Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a 5-a, anul scolar 2010-2011 (1)


208 raspunsuri la acest subiect

#1
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 20 august 2010 - 21:33

Mult succes tuturor!


O varianta de listuta a micilor nostri scolari [:D] [cool][majoreta][majoreta][majoreta]Ana (biluta28)-- Scoala gen. nr 22 .BucurestiAna (madishor) - Scoala Eugene Coste, CalgaryAna (amai) - Scoala generala nr 97Andrada(april) Andreea ( amcris ) - Ferncourt Public School, Sydney, Australia - 13.02.2000 Andreea ( taedi) - Brasov Antonia (oanagabriela) - College Marie de France, Montreal, Canada - - 13.05.2000Alexandra (mitzisor)Bianca - Elena (helbi) - Frankfurt, Germania - 04.01.2000 Bianca (Laura T) - Scoala "Elena Doamna" PloiestiGeorgiana(camelia72)- CraiovaIoana (catusha) - Scoala Europeana din BucurestiLaura (liliana csaki)- Scoala gen. nr. 11, Bucuresti 24.06.1999 Laura (Elena) - Bucuresti 27.01.2000 Lia (ocu )- - Scoala gen. nr 79 BucurestiMelisa (alina71) - Bucuresti - 06.07.2000Miruna (zana) Oana (CristinaT)14.02.2000 - Bucuresti Sara (Laura XXX) - Targoviste Sanziana(Cristina)[bonjovi][bonjovi][bonjovi]Andrei(simonasirbu)- - Scoala gen nr 59, BucurestiAndrei Roberto (annitha_cl)-- Scoala Gen. Nr. 32, BucurestiAndrei (Andruska )- Scoala generala nr 197, BucurestiAdrian (cortez)-Scoala Generala nr. 193, Bucuresti Bogdan(Lala_D)- Bucuresti - 23. 06. 2000 (stangaci)Bogdan(fannna2003)Cosmin-Alexandru (RamonaD) - Scoala nr.98-Avram Iancu, Bucuresti - 3. 10. 1999Cristian ( mercedes) Darian Valeriu (alba)- Amerikanische Schule in Bremerhaven (stangaci )David (mimitete)- Academie Michele-Provost, Montreal, CanadaDeiu (SiminaF) - USAGabi (squrriel) - Scoala generala nr. 51 , BucurestiGeorge (Cld) - PrahovaMatei (wesel) - Scoala Europeana, Bucuresti.Mihai (Rodica ) - Scoala gen nr 114, Principesa Margareta, bucurestiMihnea (veras) - Scoala Generala nr. 193, Bucuresti,Radu(mamimo)- - Scoala gen nr 79 BucurestiRaul ( Kitty) - Scoala nr. 10 , Tirgu MuresSebi (Alma2006)- - Scoala gen. nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23.10.1999 Victor(cge)- Ecole Paul VI Laval,Canada - 7.01.2000Victor(Ana71)-Bucuresti-2.01.2000Alex(onix) - Deva - 5.07.1999Tudor (ana stroe) - École Fleur de Vie, Laval,Canada - 31.03.2000Alexandru (Ramonaj) - Plabo, SUA - 02.09.1999Mihai (Vic) - Melbourne, Australia-14.11.2000[batetoba][batetoba][batetoba]Prima parte cu emotiile parintilor ( clasa I ):aicipartea a IIa a III a a IV a Clasa a II a :123456Clasa a III a :[/b]1234Clasa a IV a:[/b]12De 4 zile a inceput scoala la noi. Prima zi de scoala a fost una inorata, exact ca acum 4 ani, dar extrem de frumoasa si emotionanta. Copii s-au regasit pe listute, si au mers imediat la prima ora de clasa cu diriginta. Sunt 151 de copii anul asta in clasa a 5-a, impartitzi in 5 clasa. Bianca e la clasa 5b, impreuna cu totzi cei 4 fosti colegi de clasa care au dat la acest Gymnasiu, dar si cu prietena ei de la Hort si cu cea de la gradinita, care ne e si vecina si cu care merge dimineata impreuna la scoala. Sunt 30 de copii in clasa, cca 20 fete si restul baietzi[:D]Si-a facut deja prietene noi, a primit deja invitatie la aniversarea unei fetite pe care abia a cunsocut-o, dar cu care merge deasemenea dimineata in tramvai. De fapt, sunt 4 care calatoresc impreuna, ceea ce e f. bine.In timp ce copii au fost la prima ora de curs, noi parintzii am stat in cantina si am aflat o multime de info noi. Apoi, s-a facut primirea oficiala a "boboceilor" in biserica. A fost si un mini program artistic, dupa care 4 familii cu fetele am mers la un restaurant.Biancai ii place f. mult. E incintata de strauctura orelor, au in fiecare zi 3 materii, cite 2 ore din fiecare. Intre fiecare materie au jumatate de ora de pauza. Incep la 7.45 si termina la 13.Dupa ore va merge lunea si joia la "Hausaufgabenbetreeung" (ii ajuta la lectii, un fel de afterschool, dar numai pina la ora 15).Martea va face tenis, miercurea Mathe-Club, joia Cor si vinerea "Desen, vizitari de muzee, etc". Aceste activitatzi sunt extra, dupa orele de scoala, dar nu costa nimic.Probabil ca in curind anulez contractul de la Hort, pt ca nu mai vrea sa mai mearga acolo (e cea mai mare) si nici timp nu va mai avea. Poate merge in vacante, fara probleme insa.Au ales in a 2-a zi copii care raspund de "tabla", de "cartea clasei", etc. Ea si cu inca un baiat raspund de "cartea clasei". Asta inseamna ca, daca cineva lipseste, e bolnav, nu sia- facut temele sau le-a uitat, ei noteaza in acel caiet. O saptamina e ea si sapt. urmatoare colegul ei. Treaba asta a "responsabilizat-o" si mai mult. In fiecare zi verifica de citeva ori daca si.a luat tot la ea[:D]Au primit si primele teme, nu-s grele.........dar sunt[:D] Fiecare profesor le spune ce materiale au nevoie la materia respectiva. Carti au primit de la scoala, numai la engleza a trebuit sa cumparam caietul de exercitzii. Are 6 ore de germana, 5 de Mathe si 5 de engleza, si cite 2 de desen, sport, biologie, geografie, etica (sau religie, dar ea face etica), muzica, 1 ora de dirigentie si 1 ora cor (dar asta nu e obligatoriu).Astazi, ca sa le dea posibilitatea de a se cunoaste mai bine, au fost totzi cei 151 de bobocei + conducerea scolii, dirigintele si mentorii sa manince impreuna masa de prinz, la clubul de caiac-canoe al scolii. Joia viitoare clasa lor impreuna cu cei 4 mentori (sunt 2 fete si 2 baietzi de clasa a9-a care raspund de ei, ii ajuta sa se "integreze") merg intr-un parc .....tot pt a se cunoaste mai bine sia lega prietenii. Tot joia viitoare avem si prima sednta cu parintzii.Pin atunci, mai am duminica sedinta cu parintii la scoala romaneasca. .........care va incepe pe 4 septembrie. Am inteles ca au gaist profesoare de romana, istorie + o social-pedagoga cu care vor face Arta Romaneasca, Muzica si Dansuri populare. Sa vedem cum va fi...........Cam astea sunt primele impresii din partea primei "bobocele" de clasa a 5-a.Uram succes celor care vor incepe curind scoala, si vacanta placuta in continuare pt restul de copii.Speram sa ne "auzim" curind la acest subiect!Andreia

#2
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 21 august 2010 - 04:57

Rezolvat, sa traiti!

Bafta multa Biancai in noul an scolar! Noi mai vacantuim, suntem la tara, maine plecam acasa si luni mai facem o tura de vreo 10 zile pe la mare. Deocamdata nu cumpar nimic, caiete mai are o tona, tot felul de pixuri, creioane, are un rucsac pe rotile nou pe care-l vrea la scoala anul asta, haine nici nu ma gandesc ca are, asa ca mai cheltuim banii pe plimbari. Sper numai sa-i placa si sa-nvete. Pe mine ma ingrozesc testele de la inceput de an ca n-a facut nimic in vacanta, ea insa e f. linistita.

Si ca sa fie tacamul complet, pt. cine nu stie, anul asta o iau de la capat cu clasa I, de data asta cu David si-n plus in limba germana. Si evident ca unul va invata dimineata si celalalt dupa amiaza. Asa ca tineti-mi pumnii sa fac fata.



Pozele noastre

Poze noi

poze nou-noute

#3
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 21 august 2010 - 10:53

Merci mult Lili!
Ce fain de voi ca mergetzi iar la mare! Aici am avut cca 18 grade zilele astea,azi si maine se anunta insa cca 28.

Sfatul meu e sa nu luatzi caiete si carti pina nu spun profesorii ce pretentii au. La noi cer caiete cu Rand alb, fara Rand (e marginea aceea lata in dreapta paginii), sau alte chestii de genul asta.

Andreia



#4
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 22 august 2010 - 16:33

Wow deja ati inceput scoala !

Bafta multa Helbi, foarte interesant sistemul la voi, imi place mult cand povestesti.



Noi ca Liliana : inca in vacanta .

Pup scolarita.



O zi excelenta !

Lala.

______________



[cavaler] Mr B si [bonjovi] Mr A







My hobby










#5
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 23 august 2010 - 06:31

Andreia, multumim pentru noul subiect [flo][pup] M-am tot uitat sa vad cind apare [:D]

Doar citind felul in care este organizata scoala la voi si intelegi de ce Germania este totdeauna "locomotiva" Europei [pk] Jos palaria pentru un sistem asa de bine pus la punct si extrem de variat [asia]

Antonia mai are 3 zile de vacanta [q] Avem toate cartile si rechizitele cumparate (le comandam pe un site si ni le aduce acasa [pk])
In rest ne pregatim sufleteste de un an mai greu: am inscris-o la o clasa de imersie in engleza: o saptamina face doar engleza si o saptamina program normal in franceza. Ca urmare programa este condensata si va trebui sa lucram mai mult acasa [bang]. Sper ca am facut alegerea buna. Va incepe si a doua limba straina, am ales italiana (de care noi parintii sintem indragostiti [olala]).

Vara asta a inceput si tenis mai serios, a facut lectii cu o profesoara romanca, deja se descurca binisor, am vrea sa continue in masura posibilului. Va face si inot...

Pe aici a venit deja toamna, s-a racorit, ploua si este cam trist...

Vacanta placuta in continuare fericitilor care pot inca sa profite de soare si caldura [flo]




Oana, mama lui Antonia

#6
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 23 august 2010 - 10:32

Multumim si mult succes si Antoniei. Cred ca ai facut o alegere f buna uc engleza intensiv. Sunt sigura ca se va descurca f bine.

Eu am mai inscris-o pe Bianca la un curs sa invete sa scrie "blind" la tastatura. E singurul curs la care trebuie sa platim, insa, ea isi dorea asa ceva, ii gasisem niste link-uri, dar nu cred ca singura ar fi reusit. Sper sa primeasca loc.

Ieri am fost si la sedinta cu parintzii de la scoala romaneasca. V-am zis ca din septembrie se va organiza, odata la 2 sapt,. de la 13-18 scoala romaneasca: Limba si Literatura Romana (vor studia clasicii, asa ca, daca nu gasesc pe net info, povestile, nuvelele, va voi cere ajutor[:D]), Istoria romanilor (profa a zis ca le va preda acea istorie pe care ea nu a invatat-o, adica, fara mii de cifre, ci-i va face sa inteleaga de unde venim si unde am ajuns[:D]), Arta si Cultura Romaneasca (vor invata sa picteze icoane pe sticla) si Muzica si Dans (vor invata sa citeasca o partitura, sa "joace" o hora, li se vor aduce coregrafi). Sa vedem......promisiunile sunt mari, dar profesoarele sunt toate la inceput, n-au mai lucrat cu copii asa mici, sau deloc cu copii, insa, par ff motivate si iubitoare de copii. Nu se percepe nici o taxa, fac voluntar si din dragoste pt copii. Asa ca, din 4 sept. incepem si Romana intensiv. Eu am vb cu profa de RO si i-am explicat ca Bianca citeste (a citit in vara asta 4 carti in RO), vorbeste si scrie, dar ca face greseli. Mi-a spus ca-i va invarta sa scrie corect si ca va vb cu ei numai in RO, ca ea f bine germana nu stie, si ca merg acolo ca sa-si imbunatateasca lb RO nu sa isi exerseze germana.

Vacanta placuta! Si aici a venit toamna, e rece, inorat[bang]


#7
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 24 august 2010 - 04:32

Andreia, mult succes Biancai la noua scoala si in noul an! Sa fie mereu printre primii, asa cum a fost si pina acum [flo][pup]
Frumos program are la Scoala romaneasca, sint sigura ca ii va face placere sa invete si in romaneste [pk]

Cu scrisul la tastatura, si Antonia ar avea nevoie sa invete, mereu se plinge ca ii ia prea mult sa caute literele [:D]

Oana, mama lui Antonia

#8
Mercedes

Mercedes

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.127 mesaje

Postat 25 august 2010 - 14:48

Bine v-am regasit!

Mult succes helbi si oanagabriela in noul an scolar.

Vacanta placuta in continuare pentru cei care sunt in vacanta.

Vroiam sa va intreb pe cele din ro daca ati achizitionat caiete si daca stiti cumva ce tipuri de caiete trebuiesc in clasa a V a.
Ma refer la nr. de pagini, eventuala tipografie care e mai de calitate, oare mai exista caiete liniate?

Ma gandesc sa incep sa-i iau macar o parte din caiete sa nu fie un soc prea mare in septembrie la capitol bani.



#9
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 26 august 2010 - 09:22

Citat:
citat din mesajul lui Mercedes
Bine v-am regasit!Mult succes helbi si oanagabriela in noul an scolar.Vacanta placuta in continuare pentru cei care sunt in vacanta.Vroiam sa va intreb pe cele din ro daca ati achizitionat caiete si daca stiti cumva ce tipuri de caiete trebuiesc in clasa a V a.Ma refer la nr. de pagini, eventuala tipografie care e mai de calitate, oare mai exista caiete liniate?Ma gandesc sa incep sa-i iau macar o parte din caiete sa nu fie un soc prea mare in septembrie la capitol bani.
Mercedes , Bogdan inca din clasa a patra atat la romana cat si la matematica a scris pe caiete studentesti.Asa incat si acum tot din acestea am cumparat, in principal.Am mai luat 2 de biologie/geografie, unul de muzica, un bloc de desen mare,4-5 caiete normale dictando pentru istorie, limbi straine, civica si 2 normale de mate ( sa fie acolo).Din pacate, la cele studentesti nu vei gasi varianta liniata.Bogdan a invatat insa repede sa le linieze singur.Ca si firma eu am luat din cele cu foaie lucioasa de la Pigna, s-au comportat foarte bine, el a scris cu stilou din acela "cu guma" de la Pilot ( http://www.cultpens....Rollerball.html ), a avut toate culorile, le folosea pe restul pe post de carioci cand trebuia sa evidentieze chestii in caiet.La fel ii voi lua si pentru anul acesta. Plus un creion mecanic 0,7 mm.In rest rechizite obisnuite, niste goase in tuburi, pensule diverse marimi, o trusa de geometrie completa, creioane colorate, carioci, creioane normale B ( scriu mai negru).Si cam atat.Cred ca nu vor mai aparea multe cerinte peste astea.O zi excelenta !Lala.______________ [cavaler] Mr B si [bonjovi] Mr A My hobby

#10
Mercedes

Mercedes

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.127 mesaje

Postat 26 august 2010 - 12:10

lala- [flo]multumesc frumos pentru detalii.
Gand la gand. Si eu m-am gandit la caietele studentesti mai ales pentru ca la matematica de ex. sa-si poata continua exercitiul pe o singura pagina sa vizualizeze mai bine..probabil si la romana vor fi utile pentru comentarii cerute ori primite.

Acel stilou pilot se gaseste in ceva lant de magazine in ro?

Despre creioane B [:)]- am intrat in lumea lor cand profu de desen a fetitei mele in primavara i-a cerut B2, B4 si B6 ori cele impare daca nu le gasim pe celalate . Sincer am ramas un pic blocata nu stiam ca exista chiar asa multe eu stiam doar de B si HB


Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • Ședință foto

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 13:14

  • ultima zi de sarcina

    Ralu31031992
    - Astăzi, 10:36

  • Prima vizita la medic

    AnaDemsa
    - Ieri, 20:34

  • Saptamana 36

    Pau26
    - Ieri, 17:53

  • VeÈ›i fi bunici!

    BeckyGaie
    - Ieri, 17:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -