Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (83)


206 raspunsuri la acest subiect

#51
andy.p

andy.p

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.483 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:20

Citat:
citat din mesajul lui babymom75
Citat:
citat din mesajul lui andy.p
Buna dimineata si de la noi.E soare si poate azi putem sta mai mult la plimbari[:)]
Andy.p[hia]. E soare la noi, dar... e tare frig! Termometrul de pe balcon arata abia 2 grade - exact ca in zilele de iarna. Primavara asta mult se lasa asteptata!! Ce-ti mai fac copiii??Mama lui [bebic] Dragos (04.10.2008) si a lui [bicla]Victor (12.09.2003)
Babymom[pup]..suntem k,Alexia inca se haraie,la toti dr la care am fost mi s-a spus ca n-are nimic pulmonar si ca se aude de la nush ce din gat ce nu e maturat[:I]..scuze nu ma pricep.Andy e bine pe la gradi.Astept vremea buna cu sufletul la gura,nu prea stam mult pe afara.Voi>Cum e Dragos?Mai bine?[pup] si tot sper sa ne vedem.laura, [bonjovi]andy (07.04.2002) &[copil]alexia(14.09.2008)AlexiaAndrei

#52
monica_dicut

monica_dicut

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.555 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:26

Neatza [hia]



________________________________________________



ACESTIA SUNTEM NOI

... SI EL E BEBE



Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

________________________________________________

Monica [gravi] 14+ cu [baietel] [loveyou] Dragos Alexandru

Mamica de INGERAS in ceruri [ruga]

Si minunea bebe 2 din burtica [ruga]

Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi [ruga]

[9cer]O noua viata [9cer]



#53
andreutac

andreutac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 906 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:33

Fetelor, am si eu o nedumerire....de ce atunci cand facem branzica calcica se foloseste lapte cu 3,5% grasime si nu cu 1,5%? In schema pediatrei mele e trecut lapte dorna cu 1,5% grasime si sunt curioasa.

Multam[pup]



Andreea, cea mai fericita mamica de Eva - Maria



#54
Muuh

Muuh

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.571 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:34

Pentru cele interesate salina artificiala in Bucuresti



Miruna, mama lui Alexei (13.07.2006) si a lui Dimitri (02.09.2008)



#55
EvaF

EvaF

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.218 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:34

Citat:
citat din mesajul lui simodina

Eva moamaaa ce mancau [pup]







Nadina[pup], as vrea eu. cum vad alti copii cum deschid maaare guritza si mananca frumos. Noi dupa 12 zile de diversificare ar trebui sa fim departe. De-abia pupa 30 ml de dovlecel, in zile bune 40-50, adica un sfert de recipient Avent. Morcov, pastarnac patrunjel & co sa nu vada.

De-aia ii mai dau mar/para, din astea mai papa 40-50 ml, dar la noi e show. Nu as putea sa ii dau in parc ca s-ar cruci lumea. Linguritza e ba avion, ba albina bazaita, e ba razboi ba invazia albinelor la noi, linguritza e grenada- adica circul dupa lume.

Problema e ca daca nu il fac sa rada nu deschide neam gura.[:D]Plus ca nu vrea sa pape decat la mine in bratze.

Cand om ajunge noi sa inlocuim o masa ( 180-200g)???

Eu sunt rabdatoare, nu ma asteptam sa evoluam asa cum se scrie, ca in 10 zile inlocuiesti o masa.

Da, da...

Important e ca mananca, iar tzitzi le devoreaza, macar atat.

Noaptea il culcam nmasi cu noi, mai nou, nu se mai poate altfel, as fi zombie.

cu guritza sta numai pe tzitzi, nonstop, daca nu o simte pe buze sau macar sa o vada, daca nu o vede plange. Si cu manutza sta pe celalalt san. Ce-o fi asta? Le pazeste?[:D]







Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)



Sunt cel mai frumos din Universul acesta [:I]







-----------------------------------------------------------------------





The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)




#56
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:36

Ramo, nu am telefon...doar ce scrie la ei pe site: TNT Contact Centre Tel: 021 303 4567.Poate rezolvi, ca nu cred ca ii deranjeaza daca ii anunti din timp.



_giulianna, poate ca nu ai primit asa multe raspunsuri ca nu e multa lume care sa fi diversificat atatea mese....eu de exemplu ma chinui cu masa de la ora 14.00 si atat deocamdata.Deci nu stiu daca iti folosea exemplul meu.

Eu una incerc sa ii pastrez ora...dar daca ii dau deocamdata la 13.00 sau si la 15.00 nu mi se pare mare problema atata timp cat e singura lui masa in afara de san.



Babytza,Boo, felicitari pentru dintisor.Tot cu puncte sunteti si voi sau deja a spart bine gingia?Nu va lasa la poze, nu?[:)]Eva, pe voi v-am felicitat ieri[:D].Dar poze daca e sa puna toata lumea cu dintisori[:D]



Fetele, la Slanic am fost noi cand avea David 2 luni jumate.Nu am intrat in Salina- am fost doar ca era aproape si sa schimbam aerul.Am stat aici si era civilizat.Mi-a placut ca desi nu era foarte cald de la centrala cand ne-a vazut cu copil mic ne-a dat o aeroterma a facem cat vrem noi de cald.Orasul e destul de pustiu, dar are cateva chestii de vazut(salina,Grota Miresei)



Laura[pup]


















Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



#57
anca81

anca81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:38

Gata masa, super [cool]. O banana si un mar copt, rapid. Sper ca-si revine piticuta mea scumpa si sa pape iarasi mai bine.



Marea incercare va fi insa la pranz cu cartoful dulce [:D]



Azi sper ca ajungem si noi in sfarsit la pediatru pentru bilant [pk]



Maine mergem la clinica pentru frenul lingual, pls tineti-ne pumnii sa nu trebuiasca sectionat [ruga]



[pup]



LE: Eva, eu zic ca e foarte bine cat papa Luca acum la 12 zile de la debutul diversificarii. Ohoho, si pe mine sa ma vezi cum cant si scot fel de fel de sunete. Cred ca vecinii cred ca sunt nebuna [:D]. Iar Carla cand papa maraie non stop, nu plange ci scoate mereu mmmmmmmmm-ul acela pe diferite tonalitati. Cam dupa 5 minute se plictiseste, incepe sa se foiasca, vrea sa se intoarca pe burtica in scoica (faza asta e mortala, trebuie sa o filmez, daca nu e prinsa in centuri, se intorce pe burtica, se da jos din scoica si o ia taras pe canapea) si trebuie sa-i dau ceva in manute, neaparat, altfel plezneste lingurita. Maine cred ca-mi vine scaunelul de masa, sa vedem cum va fi primit.



[9cer]Mamica fericita de [bebic] Carla Alexandra (13.08.2008) [i]

[copil] Piti mic se face mare


#58
EvaF

EvaF

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.218 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:44

Citat:
citat din mesajul lui musettepink

Nikolici,of,imi pare tare rau ca treceti prin asa ceva.Multumesc de sfat.Acu sa verific daca am inteles bine:eu trebuie sa fac analiza aceea?adica e posibil sa am eu viermisori si prin alaptat sa ajunga la LUca?eu asta am inteles te rog lamureste-ma ca maine ma duc sa fac analiza.[pup]





Tzitziri saracu tipul respectiv...vezi de ce am zis eu ca nu-i dau lui Luca apa de la robinet...fie ea si fiarta.[pup]







Musette[pup], eu fac piure punand in steamer apa de la robinet. Cand ii dadeam putin ceai i-am facut cu apa fiarta, de la robinet. Prin fierbere dispar toti crocobaurii, asta e fara dubiu, Poti sta linistita.

Dar, sa stii, ca nu poti feri un copil de tot. La baitza, de ex, poate inghiti putina apa. Asa fac toti copiii. Sau tu ii sterilizezi si apa de baie? Eu, nu, hai sa fim seriosi, ce fac din fi-miu, un android?

Plus ca giardia poate lua si mancand pamant, praf sau mai stiu eu ce minuni(si eu am mancat cate un pumn cand eram copil)eu zic sa iti spui deja ca nu il vei putea feri de multe pe Luca.[pup]



"Giardia apare mai in toate zonele lumii, dar este cea mai importanta problema in zonele in care este limitat accesul la apa sau unde regulile igienice sunt precare. In Statele Unite, G. Intestinalis este intalnita in ape, cum ar fi fluvii, rauri sau lacuri (surse la suprafata apei). Epidemii de giardia au aparut datorita tratarii inadecvate a apei din sistemele urbane sau cand apa a fost contaminata cu deversarile din canalizari. Bazinele de inot, fantanile arteziene si lacurile din parcuri care nu sunt tratate corespunzator si mentinute la acel standard sau care nu au un sistem adecvat de filtrare pot fi de asemenea surse de infectie.

Cazurile de infectie sunt mai multe in gradinite sau centre de ingrijire, datorate in special proastei igiene cum ar fi spalarea insuficienta pe maini, in situatiile in care persoanele nu au un control bun asupra mictiunii (urinare). In unele centre de ingrijire mai mult de 35% din copii au avut giardia in scaun (materiile fecale).

Cele mai multe cazuri de infectie apar in zonele de munte, datorita faptului ca oamenii nu realizeaza ca parazitul poate supravietui si la temperaturi joase cum sunt cele din lacurile si apele curgatoare montane, astfel incat consuma acea apa netratata corespunzator. Boala este mai frecventa si in comunitatile care folosesc apa din rauri si lacuri ca sursa de apa potabila si nu folosesc filtrarea apei in procesul de purificare. "



Poti sa il dai la inot si sa faca o bucurie sau sa intre in guritza apa de la o arteziana, jucandu-se[pup]







Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)



Sunt cel mai frumos din Universul acesta [:I]







-----------------------------------------------------------------------





The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)




#59
angelynna82

angelynna82

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.378 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:50

Andreea [pup]eu de la inceput i-am facut branzica din lapte UHT de 3,5% grasime...nu stiu de ce nu s-ar folosi si 1,5%...



Moni [hia]



Anca tinemi pumnii sa fie totul bine [pup]



Noi suntem asa cu papa:



6.00 - 6.30 lapte 150ml



9.30 - 10.00 fructe cam 100ml poate chiar mai mult



13.00 - 14.00 legume (penultima oara a mancat cam 150 -170ml)



16.00 - 17.00 lapte 150ml sau iaurt



19.00 - 20.00 lapte 150ml



posibil inca o masa de lapte daca se trezeste pana in 12 seara tinand cont (ca) adoarme de pe la 21.30 [:D]



Dupa aia cad eu moarta de somn[pk]







[mamica] fericita de [copil] Crina Alexandra

Crinul Meu

Eco

Crina





#60
EvaF

EvaF

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.218 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:52

Moni,[hia]



ce faci? Cum merge cu burtica? Cum stai cu pregatirile de party?

Stii ca asteptam poze, da?[pup]



Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)



Sunt cel mai frumos din Universul acesta [:I]







-----------------------------------------------------------------------





The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)





Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -