Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

despre bone


296 raspunsuri la acest subiect

#281
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 09:29

sanziana [:D] si probabil si copiii copiilor lor...vor fi la fel...

si apropo de proverb... cine nu are batrani sa ii cumpere, face parte din aceeasi perioada de timp de care povesteam eu...

sa auzim numai de bine!



alina

#282
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 09:36

deja am trecut la batrani.... dupa cum se vede...adica la stabunii stabunilor nostri[:)]
fetelor , hai sa deschidem un alt subiect!
ca nu mai vorbim de bone de mult...

ceva de genul ... cum se implica bunicii in viata nepotilor?!


alina

#283
danamiha

danamiha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.156 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 13:53

Femeia de cariera

#284
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 14:30

Asta da subiect cu bunicii care se implica... la noi stralucesc prin absenta [q]

mama e stabilita in Germania si vine o data pe an, pentru 1 luna, iar pe soacra-mea o vizitam noi de 3-4 ori pe an... ea nu prea iese din casa.
Iar cei doi "tataie" nu mai traiesc...

Ingrid si Cristi 6 ani

#285
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 15:16

Citat:
citat din mesajul lui danamiha
Femeia de cariera
Cam misogina chestia asta, desi e scrisa de o femeie?Adica ce vrea aceasta doamna? Femei intoarse la cratita?Sau cauta un "sponsor" s-o tina acasa?Noroc ca mai sunt si barbati adevarati pe lume, carora nu le e frica, care impart atributiile casei (si copilului) cu sotia lor, care o trateaza pe sotie de la egal la egal.Brrr, bine ca m-am maritat cu un om normal si n-am dat peste vreunu' fricos ....Sorana si Monica (6 ani)"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

#286
gologanii

gologanii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 174 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 15:20

Buna,
suntem in cautarea unei bone in Tineretului pentru baietel de 5 luni; vrem o persoana vesela, calma, organizata, cu experienta; daca ne puteti ajuta....

sandra

#287
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 17:41

Citat:
citat din mesajul lui sorana
Citat:
citat din mesajul lui danamiha
Femeia de cariera
Cam misogina chestia asta, desi e scrisa de o femeie?Adica ce vrea aceasta doamna? Femei intoarse la cratita?Sau cauta un "sponsor" s-o tina acasa?Noroc ca mai sunt si barbati adevarati pe lume, carora nu le e frica, care impart atributiile casei (si copilului) cu sotia lor, care o trateaza pe sotie de la egal la egal.Brrr, bine ca m-am maritat cu un om normal si n-am dat peste vreunu' fricos ....Sorana si Monica (6 ani)"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein
Sorana, daca citesti si comentariile autoarei acolo explica (,) ca se refera la femeia "de fier", femeia "barbat" care nu mai are nici timp, nici chef de familie, lupta numai pt a ajunge sus ca apoi sa vada cat de singura este in varf.Nu o mai luati atat de personal, ce naiba, chiar nu ati auzit de astfel de femei? Eu lucram in RO cu cateva, femei la 45-50 de ani care nu au fost maritate niciodata, acre si imposibil de multumit, mereu stand la lucru pana la 9 seara sa ajunga cat mai sus.Si mai era pe aici o mamica ce a spus ca statul cu bebelusul ei a fost un calvar...in asa cazuri spun si eu ca acvariul cu pesti ar fi fost o alegere mai buna.Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent. If he is both able and willing, then whence cometh evil? If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

#288
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 17:43

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui copiloi
Cu ce poti inlocui dragostea, rabdarea si daruirea unor bunici? [asia]


cu dragostea, rabdarea si daruirea...parintilor? [8D]


La noi rolurile in ceea ce priveste copilul sunt impartite multor persoane.
Mama (adica eu [:D]) se ocupa in special de educatie - de la matematica la muzee, filme, teatre, etc dar si este cea care interzice anumite chestii, da directive celorlalti [:D] si se mai ocupa de sanatate (dentist, medic pediatru, etc), de problemele de la gradi, de stabilirea a ce cursuri frecventam si ce nu, etc
Tata ajuta mama, urmand indicatiile acesteia, uneori participa la activitati cu copilul, fie impreuna cu mama fie doar ei 2.
Bona (care este ca o bunica, fiind si ruda mai indepartata a mea) in principal alinta copilul, nu izbuteste niciodata sa o determine sa scrie ceva, sa repete la pian, in schimb ii spune povesti, o scoate in parc, nu ii spune niodata "nu", iar cand cererea pustoaicei e total sarita peste cal ii spune "o intrebam pe mami daca avem voie", o alinta cat cuprinde [:D]
Bunicul din partea mamei este responsabil cu mancarea - asa ca face de mancare fix ce vrea nepoata-sa si topaie voios la cei peste 70 de ani ai sai cand zice nepoata-sa "vreau apa" (ceea ce mama n-ar face in ruptul capului [:D])
Bunicul din partea tatalui isi face aparitia (anuntata cu macar o zi inainte) in weekend si fie scoate copilul in parc cu bicleta, fie se joaca impreuna in casa, o invata matematica, poezii, se citeasca, etc - numai prin joc (are mult mai multa rabdare ca mama si tata sa zica de 1000 de ori "daca pisica costa 5 lei si eu iti dau 10 lei tu trebuie sa faci scaderea 10-5 = 5 si sa imi dai rest 5 lei", in fiecare sambata)
Matusa (sora mamei) apare fie cand e rugata sa stea 2 ore cu copilul ca sa mearga parintii la film, fie cand are ea chef [:D] si este un fel de prietena mai mare cu care iti faci de cap la jocuri mecanice sau la filme pentru copii (dap, ii cumpara pepsi [bang])

Dragostea, rabdarea, daruirea sunt oferite de toti acesti oameni, fiecare in felul lui. Toti o iubim mult, toti o pupam si o alintam si eu cred ca fiecare are contributia lui la dezvoltarea copilului, care invata si de la altii, nu numai de la mami si tati ....

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

#289
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 18:04

Blackpanterro - am intalnit o singura data o astfel de femeie. Adica 45-50 de ani, necasatorita, fara copii, etc.
Este drumul pe care l-a ales.
Eu chiar am adimirat-o pe femeia respectiva pentru inteligenta si pentru comportamentul profesional. Este drumul ales, nu cred ca pot sa o judec .... chiar daca un pic, un pic o invidiam (mai ales pentru ca eu, avand copilul acasa, nu as fi putut face ce facea ea).
Oricum nu o consider in nici un caz "monstru" ... poate vreodata a avut vreo deceptie, poate nu poate avea copii, poate ... Iar profesional - toata admiratia mea.

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

#290
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 18:10

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Citat:
citat din mesajul lui sorana
[quote]citat din mesajul lui danamiha
Femeia de cariera
Si mai era pe aici o mamica ce a spus ca statul cu bebelusul ei a fost un calvar...in asa cazuri spun si eu ca acvariul cu pesti ar fi fost o alegere mai buna.Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier
Eu oi fi fost aia? [:D]Si mie mi-a fost foarte greu sa stau acasa, a fost muuuuult mai bine cand am inceput jobul si nebunia alergaturii intre job si copil .....Psihic ma deprima tare-tare sa stau acasa, sa n-am activitate "de serviciu". Chiar a fost foarte deprimant sa stau acasa, mai ca o luasem razna, mi-am revenit instant cand m-am intors la job ..Dar nu-mi plac pestii [:D]Sorana si Monica (6 ani)"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -