Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (83)


206 raspunsuri la acest subiect

#31
sabinel

sabinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 854 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 02:55

vad ca discutati de salina.noi vrem sa mergem la tg ocna, soata acolo s-a tratat de astm cand era pustan. eu sper ca fata sa-mi semene, ca barbata-miu tare e sensibilos si pretentios la mancare si nu numai. mancarea soacra-mii intotdeauna e buna. aceeasi mancare facuta de mine nu prea e buna. [:D] ma mai descarc si io...ce sa fac?



nasterea strumfitei mele

piticania creste

_________________________________________________________________________________________

„Mamelor, în mâinile voastre tineti salvarea lumii”. Lev Tolstoi.

#32
300

300

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.402 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 03:08

sabinel stii povestea aia cu "nu-i ca a LU' MMA"? o tanara tot primea aprecieri negative legate de mamaliga pe care o gatea in fiecare seara. Era disprata, se dusese si la soacra sa ia reteta mult iubita, ce mai, nu-i iesea si pace buna.



Intr-o zi se ia cu altele si uita mamaliga pe foc S-a afumat dar era prea tarziu sa faa o alta. Vine soatza obosita de la munci agricole gusta si spune satsfacut: ei asta-i mamaliga de-o facea mama.



[mamica] de Anda Teodora din 10.10.2008



puiul meu dulce si mic Anda



pozne in asteptarea Andei



b de la bebe, blog...



#33
sabinel

sabinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 854 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 03:15

Citat:
citat din mesajul lui 300
sabinel stii povestea aia cu "nu-i ca a LU' MMA"? o tanara tot primea aprecieri negative legate de mamaliga pe care o gatea in fiecare seara. Era disprata, se dusese si la soacra sa ia reteta mult iubita, ce mai, nu-i iesea si pace buna.Intr-o zi se ia cu altele si uita mamaliga pe foc S-a afumat dar era prea tarziu sa faa o alta. Vine soatza obosita de la munci agricole gusta si spune satsfacut: ei asta-i mamaliga de-o facea mama.[mamica] de Anda Teodora din 10.10.2008puiul meu dulce si mic Andapozne in asteptarea Andei b de la bebe, blog...
stiam povestea, sarumana ca mi-ai reamintit-o [:D] ma bag la somn ceea ce va dorim si dumneavoastra. somn usor!nasterea strumfitei melepiticania creste_________________________________________________________________________________________„Mamelor, în mâinile voastre tineti salvarea lumii”. Lev Tolstoi.

#34
angelynna82

angelynna82

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.378 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 09:09

Neatza albinutelor[pup], moama da' cat ati scris



O [cafea]?



va pupam si ma bag la citit[:D]



[mamica] fericita de [copil] Crina Alexandra

Crinul Meu

Eco

Crina





#35
angelynna82

angelynna82

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.378 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 09:41

Anca mie imi place scaunelul [pup]



Boo sper ca ai rezolvat cu indemnizatia [pup]



Babytza offf [ruga] nu am cuvinte, decat ca sper la o minune [flo]



Ramo condoleante, [ruga] pt sufletul bunicii [flo]



Ada adevar graiesti cu secretul copilului [pup]



Roxana tot asa sa o tina Robert cu papa [bis]



Nocom offf Dumnezeule [pup] [flo] fii tare si asteapta analizele



CD incearca sa dai cu clor pe partile unde este mucegai, eventual fa asta zilnic plus aerisit foarte bine si pe Robert tine-l cu tine in camera (daca se poate) [pup] si stai linistita cu cartoful alb [flo]...eu am venit in intarziere caci au fost fetele pe baricade [:D]...off ce nesimtita proprietara



Piolica si lui Crina ii place piureul din cartof dulce [pup]



Claudinna [pup]am dulce pe Razvan, e un scump ce mai [olala] si pe mami o pupam



Nausica [pup] tare amuzant cum ai povestit...stiu despre e vorba, eu am un [bibe] mai mare si nu incape [bang]















[mamica] fericita de [copil] Crina Alexandra

Crinul Meu

Eco

Crina





#36
felicic76

felicic76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.008 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 10:16

neatza!

babytza, giulianna, cd: eu ii dau de vreo 10-14 zile carnitza de vita, rasol alb. Il fierb si il mixez primul in blender, adaug apa plata sa se omogenizeze si se face ca si consistenta, asemanator pateului de ficat. apoi adaug legumele si uleiul de masline. Eu ii fac mancarea ptr doua zile si pun urmatoarele cantitati: un morcov mare, 1 radacina parunjel, 1 radacina pastarnac(de regula le iau din piata si sunt micutze spre medii, radacinoasele din supermaket intotdeauna sunt mari) jumatate de dovlecel, jumatate de cartof dulce, 4 buchetele de brocoli si o felie groasa de un deget de rasol de vita. Carnea o fierb separat pana la 6 luni.

ii dau sa pape in ziua prepararii jumatate de cantitate, restul mixez si pun in recipient si incalzesc a doua zi la incalzitor. Recipientul il tin in frigider, daca se mai incalzeste, o sa-l bag la conge. Branza o prepar zilnic, nu dureaza mult.

Si eu voi introduce sfecla rosie, noi oricum suntem consumatori, si la fel, o iau din piatza de la Big, de la tarani.

In privinta meselor, Vladutz si-a facut program pe care nu prea poti sa-l discuti, ca iese rau[:D]

dmineatza: 260 ml lapte, la 10 mar+faina de orez, 13-14 legume+carnita, 17-18 branza cu fruct, seara la culcare (la noi este in jur de 8,30 maxim 9)un bibe cu 210 ml lapte. Nu se trezeste peste noapte. Iesitul afara: ori dupa mar si intrat in casa ptr masa de legume, ori dupa legume si intrat in casa la 17.(de obicei este ultima varianta)

vreau sa-i schimb programul, o sa se incalzeasca afara si nu va mai putea iesi in crucea zilei la 14, dar nici nu prea pot sa-i dau de mancare in parc acum: este imbracat gros etc. Si cum parcul este aproape, venim acasa pentru mese.



Mamica de [baietel]VLAD 19.10.2008



minune

Povestea lui Falkone zis si Ventuza

D'ale gravideniei



#37
Piersicutza

Piersicutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 10:26

Buna dimineata si de la noi.
Eu va dau o ciocolata calda buuuuna buna.

Anna a mea s-a trezit pe la 6:30, a mancat putin si de atunci are chef numai de povesti asa ca eu trebuie sa mult laptele ramas dar nu stiu cum, eu nu reusesc sa scot atata lapte cat spuneti voi. Chiar si atunci cand am sanul plin. Imi puteti da niste sfaturi sau exista niste trucuri, cum sa te mulgi sa iasa mai bine laptele? Am si eu ca majoritatea, pompa manuala Avent.

Azi e o vreme superba, soare si cald, se vad si muntii, gata, a venit primavara si parca infloresc si eu odata cu ea, mai ales cand imi vad puiutul atat de fericit.

O zi minunata la toate [pup]


fericita mami de Anna (17.10.2008)

Piersicutza

#38
amik

amik

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 10:28

300, imi place mult formatia A-HA si au ei o melodie care se numeste "forever not yours". asta m-a inspirat la mom respectiv.

anamona, merci mult ca mi-ai amintit de debenhams si next. o sa dau o fuga. cand mi se va face iar chef de condus. ca deocamdata sunt in pom, mi-e o leneeeee de pune copilul, pune cosul, baga carutul, si invers[q] cred ca daca vine vremea frumoasa imi revine si mie cheful de zbenguiala cu masina.

apropo de bijuterii: acum un an pe vremea asta eram in stare sa imi dau tot salariul pe inele, bratari,etc, de obicei de argint ca asta mi se pare ca se potriveste f bine cu tenul meu. asa am ajuns sa am vreo 3 kg de bijuterii. si nu mai port nimic acum! nu mai am chef/timp/ dispozitie si parca imi pare rau de ele. ma consolez cu ideea ca am o fetita care probabil ca le va purta intr-o zi. sau poate am eu doar o faza...


Alexandra mare, Alexandra mica (10 iulie 2003) si Vladimir (21 septembrie 2008) http://picasaweb.goo...xandracojocaru2

#39
EvaF

EvaF

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.218 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 10:39

Citat:
citat din mesajul lui AlexaM
Fetelor felicitari pt dintisori (Boo si Babytza)
neatza everyone,ce frumos!!!Alexa, inteleg ca pe noi nu ne feliciti pt cei doi dinti care rasar. fff fain. glumesc!!! la urma urmei...asta esteinsa, m-a amuzat mesajul tau[pup]Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008) Sunt cel mai frumos din Universul acesta [:I] -----------------------------------------------------------------------
The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)


#40
EvaF

EvaF

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.218 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 10:45

Citat:
citat din mesajul lui _giulianna_
Vreau sa va intreb ceva. Edi mananca acum asa: o masa de fructe, o masa de legume (in care la interval de doua zile adaug si carne), un iaurt pe zi impartit in doua portii (in care adaug si cate o masura de cereale)-una dimineata si alta mai pe seara, lapte de trei ori pe zi. Cum ar trebui sa-i distribui mesele avand in vedere ca in fiecare zi de la 15 la 18 suntem afara si ca va veni caldura, probabil vom sta mai mult afara si va trebui sa-i mai dau ceva de mancare (ex iaurtelul). Vreau sa-l obisnuiesc cu un program. Acum i le dau in ordinea asta: 200 ml lapte, 1/2 iaurt+1 masura cereale, fructe, lapte, legume, iaurt+ 1 masura cereale, la culcare lapte+1 masura de cereale.
Giulianna, eu ii dau asa:10h00 fructe 13h00-14h00 legume piure17h00-18h00 fructe cu branza de vaciIntre mese, dupa mese, tzitzi la greu, la jumatate de ora asa.Intre mese exista timp berechet de plimbare, ma gandesc.Nu mi-am pus problema pt ca plimbare vom face intre mese.Cand va manca bine ii pot da papa si in parc, pun in termos sau nu stiu, o solutie trebuie sa existe daca vrei musai sa stai afara asa mult (5-6 ore consecutiv? dar unde il schimbi? asa ca tot trebuie sa vii acasa)Oricum mesele astea nu sunt batute in cuie, le poti fixa cum crezi tu[pup]Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008) Sunt cel mai frumos din Universul acesta [:I] -----------------------------------------------------------------------
The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -