Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (83)


206 raspunsuri la acest subiect

#61
babymom75

babymom75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.249 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:54

Citat:
citat din mesajul lui andreutac
Fetelor, am si eu o nedumerire....de ce atunci cand facem branzica calcica se foloseste lapte cu 3,5% grasime si nu cu 1,5%? In schema pediatrei mele e trecut lapte dorna cu 1,5% grasime si sunt curioasa.Multam[pup]Andreea, cea mai fericita mamica de Eva - Maria
Andreutac, in principiu, la copiii sub 3 ani nu e recomandat sa se dea produse degresate sau semidegresate, pt. ca au nevoie de grasimi pt. dezvoltarea sistemului nervos ( pt. mielinizare ).Acum sunt si doctori "mai catolici decat papa" ( ex. dr. Spock, care din pacate are si cateva idei nashpa rau ), care spun ca grasimile animale s-ar depune pe artere, formand placi de aterom, chiar si la copii de varste asa fragede [:-@]. Sincer, eu nu cred, e exagerat si mi se pare mai important beneficiul grasimilor intre 0-3 ani, decat acest posibil dezavantaj.Am o prietena, medic si ea, a carui baietel avea perioade ( probabil in puseele de crestere ) cerea cateva zile la rand slanina, si altceva nu dorea sa manance: "Mama veau fanina!" [:D] Asa ca, din nou, sa ne bazam pe instinctele copiilor nostri, stiu ei ce stiu... Avem vreme sa-i punem la regim hipocolesterolemic mai tarziu. De aceea se si recomanada la copii cate 3-4 oua/sapt.Mama lui [bebic] Dragos (04.10.2008) si a lui [bicla]Victor (12.09.2003)

#62
EvaF

EvaF

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.218 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 11:55

Citat:
citat din mesajul lui andreutac
Fetelor, am si eu o nedumerire....de ce atunci cand facem branzica calcica se foloseste lapte cu 3,5% grasime si nu cu 1,5%? In schema pediatrei mele e trecut lapte dorna cu 1,5% grasime si sunt curioasa.Multam[pup]Andreea, cea mai fericita mamica de Eva - Maria
De ce sa ii dai lapte slab, fara ceea ce are el mai bun? Nu pricep. O bagi la dieta? Ea are nevoie de laptele gras si bun, nu?[pup]In plus, AndreutaC, eu stiu ca, cu cat e mai slab laptele, cu atat i se adauga alte nenorociri. Trebuie sa fie lapte gras. Asta mi-a zis clar pediatra.Ia si tu doua packuri diferite, de 3% si de 1,5% si vezi ce scrie pe etichete la compozitie. Eu inca nu am facut asta, si asa compari ce si cum...Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008) Sunt cel mai frumos din Universul acesta [:I] -----------------------------------------------------------------------
The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)


#63
andy.p

andy.p

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.483 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 12:00

Am reusit sa culc gaza,greu ,tare greu [:D]



Moni[hia]



Ange de ce program bine stabilit aveti,bravo[bis]



Andreea poti face branzica din ce laptic vrei tu[:)]



Anca ce scaun ai luta pana la urma??



Ramo ce mai faceti??



giulianna si eu ma simt cateodata invisible[:)]



babytza felicitari ptr dintisor[bis]



oana[pup][pup]



laura, [bonjovi]andy (07.04.2002) &[copil]alexia(14.09.2008)

Alexia

Andrei



#64
babymom75

babymom75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.249 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 12:01

Citat:
citat din mesajul lui EvaF

"Giardia apare mai in toate zonele lumii, dar este cea mai importanta problema in zonele in care este limitat accesul la apa sau unde regulile igienice sunt precare. In Statele Unite, G. Intestinalis este intalnita in ape, cum ar fi fluvii, rauri sau lacuri (surse la suprafata apei). Epidemii de giardia au aparut datorita tratarii inadecvate a apei din sistemele urbane sau cand apa a fost contaminata cu deversarile din canalizari. Bazinele de inot, fantanile arteziene si lacurile din parcuri care nu sunt tratate corespunzator si mentinute la acel standard sau care nu au un sistem adecvat de filtrare pot fi de asemenea surse de infectie.

Cazurile de infectie sunt mai multe in gradinite sau centre de ingrijire, datorate in special proastei igiene cum ar fi spalarea insuficienta pe maini, in situatiile in care persoanele nu au un control bun asupra mictiunii (urinare). In unele centre de ingrijire mai mult de 35% din copii au avut giardia in scaun (materiile fecale).

Cele mai multe cazuri de infectie apar in zonele de munte, datorita faptului ca oamenii nu realizeaza ca parazitul poate supravietui si la temperaturi joase cum sunt cele din lacurile si apele curgatoare montane, astfel incat consuma acea apa netratata corespunzator. Boala este mai frecventa si in comunitatile care folosesc apa din rauri si lacuri ca sursa de apa potabila si nu folosesc filtrarea apei in procesul de purificare. "



Poti sa il dai la inot si sa faca o bucurie sau sa intre in guritza apa de la o arteziana, jucandu-se[pup]



De aceea, eu consider giardia, la fel ca si candida si alti crocobauri-prieteni, ca fiind comensali, adica pot convietui bine mersi cu noi impreuna, "intr-o simbioza perfecta", si nu trebuie tratati decat daca dau simptome neplacute.



Da' eu sunt mai ciudata... nu ma bagati in seama...



Mama lui [bebic] Dragos (04.10.2008) si a lui [bicla]Victor (12.09.2003)





#65
angelynna82

angelynna82

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.378 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 12:05

Laura multumesc, deja[:I] [pup]am mami si comorile ei



Am fost la cumparaturi ieri...deja nu mai aveam nimic pt Crina...incepand cu lapte terminand cu fructe si legume...am cumparat si piept de pui...azi avem in meniu cartof dulce cu piept de pui blenduite[pofta][pofta]...am facut o incercare cu ea zilele acestea si ii place carnita plus ca nu are nici un deranjament



Ahh....ce vroiam sa va mai "zic" tot umbland pe la raionul de fructe am gasit si papaya dar este FFFFF scumpa adica 15lei bucata si nu este mare si cam cat pumnul [bang][bang][bang], de unde ati luat voi borcanele cu papaya???[pup]



[mamica] fericita de [copil] Crina Alexandra

Crinul Meu

Eco

Crina





#66
babymom75

babymom75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.249 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 12:08

Andy.p, in cazul Alexiei, ti-au spus dr. ceva de laringo- / traheo-malacie?? Asta ar fi lipsa de maturare a structurilor respiratorii superioare, adica nu sunt suficient de cartilaginoase, sunt moi inca. Nu trebuie sa te ingrijorezi.



Dragos e tot cu muci, febra nu face, il aspir frecvent si... astept sa-i treaca. Acum am vazut ca are in dosul gingiei inferioare 2 proeminente ca niste lame tari, care inca nu au strapuns gingia, dar... stau s-o faca. Probabil si de la asta e asa mucos, ca asa pateam si cu Victor la fiecare eruptie dentara.



Mama lui [bebic] Dragos (04.10.2008) si a lui [bicla]Victor (12.09.2003)





#67
EvaF

EvaF

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.218 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 12:09

Anca[pup]lasa ca razbim noi cu diversificarea asta.

A propos de scaun de masa cand a vazut soatza ce scaun vreau sa iau a zis ca "pot deja sa uit-'tu peux oublier[:D]'-". Ca nu ii ia scaun de plastic+fier, el ii ia un scaun de lemn, asa cum a avut si el, pe care ii pune o perna. In vrea alb sau negru

Ca eu i-am luat tot, saltelutza, leagan, toate jucariile si ca ma lasa sa iau ce vreau, premergaorul pe care il vreau...etc, dar ca la scaun sa nu ma bag ca il ia el. Astept.[:D]



Babymom, nu esti ciudata deloc, doar realista.

Cam toti prietenii mei cu copii s-au confruntat ba cu giardioza ba cu alti uratzi, cu enterocolite si mai stiu eu ce.

Pana acum ne-a ferit Dumnezeu dar daca o fi si o fi...



Fi-miu a papat mai devreme, pe la 9 si ceva, 3 lingurize de para pt ca era fff agitat. San nu vroia. Acum a adormit bustean.[nani]



Mi s-a umflat tare un san si curge (nu mi-au mai curs sanii de luni de zile) pt ca nu a mai papat san de vreo 3 ore ceea ce nu se intampla niciodata. Nasol si cu diversificarea asta, astept sa se trezeasca si sa ventuzeze.[:D]



Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)



Sunt cel mai frumos din Universul acesta [:I]







-----------------------------------------------------------------------





The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)




#68
andreutac

andreutac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 906 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 12:10

Babymom, Eva, multumesc pt. raspunsuri[flo].La fel gandesc si eu, insa am vrut sa ma asigur ca rationamentul meu este ok. N-am inceput inca cu branzica, insa voi folosi lapte cu 3,5% grasime.



Andreea, cea mai fericita mamica de Eva - Maria



#69
gaia.nevia

gaia.nevia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.075 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 12:13

care ar fi simptomele neplacute?





Cand era mic (6 luni) Teo de cate ori ii scoteam pampersul ducea mana la fund, parca vroia sa se scarpine sau asa ceva. Crocobaurii din capul meu s-au activat si am vb cu pediatra, sa ii fac copro, ce fac, daca are copilul viermusi, etc...



Si ea mi-a zis, doamna, daca copilul mananca si e vesel, stati linistita, ca oricum nu am ce medicamente sa ii dau sub un an, nici daca are giardia...



Ada, mama de baieti:

Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)

povestea nasterii ; my blog

Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

#70
anca81

anca81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 12:14

Citat:


Anca ce scaun ai luta pana la urma??







Cel de la mykids, la 235 ron, aici e poza. Azi punem comanda mai multe gagici si ne iese transportul gratis, pe maine ajunge la noi. Am vb. cu o mamica care l-a achizitionat deja si spune ca e super, raport calitate/pret excelent.



[9cer]Mamica fericita de [bebic] Carla Alexandra (13.08.2008) [i]

[copil] Piti mic se face mare



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -