Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

fara religie


57 raspunsuri la acest subiect

#21
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 24 martie 2009 - 16:57

Ok, iti inteleg punctul de vedere. Acum ma gandesc doar la faptul ca sunt reguli instituite de preoti...si preotii sunt oameni... Sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc, insa de felul meu sunt mai toleranta, mai libera in gandire... Ma gandesc doar ca Isus, atunci cand a intrat prima data in Templu, nu era botezat...si nu a stat nimeni la intrare cu parul sa ii spuna: iesi, nu ai voie sa intri... Dumnezeu eu stiu ca este peste tot prezent, nu numai in biserica si ca biserica se cheama nu locul ca si cladire, ci locul in care se aduna mai mult de o persoana sa se roage...asa m-au invatat bunicii mei, asa sunt eu, asta e parerea mea, dar o respect pe a voastra. Dar cu faptul ca pruncul nebotezat nu e protejat eu nu pot fi de acord...nu pot si pace! Si sunt ortodoxa, sa nu suspectati altceva si mi-am botezat copilul. Si mai stiu ca Dumnezeu nu spune: ii iubesc pe cei botezati, spune doar ca iubeste toti oamenii... ca trebuie sa ne botezam, da, e adevarat, dar nu scrie in Biblie varsta si modul in care trebuie facut botezul.

Lora, mami de Iustina
http://forum.desprec...TOPIC_ID=133766

(Niciodata sa nu spui niciodata!)




#22
Hakimela

Hakimela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 24 martie 2009 - 17:47

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Da, crestinii nebotezati nu pot intra in biserica.


Aici nu am mai inteles. Sustii ca e important ca un copil sa fie botezat ca sa devina crestin, apoi spui ca un crestin nebotezat nu poate intra in biserica. Pai nu e crestin inca, daca nu a fost botezat, daca urmaresc logica ta. Eu nu sunt neaparat de acord ca e crestin doar cel botezat, ci in primul rand cel care crede si alege sa fie botezat pentru a-si afirma credinta.
Mi-ar fi placut ca postarea ta sa fie lipsita de fundamentalism, pentru ca nu stiu cum altfel as putea califica afirmatia care contine cuvantul "macabru". Dar, da... Sa stii ca si parintii care aleg sa nu isi boteze copiii cred in Dumnezeu si nu numai cand dau de greu. Sau, macar unii dintre ei-cei despre care pot eu vorbi in cunostinta de cauza.[:)]

#23
Tzuni

Tzuni

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.104 mesaje

Postat 24 martie 2009 - 23:24

Da' explicati-mi si mie: de unde sa stie preotul / lumea din biserica - ca nu e botezat copilu tau?!?!? [alcool] Ca doar nu-i pui eticheta pe frunte "copil nebotezat"

Si ti-l dau afara pe usa?



Asta-i exact la fel cu treaba aia hazoasa: femeia la ciclu nu are ce cauta in biserica! [:D]



Eu mi-am botezat copilul, ca asa am vrut eu. Dar nu pt ca nu poate intra in biserica daca nu e botezat sau alte nazdravanii inventate de preoti! [:-@][:-@][:-@][:-@]



_____________________________________________________________________________________

Tzuni [sofer] mic si drag si scump si pisicos si fericit [pk] siiii.... IN LUPTA CU KILELE [haibat]



MELODIA MEA ZILNICA [flo]



si....



SECRETUL MEU [trombon]





#24
AB

AB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 01:12

Citat:
citat din mesajul lui madalenna

Sincere multumiri tuturor pt pareri.Religiile in cauza sunt ortodoxismul si catolicismul, avand pareri si pro si contra am incredere ca vom reusi in final sa luam ceam mai buna hatarare pt bebelul nostru.Va mai astept cu pareri sau intrebari.


In oricare religie il botezati e ok. Botezul e recunoscut intre bisericile catolice si ortodoxe. Trebuie putn insistat. Dar de exemplu cand vrei sa te convertesti dintr-o parte intr-alta procedura nu se reia de la zero botezandu-te. Ci de dupa botez.
In fine voi nefiind probabil casatoriti (desi ati fi putut obtine dispensa) va fi putin mai complicat botezul in religia tatalui.

Eu sunt catolica. Am crescut cu o mama catolica si un tata evreu si am studiat ambele religii si am ales ce am simtit la vreo 12 ani cand era "majoratul religios" evreiesc.

Regula cu fetele cu mamele si baietii cu tatal e din Ardeal si Banat unde casatoriile interreligioase sunt dese si dupa casatorie "se d inapoi "religiei" ce a pierdut baiat au fata. Bine cand s-o instituit regula faceau mai multi copii cred [:D]

#25
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 22:19

Imi este imposibil sa inteleg cum exista oameni care sustin ca sunt crestini, cred in Dumnezeu, dar pun la indoiala infaptuirea botezului sau isi pun problema "ce daca nu sunt botezat, ca nu se vede". Pai daca ai astfel de ganduri nu stiu cat de crestin poti fi.

Sigur ca nu sta nimeni cu parul la usa bisericii, dar daca esti credincios pentru ce sa calci in picioare orice regula a bisericii?

Am mai spus-o si repet, nu pot indruma pe nimeni sa-si lase copilul nebotezat, asa cum o fac unele dintre noi, sustinand ca sunt crestine adevarate.

Si cu asta spun la revedere acestui topic pentru ca nu inteleg sa primesc atacuri gratuite.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI



#26
Hakimela

Hakimela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 00:44

Draga Roli, nu te-a atacat nimeni si in nici un caz nu ai fost atacata gratuit. Faci o confuzie grava intre a fi credincios si a fi crestin. Sunt doua lucruri diferite, in sensul ca nu doar crestinismul exista ca religie. Poti accepta asta?
Later edit: Se pare ca nu ai observat ca nimeni nu a indrumat-o pe cea care a deschis topicul sa nu isi boteze copilul. Am expus pareri, situatii, am pus si ne-am pus intrebari. Daca tu consideri ca asta e atac la adresa ta, mai gandeste-te.
Oricum, cred ca cel mai bun raspuns la intrebarea initiala e: cum iti dicteaza constiinta. Crestin sau nu, ortodox, catolic, musulman, mozaic, important e ca un om sa aiba o credinta.

#27
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 11:39

Citat:
citat din mesajul lui roli25



Si cu asta spun la revedere acestui topic pentru ca nu inteleg sa primesc atacuri gratuite.







Se pare ca nu ai inteles nici faptul ca pe forumul asta si in lumea asta mare sunt multe alte religii si ca cei de pe forum care iti citesc ineptiile de genul "fara botez copilul nu este protejat" si alte perle,se minuneaza de atitea "babisme" ce au unii in cap.



Dupa logica ta,in afara de crestinii botezati ,restul ar fi trebuit sa crape demult ca nu-i asa,Dumnezeu nu-i protejeaza.



[xx(]

Poate daca te uiti in jur ai sa vezi ca Dumnezeu le poarta de grija si la botezati si la nebotezati ,si la crestini si la necrestini,si la credinciosi si la atei,ca-i "atinge" cu neplaceri si pe unii si altii.



Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]





I want to tell the world... a Story



Occupation 101: Voice of the Silenced Majority



The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]





#28
Irinusha

Irinusha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 874 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 13:15

Citat:
citat din mesajul lui roli25
Imi este imposibil sa inteleg cum exista oameni care sustin ca sunt crestini, cred in Dumnezeu, dar pun la indoiala infaptuirea botezului sau isi pun problema "ce daca nu sunt botezat, ca nu se vede". Pai daca ai astfel de ganduri nu stiu cat de crestin poti fi.Sigur ca nu sta nimeni cu parul la usa bisericii, dar daca esti credincios pentru ce sa calci in picioare orice regula a bisericii?Am mai spus-o si repet, nu pot indruma pe nimeni sa-si lase copilul nebotezat, asa cum o fac unele dintre noi, sustinand ca sunt crestine adevarate. Si cu asta spun la revedere acestui topic pentru ca nu inteleg sa primesc atacuri gratuite.Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)ANDREIMARCVACANTELE NOASTRE IN 4BAIETII MEI IUBITI
Ce inseamna de fapt a crede in Dumnezeu?Ptr. mine inseamna ca incerc sa fiu un om bun, nu ca ma duc la biserica sa vada lumea ce "credinciosa" sunt. Eu una am fost botezata ortodox, la 12 ani (cand am ajuns in G.) am fost botezata catolic (ptr. ca asa au crezut ai mei parinti ca-i mai vbine ptr. mine) ... ma simt totusi ortodoxa, din simplu motiv ca imi plac mai mult obiceiuri, probabil ptr. ca am crescut cu ele. Intru in ce biserica vreau eu (intr-o mosee n-am incercat, dar nici nu ma atrage) si pana acum nu mi-a dat Dumnezeu cu nimic in cap doar ptr. ca-mi fac crucea ca ortodoxii intr-o biserica catolica sau evangelica ... nici macar nu se uita cineva urat. Daca simt nevoia ma rog la El si pe toaleta ... cum ziceam, pana acum nu mi s-a intamplat nimic inspaimantator. Iar afirmatii de genul "copiii nebotezati nu sunt protejati" spuse unei proaspete mamici mi se par cam deplasate ... Ar trebui sa incepem sa fim credincioase prin fapte si vorbe bune, nu numai prin lauda de sine, ceva gen "sunt f. credinciosa!". Iar biserica (nu conteaza religia) greseste cumplit in multe ... nu numai ca nu inmormanteaza copii nevinovati. Parerea mea!Dragostea mea Cristian & Iubirea mea Amélie

#29
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 01 aprilie 2009 - 14:01

Citat:
citat din mesajul lui madalenna

buna ziua, am si eu nevoie de sfaturile voastre.Eu si prietenul meu suntem de religii diferite si avem un bebe.Nu ne-am "impacat" in priviinta religiei si am decis ca cel mai logic ar fi sa nu-l botezam in nici o religie si sa-l lasam sa aleaga cand va fi mare ce va considera el ca-l implineste spiritual.Ce parere aveti?Se poate?E un pacat mare? Va multumesc inca de pe acum



Madalena, eu am 2 fete :una este botezata ,cealalta nu si sincer ,nu am observat nicio diferenta de protectie spirituala la ele.Noi suntem agnosti si le vom lasa pe ele sa decida daca vor sa practice o religie.

Si chiar ,cum se deosebesc "botezatii" la intrarea in biserica ?[:-@]




#30
madalenna

madalenna
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 19 aprilie 2009 - 18:54

multumesc din nou pt raspunsuri si va urez paste fericit si multa sanatate, noroc, iubire sa aveti in viata.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -