Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

gradinita Little Artist


38 raspunsuri la acest subiect

#11
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 20 mai 2010 - 18:24

adhama al meu e la program scurt acum..dar din toamna va merge la program lung..ca totusi diferenta nu e ff mare..si om vedea si cu banutzii, sa mai respire si bunica.:))eu din ce am vizitat little artist mi-a placut cel mai mult..la educatie nu pot face prea mare comp..dar ca si conditii sunt super ok..oricum am viztat si unele care cereau 17 milioane si conditii nu aveau ca aici..deci se poate si mai scump si mai prost..

Tu vrei sa il dai la grupa mini? de 2-3 ani? sau cati ani are?

#12
musettepink

musettepink

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.928 mesaje

Postat 20 mai 2010 - 18:42

Citat:
citat din mesajul lui Adhnana
musettepink, CameliaBianca, roli25, iubu77 multumesc mult pentru raspunsuri tuturor!Am sa vizitez si Casa Piticilor, macar sa-mi fac o idee si sa nu-mi para rau ca nu am incercat. Am mai auzit de o gradinira Cami...Adhnana [mamica]lui Alexandru-Bogdan (8.10.2007) si [gravi] 4+
Am vrut sa vizitez si Cami dar nu ne-a primit fara programare,lucru care nu-mi prea surade,am senzatia ca se pregatesc inainte[:D].Stiu ca taxa la programul lung e 15 mil si am vazut curtea care e f mare si frumoasa.Daca ajungi sa o vizitezi scrie si aici ce impresie ti-a facut.[mamica][9cer] de [cavaler]Luca

#13
Adhnana

Adhnana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 20 mai 2010 - 19:24

Citat:
citat din mesajul lui iubu77

adhama al meu e la program scurt acum..dar din toamna va merge la program lung..ca totusi diferenta nu e ff mare..si om vedea si cu banutzii, sa mai respire si bunica.:))eu din ce am vizitat little artist mi-a placut cel mai mult..la educatie nu pot face prea mare comp..dar ca si conditii sunt super ok..oricum am viztat si unele care cereau 17 milioane si conditii nu aveau ca aici..deci se poate si mai scump si mai prost..

Tu vrei sa il dai la grupa mini? de 2-3 ani? sau cati ani are?


as vrea sa-l dau la grupa de la 3 ani in sus, o sa aiba 2 ani si 11 luni in septembrie, program lung, grupa de limba romana pana incepe bine cu vorbitul.
tu stai in zona?

Adhnana [mamica]lui Alexandru-Bogdan (8.10.2007) si [gravi] 4+


#14
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 24 mai 2010 - 16:43

da adhnana stau in zona..pe la piata 1 mai..il duc pe jos la gradi..ca am cautat una de germana in zona..ca mi-e groaza de dus pana in capatul celalalt al bucurestiului...
De anul acesta nu cred ca mai au grupa de romana..Toate grupele au predare ori in engleza ori in germana..Oricum in 1 an se mai vb si romana..:))

#15
Adhnana

Adhnana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 25 mai 2010 - 19:47

eu lucrez pe la piata 1 mai[:)]
Ma cam sperie ca-mi spui cu grupa doar de limba engleza sau germana...daca el nu vb bine romaneste, ce sa mai invete alta limba[bang]

Adhnana [mamica]lui Alexandru-Bogdan (8.10.2007) si [gravi] 5+


#16
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 26 mai 2010 - 01:08

adhana ai sa fii uimita...oricum in 1 an vb si romana..alternativ ca sa intelega copii...stai linistita.. io oricum as prefera sa nu..dar se vb si romana..fimiu noi vb cu el in engleza de cand s-a nascut..si acum intelege tot in engleza..face si prpozitii ne conversam in engleza..la gradi vb germana..si cu bunica romana..germana stie cel mai putin ca face doar de 9 luni..insa au o capacitate extraordinara..
Tu mergi si vb cu ei..si eu trebuie sa il reinscriu saptamana asta..
Oricum gradi este ff ok..fimiu o iubeste si pe frau cristina si pe Lili-adm gradinitei care ii primeste dimineatza..si pe tatiana asistenta..

#17
Adhnana

Adhnana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 16:21

Astazi merg sa semnez contractele, am fost ieri si am vb. O sa mearga la program scurt, grupa mini si daca lucrurile merg bine, o sa treaca la engleza. Asa am fost sfatuiti si nu am de ce sa refuz[:)]
Multumesc inca o data pentru ajutor si info.

Adhnana [mamica]lui Alexandru-Bogdan (8.10.2007) si [gravi] 5+


#18
Bibilu28

Bibilu28
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 02:27

Buna mamici!
Eu sunt o mamica ghinionista si experimentata. Am incercat toate cele 3 gradinite despre care discutati aici si am ramas dezamagita in urma celor 3 experiente, de invatamantul privat in general.
Am inceput cu "Cami" unde fetita mea a stat aproape 1 an. Acum privind in spate mi se pare ca dintre toate primeste cele mai multe puncte.
Plusuri pentru curtea mare, curatenie, si comparand cu tot ce a urmat, chiar si pentru educatie.
Minusuri pentru pretul exagerat de piperat si faptul ca se incerca mai mereu sa se minta si sa se ascunda cate ceva si nu inteleg de ce pentru ca de cele mai mute ori erau lucruri marunte si neinsemnate dupa parerea mea.

A urmat "Casuta cu pitici" unde nu am rezistat decat 1 luna si 5 zile. Este foarte adevarat ce s-a scris aici. Se umbla numai cu incaltarile de afara, papucii de plastic sunt pusi acolo de forma sau pentru perioadele ploioase, cred. Toata lumea joaca peste tot cu pantofii de afara. Sunt foarte putine persoane angajate, si copiii mananca singuri si fiecare se descurca cum poate..Eu am luat-o pe fetita mea de cateva ori oparita la fundulet (inca mai purta pampers atunci) si intr-o seara era rosie ca racul.. Iar lucrul care m-a socat si m-a facut sa ma hotarasc sa o mut de acolo a fost faptul ca personalul folosea aceeasi toaleta cu copiii. Mi s-a parut inadmisibil ca ingrijitoarele si bucataresele sa faca in acelasi WC cu copilul meu. Din punct de vedere al educatiei nu am apucat sa imi fac o parere clara dar e posibil sa fie destul de pregatite educatoarele, si asta e posibil sa fie plusul pentru ei.
Acum suntem la "The little Artist" de 4 luni si sunt lipsita de orice speranta...Aici se pare ca joaca e pe primul plan. E adevarat ca e o gradinita foarte curata, ca au ca si la Cami dormitor si sala de mese separate, dar cam atat..Meniul nu mi se pare foarte inspirat, au sunca de pui, rulada de pui (copilul meu nu manca mezeluri la noi in casa..) au doar 3 mese in comparatie cu cele 5 de la Cami, au o curte foarte mica iar educatoarele si ingrijitoarele nu prea reusesc sa ii struneasca pe copii. Se pare ca ori personalul este incompetent, ori copiii sunt marea majoritate copii din familii foarte bogate, care au fost rasfatati la maxim si cu care nu te poti intelege.
Tocmai au filmat si ne-au dat pe un DVD cam cum se desfasoara o zi de gradinita si am ramas socata. Nici un fel de pregatire macar "de ochii lumii " si pentru film..Ce sa mai vorbim de ce o fi in zilele normale..
In concluzie le-am incercat pe toate si toate mi-au lasat un gust amar si nu stiu deloc in ce directie sa o mai apuc. Cred ca pana la urma tot gradinitele de stat reprezinta alegerea ce mai buna insa dezavantajos acolo este programul si vacantele lungi..



#19
Gargoyle

Gargoyle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 11:37

Hai sa o iau in ordine,in parte ca raspuns la postarea lui Bibilu28, in parte va spun ce cred eu despre Little Artist.
Am fetita la The Little Artist de mai mult de un an.
Sunt foarte multumita. Nu sunt perfecti, dar am extrem de putine lucruri de comentat si toate-s maruntisuri.
E usor sa-ti dai seama de cum se desfasoara o zi normala, cand sunt camere de luat vederi. Eu stiu in detaliu ce se face (la grupa mijlocie) si n-am pierdut prea mult timp cu ochii in calculator.
DVD-ul facut de acea firma arata activitatile obisnuite. Nu vad necesitatea unei cosmetizari "de ochii lumii". Au filmat in timp ce copiii isi vedeau de treburile lor.
Joaca - parca ar fi trebuit sa fie activitatea principala la cei mici, nu? Intr-adevar, acum sunt mai ocupati cu serbarile. In general, fac si activitati - conform programei- , fac si limba straina destul de bine. Nu li se vorbeste de dimineata pana seara in germana sau engleza, dar am vazut ca, pe langa activitatile educative necesare, educatoarea li adreseaza mai intai in limba straina, apoi, daca e nevoie, le repeta si in romana. Chiar se ocupa de ei.
Bine, asteptarile parintilor sunt total diferite. Eu m-am izbit de tot felul de cereri si pareri contrare:
"cum ii scoateti afara? e vant!/" "da de ce nu-i scoateti, e cald!" "mai multe lectii, sa invete copilul cat mai mult!"/ "au facut detule, iesiti mai mult in parc, mai multa miscare, ce atata invatat!"
"trebuie sa fiti fermi, sa-i tineti din mai din scurt"/ "cum v-ati permis sa-mi scoateti copilul pe hol? L-ati traumatizat! Ce daca injura si loveste? Voi sunteti de vina!"
In general gradinita e vazuta ca un loc unde trebuie corectate toate greselile de educatie de acasa, fara vreun sprijin din partea parintilor. Plus facut scandal si amenintat cu "imi retrag copilul de la gradinita voastra" la cea mai mica diferenta de opinii sau stiu eu ce probleba. Fara intelegere, fara iertare si mai ales fara a verifica in prealabil ce s-a intamplat de fapt.

Ah da, mancarea.
Daca nici aici nu mananca cum trebuie... Da, primesc si sunca de pui, pe care o evit si eu. Dar nu le dau zilnic, ci doar spre variatie. In rest mancarea e excelent gatita, foarte diversa si sanatoasa. Si totul facut la ei in bucatarie. Parintii pe care-i cunosc sunt cat se poate de multumiti. Uite exemplu de meniu pe o saptamana:
Mic Dejun


Pranz


Gustare

Luni


* Ceai de fructe cu lamaie
* Tartine cu unt si sunca de pui
* Tartine cu branza-crema cu ardei


* Supa cu taitei de casa si vita
* Spaghete cu sos si carne
* Limonada


* Placinta cu mere si dovleac

Marti

* Lapte
* Tartine cu unt si gem de visine

* Ciorba de loboda cu pui si bors
* Legume mexicane cu pui
* Paleuri

* Iaurt cu cereale

Miercuri

* Compot de fructe
* Tartine cu pate
* Tartine cu cascaval

* Mamaliga cu branza si smantana
* Musaca cu piept de pui
* Biscuiti cu lapte


* Coltunasi cu branza de vaci

Joi


* Orez cu lapte

* Supa de rosii
* Conopida cu piept curcan
* Napolitane


* Banane cu biscuiti

Vineri

* Ceai de fructe cu lamaie
* Tartine cu pasta de ou
* Tartine cu branza dulce

* Ciorba taraneasca
* Ghiveci de legume cu pui
* Salata cu rosii si castraveti
* Turta dulce


* Mere cu piscoturi


Acum trebuie sa plec, mai scriu doar apropo de o postare despre gradinita pe care am vazut-o mai de mult la un alt subiect. Ceva cu desenat pe jumatati de foi si lipsa cariocilor care se cumpara doar la inceput de an - nici vorba! Dar da, le mai printeaza desene pentru colorat pe foi scrise pe o parte, dar mi se pare un lucru bun sa recicleze. Si eu o fac. Si mai era ceva gen tabloid, cu educatoarea x amanta patronului si allte prostii. Asta mi s-a parut deja aberatie, dar presupun ca si concurenta lor posteaza pe aici. Sau cineva care a auzit de la x care a auzit de la y ca...

Succes cu gradinarii!

Mami de pisicuta [indecis]


#20
Bibilu28

Bibilu28
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 12:54

Da doamna directoarea (sau Gargoyle). Nu vreau sa mai spun decat un sigur lucru. Asa este joaca este principala activitate a copiilor, insa acest lucru il pot face si cu o bona care la banii astia mai face si ceva curatenie prin casa. De la un educator am insa pretentia ca prin joaca sa invete copilul multe lucruri. Asta e si ideea si de asta ii ducem la gradinita. Un educator pregatit stie sa se joace cu copilul si in acelasi timp sa il invete foarte multe lucruri, fara ca el sa isi dea seama si fara ca asta sa fie o povara pentru el.
Nu mai fac alte comentarii pentru ca persoanele care pot sa judece o vor face si vor trage si concluziile corecte.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -