Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Meditatiile - pro si contra!


51 raspunsuri la acest subiect

#31
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 18 martie 2006 - 10:43

Lol....super sa-i ceri chitanta[:D]

Noi avem in continuare probleme cu diriginta care ii vaneaza orice greseala. Partea buna e ca n-are incotro bietul meu copil si trebuie sa fie mereu pe faza, asa ca acum munceste mai mult la matematica ca sa nu fie prins pe picior gresit.
Deci in orice rau e un bine.

Si cum nu prea il mai prinde nepregatit, acum se ia de el ca face handbal si ei nu-i convine deloc.
"Sa mai lase mingea si sa puna mana pe carte daca vrea sa ajunga undeva..."

Si uite-asa ne luptam cu mentalitati invechite, resentimente, antipatii...caracteristice sistemului de invatamant.

Iulia



#32
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 18 martie 2006 - 13:28

Lasa, KUKI, si eu am ajuns in aceeasi situatie, desi copilul continua sa aduca note de 10. Din copilul perfect a ajuns un copil aerian si indisciplinat. Sunt curioasa ce-mi va spune diriginta la sedinta si pe ce se va baza daca imi va spune de rau [mariaj]



Nu certati copiii cand viseaza!

Noi_doi

Copiii

Mitele



#33
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 18 martie 2006 - 23:55

Pe mine nu ma intereseaza ce imi spune ea la sedinta ca mie imi e usor sa n-o bag in seama.
Ma deranjeaza ca prin atitudinea ei descurajeaza copilul. Si nici daca ma cert cu ea si ii argumentez nu o sa priceapa.
Oricum as da-o, copilul meu e la mijloc si singurul afectat.

Iulia



#34
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 19 martie 2006 - 00:39

Ba pe mine ma intereseaza foarte mult ce spune diriginta la sedinta. Poate copilul tau iti spune ce se intampla la scoala, al meu, asta mic, e mutulica, nu spune nimic. Semnalele mele sunt notele si ce spune diriginta, altfel nu am cum sa aflu care e atmosfera din clasa.

Asta nu inseamna ca ma afecteaza sau ii dau dreptate dirigintei. Niciodata nu am contrazis-o si nu am oprit-o sa vorbeasca, dimpotriva, imi face mare placere sa ascult ce are de spus, stiu dupa aceea ce am de facut :)



La scolile alea unde se fac profesori, nu se preda psihologie? Ca am o nedumerire, profesorii nedreptatesc elevii cu buna stiinta sau fara sa-si dea seama? :)))



Nu certati copiii cand viseaza!

Noi_doi

Copiii

Mitele



#35
danyalo

danyalo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 17 mai 2006 - 13:50

Fetelor
Am citit pe nerasuflate si la unele pasaje chiar am ras!! E bine sa mai cunosti si ce vorbesc parintii in spate!! Stati fara grija!! Sunt un profesor tanar cu alte mentalitati...
S-au spus aici niste chestii superinteresante!! Desi nu va cunosc...parca va stiu de mult!! si sigur nu suntem de-o varsta!!
Se face pedagogie...psihologie...metodica predarii...insa nici una dintre astea nu te pregatesc real in Romanica pt. ceea ce o sa gasesti si o sa intampini la clasa!!Asta e!! Trebuie sa ne adaptam( vb. de profesori/ chiar si de parinti) de ce zic asta?? Pt. ca in multe privinte copiii ne-o iau inainte..iar noi trebuie sa tinem pasul cu ei!!
Si din parteam mea o bila neagra pt. profesorii care procedeaza fara tact pedagogic si lezeaza psihic copilul...Desi am avut 4 ani aceeasi clasa...si am procedat altfel decat profesoarele mai in etate...la anul ma voi gandi f. serios!! Desi m-am purtat frumos...si i-am invatat sa se poarte la fel( predau la o scoala cu pretentii) am obtinut muult prea putin in schimb!!![bang][bang] Si va asigur ca mi-am dat toata silinta...insa conteaza mult si aluatul...si parintii...eu am avut niste parinti suuper sclifositi... carora nu prea le placea sa le spun adevarul despre copiii lor ( pe care multi ii vedeau niste suuper elevi...si pt. tote chestiile numai profesorii erau de vina!!)
Va pup
Dany

#36
Olivia26

Olivia26

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.531 mesaje

Postat 24 mai 2006 - 17:54

Eu, desi sunt profesoara, nu sunt de acord cu meditatiile.
Totusi ar fi niste situatii in care cred ca sunt indicate:
- pentru performanta, si numai daca exista interes din partea copilului, nu numai din partea parintilor[:D]
- pentru copii cu nevoi speciale, si e nevoie de un profesor foarte rabdator, cu tact pedagogic si mai ales un bun psiholog


"Seriozitatea e singurul refugiu al omului mediocru"

#37
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 mai 2017 - 12:01

bun subiect - descoperit dupa mult ani. 

Acum la atatia ani mi-am dat seama ca pentru o anume performanta in liceu - copilul are nevoie de meditati. 



#38
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 09:04

bun subiect - descoperit dupa mult ani. 

Acum la atatia ani mi-am dat seama ca pentru o anume performanta in liceu - copilul are nevoie de meditati. 

Nu numai pentru o anume performanta.

Ci si pentru pregatirea bacului. Din pacate asta e realitatea.

Cand exista profesori la clasa care nu isi dau interesul, materia este prost organizata si mult prea stufoasa si inutila parintele nu are alta solutie.



#39
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 10:10

Meditatii se fac peste tot , insa nu cu profesorii de la clasa . Niciodata . De altfel ei nici nu au tip , poate doar in weekend . 

Sunt centre de meditatii sau agentii unde profesorii se inscriu si dau meditatii la domiciliul lor sau la domiciliul clientului .

Preturile sunt destul de mari , 

- o ora de matematica , engleza , etc , de la 40-60 de lire , daca sunt mai multi copii de la 30 lire/ ora

- pentru muzica / instrument , 16-20 lire  jumatate de ora 

- tenis , lectii private 1-1 , 45 lire ora 

 

Cei mai multi fac meditatii la Kumon sau privat , in primul rand pentru a ajunge la un nivel acceptabil si pentru ca parintii nu pot sau nu au timp sa ii ajute . 

 

Din ce am observat de-a lungul timpului , pentru admiterea la scoli private sau la scoli cu selectie academica e absolut necesara meditarea  pentru ca sunt teste specifice care nu se fac la clasa .



#40
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 10:33

Al meu a luat meditatii prin clasa a 3, din cauza ca noi parintii nu aveam acces la manuale, nu stiam nimic ce fac in clasa. Apoi l-am dat la scoala privata si nu a mai avut nevoie de meditatii niciodata. Scoala ii pregateste pentru orice examen, inclusiv simulari pentru interviuri de intrat la facultate. Absolut tot. Nici unul din colegii lui fiu-miu nu face meditatii in particular.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -