Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 12 voturi

The Catedrala neamului


136 raspunsuri la acest subiect

#111
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 22:18

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
(beren, imi vine sa-ti cer dulapul la "control" sa vad daca ai tricouri de $50).



N-am.

Iar azi e aniversarea a 21 de ani de la revolta din Tienanmen, asa ca sunt chiar intr-un mood mai mult decat sobru.



#112
Llaura

Llaura

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.145 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 22:36

Citat:
citat din mesajul lui beren

Iar azi e aniversarea a 21 de ani de la revolta din Tienanmen, asa ca sunt chiar intr-un mood mai mult decat sobru.


Aum 21 de ani...inteleg si simpatizez but I can't go there.
Ideea era alta, nu le ai in dulap, le ai in garaj sau mai stiu eu unde cu siguranta, nimeni nu scapa. De aia discutia asta mi se pare usor ipocrita, ca de altfel doamne iarta-ma ma doare in cot de catedrala.


#113
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 22:53

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
Aum 21 de ani...inteleg si simpatizez but I can't go there.
Ideea era alta, nu le ai in dulap, le ai in garaj sau mai stiu eu unde cu siguranta, nimeni nu scapa. De aia discutia asta mi se pare usor ipocrita, ca de altfel doamne iarta-ma ma doare in cot de catedrala.



Whatever.

Intrebarea a fost: "va place?"

Nu, nu-mi place. Nu numai pentru ca nu-mi place cladirea (big deal estetica mea), ci pentru ca e megalomanie si reprezentativ pentru ce nu mi-a placut niciodata la BOR (in sensul asta, n-am nimic ascuns in dulapuri, te asigur).

Era o data un preot intr-un oras mare din Ro, cu o biserica relativ importanta. Primea multe donatii si le convertea pe toate in: supa saracului in fiecare duminica, burse pentru elevi saraci, plata de medicamente (pentru enoriasi, cred). Facuse din biserica aceea un adevarat centru social, in beneficiul multora.

Cand a murit, a venit in locul lui un alt preot, care a desfiintat repejor toate acele "inventii", convertind terenul bisericii in gradina personala, sala de mese in garaj personal s.a.m.d. Si fugarea copiii din vecini cu bata cand ii sareau gardul sa ia fructe din gradina. Si le cerea pe fata enoriasilor "dari", in baza generozitatii lor fata de predecesorul lui. Culmea!

N-am mai auzit de atunci de alt exemplu ca primul preot. Am auzit despre multe exemple ca al doilea preot.

Cand vad proiectul discutat aici, vad aceeasi poveste, marita de sute si mii de ori.

#114
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 23:32

Beren, daca vrei sa auzi povesti de care vrei sa auzi, schimba cercul in care te invarti. Si nu e vorba doar de tine, e valabil si pentru oricine altcineva. Daca nu cauti.. nu gasesti, asta-i clar. Ca nu sunt toti la fel? Asa e, subscriu. Dar slava Domnului, nici noi nu suntem- nici macar cei de pe forum, trasi la indigo. [:D]

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#115
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 05 iunie 2010 - 16:46

Nu cred ca informatia imi lipseste, Iasmin.

Ceea ce ma deranjeaza este proportia (sau mai degraba lipsa de proportie), asa, precum in raportul 1:4 pe care l-ai citat tu. Nici daca ar fi 4:1 nu mi s-ar parea OK. Asa ca, de ce sa caut cu lupa ceea ce ar trebui sa fie majoritar si frecvent?

Vezi, cand iti atribui ceva "al neamului", ai obligatii si responsabilitati speciale, in opinia mea.


#116
Llaura

Llaura

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.145 mesaje

Postat 05 iunie 2010 - 19:30

Apropo de neamului, ai asteptari americanizate de la o tara uniforma.
Si sunt si multe pe care lumea nu le stie, cum ar fi ce se intampla pe la manastiri (ingrijesc de ex batrani care au boli terminale), sau alt exemplu clinica de la Iasi unde medicii dintre cei mai buni isi doneaza timpul. Mie astea mi se par mult mai importante decat ajutorul sa zicem pe termen scurt la inundatii. Toate partidele si starurile Romaniei s-au pozat la inundatii, cat zahar sa manance si oamenii aia la urma urmei.
Edit: statul ar putea sa binevoiasca si el sa faca niste pasi care sa trimita un mesaj mai de secolul XXI (sa scoata religia din scoli sau, poftim, daca e asa ingrijorat de educatia religioasa a tinerei generatii sa finanteze pe cei care-s harnici si-si fac scoli de duminica si bineinteles nu 100%; sa nu finanteze cultele sau macar sa finanteze dupa buget adica nu cei mai multi bani celui mai bogat ci invers). Nici macar cu o singura ditai catedrala nu se face primavara. Parerea mea [alcool]

#117
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 05 iunie 2010 - 20:35

Asteptarile mele sunt strict personale si indraznesc sa cred ca imi reprezinta opiniile de persoana adulta, independenta si informata.

Asa interpretez si opiniile celorlalti, nu drept reproduceri automate ale unui "sistem oficial", fie el BOR sau sistemul de PC "americanizat si uniformizat".

Iar cu asta, nu mai am ce adauga la opinia mea despre subiect, ca nu-mi place sa ma repet.


#118
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 06 iunie 2010 - 14:50

Nu mi-am propus sa divaghez pe tema Are sau nu are nevoie Romania de un asa simbol si de ce ... (desi merita vorbit o gramada)

Eu am fost insa ne-lamurita cu proiectul si modelul. Am inteles ca acel model nu e inca final ... ei bine, inseamna ca mai sunt sperante spre mai frumos.



[flo]



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#119
ancadragoman

ancadragoman

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.412 mesaje

Postat 06 iunie 2010 - 19:16

Modelul nu este cel ales,la sf lui iunie se da raspunsul oficial[flo]



anca [mamica] de [bibe] Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)

poze si filmulete

povestea nasterii

eu sunt Maria

Montaje Mariuca





BAZAR UNIC!!!

#120
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 06 iunie 2010 - 19:32

Yo cred ca tot ca o biserica o sa fie...cu turle si etc. In loc de 5 turnulete o sa aiba 4....mare filozofie.

Yo sper sa faca clopote babane sa se auda din tot orasul...sa simta omul ca e ora de mers la biserica. [:D]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -