Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA ! ( 13 )


301 raspunsuri la acest subiect

#21
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 11:02

Citat:
citat din mesajul lui Sabina_R
Ce idei bune ne dai cu privire la culoarea tevilor. Ce crezi de incalzirea prin pardoseala? Raport pret/calitate (sau caldura emisa)?De asemenea ce crezi de montarea in interior a pompei de apa, eventual cu un rezervor de acumulare? Avem suficient spatiu in garaj/camera tehnica iar sotul meu refuza sa construiasca si foloseasca cc caminul sau groapa aceea in care se monteaza hidrofor etc.
Incalzirea prin pardoseala este buna si economica (agentul termic nu trece de 40 grade), insa este scumpa si nu suporta compromisuri. Daca ai bani, merita.Singura problema a montarii pompei de apa in interior este zgomotul (si vibratiile). Daca se monteaza pe un suport de cauciuc, iar incaperea este antifonata, nu-i bai.RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#22
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 11:06

Citat:
citat din mesajul lui Tala
noi am folosit pentru tevile de apa cupru, iar pentru electricitate copex (nu vad de ce nu ar fi bun, in primul rand e mult mai flexibil).
O fi copexul flexibil...si usor de trasat...dar, daca ai nesansa sa trebuiasca sa schimbi fire impuscate, le tragi greu (sau deloc) prin copex si usor prin teava.Tevile de cupru se trag aparent. Sper ca nu le-ai ingropat...RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#23
Sabina_R

Sabina_R

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 13:25

Multumesc Rufus, asa am citit si eu despre incalzirea prin pardoseala, este mai scumpa de instalat dar mai economica in exploatare.Referitor la pompa de apa, am inteles ca exista modele noi si silentioase cu un "declansator" iar zgomotul facut este de fapt un click.
Avem spatiu suficient pentru un rezervor de 500-1000l in casa. Sotul meu nu intelege care este utilitatea caminului pentru pompa (de ce trebuie sa fie sub pamint). Nici eu nu stiu sa-i explic, doar ca asa am vazut la toata lumea. O explicatie ar fi ca sa fereasca de inghet tevile si toata instalatia. Ideea lui este sa ingropam tevile si sa le izolam pina la intrarea in casa, iar pompa si rezervorul sa le montam in camera tehnica. Ideea este sa gasim si un instalator deschis la ideile lui.

#24
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 13:47

Ba da Rufus, le-am ingropat, de ce "speri" ca nu?

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

#25
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 14:33

ok...asa sa fie referitor la supradimensionare..
Rufus deci stationati! Multumesc pt sfaturi..le-am notat! Noi vroiam sa puneam acum geamurile ...inainte de tencuiala..
referitor la termoizolatie..noi pune polistiren de 10 dar nu ne-am hotarit daca de duritate 15 sau din cel grafitat..

io revin la jgheaburile mele (de burlane ma ocupa mai tirziu)..din tabla sau pvc..mai ales cei care aveti casa de cca 5 ani ce recomandati? eu tigla am din beton, Bramac..

ce preturi ati mai obtinut la montarea termosistemului, la tencuiala interioara..etc?



#26
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 21:40

Citat:
citat din mesajul lui Tala
Ba da Rufus, le-am ingropat, de ce "speri" ca nu?
In primul rand mentionez ca nu as vrea sa ma dau a-toate-stiutor, adica nu sunt vreun "manual" obligatoriu de urmat.Din ce stiu eu, cuprul nu se ingroapa pentru ca este un material moale, predispus la distrugere, sufera dilatatii si contractii mari, si se colmateaza in timp, in pofida celor care neaga (exemplul clasic: tevile la cazanul cu tuica). Se indoaie greu si necesita un numar mare de armaturi.Cuprul inca mai este preferat pentru eleganta, atunci cand esti fortat sa tragi o instalatie aparent (de exemplu o incalzire), fata de tevi din polipropilena sau polietilena, grosolane la aspect. Traseele din cupru sunt mult mai subtiri.Eu asa stiu...RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#27
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 21:41

Citat:
citat din mesajul lui Sabina_R

O explicatie ar fi ca sa fereasca de inghet tevile si toata instalatia.





Asta-i explicatia.



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#28
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 22:26

Citat:
citat din mesajul lui kim222

Noi vroiam sa puneam acum geamurile ...inainte de tencuiala..







Si eu le-am pus inainte...acum n-as mai face-o.



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#29
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 19 martie 2010 - 14:12

Yo cred ca tevile nu se ingroapa azi pt ca nu este practic. In caz de ceva ai mai mult de distrus si reparat.

#30
Maya25

Maya25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 648 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 19:32

Cat costa in ziua de azi, aproximativ, constructia unei case la rosu, pe metru patrat?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -