Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masturbarea la copiii mici


89 raspunsuri la acest subiect

#1
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 27 mai 2007 - 15:14

Fetita mea are 1 an si 10 luni si de vre-o saptamina nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Vrea sa-si frece pasarica de marginea de la canapea sau orice perna tot timpul. Numai cand o scot afara se potoleste. Mai incerca ea si alta data dar ii distrageam atentia cu jucarii si se lua cu joaca si uita. Acum nu mai vrea nici o jucarie (desi are f multe), cred ca s-a plictisit de ele. Se duce se uita la ele si pleaca la canapea sa se frece. Nimic din ce-i placea alta data sa se joace nu mai vrea. Din acest motiv nici nu ma grabesc sa o dezvat de pampers, pt ca imediat ce se simte mai libera ori se trage de pasa ori se freaca de canapea. Nu stiu ce sa-i mai fac, am citit ca e o chestie normala dar cred ca ea totusi exagereaza. In general fac chestia asta copii a caror parinti se cearta dar la noi nu e cazul. Probabil ca se plictiseste in casa si ma chinui sa o scot cat pot de des afara pt ca stiu ca numai afara se mai comporta ca un copil normal ce era odata. Obisnuia sa petreaca zeci de minute mazgalind sau uitandu-se pe carti de povesti sau cu animale dar acum nimic. Va rog frumos, daca a mai trecut cineva prin asa ceva sa-mi spuna si mie ce sa fac. E cazul sa o duc la doctor?

#2
DanaR

DanaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 27 mai 2007 - 17:42

Uneori poate fi din cauza viermisorilor, sau giardia... Faceti niste analize la scaun si la sange . Vorbeste si doctorul ei ar trebui sa stie, poate sa se frece sin cauza mancarimii. Sau o infectie la rinichi si o ustura cand urineaza... Dar mai degraba prima varianta. Faceti niste teste. Giardia nu iese intotdeauna de la primnul test.


DanaR si baietii ei : http//www.ealbum.ro/danar/a165

#3
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 27 mai 2007 - 20:17

Nu cred ca e vorba de masturbare, asta in nici un caz. Dar ceva in neregula este. Mergi neaparat cu ea la doctor, atat la analiza sangelui (pt. a exclude giardia), dar si la un ginecolog. E mai bine sa stii sigur.





[flo] Felicia
[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre



*****************************

Adevar > Autonomie > Identitate



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!


#4
claudela

claudela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.149 mesaje

Postat 27 mai 2007 - 21:21

Si eu sunt de parere ca ar trebui consultat medicul...pentru orice eventualitate!!![medic]

#5
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 00:27

Mergi la ginecolog sa vada daca nu are ceva secretii la pasarica, eu cred ca i vorba de masturbare. Nu o certa si nu i atrage atentia! Incearca asa cum ai facut, sa i distragi atentia. Multi copilasi fac asta. O sa treaca.

Daca te trimite la neuropsihiatrie eu zic sa nu te duci. Eu asa am patit cu Uca si am ajuns si la neurops. si ne a dat nebuna aia (n o pot numi altfel, sorry) un pumn de medicamente. In cele din urma am avut o revelatie si NU i am dat nici un medicament. Acum Uca este bine. Este o perioada cand se dezvolta org. genitale dar trece. Cu rabdare si fara sa te sperii trece si asta.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.web...er/corinaraluca


#6
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 00:29

quote:
Originally posted by MissParker
Nu cred ca e vorba de masturbare, asta in nici un caz. Dar ceva in neregula este. Mergi neaparat cu ea la doctor, atat la analiza sangelui (pt. a exclude giardia), dar si la un ginecolog. E mai bine sa stii sigur.
[flo] Felicia
[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre*****************************Adevar > Autonomie > IdentitateZero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

NU este nimic in neregula. Am citit mult despre asta. Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.web...er/corinaraluca

#7
tutzi

tutzi
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 18:31

Buna, am citit ce-ai scris si parca vorbesti de fetita mea cea mare(acuma are 3.7 ani). Pe la 1 an a inceput sa se frece cu "pasa" de covor si de absolut orice ii iesea in cale (piciorul meu, marginea patului, colturile de la mobile. Cand ieseam afara uita de "preocupare". Am fost si la gine, au zis ca are candida, am facut un tratament dar activitatile nu incetau asa ca am ajuns la concluzia ca tb sa asteptam sa ii treaca. Acuma, mai ales ca merege la gradi, se mai freaca doar cand se trezeste din somn sau in somn cand are un disconfort (e racita, viseaza urat). Probabil ca atunci cand va mai creste va trece si de aceasta etapa. Eu cred ca este ceva normal desi atunci cand asta era singura ei preocupare eram disperata.

Carmen, Iasmina (28.10.2003)si Miruna (24.09.2005)



#8
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 17:57

Dupa ce inlaturati toate motivele medicale si va asigurati ca nu este nici o infectie, vreau sa va spun ca din ce am citit pana acum este normal atat pt fetite cat si pentru baietei sa-si descopere sexualitatea , sa se atinga, sa se traga de pasa sau putulica, sa-si descopere practic corpul. Nu este tocmai placut pt noi sa vedem asa ceva insa incercati sa va ignorati sentimentele si sa nu-i inhibati cu prejudecati gen "e rusine, nu-i voie etc". Distrageti-le atentia dar atat.



Cam asta scrie prin carti.



P.S. Fiu-miu a avut o iritatie la putulica, trebuia sa pun o crema local de doua ori pe zi si mereu se intarea putulica, va dati seama cum ma simteam. In plus ma chema sa-mi arate cum o misca el cand e mare. Ei nu stiu si e bine sa nu le inhibam viata cu prejudecati de pe acum.



Luna [gravi]29 sapt+[fetita]

Adelise Raluca

Cosmin

#9
aileene

aileene

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 00:56

Eu nu cred ca e vorba de masturbare , e prea de tot ! Cuvantul e prea "violent" . Daca se freaca fetita , inseamna ca ceva o deranjeaza ! Parerea mea , ar fi bine ca un medic s-o consulte ! O candidoza se poate lua si de la ciorapei sau chiloti sintetici , dar dupa cate am inteles ea mai are pamper's !

Multa sanatate fetitei !





Aileene...Alexandre...(22-sept'99)

amintiri

#10
marybell

marybell

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 165 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 03:29

si eu sunt de parerea ca "masturbare" e un cuvant prea mult exagerat pentru un copilas atat de mic. ar exista posibilitatea ca ea sa imite anumite comportamente vazute la tv sau mai stiu eu unde, insa cred ca se exclude total aceasta posibilitate. probabil ca micutza are ceva care o deranjeaza, o iritatie, un microb, o ciuperca, ceva care o "mananca" ca sa spun asa...si executa miscarile acestea periodic in incercarea de a scapa de senzatie.

asteptam sa ne spui cum se mai comporta dupa ce mergi cu ea la doctor si ii faceti mai multe analize.



Marybell si bb Erik (23 dec 2006)

poze bb

poze Botez



varsta Erik


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -