Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masturbarea la copiii mici


89 raspunsuri la acest subiect

#41
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 06 iunie 2007 - 18:59

Ai tras concluzia gresit!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.web...er/corinaraluca


#42
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 07 iunie 2007 - 10:10

Crede-ma ca daca asta ar fi cazul fetitei mele nu mi-as mai face griji. Copilul meu este primul copil din familia mea si mi-am dorit-o enorm de mult si tot timpul o pup si o alint si o iubesc si sotul meu la fel, la fel si bunicii. Daca as mintii aici inseamna ca m-as mintii pe mine.

#43
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 10:48

quote:


In orice caz asta este o chestie noua, pt ca daca va intrebati parintii o sa va spuna ca si mie ca nu au mai auzit de fetite care se masturbeaza la 1 an.
quote:



Nu zau... Este o chestie pe care in realitate au ascuns-o "sub pres" si s-au prefacut ca nu exista. Nu era ceva despre care oamenii sa discute. Asa pana si cuvantul "orgasm" e o mare noutate pentru cea mai mare parte dintre mamele si bunicile noastre...

Si totusi, nu mi-ai raspuns la intrebare. Ce faci ca sa o dezveti. O pleznesti? Sau te multumesti sa nu-i mai dai cerealele cu ciocolata?

Daca totusi ai ales sa o pleznesti sa sti ca nu faci decat sa-i atragi si mai mult atentia la ceea ce face. Sansele sa mai uite vreodata de asta sunt NULE. O sa invete sa se fereasca de tine si cam asta o sa fie tot ceea ce o sa obti.

Daca nu alegi sa o pleznesti si folodesti distragerea atentiei cu calm si rabdare ai ceva sanse sa se ia cu altele si sa uite singura.


alice

#44
principe

principe

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.433 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 11:00

oana ,


nu te speria ,daca intrebi pediatrul o sa-ti raspuna ca este ceva normal si la fetite si la baietei ,este perioada cind se cunosc ,sunt acte involuntare ,stimulative,tine de sexualitate,si o pot face la diferite virste. este perioada cind incepe sa-si iubesca corpul, nu o inhiba ,nu o face sa simta rusine.

monica mami de print

#45
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 16:17

In nici un caz nu o pleznesc. Nu mi-am batut niciodata copilul si nici nu am de gand sa o fac. Nu fac decat sa ii distrag atentia cat mai mult si in 99% din cazuri reusesc. O laud si o incurajez de cate ori se joaca singurica frumos.
Intrebarea care ma framinta ramane totusi fara raspuns: de ce nu toti copii fac chestia asta? Nu li se dezvolta la toti organele genitale?

#46
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 19:07

oana , nu am timp sa citesc tot ce ti s-a scris ,sau ai raspuns, da esti sigura ca nu are nimic care sa-i produca starea de mancarime, viermisorii dau asa ceva, candida, sau mai stiu eu ce.Stii si tu la unu mare ce rea e starea de mancarime cand ai o problema , pana mergi la doctor sa o tratezi, si cum iti vine sa faci, dapai un copil mic care nici nu-si da seama.Oricum nu e cu iz sexual ce face ea, ca la varsta ei nu are asa cunostinte.Eu am doar un baietel si sunt insarcinata acum tot cu un baietel, da al meu cand a fost la faza de cunoastere a corpului , adica se gaasea fara pampers si isi gasea putulica libera, se mai tragea de ea, si se amuza cand i se intarea, dar atat, nu se freca mereu si nici nu baga mana sa se caute.De aceea mi-am permis sa scriu raspunsul , sper sa nu te superi, ca mi-am dat si eu cu parerea.



roxy[gravi][baietel]

sunt in saptamana 31

[i]



http://www.desprecop...ldtl=366&page=1



http://www.desprecop...p?nickname=roxy

#47
abbi

abbi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 09 iunie 2007 - 21:35

masturbarea copilului e o etapa normala in evolutia lui-il ajuta sa isi descopere propriul corp(atingerea zonelor genitale), sa se descarce de tensiunile sexuale acumulate(adaugand si situatia copiilor privati de atentie si de afectiune , despre care s-a mai scris).cineva de aici considera cuvantul masturbare, un termen dur si nepotrivit in relatie cu ideea de copil.e posibila o astfel de abordare limitata , din perspectiva unui adult care asociaza ideea de sexualitate cu faptul rusinos,murdar, condamnabil etc.
COPILUL este o fiinta SEXUALA de cand se naste(asta nu am descoperit-o eu).noi, adultii,ii dam masturbarii copilului dimensiunea de lucru atipic, ciudat, cand de fapt, e un aspect al normalitatii vietii acestuia(in masura in care vorbim despre un copil mic, a carui activitate principala nu este doar cea in discutie).

ca face buba, ca ii cade cucul, ca o sa primeasca palme, ca e rusine si e rau-sunt solutii nefericite, care pot intari comportamentul nedorit al copilului, ii pot crea sentiment de vinovatie si il pot indeparta de parinte.
e normala masturbarea, pana la un punct, dar nici nu trebuie incurajata, asa cum e de dorit sa nu fie reprimata dur.

am citit cu interes ce ati scris voi despre copii vostri si m-am inarmat cu lecturi si rabdare, pt ca si eu am o fetita-acum are 1 an si 11 luni.
sanatate multa si rabdare!


#48
abbi

abbi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 09 iunie 2007 - 21:53

florinad-interesant punctul tau de vedere!
tu singura ai spus-o, ca incepand viata sexuala, ai renuntat la obicei(desi chiar si acum se mai intampla uneori).masturbarea e o etapa in maturizarea sexuala, e ceva normal, in anumite limite-asa ca tu erai normala, iar parintii tai ....stangaci in abordarea relatiei cu tine, din pacate.
nu obisnuinta e problema, ci gradul de maturizare psihica, sexuala.
atat vreme cat actul sexual cu un barbat este complet, perfect din punctul tau de vedere, faptul ca uneori te mai si masturbezi nu ar trebui sa iti produca temeri pt tine sau pentru fetita ta(nu am retinut dak ai o fetita sau nu).
sanatate multa!

#49
florinad

florinad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 11 iunie 2007 - 12:19

Abbi, am un baietel. Acum nu ma mai simt ciudata desi despre ce faceam eu cand eram mica nu pot sa vorbesc nici acum, doar voi stiti [bang]. Insa toata copilaria si tineretea pana am citit si eu un articol pe tema asta, m-am considerat un "extraterestru", cum s-ar spune. Si e pacat ca un copil sa se simta asa. Mie cel putin mi-a afectat foarte mult respectul de sine, eram un copil cuminte, dar rusinos si retras. Asa ca... aviz mamicilor.

#50
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 11 iunie 2007 - 16:55

quote:


Nu fac decat sa ii distrag atentia cat mai mult si in 99% din cazuri reusesc. O laud si o incurajez de cate ori se joaca singurica frumos.
Intrebarea care ma framinta ramane totusi fara raspuns: de ce nu toti copii fac chestia asta? Nu li se dezvolta la toti organele genitale?
quote:



Eu cred ca procedezi foarte bine cu distragerea atentiei. M-am temut ca te-ai speriat si ai incercat si "altceva".

Legat de "de ce unii da si altii nu" cred ca raspunsul este identic cu cel la intrebarea "de ce unele fetite prefera pausile si altele nu" sau "de ce unii copii manca fructe in timp ce altii nici nu le pot vedea in fata ochilor".

alice


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -