Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prima casa


109 raspunsuri la acest subiect

#41
liliana_28

liliana_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 17:47

Multumesc si eu pentru lamuriri.



la mine ideea este urmatoarea: noi suntem in curs de achizitionare a unui apartament dintr-o vila si a 500 mp teren de la socrul meu. El nu ne cere bani pe el dar noi, ca sa reusim sa il si amenajam si sa tragem si utilitatile separat, ne-am gandit sa accesam un credit de genul asta.Cu sau fara "prima casa" tot aveam de gand sa facem ctr de v-c pentru apartament. Cei 60.000 care ii garanteaza statul sunt f putin fata de valoarea reala a apartamentului+teren. Ma gandeam sa nu avem probleme aici.



Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici



Calinut

#42
irina81

irina81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 20:04

Liliana,la noi dna jurist a priceput mai greu istoria terenului.Proprietarul a cumparat de la primarie 3 loturi pe care le-a alipit apoi a dezmebrat lotul asta mare in 13 loturi mici pe care a construit. Si aveam extras de carte funciara/2008 dar ne-au spus ca FNG vrea extrasul de CF/2009.
Am fost azi la evaluator si pe marti/miercuri va fi gata dosarul.
Din cate am inteles eu probleme apar cand locuinta este subevaluata; daca este evaluata la o suma mai mare decat in antecontract nu sunt probleme.
Dna de la banca mi-a zis ca o data depus dosarul,face o zi pana la FNG apoi in 5 zile lucratoare primim raspunsul.

Are cineva dosarul deja spre analiza la FNG?

Si pentru cele care au depus la BRD am si eu o intrebare.Comisionul catre FNG (0,37%) va fi platit de banca in primul an? Parca asa am inteles.

Aaa...la noi cu actele e putin diferit ca sotul e navigator.

Irina , mamica lui Matei-Cristian (1.sept.2005) si a lui Teodor-Ioan(12 mar.2009)


#43
z333

z333

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.792 mesaje

Postat 03 august 2009 - 22:22

ciao fetele...noi am depus miercurea trecuta dosarul la BCR..azi ne-au sunat sa ne zica ca au facut rost de toate actele ce mai trebuiau de la firma de unde cumparam apartamentul, iar maine dimineata va trebui sa mergem sa semnam cererea de credit si sa depunem 360 de lei ptr evaluare..dupa aceea vor trimite dosarul la analiza..presupun ca tot sapt asta..dupa aia vom trai si vom vedea[pk]

R.I.P Michael!!! You'll always be in my heart

#44
Iael

Iael

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 04 august 2009 - 01:33

Ellimer ,tu ai facut si precontract ? Ce s-a intamplat cu avansul platit ?

#45
ardeleanu

ardeleanu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 05 august 2009 - 00:18

buna fetele.haideti sa va zic si eu.sunt vanzatoare de apartament si clientii fac credit la brd.am trecut PRIN TOT CE SPUNETI VOI.AM ALERGAT DE NE-AU IESIT IESIT OCHII SI NOUA SI LOR,POT SPUNE CA NU NE-AU FRECAT PREA MULT PT CA AU FOST DUSE ABSOLUT TOATE ACTELE CARE AU FOST CERUTE,A FOST TRIMIS DOSARUL LA BUCURESTI SI CICA DUREAZA 5 ZILE,AU TRECUT CAM 7,IN FINE,CICA MAINE ASTEPTAM RASPUNSUL.SPER SA FIE IMBUCURATOR,CA ASTEPT DE O LUNA SI,SPER CA INTR-UN FINAL SA IMI IAU SI BANII.PROMIT CA MAINE,DACA VOI AFLA RASPUNSUL INTRU SA VA ZIC CE SI CUM.IN MOD NORMAL,CICA DACA TOATE ACTELE SUNT IN REGULA,EVALUATORUL PE ACEEASI LUNGIME DE UNDA,NU ARE DE CE SA I SE REFUZE CREDITUL.ESTE GREU SI PENTRU CUMPARATORI SI PT.VANZATORI.PT CA AMANDOI ASTEAPTA DE LE SAR CAPACELE.SI EU CA VANZATOR SUNT OBLIGAT IN CAZUL IN CARE DOAMNE FERESTE NU LI SE ACORDA CREDITUL SA LE DAU AVANSUL INAPOI.CHIAR DACA AM STAT SA ASTEPT DUPA BANCA SI POATE AM PIERDUT ALTI CLIENTI.EU SPER SA FIE BINE,PT CA SI CUMPARATORII SI-AU FACUT ATATEA IDEI,CU O CASA NOUA SI NOI CALCULELE NOASTRE.ASTA ESTE.VA DORESC MULT SUCCES IN CEEA CE V-ATI PROPUS.ELLYMER,TE ROG,POTI SA IMI SPUI DACA AI AJUNS IN ACEST STADIU SI DACA TI-AU REFUZAT CREDITUL...IMI CER SCUZE..NU AM INTELES EXACT.POTI SA IMI SPUI SI DE CE TI-AU REFUZAT CREDITUL?MULTUMESC,O SERA PLACUTA

http://good-times.we...tm_medium=email

#46
Iael

Iael

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 05 august 2009 - 01:18

Arvuna primita ,de regula nu se restituie , decat daca ati convenit in mod expres asa .
Arvuna, reprezinta o despagubire pentru faptul ca vanzatorul a pierdut o luna de zile si a pierdut posibilitatea gasirii unui alt client .De asemeni in acea luna pot interveni scaderi ale preturilor si el sa nu mai poata obtine pretul pe carel-ar fi primit in urma cu o luna .

Pe de alta parte insa , daca dvs va razgandeati sa mai vindeti a fi trebuit sa platiti dublul arvunei primite .
De aceea nu ar fi corecta o clauza care sa apere doar pe cumparatori si sa oblige doar pe vanzator .

#47
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 06 august 2009 - 11:17

Ce-ati mai facut fetelor cu creditele? Prietena mea vrea sa ai un apartament ipotecat si inca nu are nici un raspuns de la banca, daca au aparut sau nu normele noi.
Ati reusit pana la urma?

#48
z333

z333

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.792 mesaje

Postat 06 august 2009 - 13:50

la noi cred ca dosarul a plecat la analiza..ieri trebuia sa mai trimita dezvoltatorul un act, restul era gata..noi am optat ptr suma maxima..chiar sunt curioasa daca se va da aceasta suma maxima, pentru ca, din ce am citit prin ziarele financiare pana acum s-au dat credite de 40 de mii..vom vedea, poate o fi bcr-ul mai cu mot decat ceilalti..ei asa ne incurajeaza, ca vom primi pentru ca ne incadram, dar eu stiu ce sa zic...

R.I.P Michael!!! You'll always be in my heart

#49
ardeleanu

ardeleanu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 07 august 2009 - 00:37

noi inca asteptam...nu avem niciun raspuns.ei au cerut cam 30000.sa vedem.va tin la curent.salutari!

http://good-times.we...tm_medium=email

#50
z333

z333

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.792 mesaje

Postat 07 august 2009 - 15:09

fetelor aveti grija cu declaratia aia la notar..ca noi am facut-o sapt trecuta, astia de la bcr de aici nu s-au uitat f atent la ea si azi au sunat de la biroul de analiza de la buc ca nu e buna declaratia aia, ca ei au declaratia lor standard..si iar drum la notar,iar bani..au luat numai 20 de lei acuma ca cica a fost vina lor..si inca o chestie..cine a avut credite si le-a achitat de curand(ultimele 2-3 luni), va trebuie si adev de la banca/bancile unde ati avut cum ca a fost totul achitat integral...daca mai apare vreo chestie pe parcursul analizei la mine eu o sa va zic

P.S. ma refer la cei care fac credite prin bcr..alte banci nu stiu ce proceduri au

When life offers you a dream so far beyond any of your expectations, is it not reasonable to grieve when it comes to an end


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -