Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a 5-a, anul scolar 2010-2011 (1)


208 raspunsuri la acest subiect

#201
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 26 noiembrie 2010 - 08:54

Andreia se pare ca veti avea un nou membru al familiei [:)]Bianca vad ca e decisa pentru hamster. Eu am spus stop joc cand s-a adus vorba de pet-uri, am avut catel aproape 20 de ani nu mai duc la implicarea emotionala.

Cristina felicitari pentru Victor ! La voi se cunoaste enorm cum a crescut emotional Victor,cred ca s-a maturizat mult odata cu mutarea, imi plac mult interesele lui si vad ca si la voi joaca principala a ramas cu fratele/sora din dotare ca si la noi.

Sivota bine ai venit!
Adaptarea la gimnaziu este grea pentru toti mai ales la cei care invata dupa amiaza.
Pustiul meu lucreaza suplimentar doar inainte de teze,olimpiade si concursuri in weekenduri ,cate o ora. In rest temele zilnice sunt uriase si nici nu ar mai avea cand sa faca ceva in plus.

Al meu si-a facut lectiile singur in camera lui inca de la inceputul clasei I, nu a suportat nici el nici eu sa-i stea cineva in ceafa cand lucreaza iar de prin clasa a III a am renuntat si sa i le controlez fiind astfel doar responsabilitatea lui strict si personala.Eu atunci am nascut si bb nr 2 si chiar nu mai aveam cand sa stau sa-i verific lui temele.
Asta l-a responsabilizat mult de tot inca de atunci.
Daca nu stie ceva vine si intreaba dar se intampla rar si numai la matematica, la probleme dificile. El a avut noroc cu o profesoara dedicata care le explica foarte bine si care ii pune sa lucreze mult formand astfel automatisme de calcul.


Al meu a dat deja teza la mate, destul de greuta si complexa, asteapta corectarea ei. La romana vine teza odata cu Mos Niculae iar pe 3 dec au si Cangurul la romana. Olimpiadele ni s-a spus la sedinta ca vor fi in ianuarie in acest an scolar, anul trecut au fost mult,mult mai devreme astfel incat fazele pe scoala vor fi ori inaintea vacantei ori imediat dupa ea.

Bafta multa la teste si teze tuturor scolarilor!



#202
Sivota

Sivota
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 26 noiembrie 2010 - 13:06

esti o norocoasa, eu nu am avut inca sansa ca copilul meu sa-si faca ceva singur, trag ca o disperata de el, de fapt invat aproape cot la cot cu el, ba chiar in plus ca sa-i explic in plus. E apreciat la scoala, e istet si plin de cunostinte, unii profi il lauda dar pretul e ala care e. Nu stiu inca daca e bine, cred ca da totusi, altfel risc sa apara o gaura mare neagra in cunostintele lui si nu-mi permit. Iar gaurile negre inghit totul in jurul lor, inclusiv putinul existent in jurul lui. Am aflat ca il poate tine asa pana se mai maturizeaza, adica 16-18 ani, nu e deloc roza perspectiva dar nu vad solutie. Din ce stiu, multi baietei cam asa sunt, mai puturosi si mai inceti, dar sper ca atunci cand se va pune masinaria in miscare sa nu se mai opreasca.
Voi cum procedati cu ai vostri?

#203
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 26 noiembrie 2010 - 14:36

Citat:
citat din mesajul lui Sivota

esti o norocoasa, eu nu am avut inca sansa ca copilul meu sa-si faca ceva singur, trag ca o disperata de el, de fapt invat aproape cot la cot cu el, ba chiar in plus ca sa-i explic in plus.


Poate ca sunt, nu contest insa daca din prima clipa in care a inceput scoala in clasa I l-am lasat singur in camera si lectiile au fost doar ale lui nu a cunoscut si varianta ca poate exista si un partener de lectii [:)].
Eu i-am explicat inca de atunci ca invata pentru el, scoala este doar a lui atat eu cat si tatal lui am facut scoala la timpul nostru fara a sta cineva cu ochii pe noi, am invatat ca am vrut sa obtinem ceva anume pentru noi in viata si ca el nu invata nici pentru noi nici pentru invatatoare ci doar pentru el. Are tot ajutorul nostru daca nu intelege/nu poate sa rezolve ceva dar nu vine la mine pe sistemul "nu stiu" daca nu imi demonstreaza ca intai a incercat sa faca singur.
Dupa atatia ani de scoala deja este un automatism la el cand vine sa ne intrebe este chiar nestiinta, vine cu ciorna cu incercari in mana.

Al meu vine seara de la scoala, mananca ( cu ochii in calculator sau tv [:I] ) apoi se duce frumos in camera lui si isi scrie toate temele primite in ziua respectiva. Dupa ce le termina incepe timpul lui liber.
Dimineata se trezeste, mananca apoi invata la materiile din ziua respectiva, isi face ghiozdanul iar pana pleaca la scoala timpul ii apartine, din nou.

Pana acum sistemul acesta a functionat perfect, e un pusti constiincios, foarte ambitios si care isi cunoaste foarte bine posibilitatile, atat plusurile cat si minusurile. Iar ca elev pana in momentul de fata cel putin a avut numai rezultate excelente.

Foarte adevarat este ca la el disciplina si ambitia a fost accentuata si de practicarea unei arte martiale inca de la 4 ani.A contat mult in clasele primare ca atat eu cat si sensei insistam pe aceleasi calitati si valori.

#204
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 30 noiembrie 2010 - 07:52

La multi ani fericiti de Sf Andrei![pup][flo]

La multi ani Andreia si numai bucurii [flo]

#205
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 30 noiembrie 2010 - 10:04

La multi ani, Andreia! si tot ce-ti doresti sa se-mplineasca.[pup]



Pozele noastre

Poze noi

poze nou-noute

#206
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 30 noiembrie 2010 - 14:36

Va multzumesc![pup]

Andreia



#207
cge

cge

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.616 mesaje

Postat 30 noiembrie 2010 - 17:25

La Multi Ani, Andreia !!
Sa ai numai bucurii !![flo][flo][flo]

Ne schimbi si noua capitolul, te rog !![:D]

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

#208
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 30 noiembrie 2010 - 18:58

Multumesc Cristina[flo]

Am deschis si capitol nou. Poate i-l inchide Lili pe asta[pup]

Andreia




Panic Questions

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Astăzi, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

  • Numele fetitei, o provocare

    RoxiMada
    - Ieri, 20:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -