Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ajutor - Remedii pt metastaze (3)


75 raspunsuri la acest subiect

#71
Emry

Emry
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 05:07

Multumesc pentru raspunsuri...

Fleurdelise imi pare foarte rau pentru mama ta...momentan mama a reusit sa se interneze in spital ca si asta a fost o problema...nu stiu cat o tin dar face niste perfuzii si probabil o sa reinceapa si o cura de hrana artificiala.

Se pare ca Fentanyl plasture cutanat cum spunea Xio ajuta...avea cateva acasa dar a incercat altceva inainte si apoi a fost foarte greu pana si-a facut efectul, se asteapta 24 de ore...a putut sa vorbeasca mai bine la telefon deci cred ca macar durerile au mai cedat...nu stiu cat timp e bine sa foloseasca asa ceva. Nu prea vad pe nicaieri cam cat timp este permis sa foloseasca acesti plasturi, de cate ori se pot aplica...asteapta eficienta pentru 3 zile, sa vedem daca va fi asa...



#72
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 16:57

se schimba o data la 3 zile si ii poate lua a la long.



#73
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 17:30

Desi am initiat acest subiect acum mai bine de 7-8 ani, nu am mai intrat..
Mi-e frica sa mai citesc...
Sper ca ati trecut cu bine de probleme si ca unii chiar au scapat.
Mama a facut anul asta 8 ani de cand s-a dus..
Au mai aparut tot felul de tratamente, pacat ca nu erau si cand inca traia.

Va pup si o sa mai trec pe aici ;)

#74
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 01:11

Crinutz [pup]

Nu-mi vine sa cred cat de mult timp a trecut...


Editat de rall, 27 martie 2015 - 01:11 .


#75
Babysica

Babysica
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 29 octombrie 2015 - 20:31

Intervin si eu cu niste opinii, poate sunt utile pentru cei care se lupta cu aceasta boala cumplita. Practic mama mea a fost dagnosticata acum 2 ani cu cancer de san si metastaze osoase (foarte multe, in tot scheletul). A inceput imediat chemio (practic in aceeasi perioada in care eu am nacut-o pe fetita mea), a fost o perioada neagra, treceam de la o stare la alta, fericita de copil, disperata de mama....cea mai grea parte a fost la Insitutul oncologic din Bucuresti, oncologul nu zicea nimic, decat ca trebuie sa faca asta si asta...cand il intrebam cat timp, ce facem dupa, eschiva raspusul....am ctit si am discutat cu 1000 de persoane cred, mi-am dat seama cate persoane se confrunta cu aceasta boala...am incercat sa fac o sinteza din toate informatiile pe care le-am adunat, si am ajuns la urmatoarele concluzii: carnea trebuie clar eliminata din regim (desi oncologul nu era de acord), inclusiv Prof Veronesi, care a fondat insitutul de cancer din Milano a spus la televizor acest lcru, ca este principala sursa de tumori. A fost greu, nu am reusit sa o elimin definitiv din alimentatia mamei, dar acum o mananca foarte rar (fiind o carnivora acerba ea de fapt). Un alt lucru care l-am gasit util este alimentatia pe baza de legume (preferabil crude, dar nu am reusit sa o conving), multa varza rosie, conopida, brocoli. Am reusit sa o conving sa bea zilnic suc de mere amestecat cu sfecla si lamaie (nu-l bea zilnic, dar destul de des). Apoi detoxifierea organismului e foarte importanta (curatarea colonului cu fibre) si administrarea de vit. A, min 1000 de mg, daca nu chiar intravenos si vit D, pastile sau intravenos, foarte importanta pt imunitate. Ceai verde, minim 8 cani pe zi, in rest i-am mai dat niste pastile cu ciuperci, pana acum nu m-a convins niciuna. A facut in paralel chemio, radio, tumoarea la san s-a micsorat foarte mult, la oase nu au avansat, dar acum 3 luni a depistat la creier....i-au dat 3 luni de trait, au trecut 6, incerc sa fiu puternica si ma amagesc ca mai traieste cativa ani, in ciuda pronosticului.....sper sa aveti mai mare succes decat mine, sa va tineti de capul parintilor vostri sa se controleze frecvent, e altceva cand ancerul e depistat in faza incipienta.....



#76
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 29 octombrie 2015 - 21:16

Babysica, imi pare foarte rau ca treceti prin asta.

Stiu ca nu ai cerut vreun sfat, dar, daca imi permiti - daca mamei tale ii provoaca neplaceri mari dieta propusa de tine, eu cred ca se poate si fara. Adica in stadiul asta, nu cred ca o alimentatie raw, de ex, ar ajuta cu ceva ci mai mult ar provoca frustrari.

 

Iar mancatul raw ori renuntatul la carne, ca sfat general, pt. orice cancer, nu e neaparat corect in opinia mea. De ex: http://www.examiner....cer-say-experts (o dieta bazata pe grasimi / carne poate de asemenea avea un efect pozitiv).

 

Dar astea sunt detalii in momentul acesta. Multa, multa sanatate mamei tale, sper sa gaseasca un tratament care sa o mai tina alaturi de voi si boala in control! [flo2]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -