Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 12 voturi

The Catedrala neamului


136 raspunsuri la acest subiect

#131
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 07 iunie 2010 - 12:13

La noi bocitoarele sunt acoperite doar de pachetul de inmormantare all inclusive. [:D]

#132
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 10:52

In privinta terenului pe care se va construi chestia:



Terenul proprietate publica de 11 ha de langa Palatul Parlamentului, in valoare de cca 200 milioane de euro a fost transferat gratuit in proprietatea Patriarhiei Bisericii Ortodoxe Romane cu incalcarea Art. 136 alin. 4 din Constitutie:

“Bunurile proprietate publica sunt inalienabile. În conditiile legii organice, ele pot fi date in administrare regiilor autonome ori institutiilor publice sau pot fi concesionate ori inchiriate; de asemenea, ele pot fi date în folosinta gratuita institutiilor de utilitate publica.”



Documentele necesare pentru a se putea demara o astfel de constructie nu au fost facute publice, asadar deocamdata nu se stie daca ele exista si sunt complete sau nu. Primaria sectorului 5 a refuzat sa le prezinte public. Intre timp s-a emis decizia irevocabila a Curtii de Apel Bucuresti din 17 mai 2010 în Dosarul nr. 9750/3/2009 care obliga primaria sa faca publice aceste acte, iar Asociatia Umanista Romana va ataca in instanta toate avizele si autorizatiile pentru a dovedi in justitie ca intregul demers al Patriarhiei BOR este unul ilegal.




Exista deja o lege in vigoare care arata ca se vor aloca bani publici acestui proiect:



Legea actuala pentru construirea Catedralei Mantuirii Neamului votata in unanimitate de catre Parlamentul Romaniei prevede ca fondurile pentru aceasta vor fi de la bugetul statului, conform Legii nr. 376/2007 care prevede:

“Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Articol unic. - Alineatul (2) al articolului 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 19/2005 privind realizarea Ansamblului Arhitectural Catedrala Mantuirii Neamului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 234 din 21 martie 2005, aprobata cu modificari prin Legea nr. 261/2005, se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"(2) Fondurile destinate construirii Ansamblului Arhitectural Catedrala Mantuirii Neamului vor fi asigurate de catre Patriarhia Bisericii Ortodoxe Romane, de catre Guvernul Romaniei, in limita sumelor alocate anual cu aceasta destinatie prin bugetul Ministerului Culturii si Cultelor, precum si de catre autoritatile administratiei publice locale."

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.”




Pe site-ul patrirhiei apare urmatorul text:

"Desi se alocasera fondurile necesare in acest scop de la bugetul statului, discutiile privind locul de amplasare a viitoarei catedrale, care se dorea a fi in zona centrala a orasului, pe un platou inalt, cat mai aproape de Dealul Mitropoliei, spre a avea o larga perspectiva, au amanat, insa, de la an la an luarea unei decizii concrete, incat catedrala a ramas in stadiul de proiect."



Deci daca banii s-au alocat deja, unde sunt ei?





Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si buburuza.





#133
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 15:26

Eu nu am incredere in cei care vor alege proiectul.
Le lipseste simtul estetic. Din pacate dupa 20 de ani de deschidere nu am fost in stare sa dam la o parte pervertirea arhitecturala comunista.

Si mai mi-e teama ca nu se va alege cel mai suplu, simplu, modern proiect ci dimpotriva cel la fel de greu ca mirosul de tamaie in exces.

Si mai am o varianta in alegerea proiectului: va castiga cel care va da comisioanele cele mai mari.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#134
unducthable

unducthable

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.174 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 16:30

eu lucrez in inima capitalei , si locuiesc in Dr. Taberei

dragi preoti , cat timp trebuie sa mai dam noi oamenilor batrani de pe strada de mancare , din putinul care il avem ???? inteleg ca guvernul, parlamentul, presedintele asteapta ca ei sa moara , dar voi , reprezentantii lui Dumnezeu ... de ce nu iesiti in strada si sa vedeti ce e de facut cu atatia oameni saraci lipiti pamantului

de ce avem nevoie de Catedrala neamului ??? CARE NEAM ? neamul suntem noi : bogatasii care ne fura , noi care muncim si ni se ia si mai mult din salarii si oamenii care nu au ce manca efectiv , si dorm in canale sau in gang , pentru care din noi se face Catedrala neamului ??? cu mall, si hoteluri ???? ce aveti de gand ?

Domnule Patriarh, veniti printre noi si vedeti ce neam am ajuns si mai ganditi-va daca banii pe care-i aveti merita sa ii bagati intr-o cladire , pentru ca mi-e greu sa o numesc Biserica ... din mai multe puncte de vedere

sunt ffff dezamagita !
diana

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."

http://www.dianabost...album17mai.html

#135
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 09 iunie 2010 - 18:13

Eu nu inteleg de ce au nevoie de bani publici ever.[bang]



http://www.money.ro/...rde-euro-1.html



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si buburuza.





#136
unducthable

unducthable

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.174 mesaje

Postat 10 iunie 2010 - 11:03

aici nu e vorba de Catedrala Neamului ... mai degraba PALATUL PATRIARHULUI , despre care stim noi multe ... , dar mai lasam sa mai treaca timp pana spunem , poate ca sunt mai multi care stiu

daca era nevoie de asa ceva , cei dinaintea noastra , Regele Carol , si mai in spate , de ce nu , Stefan cel Mare care a ridicat 40 Biserici , nu facea o Catedrala ??
dar asta e culmea nesimtirii , intr-o tara plina de Biserici si plina de oameni saraci , sa te preocupe asa ceva !

diana

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."

http://www.dianabost...album17mai.html


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -