Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

si eu am o poveste ...


28 raspunsuri la acest subiect

#11
gaby_prf

gaby_prf
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 29 iunie 2010 - 01:33

multumesc pt gandurile bune
strict pt puiutz vreau sa apara in certificat.
azi am avut prima "infatisare" la tribunal si evident ca el nu a fost ( nici el nici avocatul lui) si s-a amanat pana in septembrie. asta mi-a intarit convingerea ca nu ii pasa nici de copil. sper sa ramana asa si sa nu ne streseze dupa aceea cu prezenta ...
putere sa trec prin toate cred ca o sa am. Puiul imi incarca bateriile de cate ori o vad sau ma gandesc la ea!!!





#12
ishulina

ishulina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 29 iunie 2010 - 11:02

L-ai dat in judecata pentru stabilirea paternitatii? Banuiesc ca urmeaza si pentru pensia alimentara, ca daca tot il vrei ca tata in acte si-i dai dreptul sa va "streseze" cu vizite, macar sa cotizeze pentru cresterea bebelului!
De curiozitate, nu de alta dar parca vad ca ma paste si pe mine acelasi viitor (nici "minorul-tatal bebeului meu" meu nu da semne inca, dar nu se stie), cat te-a costat deocamdata avocatul si taxele pentru proces?

Viitoare mamica [gravi] 17+

#13
nemosidori

nemosidori

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 29 iunie 2010 - 13:56

Esti un exemplu pentru multe femei care nu au curaj sa-si i-a viata in proprile maini.[flo]

#14
gabriela42

gabriela42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 29 iunie 2010 - 21:17

gaby_prf 1001[flo]infinit in ginduri bune[pup].pe dl imatur eu l-as cam lasa sa zaca in suc propriu!natural este tatal printesei tale.micuta va vrea cindva sa il cunoasca si te rog nu o frustra de la acest lucru.buruienile de socrii sa-i gaseasca ierbicidul total ciulini au fost ciulini si tot ciulini au facut![:I]esti matura ai o minune in viata ta si sunt convinsa ca domnul iti va mai trimite si multe alte minunatii.[asia]

#15
gaby_prf

gaby_prf
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 01 iulie 2010 - 20:08

pt ishulina
deschiderea actiunii costa 500 ron iar onorariul pt avocat - depinde de avocat! eu am dat pana acum inca 500 si urmeaza sa mai vedem pe traseu ... Actiunea este deschisa pt recunoastere paternitate la care am adaugat domiciliul stabil al copilului si pensia alimentara.
imi doresc ca "minorul" tata al copilului tau sa se intoarca si sa va fie bine ( am voie sa sper, macar pentru altii, nu?!)
numai ganduri bune!

#16
kiki31

kiki31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 05 iulie 2010 - 13:23

Gabi,eu m-as gandi de 1000 de ori inainte sa deschid un proces pentru paternitate si pensie alimentara si asta pentru ca mai bine as prefera sa vad o linie in certificatul copilului de nastere decat un nume care oricum nu valoreaza nimic ba mai mult ar putea sa-mi aduca necazuri.Te-ai gandit cum va fi sa ajungi la mana lui pentru orice ai vrea sa faci si asta doar pentru ca e trecut acolo? Daca ai vrea de exemplu sa petreci sa zicem un concediu la mare in afara tarii vei avea nevoie de acordul lui si tot asa.Ce vei face daca te vei lovi de un refuz din partea lui doar asa ca sa te incurce?
Ce vei face cand mai creste fata daca va veni cu pretenti pentru drept de vizita si va duce fata la mama lui care spui ca are probleme psihice,crezi ca e un mediu sanatos pentru copil? Mi se zbarleste pielea numai cand ma gandesc ce influenta negativa ar putea avea asupra copilului si cum s-ar putea juca cu mintea ei,cat ar putea sa o deruteze si sa incerce sa-i schimbe valorile pe care i le vei insufla tu si asta doar ca sa te sicaneze pe tine.
Zau ca ar trebui sa te gandesti mai bine daca ar fi in avantajul fetei sa faci asta.

#17
nonalaly

nonalaly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 05 iulie 2010 - 19:48

tatal copilului meu l-a recunoscut,ba mai mult i-a dat numele lui de familie si culmea e ca eu am fost de acord iar acum imi vine uneori sa-mi trag pumni in cap!!![bang]
nu stiu cat afecteaza sau nu o liniuta in certificat, dar eu daca as putea da timpul inapoi cucertitudine nu as mai face greseala care am facut-o.
uite, de mai bine de 10 luni ma rog de el sa vina sa ii facem pasaport copilului si apoi imputernicire ca sa pot pleca in concediu, dar crezi ca vine sau ca vrea? ma tot amana, ba azi nu pot, ba maine, ba sapt viitoare si tot asa, si uite ca in mai putin de 2 sapt copilul meu face 1 an!
nu stiu ce sa te sfatuiesc, dar din punctul meu de vedere cred ca eram de un milion mai linistit fra acel nume in certificat.
Nona.
ps. gabi,daca vrei da-mi private message si putem vb si pe mess mai multe daca vrei.

#18
nan@

nan@

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 25 iulie 2010 - 18:57

acum te lupti pentru recunoasterea paternitatii iar peste ceva vreme vei lupta/plati pentru decaderea lui din drepturi...asa cum s-a mai spus, vei avea parte numai de naplaceri din partea lui: isi va declara un salariu minim, va intarzia cu plata pensiei, va spune ca vrea drept de vizitare dar nu va veni...si cand vei vrea sa pleci in vacanta in afara tarii vei avea nevoie de acordul lui...iar mai tarziu, peste zeci de ani, te va acuza ca i-ai distrus viata (nicidecum ca era un distrus...si ca toate meritele sunt ale mamei lui).
decat un asa tata, mai bine o liniuta!

cunosc oameni care de departe par ceva...iar de aproape--nimic!

#19
LaLa_20

LaLa_20

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.263 mesaje

Postat 25 iulie 2010 - 19:44

daca il recunoaste si are si program de vizita...nu ai nevoie de acordul lui pentru pasaport sau ca sa iesi din tara...daca plecarea e in afara programului de vizita e ok...iar daca nu ii trimiti o recomandata prin care il instiintezi ca nu poate vedea copilul in perioada de...pentru ca...sunte-ti plecati in concediu...asta ca sa ai acoperire daca iti face plangere ca nu l-ai lasat sa vada copilul.

Asra daca mamica are custodia copilului,are nevoie si de hotarare la granita si gata...nu se mai roaga de tata sa-i dea vreu acord...





Laura,mamica de minune Bianca



Adevaratul camin nu este cladit cu mainile, ci cu inima.

Speranta este ea insasi un soi de fericire si ,poate, principala fericire pe care aceasta lume o ofera.

#20
espiritu

espiritu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 26 iulie 2010 - 00:11

parere absolut personala,eu as alege liniuta in certificatul de nastere.daca vrea sa se implice(desi daca a dat bir cu fugitii nu cred) poate sa o faca si asa ca doar e copilul lui.certificatul de nastere e un act,a fi parinte e altceva.total altceva.

repet,e o parere personala.

I'm not crazy my reality is just different than yours !


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -