoi am vazut alta si ne-am dus la aia…. aparatul foto a ramas pe prima masa- cand ne-am dat seama- la vreo 10-15 minute- disparuse si cu toate ca am vorbit si la bar si la receptie…. disparut a fost[bang][bang][bang]- si inca nu iesise din garantie.





Am fost sa vad si vilele. Sunt unele- apartamente Paradise- care mi-au placut foarte mult, au o terasa in fata…dar…. ca exista si un “dar”: am plecat de la wunder bar si m-am tot dus sa vad in sus, n-am ajuns in capat si m-am plictisit de atata mers, daramite sa fac drumul ala zilnic pana la plaja, sa nu spun de 2 ori chiar, ca noi nu stam pe plaja intre 12 si 16. In afara distantei mari…mi-au placut aleile dintre ele, zona- spui ca esti la munte- frumos, numai ca daca mi-ar da o masinuta d-aia cu care se plimba ei…. poate ca as lua acolo anul viitor, dar altfel…... nici gand.





Am intrebat la receptie despre agentiile "sigure” romanesti. Intai mi-a dat numele a 4 agentii cu care lucreaza direct ( Family Travel, Best Travel, Club Magelan, Alma Tour) totusi …au spus ca lidere sunt 2 agentii mari…: Tui si Neckerman. Am vorbit cu reprezentantul Tui despre posibilitatea ca anul viitor sa facem rezervari prin ei, dar au spus ca n-au reprezentanta in Romania dar ca putem rezerva pe net, totusi...au spus ca nu sunt cei mai buni la preturi[bang]

Anul acesta avusesem o oferta de la Dertour( imi spusesera ca-s cei mai ieftini dintre toti astia mari), dar prin Eximtur, iar pretul era cu 400 eur mai mare... deci... cred ca voi opta ptr aceiasi agentie cu care am fost acum si cu 400 euro stau 2 nopti in plus[:D] Totusi... pana la vara mai este... nici nu a venit toamna inca.









Roxana



#6
roxana c.

roxana c.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.501 mesaje

Postat 24 august 2010 - 02:22

Si mi se pare ca n-am scris: anul viitor daca vom merge tot la Duni ( adica daca nu vom gasi nimic similar in Antalya) ramanem la Marina Beach, mi-a placut mai mult decat Marina Palace.
Am studiat daca au apartamente, ca la unele agentii spuneau ca au, la altele ca n-au, asa ca am plecat prin hotel in cautari[:D]( se gasesc usor: camerele jr. suite au un "J" inaintea numarului, iar apartamentele au "A")si...am gasit, chiar sunt, mi se pare ca pe situl lor scrie si acolo ca au, mai putine ca la Palace dar sunt....deci...aviz amatorilor[:D].

Roxana


#7
Laura T

Laura T

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 472 mesaje

Postat 24 august 2010 - 09:44

Roxana, te asteptam cu vestile astea proaspeteeee....Dar m-ai pus in dilema acum...si totusi sigur e mai bine la Marina Beach? Ca eu vroiam Palace, ca doar e "cel mai cel"...

Laura

#8
roxana c.

roxana c.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.501 mesaje

Postat 24 august 2010 - 12:46

Mi-a placut mai mult Marina Beach. Si sa incerc sa scriu de ce:

M. Palace e un hotel mai mare, care se intinde de la mare pana la drum( pe situl celor de la Family vezi asezarea). Apartamentele sunt in capete, deci ori cum am avut noi anul trecut, chiar langa mare, ori in capatul opus, spre drum. In capatul dinspre mare pot fi cu vedere la mare sau cu vedere la piscina. Pana aici...totul ok. Pe plaja se ajunge usor, exista o usa in corpul acela si pe aia am folosit-o. Dar...daca ai nenorocul sa iti dea un apartament in capatul celalalt, spre drum, e ceva mai departe de plaja plus ca drumul trece chiar pe sub balcon dupa cum mi s-a parut mie( drumul spre Sozopol). Apoi...hotelul fiind mai mare ..noua ne-au trebuit cam 2 zile sa ne obisnuim in el, sa ne orientam. Ma rog...n-ar fi nici asta o problema majora...te descurci pana la urma.
Dar...mancarea :desi multa lume spune ca la Palace e mai buna, mie nu mi s-a parut. E asezata altfel, da, dar odata terminata...aduce alta tava dar cu altceva. Si aici am scris parca anul trecut: intai ma duceam eu si veneam cu mancare ptr mine si ptr cel mic, in timp ce sotul statea cu el la masa, apoi ramaneam eu la masa si pleca sotul. Ei bine, eu luasem piure ptr Calin si cand s-a dus si sotul....piure ioc, am crezut ca nu l-a vazut, asa ca m-am dus iarasi eu....in locul tavii cu piureul era altceva. Si am vazut ca lucrul asta s-a mai intamplat si altora, nu mai stiu pe unde am citit. Pe cand la Marina Beach schimbau imediat tavile cu acelasi fel, nu altceva.
Apoi...prajiturile: la Palace daca se terminau , nu mai aduceau altele, trebuia sa iei prajituri odata cu mancarea, pe cand la Marina Beach oricand te duceai gaseai ( eu anul trecut n-am vazut baclava, anul asta in schimb era pana tarziu)

De la Beach se ajunge mai iute pe plaja, ai lift pana la parter, etajul 0 cum spun ei, apoi iesi prin restaurant , fara sa mai cobori nici macar o treapta( la Palace mai sunt niste trepte de la hotel la plaja, oriunde ai sta). Ptr cei cu copii mici asta e un plus. Ptr mine...orice mod de a ajunge mai rapid la plaja e un plus[:D] din cauza de copchil nabadaios. [:D]

Apoi...camerele mi s-au parut mai curate, nu pot spune ca la Palace era mizerie, dar...aratau mai bine, mai bine intretinute .
Un alt plus era barul care si anul trecut am spus ca mi-a placut cel mai mult si marimea e mai mare, dar si calitatea bauturilor mai buna , a cocteilurilor mai ales era mai buna decat la Palace, unde terasa barului e de fapt un colt din terasa restaurantului. Noi mai ieseam seara dupa ce adormeau copiii, ajungeam imediat de la bar in camera , cu liftul.

Am studiat asezarea apartamentelor la Marina Beach[:D] si din ce am vazut sunt majoritatea cu vedere la mare, mai sunt unele care au vedere laterala, cred ca de acolo se vede ceva din mare si hotelul Belville, nu stiu daca sunt si pe partea cu parcarea, dar chiar nu m-ar deranja. Parerea mea: nici la Marina Beach si nici la Palace nu se merita sa iei vedere la mare daca ai camera dubla.

Laura, tu fiind cu fetele marisoare, poti alege Palace si eventual sa mergi si la Beach la restaurant, nimic nu te impiedica, invers nu se poate. Si nici nu te-ar deranja distanta de la plaja la hotel. Daca poti, si vei lua apartament, ia vedere la mare ca-i superba, aveam niste poze de anul trecut, nu stiu daca le-ai vazut.


Roxana


#9
alinam

alinam

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.379 mesaje

Postat 24 august 2010 - 13:15

Roxana bine ai revenit si ma bucur ca ne dai vesti bune despre MB.In septembrie mai am o bucatica mica de concediu si plodisorul vrea tot la mare, daca o fi vreme buna ma gandesc tot la litoralul vecin , asa ca te rog sa imi trimiti si mie PM cu agentia asta serioasa cu care pana la urma ai ajuns la Duni [:D].

Alina, mama de Vlad


#10
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 24 august 2010 - 13:20

Hristina, noi am fost 2 ani la Arabella (din acelasi lant cu Bolero) - in 2008 si 2010. Serviciile sunt super, animatia este excelenta (au si club de joaca acoperit). Mancarea este buna; sunt si feluri amestecate (cu sosuri) dar si chestii simple pe care le poti da si la copiii mai mici (paste simple, cartofi si / sau legume la cuptor peste care poti adauga branza). Apa din piscine nu miroase excesiv a clor.



Una peste alta, mi se pare un raport pret-calitate bun. Singurul minus ar fi faptul ca se platesc sezlongurile pe plaja (18 leva pe zi) si parcarea (iar cea a hotelului este insuficienta).



Daca mai pot ajuta pe cineva cu detalii, va rog sa imi dat de stire.



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)



Uite ce mare am crescut...

Povestea merge mai departe...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -