Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA ! ( 13 )


301 raspunsuri la acest subiect

#11
karra80

karra80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 16 martie 2010 - 17:16

Citat:
citat din mesajul lui Mada
buna, o sa ne apucam si noi in curand de casa, inca suntem cu actele la banca pt cresit, spuneti-mi, proietul pentru casa unde l-ati facut?Ati vorb cu un arhitect? am vazut ca sunt preturi intre 600 si 2000 de euro, noi nu o vrem prea mare, amprenta de 100 m patrati, cam asaMada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008Ilinca si Rares
parerea mea...cautati un arhitect cu experienta chiar daca dati mai mult....noi am avut una tanara care nu prea s-a priceput.....adica noi am vaz un proiect, ne-a placut exteriorul, restul nu a mai contat,iar arhitecta in loc sa ne sfatuiasca sa ne explice ca ceea ce noua ne placea, (adica 2 terase maaaaaaaaaaaarrrrriiiiii...sunt defapt terase circulabile si acoperis in acelasi timp, deci trebe hidro si termoizolatie beton.)......nu ar fi tocmai ok mai incolo...ea nu ne-a zis nimik.... si multe alte greseli de genul ca ne-a proiectat pod dar pe care nu-l puteam folosi...etc....noroc cu constructorii ca ne-au ajutat ei..la pod.....Asa ca daca ar fi sa o iau de la capat asa alege alt arhitect.....unul mai scump dar cu mai multa exp.Multa bafta.....Noi acuma sunte fa faza de credit prima casa.....la rosu+acoperis+geamuri am facut-o din forte propriii...acuma am vrea izolatie beton+incalzirea la fel.....si apoi cu cde bani raman sa facem interioarele.Ce pui mare are mama[il]

#12
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 00:51

Noi am terminat-o la rosu..cu a doua echipa..din prima nu ne-a iesit![:D]

Am cheltuit mai multi bani decit ne-am propus..si totul se datoreaza arhitectei si echipei ei!!! Proiect gresit, supradimensionat..fier mult, beton pe masura...bani ingropati. Daca ar exista undeva o lista a arhitectilor, as posta numele ca nimeni sa nu mai ia plasa luata de noi!!!...si nici ieftin nu a fost [q]

Mai este cineva la faza de finisaje, geamuri, instalatii..placari exterioare?

#13
Sabina_R

Sabina_R

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 11:33

Si noi sintem tot la faza de instalatii, put, fosa si finisaje. Am pus geamuri si acoperis anul trecut.
Stie cineva o firma serioasa pentru instalatii de electricitate si apa?

#14
Sabina_R

Sabina_R

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 11:47

N-am precizat unde e casa-in Ilfov.

#15
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 16:27

ce jgheaburi ati folosit?
tabla sau pvc?..parerile sint asa de impartite..[q]

#16
Sabina_R

Sabina_R

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 18:44

Noi avem jgheaburile de tabla, livrate cu tot cu acoperisul (Ruukki, de care am fost multumiti). Nu le-am montat inca, vrem sa tencuim pe exterior si apoi sa le prindem de peretii in exterior (sau cam asa ceva, nu mai tin minte bine de anul trecut).


#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 21:57

Citat:
citat din mesajul lui kim222



Mai este cineva la faza de finisaje, geamuri, instalatii..placari exterioare?





Da, eu...am reluat lucrul la casa, este tot la rosu de un an jumate; imi propun lucrul pe etape, inca nu sunt sigur de bani, daca o sa-i am pe toti.

Intre timp, "imi fac mana" cu casa unei cunostiinte. O chestie foarte utila, o repetitie pentru casa mea. Cateva invataminte:

-casa e bine sa fie mobilata (pe hartie), adica sa stiti foarte exact ce si unde vine mobila. In acest caz, instalatia electrica este usor de executat si eficienta; conductorii se trag prin teava de plastic (de preferat in loc de copex) si copex metalic in mansarde;

-instalatia electrica se executa pe plafon si se mascheaza cu plafon fals din gips carton (executat cu profile de firma si placa de 12 mm), instalatia de apa calda/rece si calorifer prin sapa, pe pardoseala. Apa calda/rece si coloanele de incalzire din polipropilena "verde" (nemteasca), reteaua catre calorifere din tub cu protectie gofrata (rosu); de preferat, distribuitoare pe fiecare nivel;

-caloriferele "port-prosop" din bai nu dau caldura prea mare, si mai si sunt, de obicei, acoperite cu prosoape, halate...

-ferestrele ar trebui montate dupa tencuiala (si sape), dupa montaj ramanand de intors doar glafurile...altfel, se murdaresc ca naiba la tencuit, indiferent de protectie;

-tencuiala: min.2 cm, uzual 2,5-3 cm;

-sapa: min 5 cm; in functie de finisaj (parchet, mocheta, etc) sunt multe secrete; sapa poate inloba polistiren extrudat (pentru izolatie termica si protectie mecanica a unor circuite), pasla (fonoizolant), etc;

-exterior: polistiren de fatada (min A15), preferabil min. 8 cm, cu glafuri intoarse de 2-3 cm; ar fi bine sa cumparati tot termosistemul de la aceeasi firma (polistiren, adeziv, plasa, masa spaclu) sau macar toate fara polistiren;

-teoretic, e bine ca ferestrele sa se monteze dupa ce este executat si termosistemul; in felul acesta, fatada este dreapta, iar geamurile sunt sigur in aceeasi pozitie (la aceeasi distanta) de exterior



...si altele, mai intrebati, daca stiu va spun.



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#18
Sabina_R

Sabina_R

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 00:20

Ce idei bune ne dai cu privire la culoarea tevilor. Ce crezi de incalzirea prin pardoseala? Raport pret/calitate (sau caldura emisa)?
De asemenea ce crezi de montarea in interior a pompei de apa, eventual cu un rezervor de acumulare? Avem suficient spatiu in garaj/camera tehnica iar sotul meu refuza sa construiasca si foloseasca cc caminul sau groapa aceea in care se monteaza hidrofor etc.

#19
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 01:41

noi am folosit pentru tevile de apa cupru, iar pentru electricitate copex (nu vad de ce nu ar fi bun, in primul rand e mult mai flexibil).
Incalzirea in pardoseala este buna pentru...pardoseala, dar nu face fata la o iarna ca asta din care iesim acum si la o casa cu inaltime normala. E mai confortabil dar iti trebuie si calorifere totusi (asta e ce am aflat si eu dupa ce am intrebat). Cat despre pompa, nu stiu cum poti sa nu contruiesti caminul pt pompa de apa - poate se poate dar eu n-am mai auzit - poate e din cauza ca tevile care alimenteaza sursele care folosesc apa sunt sub nivelul pardoselii...
Cat despre instalatia electrica, poti sa desenezi mobila cat vrei pt ca tot vor aparea situatii in care nu ai priza unde-ti trebuie, dar ai patru unde nu-ti trebuie[:D], asa ca, cu cat mai multe, cu atat mai bine (eu mi-am pus priza de internet de exemplu, desi nici acum nu avem cablu, si in bucatarie, si pe hol si pe terasa....si am avut un capsoman de electrician care mai sa ma ia la bataie ca ce-mi trebe' mie internet acolo?!?)

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

#20
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 07:58

Noi am terminat casa cu un efort ingrozitor chiar cand a dat criza peste noi si n-am mai vandut nici un teren nimic. A ramas anexa neterminata, adica e cam la rosu, dar........e bine si asa.

Sabina, noi avem camin pentru pompa de apa (da, in pamant, cu capac de canal) si hidrofor+ bazin in subsolul din anexa. Buna alegere, n-o regretam.

Cu mobilatul inainte de instalatia electrica, stiam si noi! Am facut muuulte scheme, avem multe prize, cam 3 pe fiecare camera, minim 1 cu internet si tot ce tb. Nu va spun cum am pus mobila.........(ce mobila am avut, ca nici gand sa mai putem lua ceva de casa noua)SI acum radem cand ne uitam la prize. Mai stim noi ce-o fi fost in capul nostru, cand am gandit? Ca am gandit bine!

Si noi tevi de cupru, nu prin pardoseala (scump cuprul, taaare scump). Nimic prin pardoseala (ideile noastre?), desi era asa de bine sa umble copiii pe cald.

Termosistemul de 7, ca asa a iesit la momentul respectiv avantajos financiar. Dar aici avem o durere, ca facut cu bani putini, a iesit de bani putini......fatada.

Kim, daca te consoleaza, faza cu ingropatul banilor in beton si fier e relativa! Si noua ni s-a spus la fel de catre unii si altii: ati supradimensionat. Eu merg pe ideea ca cine a proiectat stia ce face, asa ca am bagat si fier si beton cat scria in proiect. Jgheaburile le-am luat la pachet cu acoperisul Lindab.

Noi mai avem multe de facut. La casa musai paratraznet, ca nu mai rezist ca anul trecut! Ne-a traznit un copacel la 50 m de casa, in livada. Cate fulgere am vazut....Si suntem cumva pe varf de deal. Da, trebuie, asa cum trebuia si anul trecut. Si pana-n iarna sa mai tencuim la anexa si pe interior si pe exterior.

Intre timp mi-au inflorit niste branduse puse de asta toamna.



Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

poze1

poze2


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -