Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

si eu am o poveste ...


28 raspunsuri la acest subiect

#1
gaby_prf

gaby_prf
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 iunie 2010 - 22:00

Buna. Am sa va spun cum mi-a trimis mie Dumnezeu ingeraul pe care il am de o luna si 2 zile ...
Eu si tatal copilului suntem colegi de serviciu. De 3 ani a insistat sa "ii acord o sansa" si ... i-am acordat-o. Totul a fost super. S-a mutat la mine, la ai lui mergeam non-stop (locuim in acelsi oras)si cand mama lui a inceput sa insiste sa facem un copil atunci ne-am intrebat si noi serios daca sa ... da sau nu. Prin februarie 2009 am luar decizia sa il lasam pe Dumnezeu sa hotarasca. Si ne-a dat ce am dorit in august. In septembrie aveam rezultatul oficial: eram insarcinata! Si fericita! Insa fericirea a tinut .... o vizita de-a lui la mama lui. Am aflat atunci socata ca de fapt insistentele cu sarcina erau parte dintr-un plan: daca pana la 37 ani nu am ramas insarcinata si nu am facut niciun avort, inseamna ca nu pot face copii si "mama-soacra" (nu am fost casatoriti) insistand, ii "deschidea ochii" odrasei sale iar el nu trebuia decat sa se prinda si sa ma lase. Iar eu credeam ca o sa ii fac pe toti fericiti ... M-am gandit chiar ca mama fiind moarta nu isi vede nepotul/nepotica pe cand mamei lui ii puteam oferi asta ... Desi s-a lasat cu crize din partea "mamei soacre" - dat cu capul de pereti la propriu, iar eu am avut interdictie sa le mai trec pragul- am ramas la principiul meu: daca exista, il nasc si il cresc. El, tatal, a rezistat sinuciderilor repetate ale mamei ( asta era amenintarea de baza daca el nu se "intoarce acasa" - adica la ei) si amenintarilor cu divortul ale tatalui lui cum ca nu mai suporta crizele doamnei, iar in decembrie, fiind inca la serviciu, nestiind nimic de decizia luata de el, cand am ajuns acasa lucrurile lui nu mai erau ... Aveam patru luni si el atunci mi-a "sugerat" prima data sa fac avort. Nu am vrut. Am trait un cosmar pe perioada sarcinii. Nu am avut de la ei decat bataie de joc, minciuni si umiliri ( ca doar lumea trebuia sa stie ca vinovatul sunt eu exclusiv nu boala psihica a mamei lui si lasitatea deavarsita a lui). Nimic nu m-a impiedicat sa duc sarcina pana la capat. Am avut noroc cu prietenii care mi-au fost mereu aproape, rudele mele m-au sustinut moral si financiar ( ai mei sunt in prahova) iar medicul care mi-a supraveghiat sarcina si cu care am nascut s-a purtat cu mine ireprosabil.
Dupa nastere a stat sora mea cu mine o saptamana sa imi faca "instructajul" si de atunci suntem doar noi doua: eu si ingerasul meu! Apelez inca la prieteni sa imi faca cumparaturi si sa imi plateasca faturile.Iar tatal ... Nici nu a vrut sa isi recunoasca fetita pe motiv ca "nu sunt in stare sa il dau in judecata acum" iar el are "de castigat" cateva luni de neplata a pensiei alimentare. Nu mi-a dat nici un ban pe perioada sarcinii, pt nastere sau dupa ... Dar se plimba cu opel-ul prin oras (si nu singur! apropo, am avut si eu masina - cielo- dar l-am vandut si l-am consumat cat eram impreuna ca "nu ave(a)m nevoie de doua masini"!)
Tot ce mai vreau sa spun este ca noi doua suntem bine si facem fata situatie. Iar in continuare nu sper decat sa ne aiba in paza Dumnezeu ca totul sa fie ok.

#2
maru

maru

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.954 mesaje

Postat 22 iunie 2010 - 22:46

Gabi, asa tata si partener de viata nici nu iti trebuie!
Iti doresc putere sa iti cresti printesa asa cum iti doresti!

Emma Aida e inger[ruga]
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

#3
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 22 iunie 2010 - 22:49

Bine ca ai scapat de el, asta sa fie singurul tau gand:-) nu ce face, cu cine sau de ce, lasa-l sa-si duca viata de vierme cum stie si tu incerca sa te pui pe picioare cat de bine poti.
Iti doresc multa putere si intelepciune, sa fiti sanatosi (tu si ingerasul) si sa va faceti o viata frumoasa impreuna[flo]

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.


#4
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 00:12

Peste ce papa lapte ai dat !
Un magar !

Pe linga sfaturile fetelor : ai sa fii mama singura si ai sa ai nevoie de job. Pastreaza-ti serviciul si tine legatura cu cei de la job pe perioada cit esti in CIC; daca esti in domeniul tehnic, mai invata ceva in plus.

Pupici lui bebe mic (cum il cheama ?) si tie !



Mik.

#5
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 11:00

Gabi felicitari pentru bebe!

Din cate am inteles eu, el inca nu a recunoscut copilul. Inainte sa-l dai in judecata pentru asta, gandeste-te bine, ce avantaje si dezavantaje presupune asta. Avantaj: o suma lunara pentru bebe- dar daca rezolva sa fie angajat cu salar minim, asta inseamna vreo 100 lei.

Dezavantaj: el va obtine probabil un program de vizita, si asta inseamna ca isi va lua copilul saptamanal, lunar, eventual in vacante, asa cum va intelegeti in fata instantei.

Iti doresc multa putere[pup][flo]



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#6
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 11:03

Gabi, imi permit si eu sa te felicit pt minunea pe care o ai si BUCURA-TE ca individul a disparut si ca s-a intamplat asa. Nici nu realizezi de serviciu ti-a facut, mai ales prin faptul ca v-a lasat in pace, sunteti voi doua linistite. Linistea valoreaza mult mai mult decat ai crede.

Probabil scopul lui in viata ta a fost nasterea minunii.

Multa putere iti doresc dar stiu ca o vei avea. Copiii sunt o sursa inepuizabila de energie si optimism![flo]

#7
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 19:42

gaby_prf felicitari pentru alegerea de a pastra sarcina si a da viata unui copil in ciuda tuturor neplacerilor. Esti o femeie puternica si te admir ca nu i-ai lasat pe altii sa iti rapeasca ceea ce este mai de pret - puterea de a da viata.

Esti una dintre putinele femei care a avut un vis si l-a urmat, acela de a deveni mama neconditionat de mediu, de barbatul din viata ei, de statut. Si pentru asta te felicit.

Un barbat si o familie prin alinata nu sunt garantate, indiferent cat de bine ne-am rostui si am alege. Oricand se poate intampla ca relatia cu un barbat sa se volatilizeze, insa statutul de mama si familia pe care o poti avea cu copilul tau, nu poate fi anulata de nimeni niciodata. De aceea jos palaria pentru ca ai stiut sa nu renunti la privilegiul de a fi mama.

Sunt multe femei care au totul. Familie care sa le sprijine, barbat potrivit, socrii care sa le accepte, situatie financiara buna, insa nu fac copii, la alegere sau pentru ca soarta le-a fost potrivnica. Tu ai un briliant pentru care sa lupti, un motiv pentru care sa deschizi ochi in fiecare dimineata si sa te bucuri pentru ca dumnezeu ti-a mai inguduit o zi sanatoasa pe aceasta lume sa te poti bucura de viata ta si a copilului tau.

Sper sa realizezi cat de bogata esti si sa fi implinita.

In legatura cu barbatul pe care l-ai ales sa fie tatal copilului tau, imi pare rau ca ai avut nenorocul sa cazi pe mana unor asemenea oameni care nu te-au pretuit si si-au batut joc de viata ta si de viitorul copilului tau, dar stiu sigur ca daca ai avut atat curaj sa pastrezi copilul, vei reusii cu succes sa ii oferi tu copilului un viitor bun, asa, in conditiile in care el nu are toate avantajele.

Nu am sa inteleg niciodata de ce soacrele valoreaza mai mult sentimentele lor tampite de repulsie fata de femeia care ii duce neamul mai departe, in loc sa valoreze si sa pretuiasca pantecul si persoana care face posibil ca ea sa isi trimita gena mai departe in viitor. Nu le judec, dar pur si simplu nu le inteleg.

Eu am si baiat si fata si sunt sigura ca atunci cand baiatul meu sau fata mea isi vor aduce aportul in perpetuarea genelor mele si-mi vor face nepoti, daca dumnezeu ingadui sa fiu de fata, voi face tot posibilul sa le fac viata cat mai frumoasa (partenerilor lor) si sa-i pretuiesc pentru calitatile lor, nu sa-i dispretuiesc pentru defecte. Si sunt sigura ca acolo unde daruiesti dragoste si sadesti intelegere si acceptare, sunt sanse maxime sa primesti, daca nu toate astea inapoi, cel putin nitel din dragostea copiilor lor.

Invata-ti copilul sa te iubeasca, sa te respecte, sa respecte viata si ideea de familie. Imprima-i calitatile necesare unei vieti frumoase. Si explica-i cat de cruda e lumea in care paseste. Explica-i ca alegerile pe care le face si oamenii pe care si-i alege sa-i fie alturi sunt definitorii pentru modul cum isi draia o pauzaste viata.

Felicitari pentru bebelus si mult succes in viitor. Esti o mamica norocoasa.


#8
roxx26

roxx26

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.741 mesaje

Postat 24 iunie 2010 - 00:25

Deci sa inteleg ca nu este trecut in certificatul de nastere...Singurul, sa spunem, dezavantaj, este acela ca mai tarziu copilul va trebui sa dea mereu tot felul de explicatii - de ce nu are tata - si s-ar putea sa nu fie prea placut. In rest, cum spunea cineva mai sus, nu stiu daca o sa-ti convina sa aiba program de vizita saptamanal + vacante.

In plus, nu stiu daca stresul si banii cheltuiti intr-un proces sunt ceea ce iti trebuie tie acum.

Gabi, esti tanara, iti poti reface viata alaturi de un barbat care te merita. sa nu te indoiesti ca acolo, undeva, exista barbatul potrivit pt tine si, neaparat, tatal potrivit pt fetita ta. Acum lucrurile par complicate, bebe este mic si are nevoie de tine 24h/zi. In timp, insa, lucrurile se vor limpezi si se vor aseza. Eu iti doresc tot binele din lume.

Cat despre tatal denaturat si bunicii care nu au vrut sa-si cunoasca nepoata...D-zeu are grija de toate. Si sa te astepti ca la un moment dat sa revina si sa spuna ca le pare rau ca bla bla...ca pentru copil ar fi bine sa uitati tot...tu fii tare, pt fetita ta si nu uita ca niciodata nu se schimba peste noapte caracterul omului in mod fundamental. Vechile metehne raman acolo si pot iesi la iveala oricand.

Te pup si iti doresc multa tarie si optimism!

Te asteptam cu vesti!



_____________________

BB e deja pe drum

[gravi] 11+

bebe creste

#9
ligia13

ligia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 685 mesaje

Postat 24 iunie 2010 - 16:23

Gaby, felicitari, sa-ti traiasca minunea !

doar o curiozitate:cati ani are individul asta?!


Eu [cafea] si Raducu [8D](22.04.2005)

#10
gaby_prf

gaby_prf
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 29 iunie 2010 - 01:25

e minor! are numai 34 ani si ... mai dureaza pana ... stiti voi .... cordonul ombilical!
multumesc


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -