Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

si eu am o poveste ...


28 raspunsuri la acest subiect

#21
sorana_23

sorana_23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 341 mesaje

Postat 26 iulie 2010 - 01:28

Si eu as prefera liniuta. Parintii mei au divortat cand eram eu mica, si cu toate ca sunt in relatii civilizate tot a fost complicat sa facem rost de toate documentele atunci cand trebuia sa plec din tara in vacante. Si gandeste-te ca poate o sa-ti refaci viata alaturi de altcineva si acea persoana poate va dori sa adopte fetita ... cred ca te legi la cap degeaba. Macar daca ar fi mari averi la mijloc...

sorana [gravi] 26+ cu [baietel]


#22
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 28 iulie 2010 - 18:38

Fetita mea are linie in dreptul tatalui si ce bine m-am simtit cand,in ciuda amenintarilor, am putut s-o scot din tara si sa-i ofer viata de acum !

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprec...p?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#23
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 05 august 2010 - 14:20

Fetelor, daca aveti hotarare definitiva si irevocabila de incredintare a copilului, nu va trebuie nici o imputernicire de la el pentru pasaport sau vacantele in strainatate! Doar pentru stabilirea in alta tara e nevoie de acordul lui. Sunt in aceeasi situatie si stiu ce spun.

In ceea ce priveste programul de vizita, daca acum, cat e mic, nu-si doreste sa petreaca timp cu copilul, credeti ca mai tarziu isi va dori? Cand va fi un strain pentru propriul copil? Eu n-as crede. Mi-as dori ca tatal copilului meu sa ma "streseze" cu programul de vizita, e pentru binele copilului sa-si cunoasca ambii parinti, indiferent cum au fost ei ca soti sau parteneri de viata. Eu sunt linistita ca n-o viziteaza, dar nu e vorba de mine aici, nu pot sa fiu egoista.

Fiecare face ceea ce crede de cuviinta, ca e tatal trecut in certificat sau e liniuta, in cazul fetelor divortate e clar trecut in certificat, fie ca vor sau nu. Iar decaderea din drepturi nu e un lucru atat de simplu, cat timp tatal nu e un pericol (demonstrat) pentru copil.




__________________________________________
Life is a balance of holding on and letting go.

#24
bobitamica

bobitamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 862 mesaje

Postat 05 august 2010 - 19:19

GABi..[flo][pup]. Felicitari ca ai ales sa dai viata minunii tale!!!

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

#25
teolinda

teolinda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 09 august 2010 - 14:49

Felicitari pt bebelusha! Putere multa sa infruntati impreuna realitatea cruda in care traim.Eu sunt de parere ca individu' NU MERITA sa fie trecut in certificatul de nastere al copilului. Daca s-ar putea doar sa cotizeze pentru nemernicia si nesimtirea cu care ti-a cerut sa faci avort. In rest nu merita sub nici o forma titulatura de tata.



Ai mei s-au despartit cand eu aveam un an... si cu ce m-a ajutat ca am un tata la rubrica in certificat daca nu m-a cautat NICIODATA desi a trait in aceesi casa cu noi 1 an de zile... tocmai cand un copil este cel mai gingas? Daca l-as putea sterge de-acolo... ar fi perfect...



Parerea mea e ca te legi la cap cu procesul asta... asta doar daca tu nu cumva mai speri intr-o reconciliere....



Toate cele bune!



LILIANA [mamica] [bebic] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)



POZE





"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"



#26
Jocurban

Jocurban

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 583 mesaje

Postat 09 august 2010 - 18:04

Gaby, am citit din intamplare acest topic si nu-mi permit sa-ti fac nicio recomandare, insa toate indemnurile pe care ti le-au facut alte mamici, si anume de a nu trece tatal in certificatul de nastere al fetitei tale, lasa deoparte un aspect cat se poate de serios al acestei probleme: aspectul financiar. Pensia alimentara.



Nimeni nu pare sa se fi intrebat daca tu te descurci financiar cu copilul tau, daca nu-ti sunt de un real folos banii pe care tatal ar trebui sa-i ofere luanar fetitei voastre...



Am citit ca tu si tatal sunteti colegi de munca. Nu cred ca individul poate atat de usor sa-si declare salariul minim pe cartea de munca, mai ales ca lucrezi si tu in aceeasi firma si poti afla anumite informatii vis-a-vis de salariul lui. Plus de asta, la o discutie cu patronul, ai putea sa ai un castig de cauza "moral"...daca ai nevoie de acesti bani, oricati ar fi ei, incerca prin orice mijloace sa-i obtii.



Mult succes si multa sanatate si putere tie si fetitei tale! Sa fiti fericite!



____________________



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!



Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).



Blogul mazarichilor


#27
kynderica

kynderica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 15 august 2010 - 19:22

buna gabi eu sunt o viitoare mamica si vreau sa te felicit pt purerea pe care o ai .sa fii fericita cu minunea ta[flo]

#28
catale

catale

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 18 august 2010 - 19:23

Gabi, nu este o alegere deloc usoara. Gandeste-te ca numelelui in certificat inseamna drepturi pe care el le va avea, iar obligatii... doardaca are el chef, nimeni si nimic nu il poate obliga sa le respecte.

Nonalaly, voiam si eu sa-ti spun acelasi lucru ca alma. NU ai nevoie de imputernicire de la el ca sa faci pasaport copilului sau ca sa iesi din tara, daca ai o hotarare definitiva si irevocabila. Doar daca sunteti casatoriti...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -