Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

despre bone


296 raspunsuri la acest subiect

#291
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 18:39

Nu esti tu cea care a spus asta :)



Nu inteleg insa, cum sa iti fie greu sa stai cu bebelusul tau, nou nascut? Daca nu mama atunci cine? In cazurile tragice in care bebelusul ramane fara mama inteleg ca restul familiei sa aiba grija de el dar altfel cum, nasti si a doua zi esti fresh la sedinta de dimineata pt ca acasa e ala mic care urla si iti face viata un calvar?



Noi am fost mereu singuri, nu ne-a ajutat nimeni, mie mi-a fost foarte greu, a fost nou nascut, nici vorba de plictiseala, D'OH! De multe ori eram complet singura pt ca sotul pleca pe mare si cu toate astea nu as spune niciodata ca Aidan imi face viata un calvar...foarte trist.







Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.

If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.

If he is both able and willing, then whence cometh evil?

If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

#292
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 19:20

adriana, pe mine ma intreaba o prietena cu 2 copii, servici de acasa, bona in casa ziua si mama sau soacra ocazionala cum "ma descurc" si cum de reusesc chestii ca cumparatul bradului, masa de craciun cu musafiri, curatenie in casa etc [:D]



depinde de perceptia fiecaruia, depinde mult de ce fel de bebelus ai, depinde de ce pretentii ai de la viata si de ce sfatuitori ai. imagineaza-ti ca ai un pediatru care iti taie jumate de comestibile de pe lista de alimente "permise", ai o mama sau soacra care orice ai face te critica si zice ca faci numa tampenii si un sot care nu pune mana pe absolut nimic si caruia mirosul de caca "ii face rau" + un copil colicos si plangacios peste toate astea.



eu dupa ce am avut prima fata am zis ca e mult mai usor sa cresti copii fata de ce zice "folclorul" si acuma zic ca totusi la prima ne-am stresat mai mult decat era necesar, cu experienta acumulata intre timp a avea un bebe mic in casa mi se pare floare la ureche, concediu de odihna [:D]



ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)

Vacanta cu Laura in Romania

#293
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 02 aprilie 2009 - 20:52

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Nu esti tu cea care a spus asta :)Nu inteleg insa, cum sa iti fie greu sa stai cu bebelusul tau, nou nascut? Daca nu mama atunci cine? In cazurile tragice in care bebelusul ramane fara mama inteleg ca restul familiei sa aiba grija de el dar altfel cum, nasti si a doua zi esti fresh la sedinta de dimineata pt ca acasa e ala mic care urla si iti face viata un calvar?Noi am fost mereu singuri, nu ne-a ajutat nimeni, mie mi-a fost foarte greu, a fost nou nascut, nici vorba de plictiseala, D'OH! De multe ori eram complet singura pt ca sotul pleca pe mare si cu toate astea nu as spune niciodata ca Aidan imi face viata un calvar...foarte trist.Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent. If he is both able and willing, then whence cometh evil? If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious
Daca avea bebe mic-mic eu as pune-o pe seama depresiei [:D]Sigur ca fi-mea e bucuria vietii mele si o iubesc enorm dar cand era bebelus .... eu sunt foarte somnoroasa si atunci nu apucam sa dorm 2 ore legate (ca sugea tot timpul), nu puteam sa ies din casa cu exceptia plimbarilor cu caruciorul (si nu puteam sa stau nici 2 secunde ca urla), ma rog, stiti toate cam cum e cu bebe mic + mama disperata si perfectionsta [:D] Cand venea sotu' de la serviciu la 8 seara i-o puneam in brate sa ma lase sa zac ca sunt franta si dupa 15 min ma duceam pe capul lui - ca nu asa se shimba copilul, ca de ce o pui in pat si n-o tii in brate - dupa 2 luni mi-a zis omul - auzi in primul rand hotaraste-te daca ma lasi juma de ora sau nu-s in stare de nimic si tu esti perfecta [:D] si in al doilea rand du-te la serviciu si relaxeaza-te ca m-ai innebunit [:D]Recunosc cu tupeu ca primele luni ca proaspata mamica nu au fost cele mai "roz" din viata mea. Si ca mi-a fost foarte greu. Vorba alrei daca as mai face unul cred ca as fi mult mai relaxata, nu asa "nebuna" cum eram atunci. Si sa stii ca nu chiar a doua zi, dar avea fi-mea 5 zile si io cu copilul la san vorbeam cu orele la mobil cu cei de la job ca nu se descurcau fara indicatiile mele pretioase [:D]Sorana si Monica (6 ani)"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

#294
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 03 aprilie 2009 - 00:03

sorana,adica tu dadeai indicatii la cei de la munca in timp ce alaptai!?[bang]
ei pot trai fara tine, stai linistita, ca nu alaptai o vesnicie[:I],
si nimeni nu e de neinlocuit la job...
dar sa nu ai rabdarea sa traiesti momentele unice cand iti hranesti copila????..pentru ca nu se descurcau fara sfaturile tale pretioase????

e clar... e loc de alt subiect...." sunt de neinlocuit la munca?"

eu in locul tau tau n-as fi asa optimista![:D]


alina

#295
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 03 aprilie 2009 - 01:02

Sorana, eu am avut o depresie care a durat pana aproape de 1 an. Nu am luat nici un medicament pt ca am alaptat si nu am vrut sa risc.Mare greaseala pt ca sunt multe resurse despre asta, pur si simplu nu am stiut.

Am fost singura jumatate din perioada aia intr-o tara straina,fara sot, prieteni, bunici, matusi, nimic, nimic, zi-mi si mie unde sa ma fi dus si ce sa fi facut? Sincera sa fiu nici nu stiu cum am supravietuit depresiei, aveam niste ganduri in cap de si acum ma apuca groaza cand ma gandesc la ce mi-a putut trece atunci prin cap, daca ar fi sa fiu lacrimogena as putea spune ca numai datorita lui Aidan am mers mai departe ca mereu m-am gandit ca fara mine nu poate sa supravietuiasca si nu m-am putut lasa doborata.



De asta ma enervez cand aud sa mame satule de bebelusii lor care se roaga sa inceapa odata serviciul ca acasa e atat de greu...tot ce imi vine sa spus e ca mi-as fi dorit sa umble macar 1 mila in papucii mei si atunci sa vorbim de cat de greu e si cat de groaznica le e viata acasa langa copiii pe care cu mare dorinta si i-au dorit.





Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.

If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.

If he is both able and willing, then whence cometh evil?

If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

#296
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 03 aprilie 2009 - 01:52

Va rog sa continuati discutiile aici: http://forum.desprec...TOPIC_ID=135708






Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)



Clipe de viatza - gemei pupaciosi



Cugetari gemene, Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -