Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA ! ( 13 )


301 raspunsuri la acest subiect

#31
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 27 martie 2010 - 09:57

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui Tala
Ba da Rufus, le-am ingropat, de ce "speri" ca nu?
In primul rand mentionez ca nu as vrea sa ma dau a-toate-stiutor, adica nu sunt vreun "manual" obligatoriu de urmat.Din ce stiu eu, cuprul nu se ingroapa pentru ca este un material moale, predispus la distrugere, sufera dilatatii si contractii mari, si se colmateaza in timp, in pofida celor care neaga (exemplul clasic: tevile la cazanul cu tuica). Se indoaie greu si necesita un numar mare de armaturi.Cuprul inca mai este preferat pentru eleganta, atunci cand esti fortat sa tragi o instalatie aparent (de exemplu o incalzire), fata de tevi din polipropilena sau polietilena, grosolane la aspect. Traseele din cupru sunt mult mai subtiri.Eu asa stiu...RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Nici eu nu-s "Manual", dar Rufus are dreptate! Cuprul oxideaza in prezenta umiditatii, prinde o culoare verzui, ma gandesc ca va atrage umiditatea fiind ingopat, deci....Eu am doar 1 singur loc in casa unde am ingropat, trece pe sub o deschidere de usa dubla, in rest totul la vedere.Cris mami de Alexia & Ana

#32
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 27 martie 2010 - 10:03

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui kim222 Noi vroiam sa puneam acum geamurile ...inainte de tencuiala..
Si eu le-am pus inainte...acum n-as mai face-o.RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Idem! Raspund si eu cum o faceam pe vremea oracolului! [:D]Am pus ferestrele ca sa inchid casa peste iarna, asta a fost motivul principal. Nu aveam podul inchis si ne era teama cu crivatul de pe litoral sa nu zboare cu tot cu tigla. AM pus acoperis usor, iar placa peste etaj, adica podul nu este turnat cu beton, ci este cu lemn, vata minerala.Daca ar fi sa repet nu as pune ferestrele, as fi inchis bine podul, ca sa elimin aceste risc, apoi as fi tencuit, finisat macar la glet.Chiar daca am lipit banda adeziva ca sa protejez, a ramas lipiciul ...chiar daca meseriasii au avut grija, tot nu s-au pastrat, ba chiar o ferestra a fost stropita cu ciment pe exterior si cand am curatat-o s-a zgariat.Nu poate fi perfect! Poate la a 4-a casa construit de mine sa fiu multumita! E imposibil, asa ca ma multumesc cu ceea ce am reusit sa fac!Cris mami de Alexia & Ana

#33
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 27 martie 2010 - 10:05

Citat:
citat din mesajul lui Maya25

Cat costa in ziua de azi, aproximativ, constructia unei case la rosu, pe metru patrat?


Maya, greu de raspuns! Mai ales ca eu m-am rupt de pretul materialelor!
UN raspuns general ar fi DEPINDE!! DA, depinde cat de mare, din ce o construiesti, ce materiale alegi!

Cris mami de Alexia & Ana

#34
Maya25

Maya25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 648 mesaje

Postat 27 martie 2010 - 13:55

Pai eu am deja o casa la care mai vreau sa alipesc o constructie de maxim 80 mp, din caramida porotherm. Nu vreau mansarda, nu-mi trebuie placa, acoperisul de tigla. Dar cred ca cel mai bine ar fi sa ma deplasez la un arhitect[:D]

#35
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 27 martie 2010 - 16:37

Maya, eu stiu ca aprox 50 euro pe metru patrat.



Mada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008

Ilinca si Rares

#36
Maya25

Maya25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 648 mesaje

Postat 27 martie 2010 - 18:27

50 de euro? Mi se pare cam putin...

#37
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 27 martie 2010 - 20:28

Si mie!

Cris mami de Alexia & Ana

#38
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 28 martie 2010 - 02:02

Mada cred ca se referea la manopera (desi acum se poate si mai bine).
Referitor la tevile acelea de cupru [:D], la noi au fost 'imbracate' intr-un tub de ...ceva, moale si izolator. Cu pexalul eu sunt ingrozita, caci in blocul in care am locuit inainte de casa, dupa momentul instalarii contoarelor de apa a urmat o perioada de inundatii succesive sau/ si concomitente (nu la noi, ci la vecini...) Nu pot sa cred ca cuprul cedeaza mai usor decat plasticul. Chiar nu-mi fac nici o grija in privinta asta (mai ales ca pana la urma am ales varianta cea mai grea - a se intelege scumpa....- la sfatul instalatorilor si a arhitectului

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#39
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 28 martie 2010 - 16:47

La rosu manopera a fost 49 euro/mp..se putea si mai putin , am facut mici greseli care au costat![:D]Vorbesc de casa din caramida,in oras nu intr-un loc uitat de lume..Asa au ajuns de mici preturile..

#40
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 28 martie 2010 - 23:54

Pe manopera am zis si eu, pretul nu e mic, eu asa spun, poate fi si mai mic, vezi Kim.

2 constructori mi-au spus de acest pret.



Mada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008

Ilinca si Rares


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -