Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

botezul in sine


65 raspunsuri la acest subiect

#31
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 21 februarie 2009 - 16:37

Kokorina, albul este semnul puritatii si curateniei, asa cum este bebelusul proaspat botezat. Dar, dupa parerea mea trebuie tinut cont si de dorinta mamei. Eu am preferat sa intreb daca e ok sa-l imbrac in hainute albe. E drept, nu am gast complet albe, ci si crem, sau cu cate un model pe ici pe colo (de ex,costumasul de dedesubt avea si un maimutoi pe el.



Subscriu si eu la ceea ce ti-a spus Danat referitor la lumanarile de ceara naturala. La biserica se ard lumanari de ceara naturala. Nu stiu ce sa zic...asa am simit si eu...ca ma apropii mai mult de Dumnezeu. Dar pana la urma orice lumanare se sfinteste, deci e la fel de bine.





Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI



#32
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 21 februarie 2009 - 16:39

A, si revin ca am uitat sa-ti spun despre linkul cu floraria respectiva...poti sa le ceri sa orneze lumanarea cum vrei. Eu asa am facut.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI



#33
kokorina

kokorina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 22 februarie 2009 - 00:32

ROLLI....asa este,albul defineste puritate,curatenie...dar am crezut ca aceste hainute albe au alta semnificatie.intreb si eu tot felul de amanunte,ca sa ma incadrez corect in "legile" bisericesti.(daca sant prea enervanta sa-mi spui,ok?)



DANAT...
Citat:
kokorina referitor la luminarile de ceara, a fost asa: am vazut, inainte de cununia noastra, ca erau folosite mai mult de catre manastiri si biserici, de ex la nunta unor preoti, dascali, asa ceva. In plus, ne-au placut mult ca sunt simple-simple (de ex la nunta noastra, le-am vrut impodobite cu spice de grau si floricele de camp, cat mai naturale. Inafara de asta, am inteles ca rezista mai mult, fara a se deforma, nu se apleaca, nu se curbeaza de la caldura. Nu stiu cum simt altii, dar mie mi se pare ca ceva mai simplu te apropie mai mult de Dumnezeu. Nu are nici o logica, probabil, dar asa simt eu



corect!corect!corect!de fapt ar fi trebuit sa ma gandesc singura la aspectele astea.mi-am imaginat la un moment dat lumanarile voastre de la nunta impodobite cu spice de grau si flori de camp....FOARTE FRUMOS!!!si ce frumosi sant "nastureii"...mersi pt link.



RALUALEXANDREI.....este o lumanare de botez care-mi place tare mult,sincer nu am mai vazut asa impodobita.tot ce.am vazut era doar un buchet cat se poate de mare in jurul lumanarii si cu voalul de care eu tot spun ca nu-mi place.dar poza care ai trimis-o imi place tare tare tare mult.sa va fie de bine increstinarea!poate ne pui si poze,ce zici?mie mi-ar placea...

apropo's de crez...s-a mai discutat pe la inceputul topicului,dar e bine ca mi-ai reamintit,sa pun mana pe carte,ca asa cum spuneai..sant preoti care dau cartea la citit,dar unii nu si atunci as vrea sa fiu cu lectia invatata.bine spus!



buuuuuunnnn.....acu oi lua eu catinel,o sa-mi notez cap la cap toate informatiile,tot ce am invatat de la voi,o sa studiez acest topic pana la botez cu siguranta,cred ca inca de vreo 3000 de ori pana atunci....tre sa ma pun cu burta pe carte sa invat crezul si....mai venim cu idei sau intrebari aici,nu-i asa?



Pascal si Sophia





fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.

http://www.clipfish....id=MzY1MDN8Mg==

#34
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 22 februarie 2009 - 10:53

Ma pregatesc de botez,ma pregatesc cu o cafea in primul rand caci am ochii mici mici.

La 10 vin lumanarile,ma bucur ca ti-au placut Kokorina,abia astept sa le vad asa in mana cum s-ar spune.

Pun si poze desigur.





Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

#35
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 22 februarie 2009 - 12:33

Kokorina cred ca nu trebuie sa iti faci atitea probleme in privinta "Crezului", majoritatea preotilor, de la botezurile la care am mai asistat si noi dau cartea la citit sau citesc ei si nasii repeta dupa. Sigur, ar fi ideal ca toti sa stim pe dinafara "Crezul" care e una dintre cele mai importante rugaciuni, insa...deh, lasam de dorit [:)] la capitolul asta.



Ralualexandrei sa va fie de bine la botez, sa iasa bine si poze asteptam! [:)]











Dana [hia] mama lu'[cavaler]Radu Stefan(Fecioras de 2003)



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup]



Hobby

#36
kokorina

kokorina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 23 februarie 2009 - 00:24

....da' mai am o intrebare.mamica bebelusui pe care il voi boteza(respectiv sora mea),are voie sa participe la slujba din biserica,adica la botezul in sine?intreb,pt ca am mai auzit sau chiar observat pe o caseta video a unor vecini de ai mei ca mamica bebelusui statea afara la usa bisericii.de ce????stiu ca se face o slujba la biserica dpa ce nasti,sau dupa 40 de zile,sau......de fapt nu stiu.care stiti imi raspundeti si mie?ca eu as vrea sa fie si mamica bebelusului la slujba.mi-a ramas pur si simplu imaginea de pe caseta video a vecinilor mei,cand mamica tragea cu ochiul lungindu-si gatul sa vada si ea ce se intampla pe acolo.



Pascal si Sophia





fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.

http://www.clipfish....id=MzY1MDN8Mg==

#37
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 23 februarie 2009 - 00:37

Mama bebelusului are voie sa participe la slujba botezului numai dupa ce, inainte cu o perioada, mai lunga sau mai scurta, nu conteza cat, merge la biserica si i se va citi o rugaciune. Dupa aceea poate intra in biserica.











Dana [hia] mama lu'[cavaler]Radu Stefan(Fecioras de 2003)



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup]



Hobby

#38
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 25 februarie 2009 - 20:52

Mai exact este vorba de molifta de 40 de zile de la nastere. Daca botezul are loc mai devreme, mamica nu poate intra in biserica. Daca aceasta perioada a trecut, i se face molifta (i se citeste). Daca nu si-a facut si moliftele de 1 zi si 8 zile trebuie sa vorbeasca inainte cu preotul, i le va citi pe toate odata. Nu are voie sa intre in biserica, va chema preotul la intrare si acolo ii va citi.





Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI



#39
antosit

antosit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.366 mesaje

Postat 26 februarie 2009 - 21:02

Pentru "nasici amatoare": pana la urma biserica m-a costat 350 lei, 100 pe chitanta si 250 ... donatia[:)]!



Anto [8**]

"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

[foto]

PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!



#40
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 26 februarie 2009 - 21:53

Sincer, mi se pare foarte mult!
Ce inseamna "donatie"? Ai semnat un act de donatie? Catre ce institutie? Sau asa se numeste in acest domeniu spaga?Ups! M-am aprins!
Dar botezul cum a fost? Cati copii au fost botezati? V-ati distrat bine?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -