Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masturbarea la copiii mici


89 raspunsuri la acest subiect

#21
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 10:16

corina spune-mi si mie te rog pe la ce varsta i-a trecut fetitei tale chestia asta. Oricum sa sti ca ma bucur f tare ca mi-ai scris pt ca e important sa mai vorbesti cu cineva care s-a mai confruntat cu problema asta.

#22
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 11:53

quote:
Originally posted by oanaib
Sa fim sincere toate am practicat chestia asta, dar eu cel putin am facut-o dupa ce mi-am inceput viata sexuala. Si mai cred ca daca vorbesti deschis cu copilul cand ajunge la varsta adolescentei atunci sigur nu va avea inhibitii in viata sexuala. Eu cred ca si pe vremea noastra faceau copii asa si cred ca parintii ii certau pe copii, poate chiar noi am fost in situatia asta, si nu cred ca am ajuns o generatie de inhibati sexual.Mi-a fost f greu sa accept ca fetita mea se masturbeaza asa ca (fara violenta) voi face tot posibilul sa o dezvat.
dupa ce incepem viatza sexuala e cu totul alta poveste...dar crede-ma, am citit destule cartzi despre copii de 1, 2, 3, 5 ani, unde scrie clar ca este o etapa de dezvoltare a lor...ti-am spus, si ai mei au trecut prin asta - cel mare a scapat, cel mic e plina 'actziune' [:D]ce am mai facut eu, pe langa ca de cate ori ii vad le distrag atentzia, este ca nu ii prea las fara chilotzei pe ei, si cand se culca seara le pun chilotzeii, pt ca am oservat ca daca nu au chilotzi se joaca cu putza, dar daca ii au e mai bine..._________________________________ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb [hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003 poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )************************DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

#23
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 15:40

Eu am citit ca:
- este bine sa-i atragi copilului atentia ca astfel de lucruri nu se fac in public
- sa-i distragi atentia cat de mult posibil;
- sa nu-l trimiti niciodata la culcare atunci cand lui nu-i e somn (vedeti postarea educatoarei de gradinita - copiii se masturbau la ora de somn. Car copii. Cei care nu puteau sa doarma). Copiii tinuti in pat in ciuda faptului ca nu le e somn vor cauta sa-si faca de lucru. Si-si vor gasi de lucru cu corpul lor.
- ca o alternativa, puteti sa-i invatati sa se gadile usor pe manuta la incheietura;
- sa incerci sa-i dezveti daca poti (fara cearta, pedepse sau violenta), dar sa fi foarte atenta sa nu-i dai copilului nici o clipa senzatia ca e un "ciudat" sau ca face ceva deosebit de grav;
- sa nu uiti nici o secunda ca nu face nimic rau, ca masturbarea nu afecteaza in nici un fel viata ori sanatatea copilului, ca este ceva care, daca unor copii le vine in mod natural, insemna ca este NORMAL iar noi, adultii, datorita educatiei primite suntem cei "deviati" si neintelegatori.
- sa te tratezi in primul rand tu, parintele, pentru ca de fapt la tine este problema, la modul in care tu percepi lucrurile.




alice

#24
aileene

aileene

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 15:54

Mi-a venit greu sa cred ca exista "masturbare" la copii mici ! Dar ma aplec si va spun ca am dat o "raita" prin alte locuri , si uitati ce am gasit !

Poate sa-ti fie de folos Oanaib ca sa gasesti mai usor raspunsurile la intreabarea ta [flo] !

Am reeditat ptr ca nu se afisa ceea ce vroiam !









Aileene...Alexandre...(22-sept'99)

amintiri

#25
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 16:04

A, si daca vreti un motiv pentru care parintii cu copii care se masturbeaza sa se considere chiar norocosi: se pare ca la varsta adolescentei acesti copii isi trateaza mult mai rational problemele de suflet iar derapajele sunt minime. Cu alte cuvine fata lui Onaib nu o sa cada in limba dupa primul purtator de putza care-i iese in cale o sa cugete ce e bine pentru ea si ce nu.

alice

#26
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 16:54

Un lucru e sigur, daca cateva zile o opresc sa faca chestia asta atunci cu cat o face mai rar cu atit mai rar isi aminteste sa faca chestia asta

#27
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 18:46

quote:


o opresc sa faca chestia asta
quote:



Cum te gandesti sa o opresti ?

alice

#28
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 19:13

Oana pe la 6-7 ani. S o distragi cat poti tu de mult dar, sa stii ca o va face si noaptea in somn. Eu stii ce i mai ziceam: sa incercam sa lase pasa in pace ca face si ea buba!!! Si apoi o ustura pe Raluca.
Mare lucru nu ai ce face DAR nu te du la doctor (psihiatrie infantila parca ne au trimis) ptr asta. Tu sa fii sigura ca nu are secretii la pasa ca i curata tot timpul si atat!
Si NU te ingrijora!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.web...er/corinaraluca


#29
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 01 iunie 2007 - 00:13

Datorita educatie pe care am avut-o noi in Romania, este inca un subiect "tabu" si pe care parintii incearca sa-l ignore.

Si fetita mea a avut aceste manifestari intre 4 si 5.5 - 6 ani, cu perioade mai intense atunci cind era "stresata" (incepuse scoala intr-o limba pe care nu o stia si in plus este un copil destul de timid si nu reusea sa-si faca prieteni). Recunosc ca, desi am citit si eu mult despre asta, nu am putut sa o las sa faca ce vrea si sa nu ii spun mereu ca trebuie sa se opreasca.

Din fericire are peste un an de cind nu a mai facut si sper sa ramina asa.

Oana, mama lui Antonia

#30
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 01 iunie 2007 - 00:43

Hello. Pentru ca s-au citat subiecte la care eu am scris acum vreo doi ani jumate, simt nevoia sa intervin. Recitindu--mi postarile, mi-am dat seama ca s-ar putea crea o confuzie, asa ca repovestesc
La fata mea, "crizele" astea, pentru ca pareau a fi niste crize (cum spuneam acolo, gurita stransa cerculet, degetelele inclestate in pumn, intorcea capul spre dreapta,...transpira de nu mai putea, pana adormea) au aparut pe la 1 luna jumate, dar noi le-am constientizat pe la 2 luni si ceva, cand s-au indesit. Mi-am explicat in cele din urma si reactia ei de atunci, cu intorsul capului si cu gurita cerculet, dar e prea mult sa povestesc - ideea e ca i-a rezultat, la analize, o infectie urinara.
I-am dat Augmentin, la recomandarea medicului, dar nu a fost cel mai potrivit antibiotic (rezulta din antibiograma ca nu e!), asa ca manifestarile s-au rarit, insa nu au disparut de tot.
Inainte de asta, pediatrul ne trimisese la neuropsihiatru, si ne-a dat Nitrazepam si Peritol, cum spuneam dincolo (si avea vreo 3 luni) - oricum, nu au avut nici un efect.
"Crizutele" au reaparut pe la 5 luni si au tinut pana pe la 9 (deja erau mult mai departe de "crize" si mult mai aproape de masturbare). I-am gasit iar infectie urinara, la analize, dar de data asta cu investigatii mai complete si cu tratament corespunzator, am scapat de ea.
Abia acum a disparut totul, orice manifestare, totul.....Motiv pentru care am respins complet diagnosticul initial de ipsatie, si am pus totul pe seama infectiei urinare - de care am scapat al naibii de greu.... A disparut pana cand a avut fata vreo 2 ani jumate (deci pauza a fost mai mare de 1 an jumate!) De la 2 ani jumate pana acum, cand are aproape 4, nu stiu daca a mai facut, cu totul, de 10 ori. Nu cred. Dar sa zic, cam asa.... Deci rar, foarte rar. S-a mai intamplat sa faca spontan, dar nu asa nasol ca atunci cand era mica. Nu mai transpira si nu scoate sunete. Pur si simplu strange piciorusele, nu pune mana si nu foloseste alte obiecte. Stie ca nu e ok, dar nu se fereste in mod special de noi, dar nici nu pot sa spun ca risti sa te trezesti cu ea in plina "actiune" si pe tine sa te ignore total.
Noi nu i-am tinut discursuri, dar i-am spus ca nu trebuie sa faca asa la gradinita, de exemplu. Atunci, la 2 ani jumate, a facut la gradi, si a facut destul de nasol, ca s-a speriat educatoarea, ca nu stia ce este, ne-a chemat de urgenta.... destul de nasol.
Nu imi amintesc cand a facut ultima data. Cred ca sunt cateva luni.
La 7 luni insa, facea aproape non stop! Era cumplit, simteam ca innebunesc, cu ea in brate, inclestata toata!
Eu cred asa - mai ales ca la noi a aparut foarte foarte devreme, cand ea era mult prea mica! La noi a fost infectie urinara la inceput (asa au zis si analizele). Aparand devreme, la momentul cand sugarul-fetita mai are secretii vaginale cauzate de dezechilibrul hormonal de dupa nastere, in mod sigur a simtit disconfort. Asa ca a inceput sa se "scarpine" in acest fel - strangea piciorusele unul de altul, aducandu-le la burtica (atunci, noi am crezut ca sunt colicii de vina). La un moment dat, facea asta de cate ori simtea disconfort, de orice fel. Apoi a inceput sa faca inainte de somn. Disparitia infectiei urinare si a secretiei au dus si la disparitia starii de disconfort, iar ea a inceput sa "uite" - drept pentru care a existat acea pauza de un an si jumate si mai bine. In tot acest timp insa, "scarpiniciul" de la inceput s-a dezvoltat intr-o mica placere - e clar ca acum e placere, pentru ca mi-a spus ca ii place.
Si totusi, nu face atat de des incat sa ma ingrijoreze. Cam asta e povestea.
Edit ca sa spun ca nu am surprins-o niciodata sa faca in somn noaptea. Rar de tot - poate de vreo 3-4 ori in total, am gasit-o facand dupa somnul de pranz, cand nu era inca treaza de tot.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -