Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Meditatiile - pro si contra!


51 raspunsuri la acest subiect

#11
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 14 ianuarie 2006 - 13:07

Iulia, poti discuta cu profesoara si sa-i spui ca vrei sa intrerupi meditatiile pana in toamna cand copilul va fi motivat sa traga la caruta.

#12
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 14 ianuarie 2006 - 17:03

Craciunita, daca-ti spun ca si profesoara lui Cristi are parul lung, negru si bogat, ce zici ?[:D]
Grati.ela, buna idee, chiar asta am sa-i spun, ca intrucat anul asta nu are examen, poate e mai bine sa o lasam pentru la toamna cand incepe clasa a VIII-a si cand intr-adevar alta va fi motivatia lui.
Problema insa ramane, el a ramas cu lacune si cu nu-i mai place, pur si simplu nu mai vrea sa invete la matematica. Sper sa rezolv si asta incet, cu rabdare si diplomatie.

Iulia



#13
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 14 ianuarie 2006 - 17:26

Ii poti da copilului sa citeasca Varia Mathematica (autor George Andonie, Ed. Albatros 1977) sau Socul Matematicii a lui Solomon Marcus sa vada matematica si cu alti ochi. Uite, la sfarsitul lunii iti voi trimite - daca vrei - cateva referate ale studentilor pe tema Matematica si restul lumii (pana acum mi-au dat un material superb intitulat Matematica si natura).
La geome insa lucreaza cu el toate exercitiile rezolvate, citeste inainte teoria, pune-l sa scrie esentialul din fiecare lectie si in plus, da-i macar 5 probleme zilnic la care sa-ti scrie ipoteza si concluzia si sa-ti descrie in limba romana traseul pe care-l vede el de la ceea ce vrea sa afle la ceea ce stie deja.

#14
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 14 ianuarie 2006 - 21:20

Eu de ce nu primesc materialele alea despre mate, nu am fost cuminte? :) "Matematica si natura" suna foarte, foarte interesant chiar si pentru mine!

KUKI, probabil ca profesoara fiului tau are acasa, ca si fosta mea profesoara, o tinuta mai lejera. Nu stiu cum e baiatul tau dar al meu e foarte receptiv la tinuta celor din jur si remarca imediat aspectele negative. Nu stiu cum e baiatul tau dar al meu are dificultati sa inteleaga ca respectul se atribuie neconditionat anumitor persoane, al meu mereu asteapta sa-si defineasca respectul fata de actiunile celorlalti. Tu ai fost acasa la profesoara respectiva?

Nu certati copiii cand viseaza!

#15
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 15 ianuarie 2006 - 14:01

Grati.ela, hai ca am fost cuminti amandoua. Tare mult iti multumesc pentru sfaturi si idei. Este exact ce imi trebuia, sa il ajut sa vada matematica cu alti ochi. Altfel, cu alta metoda mai brutala, de gen pedepse, certuri sau mai stiu eu ce, clar il pierd de tot. Eu sunt adepta rabdarii si a tactului si diplomatiei in orice. Chiar o astfel de abordare a problemei imi trebuia.
Craciunita, da am fost la profesoara acasa dimineata cand il duceam la pregatire. Si nu vreau sa spun mai mult, ca nu-ar fi frumos din partea mea, decat ca nu mi-a placut. Atat.
Si probabil ca si el inregistreaza aspectele astea, chiar daca nu-i corect. Dar e cu totul alta imagine a profesoarei la scoala si alta acasa. Nici chiar eu nu ma asteptam la asa o diferenta. Dar eu, spre deosebire de ei, am cateva lectii de viata la activ si demult nu mai judec sau apreciez oamenii dupa exteriorul lor sau al caminului lor.

Grati.ela astept cu nerabdare referatele. Am sa caut si cartile recomandate. Editate in '77, cred ca le gasesc doar la biblioteca, nu in librarii.


Iulia



#16
iuliacm

iuliacm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 16 ianuarie 2006 - 10:38

quote:
Originally posted by grati.ela

Ii poti da copilului sa citeasca Varia Mathematica (autor George Andonie, Ed. Albatros 1977) sau Socul Matematicii a lui Solomon Marcus sa vada matematica si cu alti ochi. ....



grati.ela, minunat sfat!
A inceput sa-mi placa matematica dupa ce am citit Varia Matematica, ptin clasa a 6-a. Am gasit-o intamplator in biblioteca si n-am mai lasat-o din mana.

Iulia


#17
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 18 ianuarie 2006 - 19:30

Hai c-am rezolvat-o cu diriginta. Am sunat-o chipurile sa mai stam de vorba, sa vad cum se mai comporta copilul la scoala si din una in alta i-am strecurat ca as renunta la orele de pregatire, caci el nu este suficient de motivat, ca nu prea colaboreaza si ca poate ar fi mai bine sa ia o pauza pana in clasa a VIII-a. Si a fost de acord cu mine, a zis ca nu e nici o problema pentru ea, ca are destui copii care o roaga si nu mai are locuri sa-i primeasca. Ceea ce mi-a sunat ingrozitor. Nu e nici o problema, adica in traducere, nu pierde suma de 300.000 ca are cine sa ne ia locul. Cam asa a sunat si dupa cat interes isi dadea, cred ca asa si este.
Asta e, de o problema am scapat. Acum totusi sa vad ce fac cu copilul...

Iulia



#18
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 18 ianuarie 2006 - 20:10

Este clar ca a fost deranjata si a comentat cel putin grosolan. Nu ai pierdut nimic si chiar daca va incerca sa-ti demonstreze ca baiatul nu stie carte incearca sa-l evaluezi singura si lasa-l si pe el sa se autoevalueze. Uite, desi eram in primii 5 din judet la mate (dupa proful cu care lucram individual in primii doi) profesorul de la clasa nu m-a placut si prin urmare nu mi-a acordat niciodata credit. Aveam note de la 2 la 10 si rar prindeam media 10 dar tata intotdeauna ma intreba: ai stiut de 10? Daca nu, la studiu! Daca ai stiut, asta-i ceea ce conteaza!
Cauta un profesor mai tanar interesat sa-si faca un nume si care lucreaza cu 1-2 copilasi.

#19
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 12 februarie 2006 - 10:52

Revin.
Cred ca am gasit solutia salvatoare. Cristi face acum meditatii cu un coleg al meu de serviciu care a predat cativa ani matematica si acum lucreaza la noi ca economist. Asa ca a ramas sa faca matematica doar de placere. Toti colegii mi l-au recomandat si ce-i drept si eu incep sa fiu incantata de rezultate. In sfarsit parca si-a revenit copilul meu, e din noi cel pe care il stiam, desi are multe lacune din urma. O sa le recupereze, incet, incet.

Iulia



#20
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 15 februarie 2006 - 17:18

Ce bine, sa stii ca m-am inspirat din experienta ta, ma refer la dicutia cu profa de mate. Pentru ca eu nu pot fi diplomata, mai ales cand imi simt puii in pericol [box]

Nu certati copiii cand viseaza!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -