Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

gradinita Little Artist


38 raspunsuri la acest subiect

#21
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 16:29

Dragelor si eu am copilul la Little artist..Eu 9o% sunt multumita..Personalul este foarte dragut..iar educatoarea lui fimiu frau Cristina eu am o parere buna despre ea..nu vb ea chiar toata ziua in germana cu ei..dar am zis ca fiind primul an..ok ca si asa copilul nu intelege tot.
mancarea este ok..nu am avut niciodata probleme..intradevar se si joaca..dar au si lectii, invata si lucruri..eu ma mai uit din cand in cand pe camere..intr-o zi invatau partile corpului in germana, intr-o zi plantau flori in ghivece..si invatau florile in germana,in alta zi dansau-pregateau serbarea..nu cred ca la gradinitele de stat invata mai mult..Considerentul pe care am ales o gradi privata este ca aici nu au televizor!!!! am fost la 2 gradi de stat-destul de ok dar trona un tv mare in mijloc care rula pe desene animate..eu acasa cand mai am treaba una alta ii pun desene si exclus ca la gradi sa mai primeasca altele..ca asa il tin acasa.
sunt pareri si pareri..depinde fiecare ce cauta..si credeti-ma ca nu exista gradinita perfecta..numai in mare trebuie sa corespunda cerintelor voastre.. Eu nu-s mare fan activitati extra in timpul gradinitei..adica circ intr-o zi, teatru in alta..etc..Eu mi-am dorit o gradinita frumoasa,luminoasa cu oameni calzi cu o educatoare iubitoare de copii dar care sa stie sa ii faca pe copii sa o asculte.Unii parinti cer multe activitati in timpul alocat gradinitei..eu l-am dus aici sa invete germana iar daca mi-l plimba toata ziua ce sa invete?? eu il scot pe al meu dupa amiaza in parc, il duc in wee la teatru sau circ..poate unii parinti nu au cum si vor sa se ocupe gradinita de asta..insa eu la banii pe care ii dau vreau sa stea in gradinita..si sa faca ce eu nu pot face acasa cu el.
Noi mai avem o fetita si la anu ar trebui sa mearga si ea..daca ne tin buzunarele ii tinem pe amandoi acolo daca nu..nu stim ce om face..asa ca cine e interesat trebuie sa mearga sa o viziteze, sa vb cu educatoarea la care ar vrea sa mearga copilul, sa puna intrebari..etc..garantii nu ofera nimeni..

#22
Gargoyle

Gargoyle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 17:50

Citat:
citat din mesajul lui Bibilu28

Da doamna directoarea (sau Gargoyle). Nu vreau sa mai spun decat un sigur lucru. Asa este joaca este principala activitate a copiilor, insa acest lucru il pot face si cu o bona care la banii astia mai face si ceva curatenie prin casa. De la un educator am insa pretentia ca prin joaca sa invete copilul multe lucruri. Asta e si ideea si de asta ii ducem la gradinita. Un educator pregatit stie sa se joace cu copilul si in acelasi timp sa il invete foarte multe lucruri, fara ca el sa isi dea seama si fara ca asta sa fie o povara pentru el.
Nu mai fac alte comentarii pentru ca persoanele care pot sa judece o vor face si vor trage si concluziile corecte.


He he he! De cateva luni n-am mai scris pe forum, dintr-o totala lipsa de chef de discutii in contradictoriu. Uite ca ma intorc la aceeasi atmosfera. Mi-am permis sa fiu multumita de gradinita? Clar, sunt din interior. Daca dadeai un search (cum as fi facut eu, ca sa evit o greseala) vedeai ca intr-adevar am copilul la gradi aici. Whatever.
Legat de joaca, era vorba ca la varsta lor invata prin joaca, mi se pare normal ca aceasta sa fie "pe primul plan" - si nu ma refer la leagan, tobogan si topaiala la saltea. Daca consideri ca puiul tau de 3-4-5 ani se joaca prea mult, poti vorbi cu educatoarea si-i expui problema. La grupa la care e fetita mea e ok: se joaca, au activitati de invatare, iar joaca, iar activitati... poate la alte grupe nu e. Cand s-a schimbat educatoarea am urmarit special pe camera, sa vad ceea ce fac in timpul zilei si mi s-a parut foarte bine.
Legat de bona - eu sincer cred ca bona nu ar trebui sa faca menaj ci sa se ocupe de copil/copii, dar fiecare face cum crede. Iar dupa 3 ani aleg categoric gradinita, macar pentru faptul ca aici va avea ca parteneri de distractii alti copii, nu un singur adult, oricat de capabil.
Am ales greu gradinita, iar criteriul meu principal nu a fost ca vreau sa invete aia si aia, ci sa intruneasca acele conditii necesare ca fetita mea sa fie fericita, sa vina cu placere la gradinita. Si asta am obtinut. Nici eu nu-s 100% multumita, dar ceea ce m-a deranjat pe mine are legatura mai degraba cu deciziile celor care conduc gradinita, cu anumite chestiuni ce tin de organizare, nu de procesul educativ, sau masa, sau altceva ce tine direct de fi-mea.
Dupa cum am mai spus, parerile si dorintele parintilor sunt atat de diferite, incat e imposibil sa fie toti multumiti. Dovada, migratia continua... stiu copii care au trecut prin 5-6 gradinite in cautarea perfectiunii. Daca nu apare ceva neprevazut (ceva rau) si nu mai salta taxa peste posibilitatile noastre, pana la scoala aici ramanem, cu bune, cu rele. Noua ne place stabilitatea.



Mami de pisicuta [indecis]


#23
Bibilu28

Bibilu28
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 17:51

Recunosc ca nu stiu care e situatia la grupele de germana. Eu am vazut doar ce se intampla la cele mici de romana. De fapt pentru limba straina si alesesem aceasta gradinita. Pentru asta si pentru ca e o grdinita curata si ingrijita. Dar apoi am aflat ca limba straina se face mai tarziu. Asta am cautat si eu o gradinita unde copilul meu sa fie bine ingrijit, o gradinita curata si un educator care sa stie sa ii faca sa il asculte. Dar se pare ca asta e un lucru mai greu de facut la grupele mici. Repet poate sunt aici copiii altfel, mai rasfatati si mai greu de strunit. Nu imi ramane decat sa astept sa vad ce se va intampla din toamna, cand sper sa schimbam grupa. Acesta a fost si motivul pentru care am postat aici. Sa mai aflu si alte pareri...
Poate la grupele de limbi straine e altfel...

#24
Gargoyle

Gargoyle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 19:36

Daca e la mini, acolo fiind vorba despre copii cu varsta intre 2-3 ani, educatoarea se axeaza aproape exclusiv pe jocuri. Bine, plus desenat, pictat si diverse alte lucruri pe care le mai invata despre lume si viata, dar nu cred ca exista o programa scolara pentru varsta asta.
Pe perioada vacantei scolare, toti, indiferent de grupa, se joaca si atat (+ limba straina); de abia dupa 15 sept. reiau activitatile.
Dar daca speri sa schimbi grupa, trebuie sa vorbesti special, pentru ca educatoarea nu se schimba precum la stat, ci are in grija aceeasi grupa pana termina pregatitoarea. E posibil ca grupa mini sa devina grupa mica de engleza, cu aceeasi educatoare.

Mami de pisicuta [indecis]


#25
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 09 iunie 2010 - 17:13

Bilu pai tu ai copilul la grupa mini? ca ma mini clar ca mai mult se joaca..am si eu o amica care are fetita acolo..si mai mult au jocuri, desen eventual, u catecel dar cam 70% joaca..sunt prea mici pt a face ceva cu ei..
oricum fimiu merge la germana..de la 3 ani si 1 luna..si avantajul este ca ora se cam desfasoara in germana..eu asta mi-am dorit sa invete o limba straina, pe langa curatenie si oameni cumsecade.
Daca nu ar fi treaba cu banii..io nu prea am ce sa le reprosez..insa eu trebuie sa ma gandesc bine ce fac cum ca am 2 copii..si o sa ma usture rau buzunarul..in rest multumita..si ma bucur ca am nimerit asa o educatoare faina..a noastra nu e nici prea mamoasa dar nici prea severa.

#26
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 14 septembrie 2010 - 18:13

Hei fetelor..impresii la inceput de an??
La grupa de germana are cineva copilul?

#27
MIRANGELA

MIRANGELA
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 octombrie 2010 - 11:55

Pentru mama lui Alexandru: parerea mea este ca ar fi fost mai potrivit sa il dati la grupa de 3-4 ani, chiar daca se vorbeste si in engleza sau germana, ca macar acolo toti vorbesc, la grupa la care este vorbesc doar doi si asta nu il ambitioneaza sa vorbeasca si el. Studiile psihologilor au demonstrat ca un copil de 2 ani care se joaca alaturi de unul de 1 an sau un an jumatate ii copiaza comportamentul, asa ca este indicat ca intre 2-3 ani sa se joace daca e posibil cu copii mai mari cu 6 - 12 luni, ca sa progreseze.

#28
MickeyMinnie

MickeyMinnie
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 01 noiembrie 2010 - 19:58

Buna! Si eu am fetita la aceasta gradinita din iunie -ne-am mutat cu domiciliul si am schimbat si gradinita. Ea e la grupa de engleza si sunt multumita. Nu prea inteleg schimbarile la nivel de directoare,am inteles ca au fost mai multe,dar per total e ok. Mancare buna,portii suplimentare, fii-mea deja balmajeste cate ceva in engleza, educatoarea e draguta, tot personalul dealtfel :) Doar cu dormitul avem probleme,ca printesica mea nu prea mai doarme. Am vazut si pareri pro si contra despre gradi eu as fi pentru cele pro.

#29
alimnutza

alimnutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 21 iulie 2011 - 17:10

Fetelor, de gradinita blue bell stie cineva? Noi avem 1 an si 4 luni si as vrea sa o dau de la aprox. 2 ani si fiind prea mica chiar vreau sa stiu ca e totul ok si binenteles cu supreveghere video.

Mami de Denisa

#30
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 22 iulie 2011 - 13:15

Aici se vorbeste despre little artist...
trebuie sa postezi un subiect in meniul principal..


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -