Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prima casa


109 raspunsuri la acest subiect

#21
Alina86

Alina86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 15 iulie 2009 - 12:21

Si eu sper la un apartament in bv avem veniturile cam micute[bang] si mai asteptam sa vanda ai mei o propietate, sper sa nu se termine fondurile pt acest program sa prindem si noi ceva

#22
ioanaradu

ioanaradu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.506 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 12:04

pt cei din bucuresti: este un targ de prima casa la palatul copiilor - in tineretului - sambata si duminica.





A fost o data o printesa ... Emma!

Bazar - Bogdan are nevoie de noi!

Ioana mamica lui Matei Stefan [bonjovi] 12.03.2007

Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!


#23
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 17:58

Se pare ca ING se retrag din programul statului si vor lansa in curand o oferta similara cu cea din "prima casa", dar cu suma mai mare (80000 euro), dobanda comparabila cu cea din program, si fara conditiile pe care le impune statul. La asa ceva ne-am incadra si noi, abia astept [pk] oricum, noi ramanem la ideea de casa pe pamant, nu de apartament.



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

#24
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 10:39

Da, DiaNA, doar ca avansul va fi mai mare la ING.
Pe mine ma intereseaza daca a luat cineva un apartament prin programul asta pe bune, sau sunt doar povesti ce spun astia pe la televizor.

#25
ellymer

ellymer

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 29 iulie 2009 - 13:37

As vrea si eu sa spun cate ceva despre minunatul program "prima casa", poate sunt persoane interesate.
In primul rand, ceea ce s-a spus initial pe la TV, cu venitul minim necesar pentru a aplica de 400 euro/familie, va rog sa credti ca este total neadevarat.
Noi am aplicat, deci am dus absolut toate actele, inclusiv antecontract de v-c legalizat, extras cf, o suta de adeverinte si documente de ne-a venit rau.Nu va pot spune cat si in ce hal ne-au purtat.....ba nu era buna hartia, ba trebuia altceva, numai la notar am fost de vreo 3 ori ca nu era bun textul declaratiei pe proprie raspundere ca nu detinem imobile in proprietate?!!Bun, deci am platit la notar de 3 ori, evaluator, extras cf etc.
Noi am vrut 50.000euro, cei de la agentia de cartier unde am mers au spus, da, sigur, nu e nici o problema.Eu am fost cam reticenta...si am avut dreptate.Dupa cateva zile....pai, stiti, de fapt, nu se poate, ca e prea mare suma.Si, paradoxal, desi n-o sa ma credeti, ei iau incalcul o suma mai mica decat ce avem noi in realitate, desi am dus acte ca ala e venitul real, ei: nu si nu...ca banca ne-ar fi dat, fara discutie...dar, in acest program "statul" e cel care hotaraste conditiile si el se "suprasigura" sau cum sa ma exprim, nu cumva el sa piarda ceva.
Bun, deci au zis ca ne dau 45.000.....acuma, nu ,ca si asta e prea mult.....nu se poate decat cu un coplatitor din afara.Deci, am platit toate chestiile alea preliminare si acuma: teapa, se duce naibii tot, ca nu poate fi vorba de coplatitor .
Eu deja sunt cu nervii la pamant.....scuze ca mi-am varsat amarul aici...dar voiam doar sa spun...ca absolut nimic nu e asa cum s-a spus in media.


#26
ElaGW

ElaGW
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 10:18

Deocamdata Prima Casa e doar pe hartie, si asta o zice o firma care intermediaza obtinerea de credite. http://www.rezidenti...-a-fost-acordat
Astept si eu cu nerabdare oferta ING, mai ales ca am conturile la ei (si pot urmari incasarile reale).

In alta ordine idei, atentie mare la dobanda! Daca va faceti calculele cu cat este acum Euriborul si Ruborul (care sunt la valori minime), in cazul in care cresc la cat erau prin octombrie 2008, ratele se dubleaza.

Gasiti aici o similare a ratelor platite prin Prima Casa, in lei si in euro, in scenariu optimist (cu procentele de acum) si in scenariu pesimist (cu valorile de anul trecut). http://www.rezidential.net/prima-casa

@yula94, ai putea sa folosesti o firma care intermediaza obtinerea de credit (nu te costa nimic, ei iau comision de la banci) si iti vor spune ei de ce ai avea nevoie. Daca nu, poti sa imputernicesti pe cineva sa se duca pe la banci cu actele tale de venit si sa vada pentru cat te-ai califica.

De fapt, chiar recomand sa va duceti intai la banca cu toate actele si sa vedeti cat ati putea obtine efectiv in baza actelor, si sa nu va bazati doar pe simularile pe care vi le face un functionar la ghiseu, acelea sunt doar niste calcule matematice care pot sa n-aiba nicio o legatura cu veniturile pe care vi le iau ei in considerare.

De exemplu, am o prietena care a platit deja avansul pentru o locuinta si e purtata pe la banci de vreo 3 luni, pentru ca majoritatea veniturilor sunt din drepturi de autor si bancile ii tot cer diverse hartii. Pana acum a fost respinsa de 2 banci, a treia o tot amana cu raspunsul de o luna. S-a saturat de drumuri la banca, ar renunta dar nu vrea sa-si piarda avansul.

#27
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 10:28

Pai se calculeaza si cheltuielile pe cap de familie, adica venitul vostru impartit la cati membri sunt sau nush cum naibii...ca noi am vrut sa luam mai putini bani si am vazut ca asa claculeaza, deci venitul trebe sa fie...ceva k lumea! Abia astept sa vad si eu lume care si-a luat casa cu programul asta, in care io personal nu cred deloc, ca statu' never ever nu o sa dea mai mult decat o sa ia, asta e clar!

"Trust no one!"

#28
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 11:11

Exact asa zicea si eu ... si mi-e o ciuda de nu mai pot, sunt oameni care si-au pus sperante in programul asta, familii care sperau sa-si poata face un camin. Ma deranjeaza foarte tare cand vad cum se folosesc de oameni, doar in scop pur electoral. Ca o paralela, exact asa este ordonanta aceea cu amanarea datoriilor la buget, un mare buf.
Am pe cineva care incearca sa-si ia o casa prin programul asta si a tot umblat pe la banci. Stiu ca s-au dat vreo 30 de case in toata tara, ca dureaza mai bine de doua luni pana se obtin toate aprobarile, ca, de fapt, iti trebuie mult mai multi bani la inceput, trebuie sa faci un depozit ptr cel putin trei rate, se plateste evaluarea, plus o gramada de alte costuri, ajungi sa te imprumuti pentru toate astea si, la sfarsit sa constati ca ai cheltuit degeaba...
Am inteles ca au fost cazuri in care bancile au cerut avansuri mai mari de 5% "ca sa fie sigur ca primesti creditul". Legal nu au voie dar, se pare ca se practica.
Eu cred ca ING-ul a facut foarte bine ca s-a retras. Sa gandeasca acum un program asemanator ca sa le dea clasa astora care-si bat joc de oameni.

#29
ellymer

ellymer

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 12:02

Asa este, ne-am pus sperante, ne-am facut planuri....degeaba, dar nu si gratis, pentru ca asa cum se spunea mai sus, inainte sa primesti efectiv creditul sunt alte acte preliminare care trebuie platite.
Da, bancA cere un depozit colateral egal cu trei rate de dobanda, asigurare de viata pentru titularul creditului, asigurarea locuintei, comision de gestionare +un alt comision care se plateste catre Fondul de Garantare al Statului, in val. de 157 euro/an.Cel putin asta ne-au spus noua.
Oricum, ideea este ca trebuie sa detii ceva banuti inainte, evaluatorul, de asemenea, il platesti tu.(noi cel putin asa am facut)
Cineva, mi-a spus inainte, sa stam linistiti, ca acest program nu e facut pentru oamenii simpli.....nu am crezut atunci si rau am facut.Acuma putem fluiera a paguba , si fara credit si cu bani dusi pe apa sambetei.

#30
burtika

burtika

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 16:28

ellymer, la ce banca ai fost? te intreb, pentru ca si noi am depus un dosar si acum asteptam....

lacramioara (burtika) mamica de Iris Maria (28.07.07)http://community.web...er/lacramioaraD


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -