Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a 5-a, anul scolar 2010-2011 (1)


208 raspunsuri la acest subiect

#181
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 16:03

Gratiela si lala, felicitari pt Ozi si Bogdan si bafta mai departe!

La noi sunt ceva concursuri. INSA numai ii anunta......nimeni nu se ocupa de pregatirea lor si primesc la concursuri exercitzii din clasa 7-a desi ei sunt intr-a 5-a.[bang]

Simbata a avut Bianca primul ei concurs de inot si a iesit a 3-a si al crowl si la spate.........au fost clasificatzi dupa anul de nastere, dar la premiere antrenoarele au spus ca, rezultatele sunt diferite la copii, pt ca unii sunt in curs de 1 an jumate, altzii (ca is Bianca) de 2-3 luni..........Oricum, am stat peste 7 ore la piscina....au avut "serbarea iernii"....s-au dus prajituri si bauturi racoritoare, sau facut jocuri cu copii si familiile.........dragutz.

Ieri nu am afcut altceva decat sa repetam: joi are test la mathe, luni are de predat o cutie la germana (au avut de citit o carte....pt fiecare capitol (min. 10 capitole) au avut de cautat un obiect care sa desemneze acel capitol; apoi sa faca pe Karteikarten o descriere a acelui obiect si de ce l-au ales........).......apoi la geografie (au test pe 30)....s-a mai anuntat test la engleza pe 6 decembrie, la germana unul pe 14 decembrie si unul urma maine, dar pt ca profa a fost bolnava, l-a aminat o sapt sau doua..........deci, pina in 17 decembrie avem voll program.[:D]

Andreia



#182
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 18:00

Felicitari Bogdan

felicitari Bianca



Daca si in germania e la fel inseamna ca au europenii ceva cu invatamantul



o sa ma resemnez si asta este



v am zis eu ca Mai bine nu ma bag la teme sau alte discutii despre Scoala



va doresc bafta la Scoala si la teste





am fetita de 10 ani!



si :)

#183
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 18:19

Wow Andreia, ce saptamana incarcata va avea si Bianca. Tinem pumnii sa fie bine si felicitari pentru concursul de inot.

Cristina, multumesc [flo]
Sa stii ca mie imi plac parerile tale, le inteleg.Pe de alta parte insa realitatea din teren ne face sa reactionam diferit [flo]
Strict cu privire la olimpiade vroiam sa iti spun insa ca nu s-a schimbat cu mai nimic perceptia asupra lor de cand eram noi elevi.Si atunci subiectele depaseau cu mult programa clasei, ne pregateam suplimentar pentru ele insa, e adevarat, ca pe vremea mea o parte din pregatire se facea la scoala in cercurile de romana/mate/istorie/fizica etc.
In vremurile astea ii inteleg insa si pe profesori de ce nu mai doresc sa faca munca voluntara cu elevii in astfel de cercuri.Fac suficienta pe "marile" salarii cu care sunt platiti.

Bafta multa si voua la primele teze!

#184
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 18:40

Lala, sa inteleg ca acum copii nu mai sunt deloc pregatitzi la scoala inainte de concursuri? Ca pe mine ast ama enerveaza aici[bang]

Andreia



#185
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 18:47

Andreia uneori sunt, alteori nu.
Depinde de profesor, timpul lui liber, cati concurenti are etc.
Majoritatea insa nu fac pregatire.

#186
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 18:53

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Andreia uneori sunt, alteori nu.
Depinde de profesor, timpul lui liber, cati concurenti are etc.
Majoritatea insa nu fac pregatire.


Merci mult, Lala. S-a schimbat si acolo...ca eu stiam altfel de cind participam noi la olimpiade. Macar m-am "linistit" ca nu numai aici e asa.....[bang]

Andreia



#187
Vic

Vic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 24 noiembrie 2010 - 02:30

Bine v-am regasit!

helbi, CristinaT, multumim de urarile pentru Mihai.

Nu am apucat sa citesc chiar tot ce ati scris. AM fost foarte ocupata - eu cu master si assignments, servici, baiatul cel mare a avut si el examene si a vrut sa recapitulam impreuna la unele materii, sotul prin delegatii, si azi ne vin in vizita bunicii, deci am reorganizat si mobila prin casa. Plus ceva probleme cu biletele de avion, unde tot dispareau diverse bucati din rezervare. Ma rog, acum ne-am mai linistit si urmarim ultima parte a zborului (13 ore) pe radar.

Mihai invata binisor, isi face temele repede, sa scape de ele - nu ca ar avea prea multe - si apoi vrea numai joaca. Dar merge bine, si spre norocul nostru are un exemplu bun in fratele mai mare. Duminica asta abia i-am facut petrecere de aniversare, sa fie dupa examenele fratelui.

Nu prea stiu ce sa spun, la noi e scoala atat de diferita de ceea ce faceti voi, atat de relaxata pana la clasa a 7a cand incepe liceul, ca ma simt complet pe dinafara. Momentan mai avem vreo 3 saptamani jumate de clasa a 4-a, cu tabara luni, marti si miercuri saptamana care urmeaza. Asteptam cu nerabdare vacanta de vara.

Mult succes scolarilor la teste si concursuri.[flo][pup]

#188
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 24 noiembrie 2010 - 03:18

Vic, ce ma bucur pentru voi. La multi ani ! inca o data.

Asa ar tebui sa fie viata copiilor - sa fie lectiile ceva placut.

Nu incetez sa ma felicit (desi nu mi-e clar de ce!), sa ma bucur ca in conditiile in care eu ajung acasa numai noaptea (e ora 1 si eu abia am ajuns!) ea reuseste singura. Nici nu va pot spune cat este de mandra si de fericita ca este numai munca ei. Si cat de multa incredere are in ea. As vrea sa nu se schimbe niciodata lucrurile acestea.



In alta ordine: ce-si doresc copilasii de Craciun?

Au inceput sa se intereseze de haine, de muzica?

Au acces la mess sau poate chiar la facebook?

Se mai joaca cu jucariile?

Au voie la Tv sau la calculator/wii/etc in timpul saptamanii?

Au inceput fitele de adolescenti?



fug la nani, ca mi-e ca-mi fuge somnul de tot

Noapte buna!











am fetita de 10 ani!



si :)

#189
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 24 noiembrie 2010 - 04:34

Grati, noi intrerupem inotul pentru ca incepem ski-ul. [:D]

helbi, felicitari pentru rezultatul la inot si mult succes la teste [flo]

Cristina, uite raspunsul meu la intrebarile tale [:D]:

In alta ordine: ce-si doresc copilasii de Craciun?
- Antonia nu vrea sa ne spuna niciodata [:-@] asa ca trebuie sa ghicim
Au inceput sa se intereseze de haine, de muzica?
- nu inca, avem noroc, inca se poarta si se joaca ca un copil
Au acces la mess sau poate chiar la facebook?
- nu si nici nu am vreun plan sa ii arat prea curind
Se mai joaca cu jucariile?
- da, si se joaca chiar f.frumos
Au voie la Tv sau la calculator/wii/etc in timpul saptamanii?
- la TV (desene animate) se uita doar cind maninca seara, dar in ultima vreme nu s-a mai uitat deloc, se joaca sau citeste. La calculator nu i-am aratat inca nimic, deci ea il foloseste in general doar ca sa verifice ortografia unui cuvint. Wii nu avem si nici nu vrem sa luam
Au inceput fitele de adolescenti?
- nu, nu inca. Nici ca dezvoltare fizica inca nu are nici un semn, este inca f.copil

Oana, mama lui Antonia

#190
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 24 noiembrie 2010 - 05:45

Vic la multi ani (cu intirziere pentru Mihai!) Ce invidios ar fi Alex sa auda ca va pregatiti pentru vacanta de vara![:D]
Alex iubeste Lego, ma gindisem la un NXT. El si-ar dori laptop, dar are computer bun, not happening.[:D] Are si acolo Flight Simulator sau Sim City, are citeva jocuri care-i plac.
De haine nu-i foarte interesat, dar vad ca-i un pic mai atent decit pina acum cind alege hainele. Muzica i-a placut dintotdeauna, dar inca nu asculta obsesiv.[:D] Plus ca el este fan muzica de jazz. Nu stiu de unde i se trage!
Alex are adresa lui de e-mail, nu vorbeste pe mess, dar nu i-am interzis. Pe Facebook nu are voie.
Se joaca, are citeva kg[:)] de Legos si le tot insira peste tot.[:D]
TV/computer/Wii nu-i sint interzise in general, dar in timpul saptaminii nu prea este timp pentru ele. Citeodata nu-l las la computer, pentru ca-i captivat si nu da atentie la alte cele. Apoi ma simt aiurea sa nu-l las, ca este pasionat si priceput, acum invata singur sa programeze Microsoft Visual Basic.
Wii e bun in zilele cind nu prea face miscare. La box curg apele pe el de numai!
Aici sint curioasa sa mai citesc si la voi cum procedati, eu nu ma prea pot hotari, ma tot gindesc si razgindesc daca sa-l las in timpul saptaminii. TV si Wii nu-s cu probleme, de la computer il desprind cu greu.
Vad si ceva atitudini noi, dar inca nu-i grav. Incepe sa aiba impresia ca le stie pe toate, raspunsuri gen "oh, mom" cu dat ochii peste cap.[:)]

Lume multa, oameni putini


Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • It’s a…

    BeckyGaie
    - Astăzi, 23:05

  • Ședință foto

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 13:14

  • ultima zi de sarcina

    Ralu31031992
    - Astăzi, 10:36

  • Prima vizita la medic

    AnaDemsa
    - Ieri, 20:34

  • Saptamana 36

    Pau26
    - Ieri, 17:53

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -