Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Meditatiile - pro si contra!


51 raspunsuri la acest subiect

#41
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 10:44

exact asta spuneam si eu , meditatii pana ajungi la o scoala buna , adica pana la Secundara .



#42
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 10:56

Pana acum fii-mea a fost cea care a oferit meditatii, dar dupa subiectele de anul acesta de la bac ma gandesc serios la niste meditatii pentru ea. Si profesorii de la scoala au spus ca trebuie sa fii profesor sa iei anul asta bacul in Bayern. Cine stie la anul cum o fi...

Nici nu stiu de unde sa incep si la cine sa apelez. 



#43
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 11:47

Aici nu e o cultura a meditatiilor, putini copii fac meditatii, in special cei ce nu sint 100% englezi si care pun mare pret pe educatie (indieni, chinezi, est europeni). Englezii get beget cred ca scoala si societatea e respinsabila de educatia copiilor in totalitate. Rolul lor e doar sa-si trimita copilul la scoala si atit.

 

In multe scoli primare parintii fac scandal daca copii primesc teme, de meditatii nici nu se pune problema. Preocuparea lor e cum sa-si ia copiii de la scoala in timpul trimestrului, ca deh, e mai ieftin  si sint foarte revoltati cind sint amendati daca o fac. Apoi isi cheltuie banii prin tribunale sa dovedeasca ca ei, ca parinti au dreptul sa-si ia copilul din scoala cind doresc. Apoi se mira de ce rezultatele copiilor sint slabe, iar scolile sint subperformante.



#44
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 11:50

Mianda trebuie sa fie si la voi centre de astea de meditatii de care a scris Collins. Aia stiu exact ce se cere, pe ce sa puna accentul. Ca e mai greu sa te apuci tu sa intrebi in stinga si in dreapta daca da cineva meditatii in particular.



#45
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 12:06

Wow! Cind s-a deschis subiectul asta plodul meu avea 6 ani si era in clasa a 2! Acum are 17 ani (in citeva saptamini) si e in clalsa a 12 acusi a 13a! Cum zboara timpul asta!


Editat de Letitia1, 06 mai 2017 - 18:38 .


#46
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 13:36

 

Nici nu stiu de unde sa incep si la cine sa apelez. 

Se face si in scoala(acum depinde si de scoala bineinteles,la noi s-a fac ut)insa exista si nachhilfeunterrischt ,urmareste ziarele sau ia legatura direct cu profesorii la materiile la care crezi ca trebuie ,ei sigur iti pot recomanda ceva.

 

Noi am avut citiva ani  nachhilfeunterrischt la germana,e greu sa ajungi la nivelul unui nativ ,cind ai de recuperat ceva ani.-Deci daca voi nu ati facut pina acum meditatii la germana,inseamna ca e bine...Insa si meditatiile pentru abitur sunt mai scumpe din ce stiu eu.



#47
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 18:49

Se face si in scoala(acum depinde si de scoala bineinteles,la noi s-a fac ut)insa exista si nachhilfeunterrischt ,urmareste ziarele sau ia legatura direct cu profesorii la materiile la care crezi ca trebuie ,ei sigur iti pot recomanda ceva.

 

Noi am avut citiva ani  nachhilfeunterrischt la germana,e greu sa ajungi la nivelul unui nativ ,cind ai de recuperat ceva ani.-Deci daca voi nu ati facut pina acum meditatii la germana,inseamna ca e bine...Insa si meditatiile pentru abitur sunt mai scumpe din ce stiu eu.

Oho! Doi ani a facut pregatire la germana, dar facand cu o prietena de familie nu am platit foarte mult pe ora. A recuperat foarte mult, nu germana e problema. Mie imi este frica de biologie. Doar 2 copii din toata scoala au ales bacul la biologie, printre care si fii-mea. Proful a felicitat-o pentru curaj  [batcap]

Nachhilfeunterricht este si la noi in oras. E de nivel mediocru si din cauza asta nu rezonez cu ideea de a merge acolo. Raman la varianta de meditatii cu un profesor.

Fii-mea spune ca nu are nevoie si ca nimeni de la scoala nu face meditatii. Vedem de la toamna ce si cum.



#48
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 18:50

Sunt si aici meditatii, dar fie cu "tutor", fie acasa la tine sau la domiciliul lui, fie la centre de meditatii. Dar nu cu profesorul de la clasa.

 

Noi mereu verificam temele si mai lucram in plus cu copilul cate un pic sa consolidam ce avem senzatia ca nu stie, deci pana acum (clasa a 4-a)  nu a fost nevoie sa platim meditatii. Daca ar fi cazul, am alege un centru de meditatii despre care am auzit lucruri bune. E drept ca el invata cu drag, si e foarte interesat de studiu, nu doar ce i se cere la scoala. Daca s-ar pune problema sa il dam la o scoala privata, avand doi copii, ne-am permite doar daca ar reusi sa prinda o bursa, macar partiala, si atunci da, ar trebui sa primeasca meditatii, cel putin ca sa vedem cam pe unde se situeaza si sa se pregateasca pentru exercitiile si testele care sunt diferite de ceea ce face el in cadrul scolii. Dar scoala privata vine la pachet cu cateva lucruri care ne convin mai putin, asa ca preferam sa ne concentram sa ne mutam  intr-o zona in care intram in catchment-ul unui liceu excelent, cu rezultate foarte bune .



#49
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 07 mai 2017 - 21:04

DarkBendis sunt curioasa care sunt lucrurile care nu va convin la privat .Si noi am renuntat la locul de la privat pentru grammar , singura diferenta ar fi ca nu are bazin de inot.



#50
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 07 mai 2017 - 21:20

... Si ca grammar-ul e free! [:D]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -