Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prima casa


109 raspunsuri la acest subiect

#31
kid

kid

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.183 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 21:32

Din venitul net declarat si dovedit cu acte, se scad cheltuielile de subzistenta pentru cei care cer creditul si pentru persoanele pe care le au in intretinere. De asemenea, se scad si valoarea ratelor(daca sunt alte alte credite) sau un anumit procent daca cei care solicita creditul au descoperit de cont sau card de credit. Din cauza asta nu se calculeaza suma care poate fi accesata raportat la venitul net declarat.











Teodora, [mamica] de [bonjovi] Vladut (15.05.2007)





Si noi in albumul de ratuste ->>> ki2 & ki2 [pk]







Vreau sa nu mai fiu diferit!




[am]Bazar pentru Mihaita[flo] [comoara]

[am]Bazar pentru Bogdan[flo] [comoara]

[am]Bazar pentru Sebi[flo] [comoara]

[am]Bazar pentru Ema[flo] [comoara]

#32
ElaGW

ElaGW
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 00:17

Mie la banca mi-au spus ca din venitul net se scade si chiria pe care o platesc, desi e cam aberant, ca daca imi iau apartament, nu voi mai plati chirie, prin urmare chiria nu va mai fi o cheltuiala care ma va afecta dupa contractarea locuintei.

#33
ellymer

ellymer

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 00:33

Burtika, noi am fost la BRD. Au zis ca ei ne-ar fi dat...dar Fondul asta de garantare al statului sau cum se numeste da raspunsul final.Deci cei de la banca ne-au spus ca din punctul lor de vedere e totul ok, dar......in cazul acestui program "statul" hotaraste cui acorda si cui nu. Nu stiu in ce masura e adevarat, eu spun ce mi s-a spus si mie.

#34
liliana_28

liliana_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 11:49

ellymer, te rog sa imi spui si mie cum degurge treaba la BRD ca acolo as vrea si eu sa merg sa depun actele pentru credit.



Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici



Calinut

#35
irina81

irina81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 12:26

Liliana,si noi am depus la BRD.Pe 13 iulie am fost cu aproape toate actele si abia azi facem evaluarea; a durat asa mult din cauza "dragutei" de dna jurist care ne-a cerut o gramada de acte.A fost putin mai complicat pt ca e vorba de casa (teren + constructie P+M).Ne vor acorda suma maxima cu o rata de 400 e/20 ani.
Eu am avut de ales intre Brd si Transilvania.
Daca mai vrei detalii,cu mare placere.

Irina , mamica lui Matei-Cristian (1.sept.2005) si a lui Teodor-Ioan(12 mar.2009)


#36
liliana_28

liliana_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 13:24

Si noi avem tot teren + constructie. Ca dureaza......asat este, cam pe la toate bancile dureaza dar vroiam sa stiu daca se si concretizeaza ceva.

Imi poti spune ce acte cere BRD-ul sau dna de la juridic ce pretentii a avut?



Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici



Calinut

#37
ellymer

ellymer

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 14:02

Liliana, eu am scris la pagina 3 putin mai detaliat despre experienta noastra cu "prima casa", nefericita, din pacate.
In cazul in care Irina81 nu e pe faza, ti-as putea
spune , asa, in linii mari, despre actele cerute (chiar daca la noi era vorba de apartament, nu casa)pentru ca ma gandesc ca unule sunt aceleasi.Deci trebuie:
-adeverinta de salariu tipizata(pentru ambii soti)
-copia dupa cartea de munca(primele si ultimele2 pagini)semnate si stampilate OBLIGATORIU pe fiecare pagina de angajator.Aici, atentie ca pe ficare stampila trebuie sa apara numele, prenumele si functia persoanei care a stampilat.
-fisa fiscala pe anul 2008
-copie acte de identitate
-copie certificat casatorie
-declaratie facuta la notar ca nu detineti imobile in proprietate si nici nu aveti in derulare alt credit ipotecar.Aici, iar atentie, trebuie cerut de la banca exact textul declaratiei, pentru ca altfel n-o accepta.
-etras cf al imobilului care urmeaza a fi cumparat
-precontract de vanzare-cumparare
-raport de evaluare al imobilului, aici, atentie, din nou, la noi a fost diferenta f mare intre pretul cerut si suma data de evaluator
Cam asta ar fi....daca doresti si alte detalii, iti stau la dispozitie.



#38
liliana_28

liliana_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 14:28

ellymer, multumesc mult. Si la noi va fii diferenta destul de mare intre pretul cerut si cela al evaluatorului pentru ca este apartament cu 4 camere la curte si teren de 500 mp. Asta a fost un impediment?



Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici



Calinut

#39
ellymer

ellymer

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 15:22

Pai...impediment este in masura in care vanzatorul supraevalueaza imobilul de vanzare si tu platesti un pret mai mare decat valoarea lui reala pe piata.Deci , sa zicem ca voi v-ati inteles la 80.000 si evaluatorul vine si zice ca valoreaza 70.000, nu e in regula , e evident ca acel imobil e supraevaluat, nu e normala o diferenta asa de mare.In cazul acestui program , nu exista o imixtiune a bancii in evaluarea facuta de evaluator, deci el nu poate fi acuzat ca a trecut o valoare mult mai mica decat cea reala pentru ca asa a cerut banca.Si tu platesti evaluatorul, deci suma data de el nu e in favoarea bancii.Din ce am inteles eu de la un evaluator suma din raportul de evaluare poate fi mai mica cu cca10% decat valoarea reala de pe piata, nu mai mult.Tot ce am spus aici, nu e litera de lege, e ceea ce am aflat eu personal, din experienta mea si a unor prieteni.

#40
burtika

burtika

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 16:16

multumesc pentru raspuns, ellymer. si noi tot la BRD am depus, pe 14 am depus dosarul iar pe 16 am dus si raportul de evaluare si se pare ca abia cum a intrat in analiza, pt ca astazi mi-au mai cerut niste copii de la actele apartamentului ( cica alea depuse raman la juridic si le mai trebuie un rand sa le trimita mai departe, oare ei nu au xerox? ) si un nou extras de carte funciara. parerea mea este ca nu are nici o treaba fondul cu respingerea dosarului tau pt ca sunt convinsa ca nici nu a ajuns pana acolo, dar ca sa nu recunoasca cel de la ghiseu ca nu a stiut exact care sunt conditiile, gaseste scuze. motivatia respingerii a fost raportul de evaluare? sper la noi sa fie ok din punctul asta de vedere , vrem sa luam un apartament cu 57.000 iar evaluarea etse facuta la 59.000.

lacramioara (burtika) mamica de Iris Maria (28.07.07)http://community.web...er/lacramioaraD


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -