Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masturbarea la copiii mici


89 raspunsuri la acest subiect

#11
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 06:31

Voi chiar nu ati mai auzit asta?! Masturbare este.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.web...er/corinaraluca


#12
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 10:53

Am ajuns la concluzia asta pt ca are analizele aproape la zi (din cu totul alte motive). Acum cateva luni i-am facut inclusiv tratament pt infectie urinara, giardia iar probele luate de la pasa au iesit negative. Nu cred totusi sa recidiveze asa de repede.
Insa am descoperit cauza acestei schimbari de comportament. Din pacate nu mi-am dat seama ca cerealele astea cu ciocolata (Chiocapic, Nesquik) pot sa-i fac vre-un rau. Insa in ultimele zile fetita mea nici nu mai doarme nici ziua nici noaptea si este f f agitata. Asa mi-amdat seama ca nu are de la ce sa fie decat de la cerealele cu ciocolata. Probabil ca tot din cauza asta in ultima saptamina a luat-o razna asa. Mai facea ea si inainte, in special cand e obosita sau f plictisita dar nu era o problema sa-i distrag atentia si nici nu se intampla macar in fiecare zi. Am citit si eu pe net ca asa fac copii dar sincera sa fiu faptul ca multe dintre voi nu aveti aceasta problema ma ingrijoreaza putin. De ce numai fetita mea? Sper sa trecem si peste episodul asta, mai ales ca de 2 zile s-a linistit si nu mai face. Eu nu sunt de acord ca nu trebuie sa-l opresti pe copil ca sa nu-i creezi traume. La varsta asta copiii nu asociaza ceea ce fac cu activitatea sexuala asa ca la pubertate nu au cum sa asocieze sexul cu ceva rau sau sa le creeze inhibitii mai ales daca parintii au discutii deschise cu copiii despre acest subiect. Mai ales ca la varsta asta copiii nu au memorie pe termen lung.
Oricum va multumesc la toate pt mesaje.

#13
liliana29s

liliana29s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 501 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 12:02

Nu-ti face probleme, nu e chiar nobisnuit. Cu mai putina ciocolata si mai putine dulciuri probabil in timp o sa uite. Citeste aici : http://forum.desprec...chTerms=ipsatie si aici : http://forum.desprec...chTerms=ipsatie



Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).[vrajitor]

Dan Mihai 15Iunie2004







#14
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 13:15

e ceva perfect normal si se cheama masturbare.



poate vi se pare prea dur termenul, e adevarat ca ei nu constientizeaza sexualitatea asa cum o facem noi, adultzii. pur si simplu isi descopera organele genitale, sexualitatea!



baietzii mei au trecut amandoi prin perioade din astea, mai mult sau mai putzin acute, dar cu rabdare am trecut peste ele...

singura solutzie corecta este ceea ce spui si tu ca faci, sa-i distragi atentzia de la asta.



sub nici un pretext nu trebuie sa ii spui ca este urat, rusine, ca face buba, se imbolnaveste, etc!



am citit si eu destul despre asta (ma stresa gandul, ca si pe tine, ca poate sufera de ceva) si am inteles ca toate aceste 'explicatzii' exagerate ale parintzilor dornici sa isi scape picii de obiceiurile 'respective' le raman impregnate in creierash si le influenteaza viatza sexuala de mai tarziu, ca adultzi.



_________________________________

ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb

[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003



poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

************************

DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

#15
florinad

florinad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 15:01

O sa va spun acuma experienta mea dintr-o alta perspectiva, a unei fetite care facea acelasi lucru si care... sunt eu. De cand eram mica tin minte ca eram in pat si-mi strangeam picioarele unul de altul si gemeam si ma scremeam sa ajung undeva nici eu nu stiam unde. Acum ca sunt mare stiu: la orgasm. Ai mei ma vedeau si-mi interziceau lucrul asta. Si din cauza asta m-am simtit tot timpul o ciudata, pentru ca faceam un lucru care era rau si interzis. In subconstientul meu stiam ce este asta, fara sa-mi spuna nimeni. Este masturbare, pentru ca am ramas cu obiceiul asta toata viata. Credeti sau nu, asta e! Nu stiu cum se poate scapa de obiceiul asta, eu nu am scapat, pentru ca nu am avut ajutor de la nimeni. Nici preotului nu puteam sa ma spovedesc ca-mi era rusine sa spun asta. Stiu ca odata i-am spus mamei si... greseala. I-a spus tatalui meu, care atata diplomatie nu a avut sa nu ma intrebe: "Si ce faci tu acolo cand te inchizi in baie si stai atata timp?". Nu stiu daca puteti sa stiti ce tradata m-am simtit. Oricum, acum sunt o femeie in toata firea, casatorita, si incepandu-mi viata sexuala m-am debarasat de obiceiul asta, desi cateodata pot sa spun ca mai apelez...[:D].
Deci, pot sa va spun din proprie experienta ca e masturbare si sincer nu-mi doresc ca sa am o fetita si sa treaca prin asta. Dar daca s-ar intampla sigur nu i-as interzice, ci as incerca sa-i distrag atentia de la asta, pana nu se obisnuieste ca daca se obisnuieste... salutare taica. Principalul lucru este sa nu se simta o ciudata si sa stie ca asta e ceva normal.

#16
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 18:52

Florina [floare3] !


Sunt multi copilasi care fac asta si multe mamici care se fac ca nu vad nimic.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.web...er/corinaraluca


#17
claudiakb

claudiakb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 19:23

[flo]

#18
aileene

aileene

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 20:59

quote:
Originally posted by corinadana

Sunt multi copilasi care fac asta si multe mamici care se fac ca nu vad nimic.




...ma rog ! Asa o fi , eu una n-am mai auzit de asa ceva la varsta asta atat de frageda (1 an si 10 luni) , dar cum o spuneti cu "foc" incep sa va cred ![:0]...

Partea buna e ca , totusi fetita a cam inceput sa uite "jocul" de 2 zile [cool] !





Aileene...Alexandre...(22-sept'99)

amintiri

#19
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 22:15

Am scris asta ptr ca am intalnit o mamica a carei fetita facea asta in vazul tuturor, se transpira toata si se freca cu pasa de ce apuca ( avea cam un an si ceva) la care mamica da cu explicatia: e obosita [alcool]! Nu de oboseala se face asta.


Au trecut 2 zile. E fff putin. Oana urmareste o in continuare. NU trece in 2 zile. Mai greu, cu multa intelegere si fara certuri trece!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.web...er/corinaraluca


#20
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 09:54

Da, chiar daca s-a mai linistit in ultimele zile nu e o problema care va trece usor. Cred ca este momentul sa vorbesc deschis cu toata familia si sa le explic care e problema ca sa stie sa nu o mai lase sa faca chestia asta. Ea face asta in general cand se culca iar mama are impresia ca e prea obosita si nu poate dormii. Si eu cred ca masturbarea produce dependenta. Sa fim sincere toate am practicat chestia asta, dar eu cel putin am facut-o dupa ce mi-am inceput viata sexuala. Si mai cred ca daca vorbesti deschis cu copilul cand ajunge la varsta adolescentei atunci sigur nu va avea inhibitii in viata sexuala. Eu cred ca si pe vremea noastra faceau copii asa si cred ca parintii ii certau pe copii, poate chiar noi am fost in situatia asta, si nu cred ca am ajuns o generatie de inhibati sexual.
Mi-a fost f greu sa accept ca fetita mea se masturbeaza asa ca (fara violenta) voi face tot posibilul sa o dezvat.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -