Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

strainatate sau romania?ce e bn ptr familie?


45 raspunsuri la acest subiect

#21
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 18:05

Va rog sa respectati regulamentul forumului.



" 09. Comentariile la adresa gramaticii nu isi au rostul



Desi apreciem o limba de comunicare curata si corecta, comentariile privind gramatica folosita de ceilalti participanti sunt mai putin importante pentru bunul mers al acestui forum; le puteti face daca doriti - folosind mesageria privata. Nu uitati ca multi dintre membrii comunitatii sunt plecati din Romania iar evolutiile lor lor gramaticale nu fac obiectul acestui site. De asemeni, nu uitati ca de multe ori graba sau lipsa de timp este cauza greselilor de scriere si nu neaparat lipsa de la orele de gramatica. Femeile sunt persoane foarte ocupate si de aceea, unele scapari gramaticale pot trece cu vederea. Esenta conteaza, nu detaliile de decor."









Bazar umanitar DC




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#22
alexa_bebe

alexa_bebe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 18:17

accept92 ,daca esti la fel de sociabila si in viata de zi cu zi trag concluzia ca nu ai prea multi prieteni!profiti de faptul ca nu te cunosc personal si arunci cu pietre?pentru cultura ta generala iti spun ca facultatea nu foloseste sa te lauza cu ea,ci pentru a avansa,pentru ati face o meserie pe viata!se poate sa ai studii dar pe foaie,in rest nu vad unde ai putea tu lucra...cu oamenii in nici un caz!asa ca draga mea te sfatuiesc un lucru:nu te uita in ograda vecinului caci a ta se poate sa fie plina de noroi!

#23
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 18:28

Alexa, nu toate meseriile bine platite au nevoie de studii superioare, musai la privat! O facultate se face la timpul ei, ca toate lucrurile in viata! Insa cu ceva ambitie si studiu poti intra chiar si acum la stat. Banuiesc ca in zona ta/orasul tau exista facultati bune la stat. Nu am inteles faza cu naveta, stai asa departe de oras?

Cunosc o manichiurista (curs facut la 32 de ani, prin somaj) care castiga suficient de bine cat sa traiasca acceptabil in tara (are cabinet, are agenda plina pe urmatoarea luna, isi permite sa refuze din cliente). A facut multe studii de specializare, a investit in lucruri de calitate si se vede: este extrem de cautata. Idem daca faci un curs de coafat/cosmetica. Nasii mei nu au facultate (el este unul din cei 3 frigotehnisti din judet si acum lucreaza zi lumina, ea gestionara la un magazin alimentar) si pentru asta tot se descurca (apartament ei, garsoniera fata care-i studenta la stat). Fata lor a lucrat de cand o stiu eu verile (debarasatoare vara pe litoral inca de la 15 ani), acum la facultate face sondaje de opinie. Mai da si cu matura pe scara pentru un ban in plus. Nu-i nicio rusine.

A lasa copilul fara mama, chiar si pe termen scurt, nu-i o solutie. Plus ca la ce mergi? Esti sigura ca nu esti vazuta ca o bucata de carne (prostituata) sau sclav, adica muncesti fara nicio situatie legala, fara a fi platita la timp, cum s-a mai intamplat de atatea ori??? Mai ales ca esti fara protectia unui barbat, esti tanara, naiva, capabila sa inghiti toate gogosile legate de castiguri fabuloase pe dincolo.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#24
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 18:33

Alexa, iar faptul ca accept92 ti-a atras atentia la felul in care scrii (recunosc ca si pe mine ma deranjeaza enorm sa citesc texte pline de greseli gramaticale/de exprimare) nu inseamna ca trebuie sa sari cu atatea mesaje fata de ea! Citeste-le, trage concluzia care trebuie, invata daca ai ce invata din critica (oare de ce este asa greu sa ti-o asumi?) sau ignora-le!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#25
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 19:21

Am scris la un alt subiect acu` 10 minute: decide te ce vrei sa faci si reactioneaza. Pune ti pe hartie ce vrei, ce ai si ce poti si trage linie. Apoi va trebui sa te descurci si sa suporti consecintele pt ca pur si simplu nu ai de ales.

Insa poti incerca orice crezi ca merita sa incerci.



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

#26
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 28 mai 2010 - 14:37

Fetelor, Alexa a venit sa ne ceara pareri si idei, nu sa-i dati nota la gramatica.

Din cate am inteles, e singura cu puiul ei, si vrea sa-i asigure un trai decent. Pentru asta e dispusa sa lucreze orice, sa faca facultate (ati incercat sa va angajati in ziua de azi? Si pentru un post de paznic la wc-urile publice ti se cere studii superioare si limbi straine.

Alexa nu stie ce sa faca. Aici in tara daca isi ia un post oarecare, castiga la inceput 600 lei, bani care nu-i ajung nici sa moara de foame. Daca merge afara, daca gaseste ceva post mai banos, poate pune deoparte lunar macar 200-300 euro. Asta in functie de banii castigati si de chirie, ca la mancare nu e greu sa economisesti. Pretul insa este prea mare- nu isi vede copilul cu lunile, copilul ramane la bunici, etc.

Alexa ne-a cerut sfaturi in acest sens. Nu a venit sa cerseasca, nu a cerut sa-i crestem copilul si nici sa-i asiguram casa si masa. Ne cere doar parerea, chiar conteaza atat de mult gramatica????



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#27
alexa_bebe

alexa_bebe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 28 mai 2010 - 16:44

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K
Fetelor, Alexa a venit sa ne ceara pareri si idei, nu sa-i dati nota la gramatica.Din cate am inteles, e singura cu puiul ei, si vrea sa-i asigure un trai decent. Pentru asta e dispusa sa lucreze orice, sa faca facultate (ati incercat sa va angajati in ziua de azi? Si pentru un post de paznic la wc-urile publice ti se cere studii superioare si limbi straine.Alexa nu stie ce sa faca. Aici in tara daca isi ia un post oarecare, castiga la inceput 600 lei, bani care nu-i ajung nici sa moara de foame. Daca merge afara, daca gaseste ceva post mai banos, poate pune deoparte lunar macar 200-300 euro. Asta in functie de banii castigati si de chirie, ca la mancare nu e greu sa economisesti. Pretul insa este prea mare- nu isi vede copilul cu lunile, copilul ramane la bunici, etc.Alexa ne-a cerut sfaturi in acest sens. Nu a venit sa cerseasca, nu a cerut sa-i crestem copilul si nici sa-i asiguram casa si masa. Ne cere doar parerea, chiar conteaza atat de mult gramatica????Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)poze noi poze si mai noipoze cele mai noiPovestea nasterii: Lili si Robert
bine spui!ms ca ma intelegi!mama de prichindik poznasha

#28
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 28 mai 2010 - 17:11

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K
chiar conteaza atat de mult gramatica????




off topic: de exemplu, pentru mine una, da. imi taie orice urma de empatie cand vad ca-i vorba de lene/rea vointa. chiar daca forumul o permite.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#29
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 28 mai 2010 - 17:38

draga Mianna, si persoanele care nu stiu scrie corect pot avea probleme de suflet. Eu una nu ma simt in masura sa-i judec.



Off: Uite un exemplu: bunica mea. Nu aveau bani de scoala, erau saraci lipiti, dar o pasionau cartile. Nu avea decat doua clase ca si acceleratu', daca trebuia sa scrie bunicului cate o scrisoare, isi cerea scuze la inceput si la sfarsit pentru greseli gramaticale (era penibil pentru ea, bunicul fiind filolog, jurnalist si vorbea vreo 5-6 limbi) Si totusi era o femeie culta, civilizata, cu mintea deschisa, care inghitea un roman la 2-3 zile.



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#30
alexa_bebe

alexa_bebe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 28 mai 2010 - 17:54

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K
chiar conteaza atat de mult gramatica????




off topic: de exemplu, pentru mine una, da. imi taie orice urma de empatie cand vad ca-i vorba de lene/rea vointa. chiar daca forumul o permite.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...



pentru mine e mai comod sa ma lipsesc de cratime si alte semne!cred ca e destul de descifrabil si asa!nu inteleg de ce te deranjeaza atat...din punctul meu de vedere nu are legatura comoditatea cu analfabetismul!pai un om citit,cult,civilizat il cunosti altfe..il cunosti dupa limbajul pe care il adopta,dupa modul cum pune o problema in discutie!nu trebuie sa te deranjeze!eu nu stau sa citesc mesajele si sa ma uit la contexte,daca mananca litere,daca scrie corect neaparat...poate e lipsa de timp,poate nu e rabdare.poate tasteaza prea repede!chiar se pune problema pe acest forum ca nu stim sa scriem corect?pai astea le invti in clasele primare!mai lasati-o naibii cu gramatica!ca nu suntem la ora de lb romana!

mama de prichindik poznasha


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -