Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

strainatate sau romania?ce e bn ptr familie?


45 raspunsuri la acest subiect

#1
alexa_bebe

alexa_bebe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 26 mai 2010 - 19:22



#2
alexa_bebe

alexa_bebe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 26 mai 2010 - 19:32

vad mereu in jur oameni necajiti de neajunsuri,infundati in datorii...sperand pe zi ce trece ca maine va fi mai bine!in ziua de azi unul din 5 romani sunt plecati in afara!isi lasa copii plangand acasa si nevestele ingandurate(oare ne va fi mai bine de acum in colo?) i isi iau lumea in cap in cautare de o viata mai buna ,de conditii la copii si fug dupa visurile lor in afara.multe din gospodariile care n fura ochii cand megem pe stada sunt facute cu truda in afara!problema e ca familiile se destrama vazand cu ochii din cauza distantei si nu mai e pace!ce e mai bine?sa le oferi viata buna copilor,conditii bune de trai,viitor bun celor mici...sau sa traiesti de pe o zi pe alta,in chirie eventual...mereu stresat de discutii si certuri interminabile din cauza lipsurilor?ce e mai bn?clar e ca nu le poti avea pe toate

#3
liliana27

liliana27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 00:08

tocmai am aflat de o ruda ca a plecat la munca in Italia lasandu-si acasa sotul (asta parca nu ar fi asa de grav) si copilul de 2 ani la mama ei. Motivul: au rate la casa. Stau si ma intreb, cat o sa vrea sa stea in strainatate departe de copil. Doua, trei luni hai sa zic jumatate de an. Dar juma de an de munca in strainatate nu o sa o ajute sa-si plateasca datoria la banca si atunci la ce bun? Mi-e greu sa inteleg asa ceva. Dar poate ne explica cineva care e in situatia respectiva.

#4
carmaw

carmaw

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.959 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 00:31

Citat:
citat din mesajul lui liliana27

tocmai am aflat de o ruda ca a plecat la munca in Italia lasandu-si acasa sotul (asta parca nu ar fi asa de grav) si copilul de 2 ani la mama ei. Motivul: au rate la casa. Stau si ma intreb, cat o sa vrea sa stea in strainatate departe de copil. Doua, trei luni hai sa zic jumatate de an. Dar juma de an de munca in strainatate nu o sa o ajute sa-si plateasca datoria la banca si atunci la ce bun? Mi-e greu sa inteleg asa ceva. Dar poate ne explica cineva care e in situatia respectiva.

liliana eu cred ca sotul si copilul vor urma....da poate ma insel!

#5
danielatt

danielatt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 11:55

de ce nu incerci sa pleci o luna doua sa te aranjezi acolo, apoi sa o iei si pe mama ta impreuna cu fetita. binenteles, trebuiesc facute niste calcule, ce sa spun...este complicat, copilul intr-adevar poate creste si fara tine insa..nu este acelasi lucru atat pentru tine cat si pentru cea mica.
Va trebui sa gasesti o solutie de compromis, eu cam asa as vedea-o...

Iti doresc tot norocul din lume !

#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 12:04

Citat:
citat din mesajul lui danielatt
de ce nu incerci sa pleci o luna doua sa te aranjezi acolo, apoi sa o iei si pe mama ta impreuna cu fetita.Iti doresc tot norocul din lume !
Ce ne da dreptul sa dam peste cap viata parintilor nostri? De ce sa o ia pe mama ei cu ea? Daca mama ei are sot, casa, viata ei si nu vrea sa renunte la tot sa plece aiurea? Eu sa fiu in locul tau, Alexa, mi-as cauta de lucru in tara. As munci pe branci si as face in paralel o facultate care sa ma ajute sa imi gasesc apoi o slujba mai buna. Sunt planuri pe termen lung, nu cu rezultate de azi pe maine. Depinde de tine ce vrei.
Bazar umanitar DC
Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for me

#7
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 12:19

Citat:
citat din mesajul lui alexa_bebe

nici nu am facultate!imi doresc sa o fac dar nam cu ce!nam bani!




In primul rand nu ti-ar strica ceva realism. Daca iti doreai cu adevarat o facultate poate luai scoala ceva mai in serios si astazi ai fi stiu sa scrii corect romaneste. In rest...vremuri grele pentru toata lumea...care este cea mai buna decizie pentru tine numai tu poti stii.



#8
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 12:27

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui alexa_bebenici nu am facultate!imi doresc sa o fac dar nam cu ce!nam bani!
In primul rand nu ti-ar strica ceva realism. Daca iti doreai cu adevarat o facultate poate luai scoala ceva mai in serios si astazi ai fi stiu sa scrii corect romaneste. In rest...vremuri grele pentru toata lumea...care este cea mai buna decizie pentru tine numai tu poti stii.
Cum era aia? Nu azvarli cu pietre, daca ai casa din sticla...
Pentru parinti, de dragul copiilor
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.


#9
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 12:39

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Cum era aia? Nu azvarli cu pietre, daca ai casa din sticla...



E plin forumul de postari la un nivel asemanator si nu mi-am facut deloc un obicei din a le 'observa', postarea mea la acest subiect este strict on topic. Chiar cred ca realismul este esential pentru a iesi cu bine dintr-o situatie grea, de natura celei descrise, iar atunci cand esti aproape analfabet si visezi la o facultate mintindu-te ca nu o ai pentru ca n-ai bani...esti departe de adevaratele solutii. Atat.




#10
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 12:42

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui denizelCum era aia? Nu azvarli cu pietre, daca ai casa din sticla...
E plin forumul de postari la un nivel asemanator si nu mi-am facut deloc un obicei din a le 'observa', postarea mea la acest subiect este strict on topic.
Iar postarea mea era strict on postarea ta :).
Pentru parinti, de dragul copiilor
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -