Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

fara religie


57 raspunsuri la acest subiect

#41
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 12:15

Eleniada, fara sa caut cearta, ca nu am intentia asta, sincer, iti respect punctul de vedere, dar de unde stii ce stiu eu???

ma faci sa zambesc, nu ma pot supara pe tine, orice ai scrie...[:)] problema e ca nu ma poti convinge defel ca ai dreptate...nu in ceea ce ai scris pana acum.

Lora, mami de Iustina
http://forum.desprec...TOPIC_ID=133766

(Niciodata sa nu spui niciodata!)




#42
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 12:21

eleniada, [asia][flo][olala]



reclama mascata

#43
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 15:39

Eleniada,esti suparata tare din cite vad.

Cine ti-a zis tie ca toti cei care scriu aici sunt crestini?[:D]

Auzi,degeaba te superi pe forumisti ca e total aiurea.Asa cum am zis,in lumea asta mare traiesc bine merci milioane(ca sa fiu indulgenta[:D]) de oameni care NU sunt crestini .Deci nu sunt botezati ,si culmea culmilor si ei TRAIESC mai!!Traiesc!

Si lor le da Dumnezeu de mincare ,si lor le da Dumnezeu copii(sanatosi,frumosi,destepti)...si daca te uiti mai atent observi ca tocmai astia mai credinciosi is mai napastuiti de soarta hmmm,aici nu ma pronunt dat fiind ca si io`s credincioasa(nu crestina,dar sunt,exist[:D])

Mi se pare o mare aberatie ce s-a scris la subiectul asa in primele pagini(nu mai stiu cine a scris) ca daca nu esti botezat nu ai aia si ailalta,nu te apara dumnezeu ...sau babismele care ma scot din minti "boteaza copilul ca de aia plinge,plinge dupa botez!"doamne fereste si apara de asa mentalitati.



Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]





I want to tell the world... a Story



Occupation 101: Voice of the Silenced Majority



The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]





#44
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 16:01

Asa, Eleniada, explica-ne tu ce inseamna ignoranta [:D]. Eu is lamurita [^].



Good things happen to good people.


#45
eleniada

eleniada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 16:49

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Eleniada,esti suparata tare din cite vad.Cine ti-a zis tie ca toti cei care scriu aici sunt crestini?[:D]Auzi,degeaba te superi pe forumisti ca e total aiurea.Asa cum am zis,in lumea asta mare traiesc bine merci milioane(ca sa fiu indulgenta[:D]) de oameni care NU sunt crestini .Deci nu sunt botezati ,si culmea culmilor si ei TRAIESC mai!!Traiesc!Si lor le da Dumnezeu de mincare ,si lor le da Dumnezeu copii(sanatosi,frumosi,destepti)...si daca te uiti mai atent observi ca tocmai astia mai credinciosi is mai napastuiti de soarta hmmm,aici nu ma pronunt dat fiind ca si io`s credincioasa(nu crestina,dar sunt,exist[:D])Mi se pare o mare aberatie ce s-a scris la subiectul asa in primele pagini(nu mai stiu cine a scris) ca daca nu esti botezat nu ai aia si ailalta,nu te apara dumnezeu ...sau babismele care ma scot din minti "boteaza copilul ca de aia plinge,plinge dupa botez!"doamne fereste si apara de asa mentalitati.Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]I want to tell the world... a StoryOccupation 101: Voice of the Silenced MajorityThe Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]
[:-@][:-@]hannen, eu cred ca s-a cam spus ce era de spus ref la subiect.suparata nu sunt (faci cumva confuzie intre fermitate si suparare? te deranjeaza ca stiu ce spun si imi mentin pdv? hmmm, ce sa-i faci, una e sa ai ceva de spus, si alta e doar sa te afli in treaba ca...), am fost putin revoltata cand am scris prima oara(si am precizat acolo de ce).nu cred ca sunt doar crestini pe ac forum. nici n-am de unde sa stiu.sub acesta la care tocmai ai scris priveste un cuplu crestin, ea - ortodoxa, el - catolic, se cere parere ref la botez, pana aici suntem de acord? bun. mai departe, asadar cu mare atentie ca suntem cam sensibili.[:D]Pai nu-i logic? Daca tu nu stii despre ortodoxism si catolicism, cum sa dai sfaturi unui ortodox sau catolic? care-i supararea si nelamurirea aici? asta am scris eu. adica: cum sa inveti pe careva despre ceva ce nu stii???!!!ce nu pricepi tu, care-i buba? extrapoland, de exemplu, daca tu deschizi un sub despre Budha, eu nu am ce spune (afara de faptul ca stiu ca el nu s-a rastignit pe cruce cum a facut Mantuitorul, Iisus Hristos pt pacatele noastre), nu stiu ce "retete" sa dau celor care cred in el - Budha. deci stau frumusel pe turta mea si astept sa vina un sub unde ma pricep.p.s. ai citit istorioara despre ateu? cum ti s-a parut?[flo]

#46
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 21:44

Pai daca e sa facem analiza pe text, n-ai zis bine aici: orbul nu poate invata pe orb. Dar cine stie mai bine despre orb decat tot un orb??? Cum sa inveti pe cineva despre ceva ce nu stii? Pai orbul stie sa-l calauzeasca pe orb..zici ca cei la fel trebuie sa se invete unul pe altul, nu unul diferit sa-l invete pe crestin, nu? Deci crestinul il invata pe crestin si orbul pe orb, nu? Teoria ta!
(fara suparare)

Lora, mami de Iustina
http://forum.desprec...TOPIC_ID=133766

(Niciodata sa nu spui niciodata!)




#47
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 21:46

Mie mi-a placut povestioara despre ateu, daca are vreo importanta pentru tine! [flo]

Si de aici eu incetez, pentru ca i-am facut praf subiectul fetei si nu merita sa ajunga la ZZ.

Lora, mami de Iustina
http://forum.desprec...TOPIC_ID=133766

(Niciodata sa nu spui niciodata!)




#48
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 28 aprilie 2009 - 20:21

Citat:
citat din mesajul lui conchita
eleniada, [asia][flo][olala]reclama mascata
ei uite ca am gasit topicul asta. Cred ca e prima data in 4 ani cand deschid sectiunea asta. Ma felicit ca am facut-o.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.


#49
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 28 aprilie 2009 - 20:54

Aleluia Eleniada,m-ai convins ...din atee ma refac ortodoxa [:D] ...



Eu chiar ma intreb,ce-ar pati copilul daca il botezati in ambele religii,a??? ...eu fiind atee mi-am botezat copii ,din respect pentru sot si convingerile lui...daca un ateu fu milostiv si s-a induplecat,un crestin de ce n-ar face asta ?[:D]







**************************************

Si Mihaita are nevoie de voi!Bazar [loveyou]

Bazar pentru Sonia si Andrei [comoara]

Si ingerii au nevoie de ajutor ! [il]

**************************************

Iulia, mami de [zana]Claudia (12.12.01) si [bonjovi]Razvan (08.06.07)

#50
RWheelwright

RWheelwright

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 01 mai 2009 - 03:08

Botezul e o legatura aparte cu Dumnezeu. Si catolicii si ortodocsii cred in El, asa ca nu vad de ce ar trebui sa boteze copilul de doua ori pentru acelasi lucru; e aberant.

Copilul trebuie botezat, fie catolic, fie ortodox - de obicei in religia mamei. Regula exista, din cate stiu, inca din Vechiul Testament, iar evreii si acum considera copilul in functie de.... religia mamei. Un copil este socotit evreu numai daca mama este evreica ( de ex.)
Si oricum , din moment ce mama isi petrece (cel putin) primii ani din viata cu copilul mult mai mult decat tatal, nu vad de ce bebelusul nu ar avea religia mamei.
In definitiv, ori catolic, ori ortodox, tot crestin se cheama, iar convingerile acestora nu difera prea mult.
Oricum, mai tarziu, daca va considera necesar, copilul isi va schimba religia.

Pentru Hannen: Daca nu esti botezata, oare atunci cand te-ai convertit la islam (de ex.) nu ti s-a citit o rugaciune speciala de catre imam (sau hoge) sau daca te-ai nascut din parinti musulmani nu ti s-a recitat/spus/citit cel putin o rugaciune specifica? Ei, oarecum similar e si cu botezul. Sunt sigura ca intelegi. Toate cele bune!

Nihil sine Deo.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -