Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

gradinita Little Angels Nursery


54 raspunsuri la acest subiect

#21
thea_m

thea_m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 04 mai 2009 - 16:17

Alexia mie mi-a spus ca pot da avansul in iunie cel tarziu (noi vrem sa mergem din august) pentru a sti cum sa faca grupele pentru 2009-2010. Locuri au pentru ca s-au mutat intr-un spatiu mai mare si au mai multe incaperi decat in vechea locatie. Poti sa ii trimiti prin e-mail directoarei orice intrebare ai ( gradinita are si site) si vei primi raspuns ( faptul ca am primit repede raspunsul la e-mail-urile pe care i le-am trimis a fost unul din plusurile pe care le-am acordat gradinitei pentru ca am interpretat asta ca respect pentru cel care solicita informatii).



Teodora

mami fericita de [baietel]Tiberiu si [fetita] Daria

Tiberiu si Daria 8-9 luni



#22
alexia28

alexia28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 947 mesaje

Postat 05 mai 2009 - 22:17

Multumesc mult pentru raspuns, o sa-i trimit un mail.



Alexia [mamica] de [zana]Natalia Maria 20.02.2008



prietene DC .



#23
tapusele

tapusele

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 21 mai 2009 - 02:52

Am fost si noi azi sa vizitam gradinita L.A.N..
Intr-adevar, fiecare vede lucrurile in felul sau, asa ca va spun si parerea mea, pentru o viziune de ansamblu mai exacta.:)
2 motive importante care ne-au ademenit la aceasta gradinita au fost:
- programul (in sectoarele 2/3 sunt putine gradinite particulare care incheie programul "lung" mai tarziu de ora 18. Ei il au pana la 19:30, si la un tarif destul de bun);
- distanta relativ ok fata de casa si servici.

Pareri proaspete de la fata locului:
- zona (prof. ion ursu), desi semicentrala, e destul de murdara (si la propriu, si la figurat). Ziua nu ne-a zis nimeni nimic, dar in noptile de iarna nu stiu cum o fi, in calitate de pieton, pe acolo. Pana am ajuns la Stefan, la tramvai, am intalnit o gramada de puradei care debitau niste perle de ti se ofileau urechile (dar,ma rog, sa zicem ca din astia intalnesti si pe magheru). Pentru cine circula mai mult cu masina, poate trece cu vederea acest aspect.
- gradinita - renovata cu gust, odai foarte luminoase, bucatarie proprie si meniul (se poate gasi si pe blogul lor) destul de "ca la mama acasa";
- curtea - superba! mare, verde si cu o gramada de pomi (in centru au un cires cu fructe care incep sa se coaca), tobogane, leagan, s.a.m.d. curtea a indreptat tare mult din imaginea sifonata de zona, asa ca inca nu pot hotara ce e mai important - o curte buna sau o zona civilizata;
- pe educatoare n-am reusit sa le cunosc, dar am inteles ca una dintre ele a facut psihologie.

Va recomand sa mergeti fara copil (daca aveti posibilitatea), pentru ca altfel, 60% din atentie ti-o capteaza el si nu reusesti sa observi mai multe detalii.

#24
tapusele

tapusele

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 21 mai 2009 - 03:18

am recitit comentariile celorlalti si mi s-a creat impresia ca andradabel si aura.g2 fac parte din personalul gardinitei. :) doamne fereste, nu acuz pe nimeni e doar o parere (suspect e ca au doar cate 1 mesaj si profilurile sunt create in aceeasi zi ambele). daca e asa, inseamna ca gradinita are grija de imaginea ei in fata parintilor (prezenti si potentiali clienti). asta o dovedeste si faptul ca si-au facut si blog (cautati pe google blog l..a..n..), si faptul ca pupa copiii la plecare, de fata cu parintii si sunt tare mamosi cu ei.
asta, in principiu, nu e rau... (practica asta am intalnit-o la mai multe gradinite), dar important e sa nu fie numai de fatada si numai pentru imagine. important e atitudinea fata de copil, in absenta parintelui, sa fie aceeasi.
sanatate si gradinite cat mai bune!

#25
tapusele

tapusele

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 21 mai 2009 - 03:28

:) revin
am uitat sa mentionez ca nu au TV - ceea ce mi se pare un lucru minunat! si nu inteleg, in general, de ce unele gradinite se lauda pe site-uri ca au "plasme" si "lcd"-uri. desene animate poate sa priveasca si acasa, la gradinita imi duc copilul pentru altceva.

#26
AYSHA 2

AYSHA 2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 22 mai 2009 - 14:05

de acord cu tepusele in ceea ce priveste cele " doua mamici" nou venite pe forum, primul post la aceasta gradinita....faceti-o mai cu perdea, va rugam...

#27
fran

fran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 22 mai 2009 - 20:00

Buna !

Nu am mai revenit la subiect pentru ca demult nu mai schimb comentarii cu utilizatorii care au doar cateva mesaje de ridicat in slava diverse institutii...

Dar acum vad ca au scris si parinti la subiect si chiar sunt derutata.

eu am vizitat sediul din Prof Ursu, cel cu puradeii pe strada...

Fetita mea a implinit 4 ani luna asta si ar fi fost in grupa mare. Asta mi s-a spus clar si inca nu m-am sclerozat deci imi mentin cu tarie afirmatia ca nu se respecta grupele afisate pe site.

Nu e vina gradinitei ca nu au copii mai mari inscrisi, dar pe mine ca parinte de copil "mai mare" ma deranjeaza.

Despre paturile -pentru GRUPA MARE-iarasi imi mentin afirmatia-la data la care am vizitat eu sediul aveau in jur de 30 de ani si erau patuturi pliante din metal. Daca le-au schimbat intre timp nu stiu dar patuturile noi si frumoase erau pentru grupele de copilasi mai mici.

Nr. de copii in grupa- de acord, erau putini, clasa inghesuita si nr de copii prea mare descris in postul meu SE REFEREA LA O ALTA GRADINITA-spuneam acolo ca am vizitat mai multe si fiecare director isi prezinta "marfa" cat mai roz...

Curtea nu e "imensa", e acceptabila ca marime, e betonata in cea mai mare parte, iar jucarii de exterior erau foarte putine- comparativ cu alte gradi pe care le-am vizitat.

Nu e adevarat ca biblioteca veche e singura piesa de mobila veche- sunt multe dulapuri, debarale etc. Asta nu e foarte important, dar mi se pare destul de periculos in caz de cutremur- daca nu cade cu totul biblioteca in mod sigur zboara cartile asezate pana in tavan- nu ma contraziceti si nu faceti misto pentru ca stiu ce vorbesc( am o diploma in domeniu). In plus, cartile din respectiva biblioteca nu sunt carti pentru copilasi de cativa anisori. Sunt doar o sursa de praf si acarieni- va rog, din nou, nu incercati sa ma luati peste picior vis-a- vis de parerile mele despre carti etc- aici e vorba de carti mai vechi decat cele din copilaria mea...

Copii mici - am spus de la inceput ca poate fi o solutie buna pentru copilasii mici. Sunt putini in grupa si asta automat la varsta lor inseamna ca sunt mai bine ingrijiti. Ei nu au de ce sa urce la etaj, la dormitor( pe o scara abrupta si ingusta) si clasele lor erau ok.

Jucariile din gradi erau pentru copii micuti.

La varsta mica, intradevar conteaza mult sa fie apropiati de persoana care ii ingrijeste, iar eu i-am vazut odata la plimbare in parc pe copilasii de la gradi. Se purtau frumos cu ei si aveau grija.

Si nu in ultimul rand- e o gradi care primeste copilasi micutzi, de ex. la cea la care mergem noi de ceva vreme ne-au spus clar la inscriere : "peste 2 ani jumate si fara pampers."

Eu insa am pretentii mai mari acum si in ceea ce priveste optionalele si ce invata acolo copilul. Si de la cine. O tanara care e apropiata si dragastoasa cu copiii micutzi nu e automat si un super-educator pentru cei mari. Cand am inscris copilul la gradi-la 3 ani- am vrut in primul rand sa fie iubita, ingrijita, sa se joace.

Acum are 4 ani si sunt in fiecare zi surprinsa de cate poate invata si retine. (nu-i un geniu :), asa sunt toti la varsta ei).

Asa ca acum am pretentii mai mici vis-a-vis de ingrijire( pentru ca intre timp ca capatat si "automomie" mai mare)- si mai mari fata de educatie.

Ce vreau sa spun este ca o gradi care e ok pentru 1-3 ani poate sa nu mai fie la fel pentru copii mai mari.

Iar impresia mea a fost ca LA nu e ok pentru copiii de varsta ficei mele. V-am spus si voua ce am vazut, pentru ca si eu caut cu disperare parerile altor parinti despre diverse gradi.





Fran

Iepurete mititel

Iepurete a crescut

#28
aura.g2

aura.g2
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 24 mai 2009 - 14:53

buna dn nou, din pacate nu pot scrie f des de aceea am scris doar 1 sg data datorita timpului pe care il am insa urmaresc subiectul aproape zilnic, vreau sa mentionez ca nu sunt angajata gradinitei ci am o fetita de 2 ani si 4 luni inscrisa la aceasta gradinita.
imi mentin in continuare parerea,pe care o am despre aceasta gradinita. eu inainte sa o aduc la aceasta gradinita am fost si am vazut peste 20 de gradinite si in prima faza am avut-o 1 sapt la o alta gradi cu pretentii si f scumpa, de unde am luat-o traumatizata de nici nu mai vb cu mine si cu tatal ei..asa ca eu despre L.A.N nu am nimic sa le represosez sunt mai mult decat multumita.
dupa cum ati vazut au si blog pt a tine parintii la curent cu activitatile zilnice, meniuri, poze si alte informatii,nu stiu cate gradi au asa ceva, insa mie mi se pare un lucru minunat.
iubirea, joaca si pupatul sa stiti ca nu sunt de fatada, de ce spun asta..pe ca se vede la copii, altfel ti-ar spune copilul acasa una alta, dar copii iubesc educatoarele si sunt incantati, mai ales de directoare, fata mea vrea sa meara si in week-end, azi dimineata s-a incaltat ca ea se duce la gradi sa cante cu D-na Elena si Andreea credeti ca daca ele nu ar iubi copii, cei mici ar mai avea astfel de reactii?
zona intr-adevar nu esete perfecta, dar strada ion ursu este ok din punctul meu de vedere si este curata, daca vii cu masina e ok, insa gradinita este mult peste pretentiile unei gradinite aflate in zona centrala, e curata, mare are tot ce ii trebuie iar biblioteca mi se pare ok, chiar crezi ca in caz de cutremur copii vor sta in clasa respectiva si educatoarele vor sta cu mainile in san si vor lasa sa cada cartile....acum fran daca stai sa te gandesti si jucariile pot cadea de pe dulapuri si paturile pot cadea si scaunele ..asa ca nu mi se pare o pb, iar despre praf si acarieni...etc eu nu am vazut nici un pic de praf in toata gradinita
iar lorendiana chiar are dreptate, crezi ca ii trebuie un pat de fite ca sa poate fi iubit si sa invete..acum pe bune...mie imi place totul. fetita mea de cand am dus-o s-a schimbat 70 % si e meritul directoarei si al educatoarelor. de cand e la gradi mananca tot ce ii dau mentionez ca mea face mari fite la masa, este mai ordonata, cand ies cu ea in lume nu imi comenteaza, nu cere nu face figuri, planste scnadaluri si toate cele, eu nu stiu ce sunt astea, nu mi-a facut niciodata, de cand e la gradi e mai educata, spune buna ziua, la revedere, stie o groaza de cantece si poezii si multe cuvinte in engleza...acum decideti voi la 2 ani si 4 luni sa stie atea chestii mie mi se pare ca se ocupa mai mult decat altii.
tot la gradi am vazut cum copii de 1 an si 2-3 luni au invatat sa faca la olita, sa mance singuri, au scapat de bibi (si mea tot la gradi a scapat) de suzeta, au invatat sa fie curati sa se spele pe maini pe dinti, sunt multi care acasa fiind f altintati pur si simplu nu vor sa faca, degeaba se chinuie mamicile, insa colectivul de aici i-a schimbat 80-90%.
desenele pe pereti le-a facut chiar directoarea cu mana ei....si mi se pare un lucru extraordinar, eu personal dn cate gradinite stiu nu am vazut decat pereti cu chestii lipite si 1 sg gradi pictata dar nu se putea compara cu L.A.N si era pictata de un artist (desenele nu prea pareau facute de artist ci de copii).
curtea e marisoara in comparatie cu altele, iarba, florile si cam tot ce vedeti acolo este munca in principal a directoarei (70%)si apoi a restului de personal (30%)
eu va las, cand mai prind timp mai povestim, dar va recomand sa intrati pe blog si sa nu mai trageti concluzii pripite

#29
thea_m

thea_m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 25 mai 2009 - 13:53

Fran, nu am cum sa neg ca ce spui tu este adevarat, dar...asta a fost in momentul in care ai vizitat tu gradinita. De atunci lucrurile s-au schimbat in ce priveste dotarile (bucatarie, patuturi, masute) si chiar si de la ultima mea vizita, de la sfarsitul lui aprilie ( de ex. au un leagan nou de putin timp). Oricum, multumesc ca ti-ai spus si tu parerea, chiar daca nu este una pozitiva eu o respect pentru ca fiecare are dreptul la opinie.

In ce o priveste pe Aura, nu o cunosc, nu stiu daca este una din angajatele gradinitei, sau asa cum sustine, o mamica, insa impresiile mele de pana acum sunt in concordanta cu ce a exprimat ea vis-a-vis de dotarile gradinitei si de personal, iar eu nu am niciun interes sa specific aceste lucruri. Din august am sa va pot spune si parerea unei mamici care are copii la aceasta gradinita (sper), deci pareri din interior.

Asa ca, dragi mamici care sunteti interesate, poate merita sa ii faceti o vizita gradinitei si sa ne spuneti si noua ce impresie v-a lasat.

De asemenea, o mai astept si pe Lorendiana, sau alte mamici care au puiuti aici pentru a ne impartasi noi experiente cu aceasta gradinita.

Indiferent ce gradinita ati alege, sigur o veti face manate de dorinta de ai fi cat mai bine puiului vostru.



Teodora

mami fericita de [baietel]Tiberiu si [fetita] Daria

Tiberiu si Daria, minunile mele





#30
fran

fran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 25 mai 2009 - 18:12



Aura eu spuneam ca LA e o optiune ok pentru copilasi micutzi dar mie pt. 4 nu mi se pare ok-si ca dovada ca nici altor parinti nu li s-a parut ok nici nu prea au copii mai maricei. Cum spuneam-4 ani e "grupa mare".

Parerea mea e ca majoritatea copiilor o au in grupa de varsta 2(sau sub 2 ani)-3 ani. Dupa 3 ani exista mult mai multe posibilitati de a gasi ceva mai bun.

Asa ca zau nu pricep ce te deranjeaza la postarile mele.

Asa cum spuneam si inainte, pe mine nu ma mai intereseaza aspectul suzeta, olita, mancat singur, buna ziua etc. Sunt repere in educatia unor copii mai mici decat al meu.

In privinta "patului de fite", nu nu-l vreau "de fite", vreau doar sa nu se rastoarne cu copilul si sa nu fie ruginit: cele de la grupa mare nu intruneau criteriile astea :)In plus, ca o mare favoare, as fi vrut o scara ceva mai "safe" in drumul spre dormitor.

As fi vrut si masute si scaunele(in camera pt. luat masa) adaptate pentru copii mai maricei.

In caz de cutremur, sunt absolut sigura ca "educatoarele nu vor lasa cartile sa cada", le vor tine una cate una, pe masura ce par a se misca de la locul lor..:) scuza-ma ca rad, dar nu prea pot sa am alta reactie la ceea ce ai scris...

Meniuri, poze si informatii pe site , desigur nu de fatada, de reclama. Noi primim de ex.de la gradi toate informatiile respective in mod privat, nu pe site-ul public al gradinitei.

In concluzie, pe mine nu m-ai convins ca nu esti angajata a gradinitei.

Poate chiar doamna directoare, cea draguta si implicata?





Fran

Iepurete mititel

Iepurete a crescut


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -