Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ajutor - Remedii pt metastaze (3)


75 raspunsuri la acest subiect

#11
iana_mari

iana_mari

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.285 mesaje

Postat 07 ianuarie 2009 - 13:25

LA MULTI ANI FETELOR!
Tatal meu este foarte rau,cred ca azi e ultima lui zi din viata.E ziua mamei ,o cheama Ioana,iar tata acum cateva zile ne-a zis ca va muri de ziua ei.
A fost si este constient toata aceasta perioada grea.Si-a programat toate pomenile si parastasele si persoanele carora vrea sa lea dea de pomana.Pe mine m-a chemat si mi-a zis ca vrea un cosciug frumos si trei preoti(el nu este o persoana foarte credincioasa),iar fratelui meu i-a zis sa nu vindem casa de la tara(munca lui de-o viata).A plans tot timpul si nu a inteles de ce EL trebuie sa moara asa de repede.Azi se fac exact 3 luni de cand l-am internat internat in spital.
Fratele meu a plecat si nu poate sa mai vina,sunt singura cu toate problemele.Am plecat duminica de la tara plangand,constienta fiind ca ma voi intoarce cand el nu va mai fi.A avut dureri groaznice in noaptea in care am dormit eu acolo(singura data cand a facut crize, se batea cu pumnii in burta si striga sa-l ajutam,iar noi ne uitam neputincioase la el).Calmantele nu-si mai faceau efectul.
De doua zile este vanat ,sufla greu si-i curge ceva ca sangele pe gura si pe nas.
Va vine sa credeti ca este constient ,i-a zis mamei azi dimineata ''gata s-a terminat''.Are un frate care trebuie sa soseasca din clipa in clipa care nu l-a vazut de cand era la Bucuresti la spital.Batranii spun ca pe el il asteapta.
Fetelor mi-e frica sa raspund la telefon de doua zile si tremur cand suna.
Acum va intreb pe voi cum e posibil sa stie ziua cand va muri?
A vomitat toata perioada ,chiar daca a baut doar apa.
Are trei saptamani de cand nu mananca ,in ultima perioada i-a amortit partea stanga si era foarte rece,la toaleta nu a fost de 10-12 zile iar pipi nu a facut de trei zile.
LAURICIU ce face mama ta ,sper din tot sufletul sa fie bine.
Multa sanatate va doresc anul acesta si sa auzim cat mai rar sau deloc de aceasta boala care te mananca pur si simplu.Tata are 45 kg.Atarna pielea pe el.

#12
lauriciu

lauriciu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 07 ianuarie 2009 - 15:37

Bine ai revenit, Iana, si La multi ani!
Ma gandeam eu ca absenta asta prelunga nu poate sa insemne nimic bun.
La multi ani si mamei tale, de ziua ei. Sper sa "petreaca" altfel decat estimati voi.
Imi pare rau, cumva, ca-i asa constient tatal tau. Cred ca da, poate sa stie cand va fi momentul, ca un fel de intuitie morbida...am mai auzit povesti dintr-astea. Sper, insa, sa se insele, sa-i lase mamei tale onomastica fara alte incarcaturi.
Imi pare rau si ca a inceput sa aiba dureri, din ce povestesti tu...pare ca nu mai e mult oricum, din pacate.
Mama e binisor...se simte oarecum bine, ceea ce ma ajuta sa nu ma gandesc la etapa pe care o treci tu acum...insa medicul cel nou care acceptase schimbarea tratamentului si noua schema de atac...a refuzat in final cazul, fiind prea multe complicatii cardiace.
Deci din punctul asta de vedere...nu mai avem ce face.
A mai facut si o criza de inima pe 23.dec, cu spitalizare, socuri electrice si tot tacamul...
Dar acum se simte chiar bine, mai face o mancarica...mai iese de la ea si vine la noi, se mai duce prin vecini, deci se simte binisor una peste alta.
Ar vrea sa reinceapa si munca incetisor, asa, ceea ce nu i-ar face rau deloc.

In fine,
Iana, draga mea, iti doresc putere si tie si alor tai, urmeaza o perioada grea pentru voi.

#13
kittutza

kittutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 07 ianuarie 2009 - 17:44

Buna, fetelor si la multi ani, sa fiti sanatoasa si voi si ai vostri si sa va bucurati unii de altii! [flo]

Regasesc subiectul cu vesti bune si mai putin bune... Ma bucur pentru mama ta, Lauriciu si sper sa o tina Dumnezeu in forma, e foarte importanta starea de spirit si activitatea, indiferent cat de infima este ea.

Iana, imi pare nespus de rau pentru starea tatalui tau... [q] Sincer, imi doream ca atunci cand voi deschide subiectul sa aud si de la tine vesti bune... Nu pot decat sa iti trimit o calda imbratisare si sa-ti spun curaj, sa fii tare... indiferent ce se va intampla. Poate ca totusi mama ta va avea o onomastica cat de cat linistita. Ma ingrijoreaza faptul ca nu ai mai intrat de dimineata ... of, sper sa fiti bine...

Fetelor, sa va dea Domnul sanatate si voua si familiilor voastre si sa nu se adune pagini scrise la capitolul asta.

Kittutza

#14
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 07 ianuarie 2009 - 20:04

Iana, imi pare rau sa aud vestile astea. Nu vreau s ate intristez si mai tare dar faptul ca scuipa sange nu e bine deloc. Mama a facut la fel in ultima zi, facuse cel mai probabil varice esofagiene, este o complicatie in boala de ficat. Ea saraca nu era constienta sau asa vroia sa para, nu spunea nimik, nu stiu nici pana azi ce a simtit in ziua aia. Asta ma omoara, mai bine stii ce gandeste decat sa traiesti cu sentimentul asta de nestiinta pt totdeauna, sa nu stii daca a suferit, daca a stiut, daca nu.....
A avut un moment de luciditate pe la 6 seara cand i-am pus o perfuzie, imi spunea ca s-a plictisit (de perfuzie cred) dar avea asa o luciditate in privire pe care nu o mai avusese de cateva zile. Atunci mi-am zis "sa vezi ca isi face efectul perfuzia!". Dar pe la 11 seara s-a stins [q].
Ce sa mai zic...parca retraiesc momentele din ziua de 22 februarie cand citesc aici.

Iana, multa putere si gandeste-te ca poate e mai bine sa plece decat sa sufere atat de mult, bine nu are cum sa se mai faca. Ai sa vezi ca o sa treci si peste asta. Dzeu e mare si ne ajuta. Asta e viata !

lauriciu ma bucur ca mama ta se simte mai bine. Sa o tina tot asa !

Un an nou mai bun si mai sanatos tuturor fara aceasta cumplita boala.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

http://community.web...om/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

#15
lauriciu

lauriciu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 08 ianuarie 2009 - 14:56

Fetelor, multumim de vizita!
Iana, intra si tu si zi o vorba...

#16
kittutza

kittutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 09 ianuarie 2009 - 15:16

Ma gandesc cu inima stransa la iana si la tatal ei... Of, Doamne, cu toate astea ma rog sa fie totusi bine...
Iana, sunt cu sufletul alaturi de tine si familia ta... orice ar fi, sa va intareasca Dumnezeu! [flo]

Kittutza

#17
iana_mari

iana_mari

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.285 mesaje

Postat 11 ianuarie 2009 - 18:53

Tata a murit asa cum ne-a zis de ziua sf. Ion.
Va multumesc din suflet fetelor.
Acum nu va pot scrie dar voi intra cand o sa fiu mai bine.

#18
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 01:36

Citat:
citat din mesajul lui iana_mari
Tata a murit asa cum ne-a zis de ziua sf. Ion.Va multumesc din suflet fetelor.Acum nu va pot scrie dar voi intra cand o sa fiu mai bine.
Dumnezeu sa-l primeasca in imparatia Lui[q]Putere multa va doresc![flo][asia][q]Nikole, mami lui Albastrel"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law" Allan Kardec

#19
kittutza

kittutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 11:31

Of, Iana, primeste din partea mea sincere condoleante. Dumnezeu sa-l odihneasca pe tatal tau alaturi de El.
Am incercat si incerc in continuare sa cred ca e mai bine asa, macar au scapat de chinuri.
Inteleg ca-ti trebuie ceva timp sa-ti mai revii... Fii intelegatoare cu tine si ofera-ti tot timpul de care simti ca ai nevoie. Insa de asemenea, incearca sa te inconjori de oameni, sa fii aproape de familie in primul rand, dar si de prieteni. Te va ajuta.
Astept sa revii cu vesti despre voi... Te imbratisez din toata inima!

Kittutza

#20
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 12:43

Imi pare tare rau Iana. Sa dea Dezu sa ii fie bine acolo unde e, sa nu mai sufere si poate se intalneste cu mamica mea si stau de vorba.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

http://community.web...om/user/Crinutz - Grecia 2006/2007


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -